Справа № 712/9512/15-а
Номер провадження 2-а/712/420/15
ПОСТАНОВА
Іменем України
06 жовтня 2015 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого/судді - Кончиної О.І.
при секретарі Тимошенко Д.А., Чорненької І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області про визнання неправомірними дій, зобовязання перерахування та виплати недоплачених сум пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача і просить визнати відмову управління Пенсійного фонду України в м.Черкаси Черкаської області в проведенні донарахування раніше призначеної пенсії з урахуванням інших виплат - протиправною та зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок та донарахування пенсії з врахуванням інших виплат за період з 01 серпня 2009 року по 31 липня 2014 року з часу первинного звернення та подальшої її виплати, відповідно до ст. 37 Закону України „Про державну службу від 16.12.1993 року № 3723, як державному службовцю в розмірі 70% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
Позивач мотивує свій позов тим, що працював на державній службі 10 років 5 місяців 6 днів і одержував заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету. З 24.09.2014 року позивачу призначена пенсія державного службовця, при розрахунку якої зовсім не взяті до уваги «інші виплати», які входили в структуру заробітної плати позивача та які відображені в довідках про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, зокрема, одноразові премії до державних, професійних свят та ювілейних дат в сумі 1084,00 грн., матеріальну допомогу в сумі 25958,80 грн. та індексацію в сумі 3477,94 грн. Він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок, однак йому було відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням повного розміру «інших виплат», з посиланням на діюче законодавство. Тому позивач і звернувся до суду з даним позовом.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позову та надав до суду заперечення проти позову, які мотивовані тим, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, компенсації за невикористану щорічну відпустку не включаються до заробітної плати при обчисленні пенсії, так якдані виплати не входять до складу заробітної плати державного службовця відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» та є разовими, позивачу пенсія призначена в розмірі 70% від суми заробітної плати без врахування «інших виплат».
Суд, заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі обставини та перевіривши їх доказами, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності вважає, що адміністративний позов підлягаєзадоволенню з наступних підстав.
У суді встановлено, що позивач є інвалідом 2 групи загального захворювання, що підтверджується копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1.
З 24.09.2014 року позивачеві призначена пенсія по інвалідності як державному службовцю в сумі 3367,48 грн. з розрахунку 70% від заробітної плати.
Із довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» № 23-11/32-133 Управлінням ПФУ в в м.Черкасах Черкаської області вбачається, що надбавки, премії та інші виплати за період з 01.08.2009 до 31.07.2014 р.р. становили 170743,09 грн., серед яких інші виплати вказані наступні: матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань 23874,80 грн. та зазначено, що на всі види виплат, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Позивач звертався до відповідача щодо врегулювання спору в позасудовому порядку, однак відповідно до листа УПФ України в м. Черкасах Черкаської області №434/к-10 від 10.07.2015 року йому було відмовлено у включенні інших виплат у розрахунок пенсії.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ч.1 ст.9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ч.6 ст.95 КЗпП України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про оплату праці» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078.
Відповідно до ст.ст.1, 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожання споживчих товарів і послуг. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 року №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року за № 114/8713.
Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати та є додатковою заробітною платою.
Згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів,премій,доплати за ранги,надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконанняособливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальнадопомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів,надбавок,доплаті матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Ст. 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Також, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (ст.37-1 Закону України «Про державну службу»).
Згідно ч.1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, що набрав чинності 01.01.2004 року, визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
П.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року №865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 06.09.2013 року №15-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справах № 2а-8893/12/2670, №2а-4753/09/2670» визнано такою, що втратила чинність, постанову правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 року N 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстровану в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за N 1161/15852, а також затверджено: форму довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію; форму довідки про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Ч.2 ст. 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оскільки, відповідач не надав суду доказів стосовно правомірності відмови у здійсненні перерахунку пенсії службовцю, суд, врахувавши, що Закони України «Про оплату праці» та «Про державну службу» відносять до складу заробітної плати також інші виплати, приходить до висновку про те, що дії відповідача є протиправними.
Таким чином, суд встановив, що мали місце обставини, якими позивач обґрунтував вимоги, підтвердив їх доказами, а тому позов підлягає повному задоволенню.
Керуючись ст.ст. 8-11, 69-71, 99, 159-163, 186 КАС України, ст.ст. 2, 33 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області про визнання неправомірними дій, зобовязання перерахування та виплати недоплачених сум пенсії - задовольнити.
Визнати відмову управління Пенсійного фонду України в м.Черкаси Черкаської області в проведенні донарахування раніше призначеної пенсії з урахуванням інших виплат - протиправною.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок та донарахування пенсії з врахуванням інших виплат за період з 01 серпня 2009 року по 31 липня 2014 року з часу первинного звернення та подальшої її виплати, відповідно до ст. 37 Закону України „Про державну службу від 16.12.1993 року № 3723, як державному службовцю в розмірі 70% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, згідно довідки №23-11/32-133 від 22.09.2015 року.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Головуючий