Справа № 521/15707/15-п
Номер провадження 3/521/5200/15
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 жовтня 2015 року Малиновський районний суд міста ОСОБА_1 у складі:
головуючого Іщенко О.В.
при секретарі Мілонас К. С.
представника Одеської митниці ДФС ОСОБА_1
розглянув у відкритому судовому засіданні у місті ОСОБА_1 справу № 0750/50003/15, що надійшла 21 вересня 2015 року з Одеської митниці ДФС, відносно ОСОБА_2 Ерсіна, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешкаючого: ОСОБА_3, місто Стамбул, про порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України,
ВСТАНОВИВ:
17 серпня 2015 року о 13 годині 30 хвилин у оглядовому залі „Відліт" Міжнародного аеропорту ОСОБА_1 в зоні діяльності митного поста „ОСОБА_1 - аеропорт Одеської митниці ДФС, проходив митний контроль громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_2 Ерсін (AGIRBAS ERSIN), який відбував до ОСОБА_3 літаком А-320, авіакомпанії «Онур Еір», рейсом № 287 сполученням ОСОБА_1 - Стамбул.
Формою проходження митного контролю ОСОБА_2 Ерсін обрав проходження через зону (коридор) спрощеного митного контролю (так званий «зелений» коридор), що належним чином інформаційно обладнана, тим самим вчиненням дій заявив про відсутність у нього товарів, які під час переміщення через митний кордон України громадянами підлягають обовязковому письмовому декларуванню, а також на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони або обмеження.
Після перетину громадянином ОСОБА_3 ОСОБА_2 Ерсін білої лінії, що позначає закінчення «зеленого» коридору, на вимогу посадової особи Одеської митниці ДФС предявити наявні у нього валютні цінності, ОСОБА_2 Ерсін надав наявну у нього готівкову іноземну валюту, яку він переміщував через митний кордон України.
Після перерахунку іноземної валюти ОСОБА_2 Ерсіна встановлено, що загальна сума складає 26 071 доларів США .
Тобто, громадянин ОСОБА_2 Ерсін порушив встановлений порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, оскільки він формою проходження митного контролю обрав проходження через таку зону (коридор) та у нього під час проведення митного контролю було виявлено готівкову іноземну валюту у сумі 26071 доларів США. що перевищує встановлені законодавством України обмеження для переміщення через митний кордон України по «зеленому» коридору.
На підставі вищевикладеного посадовою особою Одеської митниці ДФС відносно громадянина ОСОБА_2 Ерсін було складено протокол про порушення митних правил №0750/50003/15, за ознаками правопорушення, передбаченого ст. 471 Митного кодексу України.
До суду у призначений час зявився ОСОБА_2 Ерсін який визнав себе винним в порушенні митних правил, при цьому пояснив, що порушив їх не навмисно.
Представник Одеської митниці ДФС у суді подання підтримав, та вважав, що вина ОСОБА_2 Ерсіна доведена повністю матеріалами справи.
Вислухавши думку представника Одеської митниці ДФС та правопорушника, дослідивши матеріали справи, суддя вважає, що в діях ОСОБА_2 Ерсіна вбачаються ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, за кваліфікуючою ознакою: порушення порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України товарів, переміщення яких через митний кордон України обмежене законодавством України.
У відповідності до Правил застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом, затверджених наказом Держмитслужби України від 18 лютого 2006 року № 137, «зелений» коридор - це зона спрощеного митного контролю, яка є частиною зони митного контролю на території (у приміщенні) аеропорту, обладнана належним технічним та інформаційним обладнанням і призначена для здійснення в спрощеному порядку митного контролю товарів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, не підлягають обов'язковому письмовому декларуванню, а також оподаткуванню й на переміщення яких через митний кордон України не встановлено заборон або обмежень. Згідно з п.1.9 даних Правил, громадянин самостійно приймає рішення про проходження спрощеного митного контролю чи митного контролю з поданням митної декларації - „зеленим" чи „червоним" коридором. Митний контроль предметів громадян закінчується з моменту переміщення цих предметів за межі зони митного контролю - у разі обрання громадянином „зеленого" коридору; відповідальність за порушення митних правил настає для громадянина, який обрав проходження митного контролю „зеленим" коридором, - з моменту перетину громадянином білої лінії, що позначає закінчення „зеленого" коридору.
Згідно статі 366 МК України, громадянин самостійно обирає відповідний канал ("зелений коридор" або "червоний коридор") для проходження митного контролю за двоканальною системою. Обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Окрім викладеного, вина ОСОБА_2 Ерсіна підтверджується зібраними в справі доказами, а саме: протоколом про порушення митних правил № 0750/50003/14 від 17 серпня 2015 року, доповідною запискою від 17 серпня 2015 року.
Санкцією ст. 471 МК України передбачена відповідальність за порушення порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю у вигляді накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
У відповідності з положеннями ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Крім того, згідно з ст. 9 Конституції України, а також ст. 17 Закону України «Про міжнародні договори» від 22 грудня 1993 року, міжнародні договори, згода на обов'язковість яких дана Верховною Радою України, є часткою національного законодавства України. Також передбачається, що якщо міжнародним, договором, встановлені інші права, ніж ті, які передбачені, законодавством України, то застосовуються правила міжнародного договору України. Тобто в такому випадку міжнародно-правові норми мають пріоритетне значення.
