ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.10.2015р. Справа№ 914/2268/13
За позовом: Прокурора Галицького району м.Львова в інтересах держави, в особі
позивача: Львівської міської ради, м.Львів
до відповідача: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м.Львів
про внесення змін у договір оренди земельної ділянки.
Суддя Яворський Б.І.
при секретарі Кубара А.
Прокурор: не з'явився,
Представники:
від позивача: Ковела М.В.,
від відповідача: ОСОБА_3
На розгляд господарського суду Львівської області Прокурором Галицького району м.Львова в інтересах держави в особі Львівської міської ради подано позов до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про внесення змін у договір оренди земельної ділянки.
Ухвалою суду від 10.06.2013р. (суддя Запотічняк О.Д.) порушено провадження у справі та призначено її до розгляду в судовому засіданні на 02.07.2013р. У зв'язку з відпусткою судді Запотічняк О.Д. 13.08.2013р. було проведено автоматизований розподіл справи №914/2268/13, за результатами якого справу передано судді Яворському Б.І. Ухвалою суду від 01.10.2013р. провадження у справі було зупинено Ухвалою суду від 17.09.2015 р. провадження у справі поновлено та призначено справу до судового розгляду на 28.09.2015 р. Ухвалою суду від 28.09.2015 р. продовжено строк розгляду справи на 15 днів, розгляд справи відкладено на 13.10.2015 р.
У судовому засіданні 13.10.2015 р. представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив внести зміни до договору оренди землі від 07.06.2006 р., виклавши п.5 в такій редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 8' 968' 466,13 грн.»; внести зміни в п.9 договору оренди землі від 07.06.2006 р., виклавши його в такій редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 269' 053,98 грн. в рік, що становить 3 відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, та вноситься щомісячно рівними частинами на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 ГУДКУ у Львівській області, МФО 825014, ЄДРПОУ 38007573, отримувач міський бюджет для Галицького району, код платежу 13050500 для фізичних осіб».
У судовому засіданні 13.10.2015 р. представник відповідача проти позову усно заперечив, підтримав подане у попередньому судовому засіданні клопотання про зупинення провадження у справі. Клопотання обґрунтоване тим, що постанова Галицького районного суду м. Львова від 18.08.2015 р. у справі №461/8220/13-а, якою визнано нечинною та скасовано ухвалу ЛМР №2712 від 18.06.2009 р. «про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Львова», оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Оскільки зазначена постанова місцевого суду не набрала законної сили, просить зупинити провадження у даній справі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, повно, всебічно і об'єктивно з'ясувавши усі обставини справи в їх сукупності, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, судом встановлено таке.
07.06.2006р. між Львівською міською радою (орендодавець, позивач по справі) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (орендар, відповідач по справі) було укладено договір оренди землі, згідно з яким орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться у м. Львові на АДРЕСА_1 для комерційного використання та обслуговування офісних та складських приміщень. Відповідно до п.2 договору в оренду передається земельна ділянка, кадастровий НОМЕР_2, загальною площею 0,2171га, у тому числі під забудовою - 0,1263 га, під твердим покриттям - 0,0908га. На земельній ділянці знаходяться кам'яні нежитлові будівлі (п.3 договору). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2' 475' 439,33 грн. (п.5 договору). Договір укладено на 10 років до 16.03.2016 р. (п.8 договору). Відповідно до п.9. орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 44' 548,92 грн.
07.06.2006 р. сторони підписали Акт приймання-передачі земельної ділянки.
Рішенням Львівської міської ради від 18.06.2009 р. №2712 затверджено нормативну грошову оцінку земель м. Львова.
Листом №40/3/145 від 02.03.2012 р. головне управління Держкомзему у м. Львові надіслало Управлінню природних ресурсів та регулювання земельних відносин інформацію про нормативну грошову оцінку орендованої відповідачем земельної ділянки по АДРЕСА_1 у м. Львові у 2012 р., яка становить 8' 968' 466,13 грн.
Листом №2403-вих-1378 від 04.12.2012 р. Управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин повідомило відповідача про зміну нормативної грошової оцінки земельної ділянки на надіслало для підписання договір про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 07.06.2006 р.
