Постанова № 52311163, 09.10.2015, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.10.2015
Номер справи
806/2522/15
Номер документу
52311163
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2015 року м.Житомир справа № 806/2522/15

час прийняття: 11 год. 00 хв. категорія 6.3

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сичова О.П.,

секретар судового засідання Бондаренко Д.А.,

за участю: представника позивача, відповідача та третьої особи

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Технологічна Аграрна Компанія Обєднана" до Реєстраційної служби Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області за участі третьої особи ПСП "Агрофірма "Світанок" про визнання протиправними та скасування рішень,

встановив:

Приватне акціонерне товариство "Технологічна Аграрна Компанія Обєднана" після уточнення позовних вимог просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Реєстраційної служби Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області про державну реєстрацію права оренди за:

-індексним номером 21086128 від 05.05.2015р. (щодо земельної ділянки за кадастровим номером 1820383200:03:000:0271, яка належить ОСОБА_1),

- індексним номером 21535658 від 25.05.2015р. (щодо земельної ділянки за кадастровим номером 1820383200:04:000:0269, яка належить ОСОБА_2),

-індексним номером 21090845 від 05.05.2015р. (щодо земельної ділянки за кадастровим номером 1820383200:03:000:0250, яка належить ОСОБА_3);

-індексним номером 21538375 від 25.05.2015р. (щодо земельної ділянки за кадастровим номером 1820383200:03:000:0056, яка належить ОСОБА_4);

-індексним номером 21509580 від 22.05.2015р. (щодо земельної ділянки за кадастровим номером 1820383200:02:000:0066, яка належить ОСОБА_5)

- індексним номером 21087720 від 05.05.2015р. (щодо земельної ділянки за кадастровим номером 1820383200:02:000:0083, яка належить ОСОБА_6).

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити.

Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав зазначених у письмових запереченнях.

Представник третьої особи в судовому засіданні проти позову заперечував та просив в його задоволенні відмовити.

Вислухавши пояснення представників сторін та представника третьої особи, дослідивши докази по справі, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити з огляду на наступне.

Судом встановлено, що між Приватним акціонерним товариством "Технологічна Аграрна Компанія Об'єднана" (далі по тексту позивач або ПАТ "ТАКО") та громадянами села Городківка Андрушівського району Житомирської області, а саме: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 Тимофієвною, ОСОБА_4, ОСОБА_7, ОСОБА_8 укладено договори оренди землі.(а.с.6-8, 12-14, 18-23, 29-31,35-37, 40-42).

Позивачем з бази даних Міністерства юстиції України в червні 2015 року було отримано інформаційні довідки про державну реєстрацію прав та їх обтяжень реєстраторами Реєстраційної служби Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області (далі по тексту - відповідач або Реєстраційна служба) щодо вище перерахованих земельних ділянок за Приватним сільськогосподарським підприємством "Агрофірма "Світанок" (далі по тексту - третя особа або ПСП "Агрофірма "Світанок") ( а.с.10, 16, 27, 34, 39, 45):

- індексний номер 21086128 від 05.05.2015р. (щодо земельної ділянки за кадастровим номером 1820383200:03:000:0271, яка належить ОСОБА_1),

- індексний номер 21535658 від 25.05.2015р. (щодо земельної ділянки за кадастровим номером 1820383200:04:000:0269, яка належить ОСОБА_2),

- індексний номер 21090845 від 05.05.2015р. (щодо земельної ділянки за кадастровим номером 1820383200:03:000:0250, яка належить ОСОБА_3);

- індексний номер 21538375 від 25.05.2015р. (щодо земельної ділянки за кадастровим номером 1820383200:03:000:0056, яка належить ОСОБА_4);

- індексний номер 21509580 від 22.05.2015р. (щодо земельної ділянки за кадастрови номером 1820383200:02:000:0066, яка належить ОСОБА_5);

- індексний номер 21087720 від 05.05.2015р. (щодо земельної ділянки за кадастровим номером 1820383200:02:000:0083, яка належить ОСОБА_6)

