Постанова № 52311512, 15.10.2015, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.10.2015
Номер справи
п/811/3230/15
Номер документу
52311512
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2015 року Справа №П/811/3230/15

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Момонт Г.М., суддів Жука Р.В., Мирошниченка В.С., розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу

за позовом: Кіровоградської міської територіальної організації Політична партія «Опозиційний блок»

до відповідача: Кіровської районної у місті Кіровограді виборчої комісії Кіровоградської області,

третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: ОСОБА_1,

про визнання незаконними та скасування додатків до постанов, зобовязання вчинити певні дії,

за участю:

секретаря судового засідання Дмитрієвої А.В.,

третьої особи ОСОБА_1,

представників:

позивача ОСОБА_2,

відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4

Кіровоградська міська територіальна організація Політична партія «Опозиційний блок» звернулася з позовом, у подальшому уточненим, до Кіровської районної у місті Кіровограді виборчої комісії Кіровоградської області про:

- визнання незаконною та скасування постанови №23 від 08 жовтня 2015 року Кіровської районної у місті Кіровограді виборчої комісії Кіровоградської області в частині затвердження складу дільничної виборчої комісії №350833 згідно з додатком №20;

- визнання незаконною та скасування постанови №24 від 09 жовтня 2015 року Кіровської районної у місті Кіровограді виборчої комісії Кіровоградської області в частині затвердження голови, заступника та секретаря дільничної виборчої комісії №350833 згідно з додатком №20;

- зобовязання Кіровської районної у місті Кіровограді виборчої комісії Кіровоградської області прийняти постанову про формування складу дільничної виборчої комісії №350833 з обовязковим включенням до складу комісії ОСОБА_1;

- зобовязання Кіровської районної у місті Кіровограді виборчої комісії Кіровоградської області прийняти постанову про затвердження голови, заступника та секретаря дільничної виборчої комісії №350833.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що 04.10.2015 р. Кіровоградська міська територіальна організація Політична партія «Опозиційний блок» подала до Кіровської районної у місті Кіровограді виборчої комісії Кіровоградської області подання щодо обовязкового включення до складу дільничних виборчих комісій звичайних та/або спеціальних виборчих дільничних комісій, утворених у межах Кіровського району м. Кіровограда у якому зазначено, що ОСОБА_1 подається на дільничну виборчу комісію №350833, однак відповідно до постанови №23 від 08 жовтня 2015 року ОСОБА_1 до складу дільничної виборчої комісії №350833 не увійшла, що на думку позивача, суперечить ст.23 Закону України «Про місцеві вибори».

Позивач зазначає, що згідно з дубляжом на ДВК, ОСОБА_1 подається від Кіровоградської міської територіальної організації Політична партія «Опозиційний блок» до складу дільничної виборчої комісії №350833 та подається від кандидата на посаду міського голови ОСОБА_5 до складу дільничної виборчої комісії №350846, проте ОСОБА_1 подала тільки одну заяву щодо участі у складі дільничної виборчої комісії №350833 від Кіровоградської міської територіальної організації Політична партія «Опозиційний блок», будь-яких інших заяв щодо участі у складі дільничних виборчих комісій ОСОБА_1 не подавала.

Також позивач зауважує, що постановою Кіровської районної у місті Кіровограді виборчої комісії Кіровоградської області №24 від 09 жовтня 2015 року затверджено керівний склад дільничних виборчих комісій з числа складу дільничних виборчих комісій до якого ОСОБА_1 не увійшла.

Представником відповідача подано заперечення на позовну заяву у відповідності до якого позовні вимоги не визнаються у повному обсязі, оскільки ОСОБА_1 надала згоду на участь у роботі дільничних виборчих комісій №350833 та №350846 одночасно від двох різних субєктів подання, чим порушила вимоги ч.4 ст.23 Закону України «Про місцеві вибори», у звязку з цим її кандидатура була відхилена згідно з абз.5 ч.1 ст.23 Закону України «Про місцеві вибори».

У судовому засіданні представник позивача та третя особа позовні вимоги підтримали у повному обсязі, представники відповідача заперечили проти задоволення позову.

