ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/2089/13-a
19 серпня 2015 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючої судді Подлісній І.М.
при секретарі судового засідання Дармограй Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Тернопільській області до ОСОБА_1 освіти Тернопільської районної державної адміністрації про зобов'язання виконати вимоги, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 фінансова інспекція в Тернопільській області звернулась до адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 освіти Тернопільської районної державної адміністрації про зобов'язання виконати вимогу № 19-03-12-15/2633 від 11 квітня 2013 року "Про усунення порушень вимог чинного законодавства", посилаючись на те, що вона є обов'язковою для виконання, а відповідачем добровільно не виконана.
В судовому засіданні представник позивача Державної фінансової інспекції в Тернопільській області просила позов задовольнити, зобов'язати ОСОБА_1 освіти Тернопільської районної державної адміністрації виконати вимогу Державної фінансової інспекції в Тернопільській області № 19-03-12-15/2633 від 11 квітня 2013 року "Про усунення порушень вимог чинного законодавства", а саме:
п. 13 - перерахувати в дохід районного бюджету за кодом класифікації бюджету 24060300 "Інші надходження", як незаконні видатки, проведені в минулих бюджетних періодах за рахунок коштів загального фонду кошти в сумі 18 618,95 грн.;
п. 16 - стягнути у встановленому законом (судовому) порядку з СПД ОСОБА_3 недоотриману плату спожитих комунальних послуг на суму 11 681,84 грн.;
п. 17 - стягнути у встановленому законом (судовому) порядку з відділу культури і туризму Тернопільської РДА недоотриманої вартості спожитих музичною школою комунальних послуг на суму 17 513,35 грн.;
- кошти в сумі 940,51 грн. віднести на відновлення касових видатків загального фонду кошторису;
п. 18 - перерахувати в дохід районного бюджету за кодом класифікації бюджету 24060300 "Інші надходження", як незаконні видатки, проведені в минулих бюджетних періодах за рахунок коштів загального фонду на суму 89 058,59 грн. Решту коштів в сумі 2 452,87 грн. віднести на відновлення касових видатків загального фонду кошторису.
Представник відповідача ОСОБА_1 освіти Тернопільської районної державної адміністрації позовні вимоги визнала, проти їх задоволення не заперечила.
Суд, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши усі обставини справи та перевіривши їх доказами приходить до переконання, що вказаний позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
ОСОБА_2 фінансовою інспекцією в Тернопільській проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності ОСОБА_1 освіти Тернопільської районної державної адміністрації за період з 01.01.2010 р. по 01.02.2013 р..
За наслідками ревізії складений ОСОБА_2 ревізії фінансово-господарської діяльності відділу освіти Тернопільської районної державної адміністрації за період з 01.01.2010 р. по 01.02.2013 року № 03-22/39 від 28.03.2013 року.
На підставі даного ОСОБА_2 фінансовою інспекцією в Тернопільській області ОСОБА_1 освіти Тернопільської районної державної адміністрації надіслана Вимога № 19-03-12-15/2633 від 11 квітня 2013 року "Про усунення порушень вимог чинного законодавства", якою ОСОБА_1 освіти Тернопільської райдержадміністрації зобов'язано виконати наступне:
п. 13 - перерахувати в дохід районного бюджету за кодом класифікації бюджету 24060300 "Інші надходження", як незаконні видатки, проведені в минулих бюджетних періодах за рахунок коштів загального фонду кошти в сумі 18618,95 грн.;
п. 16 - стягнути у встановленому законом (судовому) порядку з СПД ОСОБА_3 недоотриману плату спожитих комунальних послуг на суму 11681,84 грн;
п. 17 - стягнути у встановленому законом (судовому) порядку з відділу культури і туризму Тернопільської РДА недоотриманої вартості спожитих музичною школою комунальних послуг на суму 17513,35 грн.;
- кошти в сумі 940,51 грн. віднести на відновлення касових видатків загального фонду кошторису;
п. 18 - перерахувати в дохід районного бюджету за кодом класифікації бюджету 24060300 "Інші надходження", як незаконні видатки, проведені в минулих бюджетних періодах за рахунок коштів загального фонду на суму 89058,59 грн. Решту коштів в сумі 2452,87 грн. віднести на відновлення касових видатків загального фонду кошторису.
