Ухвала суду № 52262203, 08.10.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
08.10.2015
Номер справи
1570/7885/2012
Номер документу
52262203
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 жовтня 2015 року м. Київ К/800/13172/15

Вищий адміністративний суд України у складі:

головуючого суддіРозваляєвої Т. С. (суддя-доповідач),суддівМаслія В. І., Черпіцької Л. Т.,розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Одеський завод поршневих кілець" на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 лютого 2015 року у справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Одеський завод поршневих кілець" до Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови,

встановив:

Публічне акціонерне товариство "Одеський завод поршневих кілець" звернулося з позовом до Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови з посиланням на порушення відповідачем строків застосування адміністративно-господарської санкції.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2014 року позовні вимоги задоволено.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 лютого 2015 року скасовано рішення суду першої інстанції та прийнято нове рішення про відмову в позові.

Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанцій, позивач звернувся з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, просив його скасувати, залишити в силі рішення суду першої інстанції.

В запереченнях відповідач просив залишити скаргу без задоволення.

Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає.

Судами встановлено, що 29 вересня 2011 року робочою групою Одеського територіального управління ДКЦПФР розпочато позапланову перевірку ВАТ «Одеський завод поршневих кілець» та вручено останньому запит від 29 вересня 2011 року № 02/27/797 про зобов'язання у термін до 06 жовтня 2011 року надати належним чином засвідчені копії документів відповідно до переліку.

Запит позивачем виконаний частково, у зв'язку із чим 06 жовтня 2011 року уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі начальника Одеського територіального управління ДКЦПФР Ровинським Ю. О. за ненадання позивачем запитуваних документів винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери шляхом надання Товариством у термін до 11 жовтня 2011 року документів, які визначені у запиті, необхідних для проведення позапланової перевірки, крім тих, які вже надані відповідно до листа від 06 жовтня 2011 року.

На підставі листа Товариства від 11 жовтня 2011 року про відстрочення надання документів згідно запиту від 29 вересня 2011 року Одеське територіальне управління ДКЦПФР видало розпорядження № 144-ОД від 11 жовтня 2011 року про продовження терміну виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 143-ДД від 06 жовтня 2011 року до 21 жовтня 2011 року.

У зв'язку із ненаданням Товариством у відведений термін витребуваних документів, постановою № 324-ОД від 03 листопада 2011 року у відношенні Товариства порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів, якою передбачалося керівнику або уповноваженому представнику Товариства прибути 11 листопада 2011 року до Одеського ТУ ДКЦПФР для ознайомлення та підписання акту про правопорушення на ринку цінних паперів.

11 листопада 2011 року у відношенні Товариства складений акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 332-ОД.

Під час розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів повноваженими представниками Товариства надано клопотання про зупинення провадження у справі у зв'язку із відкриттям провадження по справі Одеським окружним адміністративним судом, яке задоволено постановою про зупинення провадження № 113-ОД від 24 листопада 2011 року.

Постановою від 04 жовтня 2012 року № 17-ОД-1-Е справа про правопорушення відновлена та її розгляд призначений на 12 жовтня 2012 року.

Постановою уповноваженої особи НКЦПФР Шаровського С. П., в. о. начальника Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 164-ОД-1-Е від 12 жовтня 2012 року за невиконання розпорядження Одеським ТУ ДКЦПФР від 06 жовтня 2011 року № 143-ОД до ПАТ «Одеський завод поршневих кілець» застосовано штрафну санкцію в сумі 17 000 грн. 00 коп.

Не погоджуючись з рішенням відповідача, позивач заявив цей позов.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги є обґрунтованими.

Суд апеляційної інстанції дійшов протилежного висновку, тому в позові відмовив.

Колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції.

Штрафні санкції, передбачені Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів», належать до адміністративно-господарських санкцій, одним видом з яких є адміністративно-господарський штраф (статті 239, 241 Господарського кодексу України).

Відповідно до п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Згідно із п. 8 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ст. 239 Господарького кодексу України органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання такі адміністративно-господарські санкції: вилучення прибутку (доходу); адміністративно-господарський штраф; стягнення зборів (обов'язкових платежів); застосування антидемпінгових заходів; припинення експортно-імпортних операцій; застосування індивідуального режиму ліцензування; зупинення дії ліцензії (патенту) на здійснення суб'єктом господарювання певних видів господарської діяльності; анулювання ліцензії (патенту) на здійснення суб'єктом господарювання окремих видів господарської діяльності; обмеження або зупинення діяльності суб'єкта господарювання; скасування державної реєстрації та ліквідація суб'єкта господарювання; інші адміністративно-господарські санкції, встановлені цим Кодексом та іншими законами.

Згідно до ст. 241 Господарького кодексу України адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення. Адміністративно-господарський штраф може застосовуватися у визначених законом випадках одночасно з іншими адміністративно-господарськими санкціями, передбаченими статтею 239 цього Кодексу.

Строки застосування адміністративно-господарських санкцій встановлені статтею 250 Господарського кодексу України, згідно із якою адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Відтак, закінчення будь-якого із встановлених статтею 250 Господарського кодексу України строків виключає застосування таких санкцій до суб'єкта підприємницької діяльності за вчинене ним порушення правил здійснення господарської діяльності.

Враховуючи, що постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 12 жовтня 2012 року №164-ОД-1-Е винесена за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 06 жовтня 2011 року № 143-ОД-1-Е, яким зобов`язано ПАТ «Одеський завод поршневих кілець» в термін до 21 жовтня 2011 року надати копії документів, колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що останній день спливу терміну застосування постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні позивача за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери - 22 жовтня 2012 року.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана постанова винесена в строки визначені ст. 250 Господарського кодексу України.

Оскільки висновок суду апеляційної інстанції ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права, то скаргу відповідача слід відхилити.

Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Одеський завод поршневих кілець" відхилити, а постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 лютого 2015 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.

Судді: