Ухвала суду № 52256451, 07.10.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2015
Номер справи
820/12351/14
Номер документу
52256451
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2015 р.Справа № 820/12351/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Перцової Т.С.

Суддів: Дюкарєвої С.В. , Жигилія С.П.

за участю секретаря судового засідання Мороз Є.В.,

представників сторін: позивача - Медведєвої І.А., відповідача - Шумейко О.О., прокурора - Рибас В.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної фінансової інспекції в Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.07.2015р. по справі № 820/12351/14

за позовом Державної фінансової інспекції в Харківській області

до Державного підприємства завод "Електроважмаш" за участю прокурора Орджонікідзевського району м. Харкова

про зобов'язання виконати вимогу,

ВСТАНОВИЛА

Позивач - Державна фінансова інспекція в Харківській області (далі по тексту - ДФІ в Харківській області), звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства заводу «Електроважмаш» (далі по тексту - ДП завод «Електроважмаш», відповідач), в якому, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просить суд зобов'язати ДП завод "Електроважмаш" виконати вимогу ДФІ в Харківській області від 15.01.2014 №06-15/407 ", а саме:

- забезпечити надходження на розрахунковий рахунок ДП завод "Електроважмаш" грошових коштів по дебіторській заборгованості Siemens АG РG в сумі 2776347,57 гривень;

- вжити заходів щодо забезпечення реалізації готової продукції, а саме двох валів 8ТХ200563 та турбогенератора ТА-6-2МУ2, собівартість якої складає 6467517,68 гривень;

- забезпечити відшкодування незаконних витрат ДП завод "Електроважмаш", що допущені підприємством внаслідок необґрунтованого проведення оплати за електропостачання, яка спожита сторонніми фізичними особами на загальну суму 1258498,35 гривень;

- забезпечити відшкодування незаконних витрат ДП завод "Електроважмаш", що допущені підприємством внаслідок необґрунтованого завищення оплати КП "Харівводоканал" за додатковий обсяг стічних вод, який неорганізовано потрапляє у періоди дощів та сніготанення до мережі водовідведення на загальну суму 129 820,88 гривень;

- забезпечити надходження на розрахунковий рахунок ДП завод "Електроважмаш" коштів, які були перераховані у якості фінансової допомоги, понад визначені фінансовим планом обсяги ДП "ХЕМЗ" в сумі 534600,00 гривень;

- забезпечити надходження на розрахунковий рахунок ДП завод "Електроважмаш" коштів в сумі 110000,00грн. або проведення ДП "Інститут машин і систем" робіт передбачених умовами договору від 11.12.2009 №527-Т;

- забезпечити надходження на розрахунковий рахунок ДП завод "Електроважмаш" коштів в сумі 106005,65 грн., в т.ч. 104974,48 грн. від Комунального закладу охорони здоров'я Харківський обласний центр паліативної медицини "Хоспіс" та в сумі 1031,17 грн. від Північного територіального управління відокремленого підрозділу ПрАТ "МТС Україна";

- забезпечити відшкодування за рахунок винних осіб збитків, нанесених підприємству, внаслідок понаднормового списання у виробництві матеріалів на загальну суму 235792,38 гривень;

- забезпечити надходження коштів від ТОВ "Європейське" на розрахунковий рахунок ДП завод "Електроважмаш", що сталося внаслідок завищення вартості виконаних підрядником ТОВ "Європейське" робіт в сумі 7407,00 гривень;

- забезпечити відшкодування у порядку та розмірах передбачених ст.132-136 КЗпП України від 10.12.1971 № 322-VIII зайво виплаченої заробітної плати в сумі 297405,28 гривень;

- забезпечити відшкодування внесків до державних цільових фондів (єдиного внеску), що сталося внаслідок необґрунтованого нарахування та виплати заробітної плати, або провести коригування суми внесків в рахунок майбутніх платежів на суму 114620,00 гривень;

- забезпечити узгодження з органом управління та списання з бухгалтерського обліку підприємства будівлю, що розташована за адресою м. Харків, вул. Таджицька, 17, яка обліковується на балансі та використовується Харківською виправною колонію управління Державної пенітенціарної служби України в Харківській області, первісною вартістю 1140537,33 грн., залишковою вартістю 261021,95 гривень;

- забезпечити проведення розрахунку та перерахування до державного бюджету частину чистого прибутку (дивідендів), що виникло внаслідок порушень, виявлених в ході ревізії за 2011, 2012, 2013 роки на розрахунковий рахунок № 31119074700002, відкритий в УДКСУ у м. Харкові (код ЄДРПОУ 37999649); МФО 851011; одержувач УК мХаркові/мХарків/21010100; КБК 21010100 "Частина чистого прибутку (доходу) господарських операцій державних унітарних підприємств, що вилучаються до бюджету, символ звітності 074.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 23.07.2015 року по справі № 820/12351/14 у задоволенні адміністративного позову Державної фінансової інспекції в Харківській області до Державного підприємства завод "Електроважмаш" про зобов'язання виконати вимогу - відмовлено.

Позивач, не погодившись із вказаною постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.07.2015 року по справі № 820/12351/14 скасувати, прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що в період з 09.09.2013 р. по 29.11.2013 р. було проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності ДП заводу "Електроважмаш", за результатами якої складений акт від 06.12.2013 р. №06-12/53. Вказаний акт підписаний посадовим особами з запереченнями, які за результатами їх розгляду були залишені без задоволення.