17 липня 1997 року Україна ратифікувала Європейську Конвенцію «З захисту прав і основних свобод людини», а також Протоколи 1, 2, 4, 7, 11. які є невід'ємною частиною Конвенції, чим визнала її дію в національній правовій системі, а також обов'язковість рішень Європейського Суду з прав людини по всім питанням, що стосуються тлумачення і застосування Конвенції.
Судове рішення, яким застосовується конфіскація майна, є втручанням в право ОСОБА_2 Ерсіна на повагу власності.
Згідно зі ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції з захисту прав людини, кожна фізична чи юридична особа має право на повагу до своєї власності. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше, як в інтересах суспільства та на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
В даному випадку майном ОСОБА_2 Ерсіна є грошова сума в доларах США, яка на думку представника Одеської митниці ДФС підлягає конфіскації.
За таких обставин конфіскація є втручанням в право ОСОБА_2 Ерсіна на повагу власності, і, відповідно, має бути застосована ст. 1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції з захисту прав людини.
Перша і найбільш важлива вимога зазначеної правової норми полягає в тому, що будь-яке втручання публічної влади в право на повагу власності має бути законним. Також передбачається, що держава уповноважена здійснювати контроль за використанням, власності шляхом забезпечення виконання законів.
Питання про те, чи буде досягнута справедлива рівновага між вимогами загального інтересу і захисту фундаментальних прав особи, має значення лише при умові, що таке втручання відповідає вимогам закону і не є безпідставним.
Об'єктивна сторона правопорушення, яке вчинив ОСОБА_2 Ерсін, полягає в недекларуванні іноземної валюти при проходженні митного контролю в «зеленому коридорі» тобто в зоні спрощеного митного контролю, відповідальність за що передбачена ст. 471 МК України.
Що стосується загального інтересу, якому могло слугувати втручання, Європейський Суд зазначив, що держави мають законний, інтерес і в той же час обов'язок вживати заходи в цілях виявлення та контролю руху готівкових коштів через кордони, оскільки значні суми готівки можуть використовуватись для легалізації незаконних доходів, торгівлі наркотиками, фінансування тероризму, вчинення тяжких фінансових злочинів.
Загальна вимога про декларування, яка розповсюджується на будь-яку особу, що перетинає кордон держави, попереджує прихований ввіз і вивіз грошових коштів з країни і конфіскаційна міра, яку тягне недекларування грошових коштів митному органу, є частиною загальної регулятивної системи, передбаченої для боротьби з подібними правопорушеннями.
Слід зауважити, що вивезення готівкової іноземної валюти з України не є незаконним, згідно з діючим законодавством України.
Крім того, сума, яка може бути, законно вивезена, чи фізично переміщена через український митний кордон, в принципі не обмежена, обмежена лише сума (10000 євро), яка може бути вивезена без письмового декларування.
Суддя вважає, що для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення, зокрема в даному випадку правопорушник недотримався вимог щодо внесення відомостей до митної декларації, а не тяжкості будь якого правопорушення, яке можна припустити (наприклад, відмивання грошей або ухилення від сплати податків). Сума, яку необхідно конфіскувати у ОСОБА_2 Ерсіна, є для нього значною, оскільки ці гроші, були отримані ним законним шляхом. Шкода, яку ОСОБА_2 Ерсін потенційно міг завдати органам влади, була незначною: він не ухилявся від сплати мита та інших зборів і не завдав державі іншої шкоди. Якби грошові кошти, що перевозив ОСОБА_2 Ерсін не були виявленні, українська влада лише не отримала б інформацію про те, що ці грошові кошти були вивезені з України.
Суддя при накладенні стягнення враховує: характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь вини ОСОБА_2 Ерсіна, ставлення до вчиненого проступку, його майновий стан, а також обставини які помякшують відповідальність, а саме те, що ОСОБА_2 Ерсін вперше притягується до адміністративної відповідальності, щиро розкаявся, тому вважає необхідним і достатнім стягненням для нього є накладення штрафу.
Керуючись ст. ст. 27, 33, 34, 252, 280, 283, 284 КпАП України, ст. ст. 464, 465, 471, 527, 528, 529 МК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Притягнути ОСОБА_2 Ерсіна до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме 1700 гривень.
Зобовязати Одеську митницю ДФС повернути ОСОБА_2 Ерсіну або його уповноваженому представнику вилучену за протоколом про порушення митних правил № 0750/50003/15 від 17 серпня 2015 року валюту у встановленому законом порядку.
Стягнути з ОСОБА_2 Ерсіна на користь держави судовий збір у розмірі 243 гривні 60 копійок (Отримувач коштів: УК у місті ОСОБА_1/Малиновський район; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38016923; банк отримувача: ГУДКСУ в Одеській області; код банку отримувача (МФО): 828011; рахунок отримувача: 31216206700007; код класифікації доходів бюджету: 22030001; призначення платежу судовий збір за постановою про накладення адміністративного стягнення, Малиновський районний суд м. Одеси, код ЄДРПОУ 05383419, пункт 5).
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справ протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя О. В. Іщенко