З матеріалів справи вбачається, що з боку відповідача мають місце факти оплати завищеної вартості чи обсягів наданих комунальних послуг. Встановлено, що утримання приміщення, в якому знаходиться апарат відділу освіти (оплата комунальних послуг) проводиться за рахунок коштів районного бюджету по КФКВ 070805 «Групи централізованого господарського обслуговування». Проте, у даному приміщенні знаходиться апарат відділу освіти, утримання якого проводиться за рахунок коштів державного бюджету по КПКВ 7891010 «Здійснення виконавчої влади у Тернопільській області». Аналогічно, оплата послуг зв'язку апарату відділу освіти проводилась за рахунок коштів районного бюджету по КФКВ 070805.
При цьому відділом освіти включено недостовірні дані до бюджетних запитів (розрахунки до кошторисів) в частині планування коштів на комунальні послуги, послуги зв'язку, що призвело до затвердження необґрунтованих бюджетних призначень загального фонду місцевого бюджету на 2010-2013 роки.
Площа службових приміщень, яку займають працівники апарату відділу освіти становить 31,1м2. За рахунок коштів районного бюджету проведено оплату комунальних послуг (використання електроенергії, вивіз твердих побутових відходів, використання газу, водопостачання та водовідведення), які повинні здійснюватись із державного бюджету на суму 12616,08 грн., в т.ч.: за 2010 рік - 3090,71 грн.; за 2011 рік - 3829,45 грн.; за 2012 рік - 4862,96 грн., за січень 2013 року - 832,96 грн.; послуг зв'язку та інтернету, які повинні здійснюватись із державного бюджету на суму 6002,87 грн., в т.ч.: за 2010 рік - 2815,94 грн.; за 2011 рік - 1840,74 грн.; за 2012 рік - 1346,19 грн., що є порушенням п. п. 5, 46 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228 (із змінами) та п.1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
Таким чином, внаслідок порушення пп. 5, 22, 46 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228 (зі змінами) при плануванні видатків по КФКВ 070805 «Групи централізованого господарського обслуговування» зайво заплановано видатки по КЕКВ 1160 «Оплата комунальних послуг та енергоносіїв» та по КЕКВ 1134 «Оплата послуг», які мали плануватися за КПКВ 7891010, а тому районному бюджету завдано збитків на суму 18618,95 грн., які не відшкодовано під час ревізії.
Крім того, судом встановлено, що в приміщенні Великобірківської ЗОШ ОСОБА_4. згідно укладеного Договору від 15 жовтня 2009 року Великобірківською селищною радою здано в оренду нежитлове приміщення суб'єкту підприємницької діяльності ОСОБА_3 (надалі - СПД ОСОБА_3В.) та передано в строкове платне користування площею 446,6 кв.м. для підприємницької діяльності. Згідно п.3.3 та 3.5 даного договору передбачено, що орендна плата та вартість спожитих комунальних послуг має поступати на рахунок відділу освіти.
Однак відділом освіти рахунки на оплату за спожиті комунальні послуги СПД ОСОБА_3 виставлялись не в повному обсязі, а саме не виставлялись рахунки за спожите теплопостачання і відповідно, не відшкодовувалися, що є п. п. 5, 46 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228 (із змінами), п.1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
Таким чином відділом освіти зайво оплачено коштів за надані орендарю послуги з теплопостачання за період з 01.01.2010 по 01.02.2013 на загальну суму 11681,84 грн., в тому числі за 2010 рік - 3505,12 грн., 2011 рік -3708,84 грн., 2012 рік - 3742,97 грн. та січень 2013 року - 724,91грн.
Дане порушення призвело до завищення касових та фактичних видатків в звіті форми 2-м по КФКВ 070201 за КЕКВ 1160 «Оплата комунальних послуг» за 2010 рік - 3505,12 грн., 2011 рік - 3708,84 грн., 2012 рік - 3742,97 грн. та січень 2013 року -724.91 грн., чим порушено ч.2 ст. 56 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 № 2542-ІІІ, ч.2 ст. 56 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 № 2456-VI, п. 1 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
Також, судом встановлено, що в приміщенні Острівської ОСОБА_4 ст. 104,2 кв.м. орендує Острівська музична школа, яка підпорядкована відділу культури та туризму Тернопільської РДА. Однак, відділом освіти з відділом культури та туризму не укладений договір оренди, відповідно оплата за спожиті музичною школою комунальні послуги проводилась відділом освіти. Виходячи з площі, яку займає музична школа, відділом освіти зайво оплачено коштів за спожиті музичною школою комунальні послуги в загальній сумі 17513,35 грн., а саме: - за електроенергію на загальну суму - 82,50 грн., в тому числі за 2010 рік - 22,20 грн., 2011 рік -27,06 грн., 2012 рік -31,44 грн., січень 2013 рік- 1,80 грн.; за природній газ на загальну суму - 17430,85 грн., в тому числі за 2010 рік -4132,00 грн., 2011 рік - 5021,04 грн., 2012 рік - 7339,1 грн. та січень 2013 року-938,71 грн., чим порушено п. п. 5, 46 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228 (із змінами), п.1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». Внаслідок допущеного порушення завдано збитків відділу освіти на загальну суму 17513,35 гривень.