На підставі п.7 ч.1 ст.10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" ДФІ в Харківській області направлено на адресу ДП завод "Електорважмаш" обґрунтовану вимогу №06-15/407 від 15.01.2014 року щодо усунення виявлених під час перевірки порушень в строк до 15.02.2014 р. Однак, на даний час залишаються не усунутими у повному обсязі недоліки, викладені у вимозі, в частині вжиття заходів по усуненню порушень на загальну суму 12299484,14 гривень. Вищезазначене залишилось поза увагою суду першої інстанції, що призвело до ухвалення необґрунтованого рішення про відмову в задоволенні позову ДФІ у Харківській області.

Представник позивача в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримав з підстав, викладених в останній, просив суд апеляційної інстанції постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.07.2015 року по справі № 820/12351/14 скасувати, прийняти нову постанову про задоволення позову.

Представник відповідача в судовому засіданні просив суд апеляційної інстанції вимоги апеляційної скарги залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду першої інстанції - без змін.

Прокурор у судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги, просив суд апеляційної інстанції постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.07.2015 року по справі № 820/12351/14 скасувати, прийняти нову постанову про задоволення позову.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, пояснення прокурора та представників сторін, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач - Державне підприємство завод "Електроважмаш" пройшов передбачену законодавством процедуру державної реєстрації, набув правового статусу суб'єкта господарювання - юридичної особи, включений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з ідентифікаційним кодом - 00213121, адреса: 61089, м. Харків, просп. Московський, буд. 299.

На виконання п. 1.1.4.3 Плану контрольно - ревізійної роботи ДФІ в Харківській області на ІІІ квартал 2013р. та на підставі направлення від 12.09.2013р. № 1239, виданого начальником ДФІ у Харківській області, працівниками ДФІ у Харківській області проведена планова ревізія фінансово-господарської діяльності ДП "Електроважмаш" за період з 01.07.2011р. по поточний звітний місяць 2013р., результати якої оформлені актом № 06- 12/53 від 06.12.2013р. (т.1 а.с. 32-168).

15.01.2014р. відповідачем з посиланням на вищевказаний акт ревізії направлено на адресу відповідача вимогу №06-25/407 (т.1 а. с. 169-172).

Як вбачається зі змісту вимоги, позивачем зобов'язано відповідача вжити заходи щодо стягнення та перерахування на рахунок підприємства вартості виявленої під час ревізії недостачі основних засобів на загальну суму 12299484,14 грн.

Однак, вищевказана вимога не була виконана ДП завод «Електроважмаш» в повному обсязі, у зв'язку з чим ДФІ у Харківській області звернулась до суду з даним позовом про зобов'язання виконати вимогу.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що в органу державного фінансового контролю наявне право заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства. При цьому, завдані збитки підконтрольною установою відшкодовуються самостійно або стягуються за відповідним позовом органу державного фінансового контролю, а не шляхом пред'явлення позову про зобов'язання вчинити певні дії.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на таке.

Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначені приписами Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні".

Частиною 1 та 2 ст.2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" передбачено, що головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

Частиною 1 статті 4 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" передбачено, що інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Згідно з п.1 Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23 квітня 2011 року N 499/2011 (далі по тексту - Положення), Державна фінансова інспекція України (далі - Держфінінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме, зокрема, вимагає від керівників та інших службових осіб підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (підпункт 4 пункту 4 Положення).

Відповідно до підпунктів 15, 21 пункту 6 Положення Держфінінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Також Положенням установлено, що у разі, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів, Держфінінспекція України має право звернутися до суду в інтересах держави (абз.3 пп.4 п.4 Положення).

Наведені норми кореспондуються з положеннями пункту 7 статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", згідно з якими органам державної контрольно-ревізійної службі надано право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Аналіз вищенаведених норм дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.

При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Вимога органу державного фінансового контролю (органу державної контрольно-ревізійної служби) спрямована на коригування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.

Отже, колегія суддів вказує на наявність у органу державного фінансового контролю права заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.

В порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке породжує безпосередньо права чи обов'язки для позивача.

Колегія суддів зазначає, що позовні вимоги ДФІ у Харківській області області стосуються зобов'язання ДП заводу «Електроважмаш» виконати вимогу №06-25/407 від 15.01.2014 року, всі пункти якої вказують на виявлені збитки та їх розмір, загальна сума якого складає 12299484,14 грн. (т.1 а. с. 169-172).

Зважаючи на те, що збитки стягуються в судовому порядку за відповідним позовом органу державного фінансового контролю, вони не можуть бути стягнуті за адміністративним позовом про зобов'язання вчинити певні дії (виконати вимогу).

Вищенаведене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України з даного питання, викладеною у постановах Верховного Суду України від 28.10.104 року по справі № 21-462а14, від 13.05.2014 року по справі N 21-89а14, від 15.04.2014 року по справі N 21-40а14, яка в силу ч.2 ст.244-2 КАС України є обов'язковою для всіх судів України.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову в задоволенні позовних вимог ДФІ у Харківській області щодо зобов'язання ДП заводу «Електроважмаш» виконати вимогу №06-25/407 від 15.01.2014 року про усунення виявлених ревізією порушень на загальну суму 12299484,14 грн.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справа та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А

Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Харківській області залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.07.2015р. по справі № 820/12351/14 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Перцова Т.С.Судді(підпис) (підпис) Дюкарєва С.В. Жигилій С.П. Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 12.10.2015 р.