Постанова № 52288175, 09.10.2015, Любашівський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
09.10.2015
Номер справи
507/1007/15-а
Номер документу
52288175
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 507/1007/15-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" жовтня 2015 р. Любашівський районний суд Одеської області в складі: головуючого судді - Споришевої Н.І.

при секретарі - Войковській І.П.

за участю позивача - ОСОБА_1

представника позивача - ОСОБА_2

представника відповідача - ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Любашівська Одеської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Любашівському районі Одеської області про визнання неправомірними дій та зобовязання вчинити певні дії щодо включення до розрахунку пенсії матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну та безперервну працю в органах державної влади та зразкове виконання трудових обовязків,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, є одержувачем пенсії в Управлінні Пенсійного фонду України в Любашівському районі Одеської області, яка призначена за Законом України «Про державну службу». 12 серпня 2013року Управлінням Пенсійного фонду України в Любашівському районі Одеської області їй видано довідку за №2035 та № 2036 про складові заробітної плати, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Однак нараховані та отримані позивачем суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну та безперервну працю в органах державної влади та зразкове виконання трудових обовязків, в довідку не включено. Видану довідку та заяву про призначення пенсії позивачем було надано до управління Пенсійного фонду України в Любашівському районі Одеської області (за місцем проживання), згідно якої з 13 серпня 2013 року позивачу призначено пенсію за Законом України «Про державну службу». 08 липня 2015 року позивач звернулась до управління Пенсійного фонду України в Любашівському районі Одеської області із заявою щодо надання їй нової довідки за формою затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України №5-1 від 14.02.2011 року із включенням в колонку «інші виплати» вищезазначених виплат за останні 24 календарні місяця роботи, тобто з 01.08.2011 року по 31.07.2013 року. 15 липня 2015 року позивачем подано заяву з проханням перерахувати пенсію з урахуванням «інших виплат» за довідкою від 13 липня 2015 року №1514/03. При цьому відповідачем позивачу відмовлено в перерахунку пенсії із врахуванням частини заробітної плати, яка визначена як «інші» виплати, що зазначені в довідці. На звернення позивача з цього питання 17 липня 2015 року було отримано від відповідача розяснення про неможливість застосувати при обчисленні розміру пенсії «інших виплат», тому, що це не передбачено ст.33 Закону України «Про державну службу» та, що з 01 січня 2015 року перерахунок пенсії у звязку з підвищенням заробітної плати не проводиться та посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865. Такі дії відповідача позивач вважає неправомірними та такими, що порушують та обмежують її права, передбачені діючим законодавством.

Представник відповідача позовні вимоги не визнала, стверджуючи, що розрахунок пенсії позивачці зроблено відповідно до вимог діючого законодавства. Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в Любашівському районі Одеської області надав заперечення проти позову, посилаючись на його необґрунтованість та пропуск строку для звернення до суду, просив у задоволені позову відмовити ( а.с. 42).

Судом встановлені наступні факти та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 є одержувачем пенсії в Управлінні Пенсійного фонду України в Любашівському районі Одеської області, яка призначена за Законом України «Про державну службу». 12.08.2013 року управлінням Пенсійного фонду України в Любашівському районі Одеської області їй видано довідку №2035, 2036 про складові заробітної плати, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» без врахування частини заробітної плати, яка визначена як «інші виплати», згідно якої з 13.08.2013 року позивачу призначено пенсію за Законом України «Про державну службу». 13.07.2015 року управлінням Пенсійного фонду України в Любашівському районі Одеської області їй видано довідку №1514/03 про складові заробітної плати, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» із врахуванням частини заробітної плати, яка визначена як «інші виплати».

Згідно Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу»

Статтею 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обовязків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України .

Відповідно до частини другої статті 37 цього Закону пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове соціальне страхування. Діяла на момент призначення пенсії в розмірі 80%.

Згідно частини 2 статті 37-1 згаданого Закону, перерахунок пенсій здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій, але із змісту статті 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачено страхові внески.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня №865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії , підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних днів такої роботи, підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи на 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або 60.

Таким чином, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати.

Крім того, на вищезазначені виплати державним службовцям, такі як сума матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну та безперервну працю в органах державної влади та зразкове виконання трудових обовязків, а також премії та надбавки нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Згідно пункту 2 постанови Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 року за №210/18948, затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Також суд враховує те, що на час призначення позивачу пенсії постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 13.08.2010 року №2а/4753/09/2670 (а.с.21-22) була скасована постанова Правління Пенсійного фонду України №19-11, яка затверджувала первісну форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», та ця постанова Пенсійного фонду України була визнана такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили в частині не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги позивачки в цій частині підлягають задоволенню частково в межах шестимісячного строку для звернення до суду та в подальшому без обмеження у часі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 64,124 Конституції України, Законом України „Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", ст.ст. 6-14,71,72, 159-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Любашівському районі Одеської області про визнання неправомірними дій та зобовязання вчинити певні дії щодо включення до розрахунку пенсії матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну та безперервну працю в органах державної влади та зразкове виконання трудових обовязків, задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Любашівському районі Одеської області щодо невключення до розрахунку пенсії ОСОБА_1, відповідно до Закону України «Про державну службу», сум виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну та безперервну працю в органах державної влади та зразкове виконання трудових обов'язків, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальна страхування, неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Любашівському районі Одеської області здійснити розрахунок (перерахунок) пенсії ОСОБА_1, з урахуванням «інших видів виплат», згідно довідки Управління Пенсійного фонду України в Любашівському районі Одеської області від 13липня 2015 року №1515/04, як передбачено про складові заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу» за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1, з урахуванням інших виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в розмірі 80% середньомісячного заробітку, починаючи з 28 січня 2015 року.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Любашівський районний суд протягом десяти днів з часу її проголошення.

Суддя: Споришева Н.І.