Постанова № 52288330, 30.09.2015, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
30.09.2015
Номер справи
522/15685/15-а
Номер документу
52288330
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 522/15685/15-а

Провадження № 2а/522/588/15

П О С Т А Н О В А

Іменем УКРАЇНИ

«30» вересня 2015 року

Приморський районний суд м. Одеси як адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Погрібного С.О.,

за секретаря судового засідання Солодкої А.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження в залі суду в місті Одесі справу адміністративної юрисдикції за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом, просив визнати протиправними дії та бездіяльність ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси щодо невчинення своєчасно перерахунку пенсії, призначеної їй попередньо, та зобовязати відповідача здійснити перерахунок вказаної пенсії з урахуванням «інших виплат», на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України. З огляду на вказане позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії з більшого розміру, враховуючи розмір «інших виплат».

Позивачка просила суд розглянути справу за її відсутності у порядку письмового провадження у звязку з неможливістю прибути в судове засідання особисто.

Представник відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси подав письмові заперечення проти позову, просив відмовити у задоволенні предявленого позивачем адміністративного позову у звязку із його безпідставністю та необґрунтованістю, просив суд розглядати справу за його відсутності у порядку письмового провадження.

Справу ухвалено розглянути справу та вирішити спір у порядку письмового провадження.

Ухвалою судді Приморського районного суду м. Одеси від 30 вересня 2015 року адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, в частині вимог, що стосуються пенсійних виплат, які мали бути здійснені раніше 30 лютого 2015 року, залишено без розгляду у звязку зі спливом строків звернення до суду з відповідним адміністративним позовом.

Суд дослідив надані сторонами документи та матеріали справи, зясував фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінив докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, за наслідками чого дійшов наступних висновків та вважає вимоги позивача такими, що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

За обставинами справи, позивачем заявлено вимоги про визнання неправомірною бездіяльність ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси щодо непроведення перерахунку пенсії, попередньо їй призначеної, з урахуванням збільшення розміру з врахуванням під час цього також й «інших виплат».

Судом встановлено, що ОСОБА_1 одержує пенсію в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси починаючи з12 серпня 2014 року, з 31 серпня 2015 їй призначена пенсія у відповідності із Законом України «Про державну службу».

Зі змісту вказаного позову вбачається, що під визначенням «інші виплати» позивач ОСОБА_1 має на увазі матеріальну допомогу на оздоровлення та допомогу для вирішення соціально-побутових питань, що входять до системи оплати праці державного службовця й щомісячну індексацію грошових коштів.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок (частина друга). Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (частина шоста). Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з ч.2 ст.33 Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

За правилом частини 7 статті 33 цього Закону встановлюється, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з постановою Уряду від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

Відповідно до частини 2 статті 37-1 вказаного Закону перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У частині 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Правилом статті 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно з частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Наведені норми права у своїй сукупності дають підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, входять до складу системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини 1 статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

У частині 2 статті 2 Закону України «Про оплату праці» вказується, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати,надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Наведені норми та правила реалізовані в положеннях п. 2.2.2, п. 2.2.7 та п. 2.3.3 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року №5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року за №114/8713, в яких зазначено, що до складу фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників та матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників.

У статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначаються виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, при вирішенні цього спору суд має керуватися не лише положеннями Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про оплату праці», які для спірних відносин є загальними, а в розглядуваному спорі необхідно керуватися спеціальними правилами, якими визначаються виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, й вимогами статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до складу системи оплати праці державного службовця, а суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в складі заробітку (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція викладена й в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 р. у справі №21-430а11, що підлягає застосуванню до вирішення цього спору судом.

Таким чином, рішення відповідача про відмову позивачу здійснити перерахунок пенсії з врахуванням таких складових заробітної плати як індексація грошових доходів та матеріальна допомога на оздоровлення не є правомірним, оскільки правова позиція, за якою врахування «інших виплат» не передбачена чинним законодавством чинним законодавством, зокрема Законом України "Про державну службу", постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», є помилковою.

Відповідно до статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення заявлених позивачем вимог й перерахунку призначеної пенсії, починаючи з 31 серпня 2015 року дня, коли позивачці призначено пенсійні виплати у відповідності із Законом України «Про державну службу».

Керуючись ст.ст. 7-9, 11, 71, 158, 160, 162, 163, 167, п. 1. ч. 1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Законами України «Про державну службу», «Про пенсійне забезпечення», «Про оплату праці», «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», суд

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати неправомірною відмову ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси врахувати при розрахунку ОСОБА_1 «інші види виплат», на які нараховані та з яких утримані й сплачені страхові внески до Пенсійного фонду України, з розрахунку 60 відсотків від заробітної плати.

Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію, як державному службовцю, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації, починаючи з 31 серпня 2015 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Звернути постанову суду до негайного виконання в межах суми стягнень за один місяць.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України (проголошення вступної та резолютивної частини рішення), а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

СУДДЯ: С. О. ПОГРІБНИЙ

30.09.2015