ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
15 жовтня 2015 рокум. Ужгород№ 807/2266/15
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Гаврилка С.Є., суддів Рейті С.І. та Скраль Т.В.
з участю секретаря судового засідання Штефанюк Н.І.
за участі сторін:
позивача не зявився;
представника позивача ОСОБА_1;
представника відповідача не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до ОСОБА_3 районної виборчої комісії, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_3 районна партійна організація ВО "Свобода" про скасування рішення ОСОБА_3 районної виборчої комісії, ухвалене Постановою № 14 від 09 жовтня 2015 року та зобовязання зняти з реєстрації, -
В С Т А Н О В И В:
13 жовтня 2015 року, ОСОБА_2 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_3 районної виборчої комісії, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_3 районна партійна організація ВО "Свобода", якою просить суд: "1. Прийняти заяву до розгляду та відкрити провадження у справі; 2. Скасувати рішення ОСОБА_3 районної виборчої комісії, ухвалене постановою № 14 від 09 жовтня 2015 року; 3. Зобовязати ОСОБА_3 районну виборчу комісію зняти ОСОБА_2 з реєстрації кандидата в депутати до ОСОБА_3 районної ради".
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач, зокрема, вказав наступне. Позивач є кандидатом у депутати ОСОБА_3 районної ради в багатомандатному виборчому окрузі, включений до виборчого списку кандидатів у депутати ОСОБА_3 районної ради від ОСОБА_3 районної партійної організації Всеукраїнського обєднання "Свобода" (далі по тексту позивач). Крім того зареєстрований як кандидат на сільського голову села Білин шляхом "самовисування від даної партії". 08 жовтня 2015 року звернувся до ОСОБА_3 районної виборчої комісії (далі по тексту відповідач) із заявою про виключення його із виборчого списку кандидатів в депутати ОСОБА_3 районної ради. При подачі заяви додав копію довідки про перебування на лікуванні в неврології ОСОБА_3 районної лікарні в період з 06 жовтня 2015 року по 07 жовтня 2015 року. Позивач вказує, що це останні дні для подання заяви про відмову балотуватися у багатомандатному виборчому окрузі. У позовній заяві позивач зазначає, що у поданій заяві вказав, що не мав можливості звернутися до відповідача у встановлений законом строк у звязку з тим, що до моменту хвороби не знав і не міг знати про порушення статті 35 Закону України "Про місцеві вибори", оскільки отримав від представника місцевої виборчої комісії розяснення, що суперечить вимогам закону, а також був зареєстрований представниками виборчої комісії на обидві посади без будь-яких зауважень. 06 жовтня 2015 року, після отримання відомостей про те, що реєстрація в кандидати в депутати ОСОБА_3 районної ради виключає можливість обиратися на посаду голови Білинської сільської ради був позбавлений можливості звернутися до виборчої комісії із заявою про виключення із списків кандидатів, оскільки перебував з 06 жовтня 2015 року по 07 жовтня 2015 року включно на стаціонарному лікуванні в ОСОБА_3 районній лікарні. Не дивлячись на це, 09 жовтня 2015 року відповідачем прийнято рішення про відмову у виключенні із списку кандидатів у депутати ОСОБА_3 районної ради на підставі статті 47 Закону України "Про місцеві вибори" у звязку з тим, що заява подана пізніше ніж за 19 днів до дня виборів. Позивач вказує, що ним з поважних причин був пропущений строк для звернення із заявою про виключення із списку кандидатів у депутати ОСОБА_3 районної ради, а відмова відповідача унеможливлює реалізацію його права на висунення в кандидати на голову Білинської сільської ради.
У судовому засіданні, що проходило 15 жовтня 2015 року, представник позивача позовні вимоги за обставин, викладених у позовній заяві, підтримав повністю, надав аналогічні пояснення та просив суд задовольнити позовну заяву повністю. Представником позивача у судовому засіданні 15 жовтня 2015 року були надані суду докази, про які вказано в ухвалі суду про відкриття провадження в адміністративній справі (а.с.а.с. 36-46).
