Справа № 263/10342/14-а
Провадження № 2-а/263/279/2015
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
1 жовтня 2015 року м. Маріуполь
Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області в складі:
головуючого судді Артеменко Л.І.
при секретарі Масюку М.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язанняздійснити перерахунок та виплату пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області, зазначивши, що в квітні 2015 року їй стало відомо, що індексація на заробітну плату, щорічна матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на соціально-поутові потреби в загальній сумі 1490,15 грн за період 2002-2004роки, з яких сплачувались страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, не були включені до заробітку, який врахований при обчисленні їй пенсії як державного службовця в 2004 році. Просила зобовязати відповідача провести перерахунок її пенсії з урахуванням цих виплат в її заробітній платі, починаючи з дня призначення пенсії - 29 травня 2004 року, виходячи з розміру станом на час призначення пенсії - 84% заробітної плати.
Ухвалою суду від 31.08.2015 позов в частині вимог за період 29.05.2004 по 28.02.2015 залишений без розгляду відповідно до ст. 100 КАС України.
Сторони до суду не прибули, що, зважаючи на їх належне повідомлення, не перешкоджає розгляду справи.
Відповідач надав суду письмові заперечення, в який послався на те, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», а тому положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» не можуть бути застосовані до спірних правовідносин. Крмі того, на даний час пенсія державним службовцям призначається у розмірі 60% їх заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративна позовна заява підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач одержує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневого району м. Маріуполя Донецької області.
Позивач 31.03.2015 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки № 01/03-14 від 31.03.2015 про складові заробітної плати за період з жовтня травня 2002 по квітень 2004, де зазначені такі складові заробітної плати, як: індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на соціально-побутові потреби, на які нараховувалися та з яких сплачувалися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя за № 51 від 03.04.2015 позивачеві відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомогоги та інших соціальних виплат.
Заробітна плата працівників, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності регулюється Законом України «Про оплату праці»; оплата праці державних службовців регулюється статтею 33 Закону України «Про державну службу». Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення позивачеві пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотка заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про оплату праці» в структуру заробітної плати входить основна заробітна плата, додаткова заробітна плата та інші заохочувальні компенсаційні виплати. До останніх належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами та положеннями, компенсації та інші грошові та матеріальні виплати, які передбачені актами чинного законодавства або які проводяться понад встановлені зазначеними актами.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг.
Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії, стипендії, оплата праці, суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоровя.
Згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають доходи громадян, які не мають разового характеру, а тому є невідємною частиною заробітної плати позивача, а належним чином нараховані суми повинні бути зараховані для нарахування пенсії.
Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагороди за високі досягнення в праці або виконання особливо важливої роботи згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 є складовою заробітної плати. На вказані виплачені суми нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій позивачем до пенсійного фонду довідці за формою № 5-1, затвердженою Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року.
Згідно ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, а також те, що позивач звернулася до відповідача з відповідною заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки від 31.03.2015 про складові заробітної плати, пенсія позивача з 1 квітня 2015 року повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошових доходів громадян, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у визначеному станом на час призначення пенсії розмірі - 84% від суми заробітної плати, а рішення Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя про відмову в перерахунку і виплаті пенсії позивачеві без урахування індексації грошових доходів громадян, сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, з 1 квітня 2015 року є неправомірними.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 71, 159, 162, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними рішення Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя за № 51 від 03.04.2015 про відмову в проведенні перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії як державному службовцю без урахування індексації грошових доходів громадян, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, починаючи з 1 квітня 2015 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 1 квітня 2015 року з урахуванням індексації грошових доходів громадян, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, які враховуються при обчисленні пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, із розрахунку 84% від суми заробітної плати, з урахуванням фактично отриманих сум .
В решті позову відмовити за необгрунтованістю.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя Л.І. Артеменко