Листом №2403-вих-219 від 27.02.2013 р. Управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин повторно повідомило відповідача про зміну нормативної грошової оцінки земельної ділянки на надіслало для підписання договір про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 07.06.2006 р. №Г-268.
Ухвалою Львівської міської ради від 25.12.2014 р. №4520 затверджено нову технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Львова та введено в дію з 01.01.2015 р., де пунктом 3 визнано такою, що втратила чинність з 01.01.2015 р. ухвалу Львівської міської ради №2712 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Львова».
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Згідно з ч.1 ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави (ч.3 ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, чинній на момент звернення до суду з позовною заявою).
Формами представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб (ч.5 ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, чинній на момент звернення до суду з позовною заявою).
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999р. у справі № 1-1/99 з урахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, у чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.
Даний позов заявлено прокурором Галицького району м. Львова в межах наданих йому законодавством повноважень в інтересах держави в особі Львівської міської ради для захисту її прав, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування» та Податковим кодексом України, а тому суд вважає, що прокурором доведено підставність звернення з відповідним позовом.
Орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст.1 Закону України «Про оренду землі»).
Згідно з п.14.1.125 ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Відповідно до ч.5 ст.5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно з п.2 ч.1 ст.13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: щодо земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років (ст.18 Закону України «Про оцінку земель»).
Згідно з ч.1 ст.23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Статтею 143 Конституції України визначено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.
Відповідно до статті 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до п.13 договору розмір орендної плати переглядається один раз у рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
У пункті 36 Договору сторони погодили, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується в судовому порядку. Аналогічна норма закріплена в ст. 30 Закону України "Про оренду землі".
Відповідно до ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду (ст.188 ГК України).
Верховний Суд України у постанові від 03.12.2013р. у справі №5009/3430/12 зазначає, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Відповідно до ч.1 ст.111-28 Господарського процесуального кодексу України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 111 16 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.
Частиною 2 ст.34 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Згідно з ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Враховуючи те, що орендна плата за земельну ділянку є регульованою ціною, факт затвердження міською радою нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки є безумовною підставою для внесення змін у договір оренди землі в частині зміни розміру орендної плати, а відтак і правовою підставою для задоволення позовних вимог.
Однак, як встановлено господарським судом в процесі розгляду справи, 25.12.2014р. Львівською міською радою було прийнято ухвалу №4250, якою затверджено нову технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Львова та яку введено в дію з 01.01.2015р. Крім цього, п. 3. вказаної ухвали, визнано такою, що втратила чинність з 01.01.2015р. ухвалу Львівської міської ради №2712 від 18.06.2009 р. "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Львова". З огляду на це підстав для зупинення провадження у даній справі через оскарження ухвали міської ради, яка втратила чинність, немає.
Оскільки станом на день розгляду справи ухвала міської ради від 18.06.2009р. №2712, на підставі якої прокурор та позивач просив суд внести зміни до договору втратила чинність, суд відмовляє в задоволенні позову повністю.
Відповідно до ч.2 ст.49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача, оскільки спір виник з його вини, адже на момент подання позову нормативна грошова оцінка земельної ділянки була чинною.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 143, 144 Конституції України, ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст.5, 13,18, 23 Закону України «Про оцінку земель», ст.ст.1,21, 30 Закону України «Про оренду землі», ст.ст.651,792 Цивільного кодексу України, ст.188 Господарського кодексу України, ст.14 Податкового кодексу України , ст.ст.3,12,29,33,34,44,49,75, 82, 84, 85,111-28 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Відмовити у задоволенні позову повністю.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (адреса: 79000, АДРЕСА_2 ідентифікаційний номер НОМЕР_4) в дохід Державного бюджету України 1' 147,00 грн. судового збору.
3. Наказ видати відповідно до статті 116 Господарського процесуального кодексу України.
У судовому засіданні 13.10.2015р. проголошено вступну та резолютивну частини рішення, повний текст складений та підписаний 16.10.2015р.
Суддя Яворський Б.І.