В судові засідання, що проходили 15 жовтня 2015 року відповідач не забезпечив явку свого представника, хоча судом вживалися заходи щодо виклику відповідача. Заперечення проти позову відповідачем суду не надано. Однак, представником відповідача 13 жовтня 2015 року на електронну адресу суду надіслані докази, які були вказані в ухвалі про відкриття провадження в адміністративній справі (а.с.а.с. 18-35).
У розгляді даної справи 15 жовтня 2015 року була оголошена перерва до 13 годин 30 хвилин 15 жовтня 2015 року.
Відповідно до статті 172 частин 11 та 12 КАС України, суд вирішує адміністративні справи, визначені цією статтею, у дводенний строк після надходження позовної заяви. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду.
Зясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх належними та допустимими доказами, суд дійшов висновку про необхідність відмовити позивачеві у задоволенні позовної заяви повністю з огляду на наступне.
Відповідно до статті 172 частини 1 КАС України, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають субєкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші субєкти ініціювання референдуму.
Відповідно до статті 12 частини 1 Закону України "Про місцеві вибори", субєктами виборчого процесу на відповідних місцевих виборах є кандидати в депутати, кандидати на посади сільського, селищного, міського голови, старости.
Відповідно до статті 25 частини 5 пункту 4 Закону "Про місцеві вибори", міська, районна в місті територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати відповідно міської, районної у місті ради, включених до виборчих списків кандидатів у депутати місцевих організацій політичних партій, представників, уповноважених осіб місцевих організацій партій-субєктів, відповідного виборчого процесу, видає їм посвідчення.
Відповідно до постанови Білинської сільської виборчої комісії від 01 жовтня 2015 року за № 22, позивач ОСОБА_2 був затверджений кандидатом на посаду сільського голови с. Білин, шляхом самовисування (а.с. 36).
30 вересня 2015 року, тобто заздалегідь до дня реєстрації, позивачеві було видане відповідне посвідчення кандидата на посаду сільського голови села Білин (а.с. 9).
30 вересня 2015 року до відповідача представником від ОСОБА_3 районної партійної організації Всеукраїнського обєднання "Свобода" було подано заяву та інші передбачені статтею 38 Закону України "Про місцеві вибори" документи для реєстрації кандидатів у депутати ОСОБА_3 районної ради в багатомандатному виборчому окрузі на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року. 01 жовтня 2015 року Постановою № 10 "Про реєстрацію кандидатів у депутати ОСОБА_3 районної ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати", розглянувши подані документи, відповідач встановив їх відповідність вимогам Закону України "Про місцеві вибори" та зареєстрував кандидатів у депутати ОСОБА_3 районної ради в багатомандатному виборчому окрузі, включених до виборчого списку кандидатів у депутати ОСОБА_3 районної ради, зокрема, й від ОСОБА_3 районної партійної організації Всеукраїнського обєднання "Свобода" (згідно з додатком № 11) (а.с.а.с. 27-34).
Відповідно до додатку № 11 до постанови відповідача № 10 від 01 жовтня 2015 року (пункт 5 додатку), ОСОБА_2 зареєстрований кандидатом у депутати ОСОБА_3 районної ради, висунутий ОСОБА_3 районною партійною організацією Всеукраїнського обєднання "Свобода" (а.с.а.с. 31-34).
02 жовтня 2015 року позивачеві було видане відповідне посвідчення (а.с. 10).
Відповідно до статті 19 частини 1 пункту 2 підпункту "в" та частини 3 цієї статті Закону України "Про місцеві вибори", районна виборча комісія є територіальною виборчою комісією та входить до системи виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів. Виборчі комісії формуються (утворюються) і зобовязані діяти відповідно до Конституції України, цього та інших законів України.