Позивач вважає, що відповідач здійснив незаконну реєстрацію вищезазначених договорів оренди землі між ПСП "Агрофірма "Світанок" та власниками земельних ділянок ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 Тимофієвною, ОСОБА_4, ОСОБА_7, ОСОБА_8 села Городківка Андрушівського району. Зазначає, що утворилась подвійна реєстрація договорів оренди землі одних і тих же земельних ділянок. (а.с.6-8, 12-14, 18-23, 29-31,35-37, 40-42)

Представник відповідача пояснив, що Державною реєстраційною службою Андрушівського районного управління юстиції зареєстровано та задоволено відповідні заяви ПСП "Агрофірма "Світанок", щодо іншого речового права на земельні ділянки за вказаними в позовній заяві кадастровими номерами. Заяви ПСП "Агрофірма "Світанок" про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо іншого речового права) розглянуті державними реєстраторами Андрушівського районного управління юстиції у відповідності до законодавства. У документах, поданих заявником, не містилося інформації, яка може вважатися перешкодою для державної реєстрації права оренди.

Представник третьої особи наголосив на тому, що договори, якими позивач обгрунтовує свої позовні вимоги, не були зареєстровані у порядку, передбаченому законом, в з"язку з чим ці договори не набули чинності.

Як вбачається з позовної заяви та доданих до неї позивачем спірних договорів оренди землі (а.с.6-8, 12-14, 18-23, 29-31,35-37, 40-42) ці договори були зареєстровані у Андрушівському районному відділі Житомирської філії Центру ДЗК по Городківській сільській раді. Однак закону, який би встановлював порядок державної реєстрації договорів оренди землі державним підприємством "Центр ДЗК" та його філіями на дату реєстрації не було. Єдиним законом, який передбачає державну реєстрацію договорів оренди землі у період з 28 липня 2006 року по 31.12.2009 року та діяв до 04.08.2013 року, є ст.33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", згідно з якого до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі.

Позивачем не надано доказів реєстрації виконавчим органом (виконавчим комітетом) Андрушівської сільської ради договорів оренди землі (а.с.6-8, 12-14, 18-23, 29-31,35-37, 40-42).

Так як державна реєстрація цих договорів у порядку, передбаченому законом, не проводилась, то згідно з волевиявленням сторін цього договору (орендаря - позивач та орендодавців ОСОБА_9, ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_1) ці договори оренди не набули чинності.

При проведенні державної реєстрації іншого речового права на спірні земельні ділянки за ПСП "Агрофірма "Світанок" Реєстраційною службою Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області не було порушено вимог Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", а прийняті оспорювані рішення не суперечать нормам законів України.

Надаючи належну правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 4 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Підставою для укладення договору оренди може бути цивільно-правовий договір про відчуження права оренди.

Згідно ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відносини пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості, регулює Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі Закон). Процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень ( далі- державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав визначає Порядок державної рєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень , затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 р. № 868 ( далі - Порядок).

Для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав заяву, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Міністерство юстиції України.

Заява подається щодо кожного об'єкту нерухомого майна.

Документи, що подаються для проведення державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, що встановлені законом, Порядком та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч. 6 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №868 від 17.10.2013 р. відповідальність за достовірність відомостей, які містяться у документах, поданих для державної реєстрації прав, несе заявник.

Відповідно до ст. 4 Закону , обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, зокрема право оренди земельної ділянки.

Державною реєстраційною службою Андрушівського районного управління юстиції зареєстровано та задоволено відповідні заяви ПСП " Агрофірма" Світанок", щодо іншого речового права на земельні ділянки за вказаними кадастровими номерами, які зазначені в позовній заяві.

Заяви ПСП "Агрофірми"Світанок" про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо іншого речового права) розглянуті державними реєстраторами Андрушівського районного управління юстиції у відповідності до Законодавства.

Згідно із статтею 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація речових прав на нерухоме майно офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Державний реєстр речових прав на нерухоме майно єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.