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, та третьої особи, покази свідка, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд, -

ВСТАНОВИВ:

04 жовтня 2015 року Кіровоградською міською територіальною організацією Політична партія «Опозиційний блок», про утворення депутатської фракції якої оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання, подано до Кіровської районної у місті Кіровограді виборчої комісії подання для обовязкового включення до складу дільничних виборчих комісій звичайних та/або спеціальних виборчих дільничних комісій, утворених у межах Кіровського району м. Кіровограда, до якого, зокрема, включено ОСОБА_1 по виборчій дільниці №350833 (а.с.12-18, 59-63). При цьому до подання надано копію власноручно написаної заяви ОСОБА_1 про згоду на участь у роботі виборчої комісії від відповідного субєкта подання, згоду виконувати посадові обовязки голови, заступника голови або секретаря виборчої комісії, про ненадання згоди на участь у роботі виборчої комісії іншим субєктам подання на відповідних виборах з обовязковим зазначенням відомостей про засоби звязку (контактний номер телефону), а також копії відповідних сторінок паспорта ОСОБА_1 (а.с.53-58).

Постановою Кіровської районної у місті Кіровограді виборчої комісії №23 від 08 жовтня 2015 р. «Про формування складу дільничних виборчих комісій» створено та затверджено склад дільничних виборчих комісій (згідно додатків 1-68), у тому числі затверджено склад дільничної виборчої комісії №350833 (додаток №20 до постанови №23 від 08.10.2015 р.) (а.с.45-46).

Постановою Кіровської районної у місті Кіровограді виборчої комісії №23 від 08 жовтня 2015 р. «Про затвердження керівного складу дільничних виборчих комісій» затверджено голів, заступників та секретарів дільничних виборчих комісій (додаток №1-68), у тому числі затверджено керівний склад дільничної виборчої комісії №350833 (додаток №20 до постанови №24 від 09.10.2015 р.) (а.с.50-51).

Як встановлено судом, кандидатура ОСОБА_1 відхилена відповідачем, оскільки нею надано згоду на участь у роботі дільничних виборчих комісій №350833 та №350846 одночасно від двох різних субєктів подання Кіровоградської міської територіальної організації Політична партія «Опозиційний блок» та кандидата на посаду Кіровоградського міського голови ОСОБА_5 (а.с.20, 21, 53, 56).

Порядок утворення дільничних виборчих комісій визначено ст.23 Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 р. №595-VIII (далі за текстом також Закон).

Так, відповідно до ч.1 ст.23 Закону дільнична виборча комісія утворюється відповідною районною, міською (міста обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення без районного поділу), районною у місті територіальною виборчою комісією не пізніш як за 15 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії.

Право подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій мають:

1) місцеві організації політичних партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання;

2) місцеві організації політичних партій, кандидатів у депутати від яких зареєстровано в багатомандатних виборчих округах;

3) кандидати у депутати в одномандатних виборчих округах;

4) кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости.

При утворенні дільничної виборчої комісії відповідна територіальна виборча комісія визначає осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих субєктами подання, шляхом жеребкування, що проводиться у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією, не пізніш як на пятий день після закінчення строку внесення подань щодо кандидатур до складу такої комісії.

Щодо кандидатур, поданих місцевими організаціями політичних партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання, жеребкування не проводиться. Кандидатури від таких субєктів подання включаються до складу кожної дільничної виборчої комісії за умови наявності відповідних подань та їх відповідності встановленим цим Законом вимогам.

Кандидатури, внесені до складу дільничної виборчої комісії, можуть бути відхилені лише з підстав їх невідповідності вимогам, зазначеним у статті 21 цього Закону, порушення вимог частин першої, другої, четвертої та пятої цієї статті або застосування механізму жеребкування, передбаченого цією частиною.

Рішення про відхилення кандидатур не приймається.

Згідно з ч.4 ст.23 Закону місцева організація партії, про утворення депутатської фракції якої оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання, місцева організація партії, кандидати в депутати від якої зареєстровані у багатомандатному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, вносять до відповідної територіальної виборчої комісії подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій (не більше однієї особи до складу кожної дільничної комісії). Подання підписується відповідно керівником місцевої організації партії та засвідчується печаткою відповідної місцевої організації партії або печаткою організації відповідної політичної партії вищого рівня.