Відповідно до статті 47 частини 2 пункту 1 Закону України "Про місцеві вибори", територіальна виборча комісія скасовує рішення в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі окремого кандидата в депутати, включеного до виборчого списку від місцевої організації партії, з виключенням його з виборчого списку в разі, зокрема, звернення кандидата у депутати в будь-який час після його реєстрації, але не пізніш як за 19 днів до дня виборів, з письмовою заявою про відмову балотуватися у багатомандатному виборчому окрузі. Ця заява відкликанню не підлягає.
З аналізу вказаної норми суд робить висновок, що скасування рішення в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі окремого кандидата в депутати, у даному випадку, є відповідна заява такого кандидата про відмову балотуватися і така заява має бути подана таким кандидатом за 19 днів до дня виборів.
Постановою Верховної Ради України "Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2015 році" від 17 липня 2015 року за № 645-VIII, чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів призначені на неділю 25 жовтня 2015 року. Таким чином заява відповідного кандидата про відмову від балотування повинна бути подана до відповідної територіальної комісії до 24 години 05 жовтня 2015 року.
Відповідно до статті 6 частини 1 Закону України "Про місцеві вибори", участь громадян України у місцевих виборах є добровільною. Ніхто не може бути примушений до участі чи неучасті у місцевих виборах.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про місцеві вибори", право висування кандидатів належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується громадянами України відповідно через республіканські в Автономній Республіці Крим, обласні, районні, міські, районні у містах організації політичних партій або шляхом самовисування відповідно до цього Закону.
Відповідно до статті 38 Конституції України, громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 20 частин 1 та 3 Закону України "Про місцеві вибори", виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори. Територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів.
Відповідно до статті 25 частини 1 Закону України "Про місцеві вибори", територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та у порядку, передбачених цим та іншими законами України.
Відповідно до статті 19 частини 2 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Таким чином відповідач як субєкт владних повноважень діє у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Під час судового розгляду встановлено, що позивач 08 жовтня 2015 року звернувся із заявою до відповідача, якою відкликає свою заяву про згоду балотуватися кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі від партії "Свобода" на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року (а.с.а.с. 22, 45).
Вказана заява була зареєстрована відповідачем 08 жовтня 2015 року та не містить ніяких додатків (а.с.а.с. 22, 26). Також судом встановлено, що вказана заява на містить посилань позивача на будь-які підстави, відповідно до яких така заява подана ним після спливу встановлених Законом України "Про місцеві вибори" строків. Про такі причини позивач повідомив відповідача лише 10 жовтня 2015 року подавши відповідну скаргу (а.с. 46).
Таким чином спростовується твердження позивача щодо того, що ним у поданій заяві вказувалися причини, при наявності яких позивач не мав обєктивної можливості у встановлений термін звернутися до відповідача із відповідною заявою.
Зі змісту позовної заяви суд робить висновок, що ним було пропущено встановлений Законом України "Про місцеві вибори" строк звернення із заявою про відмову від балотування. Така обставина була підтверджена й під час судового розгляду представником позивача.
Позивачем разом із позовною заявою було надано копію довідки за № 915, що видана 12 жовтня 2015 року лікарем поліклінічного відділення ОСОБА_3 районної лікарні (а.с. 12). Відповідно до цієї довідки позивач у період з 06 жовтня 2015 року по 07 жовтня 2015 року знаходився на обстеженні (лікуванні) в неврологічному кабінеті.
Строки, протягом яких вчиняються певні дії і які встановлені Законом України "Про місцеві вибори" є виключними, що тягне за собою, у даному випадку при вчиненні певної дії у строки, обовязок відповідної територіальної комісії вчинення певної дії (прийняття рішення). Тобто у випадку звернення позивача із заявою про відмову від балотування у строк до 06 жовтня 2015 року у відповідача виникає обовязок скасовувати рішення в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі окремого кандидата в депутати, включеного до виборчого списку від місцевої організації партії, з виключенням його з виборчого списку. Звернення відповідного кандидата із заявою про відмову від балотування після 05 жовтня 2015 року породжує обовязок відповідної територіальної виборчої комісії відмовити у задоволенні такої заяви.