В силу вимог частини 2 статті 9 Закону України " Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяження, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов"язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав; приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав; відкриває і закриває розділи Державного реєстру прав, вносить до них відповідні записи; веде реєстраційні справи щодо об"єктів нерухомого майна; присвоює реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна під час проведення державної реєстрації; видає свідоцтво про право власності на нерухоме майно випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; надає інформацію з Державного реєстру прав або відмовляє у її наданні у випадках, передбачених цим Законом; під час проведення державної реєстрації прав , які виникли та оформлені в установленому порядку до 1 січня 2013 року запитує від органів , установ та організацій, які відповідно до чинного законодавства проводили таке оформлення, інформацію (довідки, копії документів, тощо) необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи , подані заявником, не містять передбачених Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо оформлених речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки

Оскільки у позовній заяві йдеться про реєстрацію похідного права, яке виникло після 1 січня 2013 року та раніше заявником не реєструвалось, у державних реєстраторів не виникло обов'язку звертатись до інших суб'єктів владних повноважень для отримання інформації щодо відповідних земельних ділянок.

Водночас, у документах, поданих заявником, не містилося інформації, яка може вважатися перешкодою для державної реєстрації права оренди.

Статтею 15 Закону визначено, що державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку : прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; внесення записів до Державного реєстру прав; видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Державна реєстрація прав проводиться у строк, що не перевищує п'яти робочих днів (крім випадків, установлених частиною сьомою цієї статті) з дня надходження до органу державної реєстрації прав заяви про таку реєстрацію і передбачених цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до нього, документів, необхідних для її проведення.

Державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам. Перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Відповідно до ч.1 ст.24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; об'єкт нерухомого майна розміщений на території іншого органу державної реєстрації прав; із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; заяву про державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем; заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків, установлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; під час подання заяви про державну реєстрацію права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), що виникло на підставі документа, за яким правонабувач набуває також право власності на земельну ділянку, не подано заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку; після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення; заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію; заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка не є державним кадастровим реєстратором або державним виконавцем; заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.

Сторонами не заперечується, що ПСП "Агрофірма"Світанок" подала реєстраторам повний та належно оформлений пакет документів, який вимагається Законом для вчинення відповідної реєстраційної дії.

З огляду на це, а також законодавчу заборону відмовляти в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом (частина4 статті 24 Закону ), у державних реєстраторів не було правових підстав такої відмови.

Підставою для прийняття відповідного рішення , щодо реєстрації іншого речового права ( зокрема права оренди) є договір оренди землі, який відповідає ст.15 Закону України "Про оренду землі". Надані договори оренди з відповідними додатками містять всі необхідні відомості про об'єкт та суб'єктів цих прав.

Державна реєстрація прав оренди зазначених в позовній заяві земельних ділянок була проведена державними реєстраторами реєстраційної служби Андрушівського районного управління юстиції згідно з рішеннями про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийнятих на підставі поданих ПСП "Агрофірма "Світанок" документів, які сформовані в реєстраційні справи.

Суд звертає увагу на те, що позов заявлено до неналежного відповідача.

За змістом п.2 ч.2 ст.9 Закону України " Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" єдиним суб"єктом, наділеним повноваженнями приймати рішення щодо державної реєстрації прав та їх обтяжень, відмови в державній реєстрації, є державний реєстратор.

З матеріалів справи вбачається, що оскаржувані рішення про реєстрацію винесено реєстраторами ОСОБА_10, ОСОБА_11, які, як суб"єкти владних повноважень, не були залучені до участі у справі.

Таким чином, Реєстраційна служба Андрушівського районного управління юстиції Житомирської області не є тим суб"єктом, який порушив права позивача та не є суб"єктом, до компетенції якого належить відновлення такого права.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Позивачем по справі не доведено обгрунтованість позовних вимог тому в задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.П. Сичова

Повний текст постанови виготовлено: 15 жовтня 2015 р.