КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 вересня 2015 року 810/3017/15
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О.,
при секретарі судового засідання Акопян Е.Н.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Стейт Оіл" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось ОСОБА_1 управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області(далі - позивач) з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Стейт Оіл"(далі - відповідач) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що сукупність встановлених при перевірці відповідача порушень може призвести до виникнення надзвичайних ситуацій (пожеж), не дозволить вчасно їх ліквідувати та потенційно загрожує життю і здоровю людей.
Позиція відповідача, викладена в запереченнях, викладена в тому, що позивачем не встановлено порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, тому не може бути застосовано захід реагування у вигляді повного зупинення автозаправного комплексу Товариства з обмеженою відповідальністю "Стейт Оіл".
Дослідивши матеріали справи, надавши оцінку доказам, суд встановив наступні обставини справи та правовідносини, що склалися між сторонами.
20 травня 2015 року Пирятинським районним сектором Головного управлінням ДСНС України у Полтавській області видано наказ №8 «Про проведення планових перевірок», яким у період з 13 по 28 червня 2015 року передбачено провести планову перевірку автозаправного комплексу Товариства з обмеженою відповідальністю «СТЕЙТ OIЛ» , розташованого за адресою: Полтавська область, Пирятинський район, с. Вікторія, вул. Київська, 1. Предметом перевірки визначено - перевірку додержання (виконання) законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту.
На підставі вказаного наказу 02 червня 2015 року підготовлено повідомлення про проведення перевірки вих. №293, яке 03 червня 2015 року під підпис особисто вручено представнику відповідача ОСОБА_4
На підставі вказаного наказу 13 червня 2015 року підготовлено посвідчення про проведення перевірки №104, яке перед початком перевірки 24 червня 2015 року предявлено керівнику структурного підрозділу ТОВ «СТЕЙТ ОІЛ» ОСОБА_5
24 червня 2015 року уповноваженою особою Пирятинського районного сектору Головного управлінням ДСНС України у Полтавській області було здійснено планову перевірку АЗК ТОВ «СТЕЙТ OIЛ», розташованого за адресою: Полтавська область, Пирятинський район, с. Вікторія, вул. Київська, 1.
За результатами проведеної планової перевірки керівнику структурного підрозділу відповідача ОСОБА_5 особисто під підпис вручений акт перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту від 24 червня 2015 року №84 (далі - ОСОБА_3 перевірки).
Вищезазначеним актом зафіксовані порушення вимог нормативно-правових актів з питань пожежної та техногенної безпеки, а саме:
- до роботи допускаються особи, які не пройшли навчання за програмою пожежно-технічного мінімуму та не мають відповідних посвідчень;
- не проведено заміри опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання;
- не проведено перевірку зовнішньої установки захисту від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів;
- на приміщеннях АЗК не забезпечено дотримання вимог електричної іскробезпеки згідно ГОСТ 12.4.124-83 «ССБТ. Средства защиты от статического электричества. Общие технические требования» ;
- не відремонтовано заземлювальний пристрій, який повинен приєднуватися до корпусу автоцистерни під час зливання;
- для відкривання і закривання пробок металевої тари та проведення інших робіт у вибухонебезпечних зонах на АЗК не має набору інструментів з металу, що не утворює іскор;
- не укладено договір на технічне обслуговування установки автоматичної пожежної сигналізації з організацією, яка має відповідну ліцензію на проведення даного виду робіт;
- не проведено ремонт автоматичної пожежної сигналізації ;
- територія АЗК, будівля, споруди, приміщення, технологічні установки не у повній мірі забезпечено первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, який використовується для локалізації та ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку;
- АЗК не забезпечено розрахунковою кількістю плівкоутворювального піноутворювача для ліквідації можливих пожеж протипожежною технікою ;
- не розроблено проектну документацію, яка була б затверджена в установленому порядку, щодо розміщення газового модуля на території АЗК (Розділ II пункт 21 НАПБ А.01.001-2014);
- непроведеноідентифікації АЗК як потенційно небезпечного обєкта (Методика ідентифікації потенційно небезпечних об'єктів, затверджена наказом МНС України від 23.02.2006року №98;
- нерозроблено та не погоджено відповіднодо чинних нормативно-правових актів План локалізації і ліквідації аварійних ситуацій та аварій ;
- не укладено договір (угоду) про обов'язкове обслуговування АЗК державними аварійно- рятувальними службами ;
- не забезпечено АЗК розрахунковою кількістю плівкоутворюваного піноутворювача для ліквідації можливих пожеж протипожежною технікою.
- АЗК не забезпечено засобами радіаційного та хімічного захисту;
- АЗК не забезпечено матеріальним резервом для запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру та їх наслідків.
У зв'язку з встановленими порушеннями, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, позивач звернувся з даним адміністративним позовом.
15 вересня 2015 року провідним спеціалістом Пирятинського районного сектору Головного управлінням ДСНС України у Полтавській області було здійснено позапланову перевірку відповідача на підставі наказу про проведення перевірки №14 від 08.09.2015 та складено акт перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту від 15 вересня 2015 року №118.
З вказаного акту вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Стейт ОІЛ" здійснювало дії по ліквідації встановлених порушень в ОСОБА_3 перевірки від 24 червня 2015 року.
Однак, судом встановлено, що порушення з приводу не проведеної перевірки зовнішньої установки захисту від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, не відремонтованому заземлювальному пристрою, який повинен приєднуватися до корпусу автоцистерни під час зливання та те, що не забезпечено АЗК розрахунковою кількістю плівкоутворювального піноутворювача для ліквідації можливих пожеж протипожежною технікою, відповідачем не були усунуті. Зазначене підтверджується актом перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту від 15 вересня 2015 року №118, разом з тим, не спростована представником відповідача в судовому засіданні.
Вказані обставини приводять суд до висновку про достатній рівень загрози життю та здоров'ю людей, що не сумісний застосуванням іншого заходу реагування, як повного зупинення автозаправного комплексу відповідача.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами даної адміністративної справи, суд зазначає наступне.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України №20/2013 від 16 січня 2013 року, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
Згідно з приписами ст. 64 Кодексу цивільного захисту України та пункту 6 цього Положення ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно- територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).
Згідно з пунктом 1 Положення про ОСОБА_1 управління Державної служби України : надзвичайних ситуацій затвердженого наказом ДСНС України від 18.08.2014 року №474, ОСОБА_1 Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області скорочена назва - ГУ ДСНС України у Полтавській області) (далі - Позивач) є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, правління підпорядковується ДСНС України.
Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 28 січня 2015 р. № 317-р - Про надання дозволу на проведення планових перевірок стану пожежної та техногенної безпеки» Державна служба України з надзвичайних ситуацій та її територіальні органи отримали дозвіл на проведення протягом квітня - червня 2015 року з урахуванням положень Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції планових перевірок стану пожежної та техногенної безпеки на підприємствах, в установах та організаціях, у власності або користуванні яких перебувають обєкти підвищеної небезпеки
Згідно ч. 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, обєктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до вимог ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Суд звертає увагу відповідача на ч. 12 ст. 183-2 КАС України, згідно якої особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Зважаючи на викладені обставини справи, всебічно та об'єктивно дослідивши докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення роботи автозаправного комплексу Товариства з обмеженою відповідальністю "Стейт Оіл", розташованого за адресою: вул. Київська, 1, с. Вікторія, Пирятинський район, Полтавська область, до усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки встановлених пунктами 11, 22, 29 переліку порушень акту перевірки від 24.06.2015 №84.
3. В решті позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Терлецька О.О.
Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 24 вересня 2015 р.