Закон України "Про місцеві вибори" на встановлює можливості продовження строку, що встановлений цим Законом.
При розгляді даної справи Закарпатський окружний адміністративний суд дійшов висновку, що відповідачем, дотримано критеріїв, що вказані у статті 2 частині 3 КАС України.
Вирішуючи питання щодо судового збору, Закарпатський окружний адміністративний суду виходить з такого.
Відповідно до статті 172 частини 9 КАС України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Згідно зі статтею 106 частиною 3 КАС України до позовної заяви повинен бути наданий документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до статті 87 КАС України, судові втрати складаються із судового збору та витрат повязаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до статті 4 частини 1 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до статті 3 частини 1 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Закон України "Про судовий збір" визначає випадки, коли судовий збір не підлягає сплаті шляхом виключення відповідних заяв із числа обєктів справляння судового збору та встановлення пільг щодо сплати судового збору.
Так, вичерпний перелік заяв, за подання яких не справляється судовий збір, наведено у статті 3 частині 2 Закону України "Про судовий збір", а пільги щодо сплати судового збору встановлені статтею 5 цього Закону.
При зверненні до суду з даною позовною заявою, позивачем не було сплачено судовий збір.
Позивач не відноситься до осіб, яким надані пільги щодо сплати судового збору та які визначені статтями 3 та 5 Закону України "Про судовий збір".
За таких обставин, з позивача необхідно стягнути судовий збір у розмірі, встановленому Законом України "Про судовий збір".
За подання до адміністративного суду позовної заяви фізичною особою немайнового характеру встановлюється ставка судового збору в розмірі 0,4 розміру мінімальної заробітної плати, тобто 487,20 грн.
Прохальна частина позовної заяви, що подана позивачем, містить дві вимоги немайнового характеру, а тому з врахуванням статті 6 частини 3 абзацу 2 Закону України "Про судовий збір" з позивача підлягає стягненню на користь Державного бюджету України, судовий збір за кожну вимогу немайнового характеру тобто 974,40 грн. (487,20 грн. х 2) на наступні платіжні реквізити: банк отримувача ГУ ДКСУ у Закарпатській області; код банку отримувача (МФО) - 812016; рахунок отримувача - 31210206784002; отримувач коштів УК у м. Ужгороді, 22030001; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38015610; код класифікації доходів бюджету 22030001; назва суду: Закарпатський окружний адміністративний суд, призначення платежу судовий збір за позовом (ПІБ чи назва установи, організації, позивача), Закарпатський окружний адміністративний суд.
На підставі наведеного та керуючись статтями 71, 86, 172, 160-163 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_2 до ОСОБА_3 районної виборчої комісії, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_3 районна партійна організація ВО "Свобода" про скасування рішення ОСОБА_3 районної виборчої комісії, ухвалене Постановою № 14 від 09 жовтня 2015 року та зобовязання зняти з реєстрації відмовити.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що проживає: ІНФОРМАЦІЯ_2 а, Рахівського району, Закарпатської області, ідентифікаційний код НОМЕР_1 на користь Державного бюджету України 974,40 грн. (девятсот сімдесят чотири грн. 40 коп.) на наступні платіжні реквізити: банк отримувача ГУ ДКСУ у Закарпатській області; код банку отримувача (МФО) - 812016; рахунок отримувача - 31210206784002; отримувач коштів УК у м. Ужгороді, 22030001; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38015610; код класифікації доходів бюджету 22030001; назва суду: Закарпатський окружний адміністративний суд, призначення платежу судовий збір за позовом (ПІБ чи назва установи, організації, позивача), Закарпатський окружний адміністративний суд.
Постанова може бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя Судді:ОСОБА_4 ОСОБА_5 ОСОБА_6