Постанова № 52275995, 15.06.2015, Сарненський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
15.06.2015
Номер справи
817/628/15
Номер документу
52275995
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 817/628/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 червня 2015 року

Сарненський районний суд Рівненської області

під головуванням судді Власик Н.М.

при секретареві Мороз Ю. М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сарни адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії , -

ВСТАНОВИВ :

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом, в якому просить визнати неправомірними дії Міністерства соціальної політики України, що полягають у відмові виділити їй кошти для забезпечення житлом та зобов»зати відповідача виділити кошти на вказані цілі. В своєму позові зазначає, що відповідач відмовив їй у виділенні коштів, посилаючись на відсутність коштів та те, що вони не передбачені законом України «Про Державний бюджет на 2015 рік» . Вважає таку відмову протиправною.

Представник позивача, ОСОБА_2 , який діє на підставі довіреності , виданої Ремчицькою сільською радою 26.12. 2014 року, позовні вимоги підтримав, просив позов задоволити у повному обсязі.

Представник відповідача, ОСОБА_3, який діє на підставі довіреності № 128/0/22-15 від 10.02.2015 року в судове засідання не з"явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що вбачається із отриманих поштових розписок. В той же час свою позицію з приводу спору надіслав у вигляді розяснення № 625/20/112-15 від 29.05.2015 року, в якому позовні вимоги ним не визнаються. Вказує, що головним розпорядником коштів за бюджетною програмою щодо забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, є Міністерство надзвичайних ситуацій України. Відповідач не заперечує, що відповідно до Указу Президента України № 472/2013 від 02.09.2013 року до його компетенції віднесено організацію та координацію роботи із забезпечення житлом громадян, які мають статус особі, потерпілих від аварії на ЧАЕС. На виконання повноваження відповідача неодноразово надав Міністерству фінансів пропозиції щодо врахування потреби у видатках на вказані цілі, однак, у Держбюджеті на 2015 рік видатки на виділення коштів для забезпечення житлом не передбачені.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази у справі приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача та можливість задоволення позову.

Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильскої катастрофи». Відповідно до ст.. 32 цього Закону громадяни, які переселені з населених пунктів , що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , безоплатно забезпечуються жилими приміщеннями, як правило, у спеціально збудованих для цієї мети селищах , будинках і квартирах , які передаються їм в особисту власність. Громадяни, які самостійно переселяються або переселились відповідно до ст.. 4 Закону за направленнями ОДА , за новим місцем проживання включаються до окремих від інших категорій списків для позачергового одержання житла без подання документів про здачу приміщення, яке вони займали.

Із матеріалів справи встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є потерпілою внаслідок Чорнобильскої катастрофи, перебуває на квартирному обліку для отримання житла в порядку визначеному Законом та на підставі направлення Рівненської ОДА РВ № 5025 з 24.08.1990 року . Відповідно до довідки , виданої ФУправлінням житлового господарства Львівської міської ради № 2501 в-3940 від 07. 099. 2011 року , ОСОБА_1 перебуває у пільговому списку зі збереженням часу перебування громадян , що потребують забезпечення житлом в зв"язку з переселенням з забрудненої зони по ЧАЕС у Золочівській міській раді .Разом з тим , ОСОБА_1, реалізувати своє право на отримання житла відповідно до положень Закону не може, оскільки відповідні кошти не отримувала.

Як вбачається з матеріалів справи позиція відповідача ґрунтується на відсутності фінансування видатків для забезпечення житлом пільгових категорій громадян, оскільки Законом України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» не передбачено видатків за програмою придбання житла для осіб, потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС. Таким чином, повідомленням Міністерства соціальної політики від 27.01.2015 року № 53/20/132-15 доводиться факт неодержання позивачем коштів на придбання житла, що порушує права позивача.

Доводи відповідача щодо неможливості задоволення позовних вимог у звязку із відсутністю бюджетних коштів, призначених для придбання житла особам , які отримали напралвння на переселення в зв"язку з наслідками аварії на ЧАЕС , судом не приймаються до уваги, оскільки реалізація особою права, що повязане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та Законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною радою України ; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Враховуючи наведену норму суд вважає, що саме відповідач має доводити факт правомірності своєї бездіяльності, оскільки надані відповідачем довідки не доводять обгрунтованості непроведення виплати коштів позивачу на придбання житла, як це передбачено Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Крім того, відповідно до ст.. 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» дія його положень не може призупинятись іншими законами, крім законів про внесення змін до нього . Отже, Закон України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» не є законом про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а звідси положення Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» повинні виконуватись незалежно від видатків, передбачених законом про державний бюджет .

З огляду на викладене суд вважає, що позов підлягає до задоволення у повному обсязі.

Керуючись ст. ст..158-160, ст..ст. 161-163, ст.. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Визнати неправомірними дії Міністерства соціальної політики, що полягають у відмові виділити ОСОБА_1 кошти для забезпечення житлом.

Зобов"язати Міністерства соціальної політики України виділити кошти для забезпечення житлом ОСОБА_1 .

На постанову може бути подана апеляція до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Сарненський районний суд протягом 10 днів з дня її проголошення .

Суддя : підпис копія вірно

Суддя Сарненського

районного суду ОСОБА_4