Постанова № 52268840, 02.08.2012, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
02.08.2012
Номер справи
617/13031/12
Номер документу
52268840
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 617/13031/12

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2012 року

Овруцький районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Смиковська Л. О.

з секретарем Деменчук О. Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського прикордонного загону (в/ч 1495), третя особа управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомир про зобовязати здійснити перерахунок та виплату коштів, передбачених ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, - , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач просить зобовязати відповідача Житомирський прикордонний загін (в/ч 1495) провести донарахування доплати до заробітної плати згідно ст.39 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 01.02.2011 року по 31.07.2011 року в розмірі 2-х мінімальних заробітних плат та подати розрахункові дані до управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомир, зобовязати управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомир прийняти розрахункові документи від Житомирського прикордонного загону (в/ч 1495), зобовязати постанову виконати негайно та подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили, мотивуючи тим, що він працює у Житомирського прикордонного загону (в/ч 1495), проживає в м. Овруч, являється потерпілим від аварії на ЧАЕС 4-ї категорії. За період роботи йому виплачувались компенсація та доплати, що встановлені в ОСОБА_2, не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати, а згідно постанови КМ України № 836 від 26.07.96, що призвело до порушення його прав.

Ухвалою судді Овруцького районного суду від 2 серпня 2012 року позов в частині вимог за ст.39 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 01.02.2011 року по 30.04.2011 року залишено без розгляду, а тому суд розглядає позовну заяву позивача за виключенням зазначених вимог.

Позивач в судове засідання не зявився, в заяві просить справу розглянути у його відсутність.

Представник відповідача Житомирського прикордонного загону (в/ч 1495) в судове засідання на зявився, будучи належним чином повідомленим про місце, дату та час судового розгляду справи про причини неявки суд не повідомляв, про розгляд справи у відсутності свого представника не клопотав, письмових пояснень або заперечень проти адміністративного позову не подав.

Представник третьої особи УПСЗН Корольовської районної ради м. Житомир в судове засідання на зявився, будучи належним чином повідомленим про місце, дату та час судового розгляду справи про причини неявки суд не повідомляв, про розгляд справи у відсутності свого представника не клопотав, письмових пояснень або заперечень проти адміністративного позову не подав.

Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України, у разі неприбуття відповідача - субєкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час та місце судового розгляду справи, без поважних причин або неповідомлення ним про причини неприбуття, розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши в судовому засіданні докази, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.

ОСОБА_1 проходить службу у військовій частині 1495 Житомирського прикордонного загону, є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, постійно проживає в м. Овруч, що підтверджується копіями посвідчення громадянина, який потерпів від Чорнобильської катастрофи, серії В-І № 436867 та паспорта громадянина України серії ВМ № 076011.

Відповідно до ст.39 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи позивач має право на відповідні доплати, які отримувала згідно постанови КМ України № 836 від 26.07.1996 року в конкретних розмірах, а зокрема ст.39 в сумі 10,5 грн., що підтверджується довідкою № 230 від 09.11.11 р. (а.с.3).

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на час виникнення правовідносин були передбачені слідуючи виплати :

-ст.39 ОСОБА_2 - громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні гарантованого добровільного відселення 2 мінімальні заробітні плати.

Зазначеною вище постановою № 836 усупереч ОСОБА_2 № 796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається ОСОБА_2, встановлено конкретні розміри компенсацій і доплат, зокрема :

- для доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення 1050 тис.крб. (10,5 грн. за гр.реф.).

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначено вказані виплати в кратному розмірі від мінімальної заробітної плати в Україні. ОСОБА_2 (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише розяснення порядку застосування цього ОСОБА_2, якими є постанови КМ №987 від 20.06.2000 року та №936 від 20.09.2005 року, та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим ОСОБА_2, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає ОСОБА_2.

Частиною 2 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України закону України, міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить ОСОБА_2, обмежуючи права громадян, визначені останнім, застосування зазначеної постанови неможливе.

Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.1993 року, м. Овруч Житомирської області відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.

Розмір мінімальної заробітної плати в Україні встановлюється законодавством.

Відповідно до п.7 ЗУ „Про внесення змін до ЗУ „Про Держаний бюджет України на 2011 рік прикінцеві положення доповнено п.4 такого змісту: установити, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, статті 6 ОСОБА_2 України „Про соціальний захист дітей війни, статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 ОСОБА_2 України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

Рішенням Конституційного суду України від 25.01.2012 року встановлено, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України. Отже, суди загальної юрисдикції України під час вирішення справ щодо соціального захисту прав громадян повинні застосовувати нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів України, в тому числі закону про Державний бюджет України на відповідний рік.

Постановою від 06.07.2011 року № 745 Кабінету Міністрів України про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, регулюються відносили стосовно непрацюючих пенсіонерів, які проживають на територіях радіоактивного забруднення.

Що стосується розміру доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення передбачених ст.39 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи то Кабінет Міністрів України на виконання пункту 7 не приймав Постанови, як наслідок цього у звязку з вище викладеним та відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Статтею 62 Даного ОСОБА_2 визначено, що розяснення порядку застосування цього ОСОБА_2 провадиться у порядку, визначеному КМУ, рішення якого є обовязковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма субєктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Згідно п.п.5,6 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України від 20.09.2005 р. №936соціальні виплати за ст.39 ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проводяться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці. Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за несвоєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів. Тому Житомирський прикордонний загін (в/ч 1495) є відповідачем за виплатами, передбаченими ст.39 ОСОБА_2.

На підставі викладеного, розмір нарахованої відповідачем доплати за ст.39 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи не відповідають розмірам , визначеним в даному ОСОБА_2, а тому вимоги про їх донарахування та виплату в розмірах, визначених ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.6 КАС України до адміністративного суду має право звернутись з адміністративним позовом особа, яка вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушено її права, свободи чи інтереси.

Думка позивача, щодо зобовязання УПСЗН Корольовської районної ради м. Житомир прийняти документи від Житомирського прикордонного загону (в/ч 1495) є лише припущенням, а встановити наперед чи будуть порушені права особи неможливо у звязку із можливою зміною законодавства (внесенням змін в норми ОСОБА_2 України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зупиненням дії вказаної норми, виключенням норм та інше), вчиненням дій відповідачем відповідно до ОСОБА_2. Тобто, задоволення позову в цій частині фактично передбачає можливість порушення цих прав на майбутнє, що порушує завдання адміністративного судочинства, а тому вимоги позивача у вказаній частині задоволенню не підлягають. Що стосується вимоги позивача зобовязати Житомирський прикордонний загін (в/ч 1495) та управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомир виконати постанову негайно, то відповідно до ст. 256 КАС України вище вказані вимоги не підлягають до негайного виконання.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 28,24 грн..

На підставі ст.19 Конституції України, ст.39 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та керуючись ст.ст. 8-11,18,71,160-162, 267 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити частково.

Зобовязати Житомирський прикордонний загін (в/ч 1495) провести донарахування ОСОБА_1 доплати до заробітної плати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 01.05.2011 року по 31.07.2011 року у відповідності до ст.39 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виходячи з розрахунку двох мінімальних заробітних плат, визначених ОСОБА_2 України «Про державний бюджет на 2011 рік» щомісячно, пропорційно відпрацьованому часу та подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомир.

Зобовязати Житомирський прикордонний загін (в/ч 1495) подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.

В задоволенні решти вимог відмовити за безпідставністю.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови, з одночасним направленням копії скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду особою, яка її подає.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: ОСОБА_3