Кандидат у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, старости вносить до територіальної виборчої комісії подання щодо кандидатур до складу відповідних дільничних виборчих комісій (не більше однієї особи до складу кожної дільничної комісії) за своїм підписом.

Зазначені подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій подаються за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, не пізніш як за 20 днів до дня виборів.

До подання додаються:

1) ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (ксерокопії тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної запропонованої особи;

2) заяви осіб, запропонованих до складу дільничної виборчої комісії, про згоду на участь у роботі виборчої комісії від відповідного субєкта подання, згоду виконувати посадові обовязки голови, заступника голови або секретаря виборчої комісії, про ненадання згоди на участь у роботі виборчої комісії іншим субєктам подання на відповідних виборах та з обовязковим зазначенням відомостей про засоби звязку (контактний телефон);

3) копія свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, засвідчена територіальним органом центрального органу виконавчої влади, до повноважень якого належать питання реалізації державної політики у сфері державної реєстрації (легалізації) обєднань громадян, або посвідчена нотаріально, після офіційного оголошення про початок виборчого процесу.

Разом з тим, постанова Центральної виборчої комісії «Про форми подань щодо кандидатур до складу виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ» від 10.08.2015 р. №155 не містить вимоги щодо власноручного написання особою заяви про згоду на участь у роботі відповідної дільничної виборчої комісії від відповідного субєкта подання.

Таким чином, одночасне надання особою згоди на участь у роботі виборчої комісії різним субєктам виборчого процесу може бути підставою для відхилення такої кандидатури.

Водночас, задля дотримання принципів обґрунтованості, добросовісності, розсудливості та пропорційності, а також з метою гарантування принципів визначених Законом України «Про місцеві вибори», відповідач перед відхиленням кандидатури ОСОБА_1 повинен був зясувати чи давала вона згоду на участь у роботі дільничної виборчої комісії як Кіровоградській міській територіальній організації Політична партія «Опозиційний блок», так і кандидату на посаду Кіровоградського міського голови ОСОБА_5

У судовому засіданні представник відповідача пояснив, що факт подвійного включення ОСОБА_1 до подань Кіровоградської міської територіальної організації Політична партія «Опозиційний блок» та кандидата на посаду Кіровоградського міського голови ОСОБА_5 виявлено Кіровською районною у місті Кіровограді виборчою комісією Кіровоградської області 05.10.2015 р., тобто за три дні до прийняття постанови, якою затверджено склад дільничних виборчих комісій. Водночас відхилення кандидатур проводилося автоматично, заяви не досліджувалися, пояснення у кандидатів не відбиралися.

Натомість допитана у судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_1 показала, що надавала згоду на участь у роботі виборчої комісії від Кіровоградської міської територіальної організації Політична партія «Опозиційний блок», яку виразила у власноручно написаній заяві (а.с.53). Також свідок повідомила суд, що заву на участь у роботі дільничної виборчої комісії від кандидата на посаду Кіровоградського міського голови ОСОБА_5 (а.с.56) не підписувала.

Отже, судом встановлено що ОСОБА_1 не надавала письмової згоди на участь у роботі виборчої комісії від кандидата на посаду Кіровоградського міського голови ОСОБА_5, а відтак відповідачем безпідставно відхилено її кандидатуру для обовязкового включення до складу дільничної виборчої комісії №350833 та, як наслідок, не враховано при затвердженні керівного складу відповідної дільничної комісії.

На підставі викладеного та з урахуванням ч.3 ст.2 КАС України, суд дійшов висновку, що постанови Кіровської районної у місті Кіровограді виборчої комісії Кіровоградської області №23 від 08 жовтня 2015 року в частині затвердження складу дільничної виборчої комісії №350833 згідно з додатком №20 та №24 від 09 жовтня 2015 року в частині затвердження голови, заступника та секретаря дільничної виборчої комісії №350833 згідно з додатком №20 є необґрунтованими та не пропорційними, а тому підлягають визнанню протиправними та скасуванню, а позовні вимоги в цій частині задоволенню.

