ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 жовтня 2015 року № 813/3758/15
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-суддіГулкевич І.З.
за участю секретаря судового засіданняКапустинської Н.М.
за участю:
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідачаОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Львові адміністративну справу за позовом дочірнього підприємства «Амбієнте Ферніче Україна» до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу,-
ВСТАНОВИВ:
Дочірнє підприємство «Амбієнте Ферніче Україна» (далі ДП «Амбієнте Ферніче Україна») звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (далі ГУ ДФС у Львівській області) про визнання протиправним та скасування наказу №404 від 30.06.2015 року про проведення планової виїзної документальної перевірки ДП «Амбієнте Ферніче Україна». В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на відсутність підстав і повноважень у Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області проводити документальну планову виїзну перевірку стану дотримання позивачем законодавства України з питань державної митної справи , оскільки документальна плановова перевірка проводиться не частіше одного разу на календарний рік.При плануванні перевірок митними і податковими підрозділами ДФС виїзних документальних перевірок,такі перевірки повинні проводитись одночасно. ДПІ у Кам»янка-Бузькому районі ГУ ДФС у Львівській області проводилась планова виїзна перевірка у період з 04.06.2015 року по 02.07.2015 року, відповідач не мав права призначати планової документальної перевірки, оскільки перевірка одного і того самого підприємства може проводитись не частіше одного разу на 12 місяців.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених у позовній заяві.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив, мотивуючи тим, що оскаржуваний наказ від 30.06.2015 №404 про проведення планової документальної виїзної перевірки ДП «Амбієнте Ферніче Україна» прийнятий у відповідності до вимог чинного законодавства.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі факти, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та надав їм правову оцінку.
З матеріалів справи судом встановлено, що відповідно до ст.77 Податкового кодексу України та відповідно до плану-графіка проведення планових виїзних документальних перевірок в.о. начальником ДПІ у Кам»янка-Бузькому районі ГУ ДФС у Львівській області винесено наказ № 61 від 07.05.2015 року про проведення документальної планової виїзної перевірки ДП «Амбієнте Ферніче Україна» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 року по 31.12.2014 року, та розпочати документальну планову виїзну перевірку розпочати з 25.05.2015 року тривалістю 20 робочих днів.
Наказом ДПІ у Кам»янка-Бузькому районі ГУ ДФС у Львівській області №77 від 22.05.2015 року внесено зміни до пункту 2 наказу №61 від 07.05.2015 р, а саме : документальну планову виїзну перевірку розпочати 04.06.2015 року тривалістю 20 робочих днів. Наказом ДПІ у Кам»янка-Бузькому районі ГУ ДФС у Львівській області від 01.07.2015 року №89 продовжено термін проведення планової виїзної перевірки ДП «Амбієнте Ферніче Україна» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2013 р. по 31.12.2014 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 р по 31.12.2014 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 р. по 31.12.2014 р. терміном на десять робочих днів з 03.07.2015 року.
Як встановлено судом з матеріалів справи, Головним управлінням Державної фіскальної служби у Львівській області 30.06.2015 року винесено наказ №404 про проведення документальної планової виїзної перевірки ДП «Амбієнте Ферніче Україна» щодо дотримання законодавства України з питань державної митної справи за період діяльності з 01.01.2013 року по 31.12.2014 року.
Не погодившись з вказаним наказом, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Відповідно до п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України (далі ПК України) контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контрольна дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Згідно п.77.1 та 77.2 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на органи державної податкової служби.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім- не частіше ніж раз на два календарних роки, високим не частіше одного разу на календарний рік.
Аналогічні норми містяться і у Митному кодексі України.
Згідно з ч.2 ст.346 Митного кодексу України документальною плановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка передбачена в плані-графіку органу доходів і зборів та проводиться за місцезнаходженням підприємства, що перевіряється. Проведення документальних планових виїзних перевірок здійснюється органами доходів і зборів на підставі квартальних планів, які формуються ними самостійно, виходячи з результатів аналізу зовнішньоекономічних операцій підприємств із застосуванням системи управління ризиками. Порядок планування органами доходів і зборів виїзних перевірок визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до ч.4 ст.346 Митного кодексу України вказано, що документальна планова виїзна перевірка одного і того самого підприємства може проводитися не частіше одного разу на 12 місяців.
Згідно з ч.5 ст.346 Митного кодексу України у разі планування митними та іншими контролюючими органами проведення планової виїзної перевірки одного і того самого підприємства така перевірка проводиться зазначеними органами одночасно.
Відповідно до п.41.1 ст.41 ПК України контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску , його територіальні органи.
Таким чином, при плануванні перевірок митними і податковими підрозділами ДФС виїзних документальних перевірок такі перевірки повинні проводитись одночасно.
Як встановлено судом, на підставі наказу ДПІ у Кам»янка-Бузькому районі ГУ ДФС у Львівській області від 07.05.2015 р №61, з врахування змін, внесених наказом від 22.05.2015 р. №77 , у період з 04.06.2015 р по 02.07.2015 р. працівниками ДПІ у Кам»янка-Бузькому районі ГУ ДФС у Львівській області проводилась позапланова виїзна перевірка ДП «Амбієнте Ферніче Україна» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 року по 31.12.2014 року. Під час проведення перевірки наказом від 01.07.2015 року №89 строк перевірки було продовжено на 10 календарних днів.
Однак всупереч вимогам Податкового кодексу України та Митного кодексу України Головним управлінням ДФС у Львівській області 30.06.2015 р винесено наказ №404 «Про проведення планової виїзної перевірки ДП «Амбієнте Ферніче Україна» з питань дотримання державної митної справи за період діяльності з 01.01.2013 по 31.12.2014 року».
Як вбачається з матеріалів справи,при винесенні наказу №404 від 30.06.2015 року, відповідачем не враховано те, що виїзна планова документальна перевірка дотримання ДП «Амбієнте Ферніче Україна» податкового, валютного митного та іншого законодавства органами ДФС була фактично проведена, а перевірка дотримання митного законодавства повинна була відбуватися одночасно в рамках комплексної планової документальної виїзної перевірки.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки у даній справі оспорюється рішення прийняте відповідачами, субєктом владних повноважень, суд відповідно до вимог ч.З ст.2 КАС України, перевіряє чи прийнято (вчинено) воно:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівносіі перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відповідності до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. А згідно ст. 86 цього Кодексу суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Матеріали справи свідчать, що відповідні положення відповідачем дотримані не були, що в свою чергу зумовило необхідність звернення позивача за захистом свого порушеного права до суду.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку що позовні вимоги позивача підлягають до задоволення.
Згідно із ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задоволити повністю.
Визнати протиправним та скасування наказ Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області від 30.06.2015 року №404 про проведення планової документальної виїзної перевірки дочірнього підприємства «Амбієнте Ферніче Україна».
Стягнути з Державного бюджету України на користь дочірнього підприємства «Амбієнте Ферніче Україна» (Львівська область, Кам»янка-Бузький район, с.Колоденці, вул. І.Франка, ЄДРПОУ 33465109) 74,50 грн (сімдесят чотири гривні 50 коп) судового збору.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 13 жовтня 2015 року.
Суддя Гулкевич І.З.