Крім цього, судом встановлено, що іншими юридичними установами, які знаходяться в приміщенні загальноосвітніх шкіл не проводилося відшкодування затрат відділу освіти по виплаченій заробітній платі кочегарам, які під час опалювального сезону проводять обслуговування та опалення приміщення шкіл, що є порушенням п.3 Рішення Тернопільської районної ради від 17 серпня 2007 року № 127 «Про методику розрахунку і порядок використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району». Згідно Розрахунку, сума коштів, що підлягає відшкодуванню орендарями заробітної плати кочегарів, становить за період з 01.01.2010 р. по 01.02.2013 рік 91511,46 грн., в тому числі за 2010 рік - 26462,25 грн., 2011 рік - 34275,24 грн., 2012 рік - 28321,10 грн., 2013 рік - 2452,87 гривень.
Таким чином, відділом освіти проведено нарахування заробітної плати кочегарам на суму 91511,46 грн., які мали відшкодовуватися сільськими радами, що є порушенням п.22 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228 (із змінами) та п.1 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
Отже, відділом освіти Тернопільської районної державної адміністрації порушено п.п.5, 22, 46 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228 (зі змінами) при плануванні видатків по КФКВ 070805 «Групи централізованого господарського обслуговування» зайво заплановано видатки по КЕКВ 1160 «Оплата комунальних послуг та енергоносіїв» та по КЕКВ 1134 «Оплата послуг», які мали плануватися за КПКВ 7891010, п.1 ст.9, п 1. ст.3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», ч.2 ст. 56 Бюджетного кодексу України, тому суд приходить до переконання, що ДФІ в Тернопільській області правомірно та обґрунтовано прийняті п.п. 13,16,17,18 Вимоги №19-03-12-15/2633 від 11 квітня 2013 року, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 15 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", законні вимоги службових осіб органів державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Відповідно до п. 10 ст. 10 Закону, органи державного фінансового контролю мають право звертатись до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Відтак суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що відповідають дійсним обставинам справи та підлягають до задоволенню в повному обсязі.
керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити. Зобов'язати ОСОБА_1 освіти Тернопільської районної державної адміністрації ( 46000, м. Тернопіль, вул. Степова 45, ЄДРПОУ 02146044) виконати вимогу Державної фінансової інспекції в Тернопільській області № 19-03-12-15/2633 від 11 квітня 2013 року "Про усунення порушень вимог чинного законодавства", а саме:
п. 13 - перерахувати в дохід районного бюджету за кодом класифікації бюджету 24060300 „Інші надходження", як незаконні видатки, проведені в минулих бюджетних періодах за рахунок коштів загального фонду кошти в сумі 18 618,95 грн.;
п. 16 - стягнути у встановленому законом (судовому) порядку з СПД ОСОБА_3 недоотриману плату спожитих комунальних послуг на суму 11 681,84 грн.;
п. 17 - стягнути у встановленому законом (судовому) порядку з відділу культури і туризму Тернопільської РДА недоотриманої вартості спожитих музичною школою комунальних послуг на суму 17 513,35 грн.;
- кошти в сумі 940,51 грн. віднести на відновлення касових видатків загального фонду кошторису;
п. 18 - перерахувати в дохід районного бюджету за кодом класифікації бюджету 24060300 "Інші надходження", як незаконні видатки, проведені в минулих бюджетних періодах за рахунок коштів загального фонду на суму 89 058,59 грн. Решту коштів в сумі 2 452,87 грн. віднести на відновлення касових видатків загального фонду кошторису.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Подлісна І.М.