Також позивач просить суд зобовязати відповідача прийняти постанову про формування складу дільничної виборчої комісії №350833 з обовязковим включенням до складу комісії ОСОБА_1 та постанову про затвердження голови, заступника та секретаря дільничної виборчої комісії №350833.

Суд враховує, що відповідні позовні вимоги спрямовані на відновлення порушеного права позивача, а тому розглядаються судом у сукупності як одна позовна вимога.

Пунктом 9.1 Порядку організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів, що є додатком до постанови Центральної виборчої комісії від 05.09.2015 р. №228 (далі за текстом Порядок №228) визначено, що за результатами розгляду питання на засіданні виборчої комісії приймається рішення.

У відповідності до п.9.6 Порядку №228 рішення виборчої комісії з питання порядку денного ухвалюється у формі постанови, яка оформлюється відповідно до пункту 9.7 та розділу 10 цього Порядку.

Таким чином, враховуючи, що прийняття відповідачем рішення у формі постанови є наслідком розгляду питання на засіданні виборчої комісії, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача є зобовязання відповідача повторно розглянути питання щодо затвердження складу дільничної виборчої комісії №350833 та затвердження голови, заступника, секретаря дільничної виборчої комісії №350833 із врахуванням кандидатури ОСОБА_1.

При цьому суд наголошує на тому, що з огляду на положення ст.124 Конституції України, ст.14 КАС України, виконання даного рішення суду не залежить від спливу строків встановлених ч.1 ст.23 Закону України «Про місцеві вибори».

Відповідно до ч.9 ст.172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

У відповідності до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зі змісту пп.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. №3674-VI встановлено, що за подання до адміністративного суду: адміністративного позову: немайнового характеру, який подано субєктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою-підприємцем ставка судового збору становить 1 розмір мінімальної заробітної плати.

При цьому відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» від 28.12.2014 р. №80-VIII установлено, що у 2015 році мінімальна заробітна плата з 1 січня становить 1 218 гривень.

Згідно з абз.2 ч.3 ст.6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві обєднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Оскільки позивачем фактично заявлено три позовні вимоги немайнового характеру, тому розмір судового збору, який підлягав сплаті під час подачі позовної заяви становить 3 654,00 грн. (1 218,00 грн. х 3), однак при зверненні до суду позивачем доказів сплати судового збору не надано.

Зважаючи на задоволення позовної заяви у повному обсязі, з відповідача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 3 654,00 грн.

Керуючись ст.ст.86, 94, 159 163, 167, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову Кіровської районної у місті Кіровограді виборчої комісії Кіровоградської області від 08 жовтня 2015 року №23 «Про формування складу дільничних виборчих комісій» в частині затвердження складу дільничної виборчої комісії №350833 згідно з додатком №20.

3. Визнати протиправною та скасувати постанову Кіровської районної у місті Кіровограді виборчої комісії Кіровоградської області від 09 жовтня 2015 року №24 «Про затвердження керівного складу дільничних виборчих комісій» в частині затвердження голови, заступника та секретаря дільничної виборчої комісії №350833 згідно з додатком №20.

4. Зобовязати Кіровську районну у місті Кіровограді виборчу комісію Кіровоградської області повторно розглянути питання щодо затвердження складу дільничної виборчої комісії №350833 та затвердження голови, заступника, секретаря дільничної виборчої комісії №350833 із врахуванням кандидатури ОСОБА_1.

Стягнути з Кіровської районної у місті Кіровограді виборчої комісії Кіровоградської області (25006, м. Кіровоград, вул. Чмиленка, 53/35) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок: 31210206784002, отримувач коштів: УК у м. Кіровограді, /м. Кіровоград/ 22030001; Банк отримувача: ГУ ДКСУ у Кіровоградській області, МФО 823016; код ЄДРПОУ 38037409; код класифікації доходів бюджету 22030001) судовий збір у розмірі 3 654,00 грн. (три тисячі шістсот пятдесят чотири грн. 00 коп.).

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у дводенний строк з дня проголошення постанови.

Головуючий суддяГ.М. Момонт

СуддіР.В. Жук

ОСОБА_6