Постанова № 52256284, 12.10.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2015
Номер справи
821/3281/15-а
Номер документу
52256284
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 жовтня 2015 р.м.ОдесаСправа № 821/3281/15-а

Категорія: 1.3.2 Головуючий в 1 інстанції: Василяка Д.К.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів

Головуючогосудді -Єщенко О.В. судді - Романішин В.Л. судді - Димерлій О.О.при секретаріЖукової Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Херсонської міської організації партії „Всеукраїнське об'єднання „Батьківщина" на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Херсонської міської ради до Херсонської міської організації партії „Всеукраїнське об'єднання „Батьківщина", Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області про визнання протиправними та скасування рішень, -

встановив:

07 жовтня 2015 року, кандидат у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Херсонської міської ради ОСОБА_5 звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Херсонської міської організації партії „Всеукраїнське об'єднання „Батьківщина", Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Херсонської міської організації «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» від 05.10.2015 року «Про виключення з виборчого списку та звернення до Територіальної виборчої комісії щодо скасування рішення виборчої комісії в часині реєстрації кандидати в депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включеного до виборчого списку», визнати протиправним та скасувати звернення Херсонської міської організації партії „Всеукраїнське об'єднання „Батьківщина" від 5 жовтня 2015 року до Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області в частині виключення ОСОБА_5 зі списку кандидатів в депутати Херсонської міської ради, визнати протиправним та скасувати Постанову Херсонської міської виборчої комісії № 42 від 5 жовтня 2015 року «Про скасування рішення про реєстрацію кандидатів в депутати Херсонської міської ради на чергових місцевих виборах 5 жовтня 2015 року» в частині скасування Постанови №25 від 28.09.2015 року в частині реєстрації позивача кандидата у депутати Херсонської міської ради.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що рішення про висування позивача кандидата в депутати Херсонської міської ради було прийняте на конференції (загальних зборах) Херсонської міської організації партії „Всеукраїнське об'єднання „Батьківщина", в зв`язку з чим вважає неправомірними рішення бюро Херсонської міської організації партії „Всеукраїнське об'єднання „Батьківщина" про виключення позивача з виборчого списку оскільки, на його думку, таке рішення не приймалось на загальних зборах (конференції) Херсонської міської організації партії „Всеукраїнське об'єднання „Батьківщина".

Прийняття оскаржуваного рішення неправомочним органом Херсонської міської організації партії „Всеукраїнське об'єднання „Батьківщина" є підставою для визнання неправомірними та скасування звернення Херсонської міської організації партії „Всеукраїнське об'єднання „Батьківщина" від 5 жовтня 2015 року до Херсонської міської виборчої комісії Херсонської в частині виключення ОСОБА_5 зі списку кандидатів в депутати Херсонської міської ради, а також Постанови Херсонської міської виборчої комісії №42 від 5 жовтня 2015 року «Про скасування рішення про реєстрацію кандидатів в депутати Херсонської міської ради на чергових місцевих виборах 5 жовтня 2015 року».

Херсонська міська організація партії „Всеукраїнське об'єднання „Батьківщина" позов не визнала, надала письмове заперечення де зазначено, що місцева організація партії, яка висунула кандидата у депутати має право в будь-який момент, але не пізніше 05 жовтня 2015 року, звернутись до виборчої комісії з вимогою про скасування рішення про реєстрацію відповідного кандидата.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2015 року позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Херсонської міської організації партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» від 05.10.2015 року «Про виключення з виборчого списку та звернення до територіальної виборчої комісії щодо скасування рішення виборчої комісії в частині реєстрації кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включеного до виборчого списку», яким ОСОБА_5 виключено з виборчого списку. Визнано протиправними дії щодо звернення Херсонської міської організації партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» від 05.10.2015 року до Херсонської міської виборчої комісії відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 47 ЗУ «Про місцеві вибори» в частині виключення ОСОБА_5 зі списку кандидатів у депутати Херсонської міської ради. Визнано протиправною та скасовано постанову Херсонської міської виборчої комісії № 42 від 05.10.2015 року про скасування рішення про реєстрацію кандидатів в депутати Херсонської міської ради на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року в частині скасування постанови № 25 від 28.09.2015 року в частині реєстрації ОСОБА_5 кандидатом у депутати Херсонської міської ради. В решті позовних вимог відмовити.

Херсонська міська організація партії „Всеукраїнське об'єднання „Батьківщина" не погодившись з постановою суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2015 року та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволені позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на те, що рішення суду першої інстанції є необґрунтованим, незаконним та прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши суддю доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом першої інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Судом встановлено, що 28 вересня 2015 року постановою Херсонської міської виборчої комісії № 25 ОСОБА_5 був зареєстрований кандидатом у депутати Херсонської міської ради від Херсонської міської організації партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина».

05 жовтня 2015 року, Херсонська міська організація партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» надіслала до Херсонської міської виборчої комісії звернення щодо скасування рішення Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області в частині реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Херсонської міської ради, зокрема в частині реєстрації кандидатом в депутати ОСОБА_5.

Постановою Херсонської виборчої комісії від 05 жовтня 2015 року № 42 було скасовано постанову Херсонської міської виборчої комісії № 25 від 28 вересня 2015 року в частині реєстрації кандидатів з виборчого списку Херсонської міської організації партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», зокрема щодо кандидата ОСОБА_5.

Відповідно до ст. 172 КАС України, рішення, дії чи районних, міських виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії. Положеннями ч.1 ст.172 КАС України визначено, що право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають право суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Згідно ч. 1 ст. 175 КАС України право оскаржувати дії чи бездіяльність кандидатів, їхніх довірених осіб, партії (блоку), місцевої організації партії, їхніх посадових осіб та уповноважених осіб, ініціативних груп референдуму, інших суб'єктів ініціювання референдуму, офіційних спостерігачів від суб'єктів виборчого процесу, що порушують законодавство про вибори чи референдум, мають кандидат, партія (блок), місцева організація партії, які є суб'єктами відповідного виборчого процесу, ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

В силу положень ч. 1, 3 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) об'єднання громадян віднесені до його внутрішньої діяльності або виключної компетенції.

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів народних депутатів України визначено Законом України "Про місцеві вибори» від 14.07.15 № 595-У111 (далі - Закон «Про місцеві вибори»).

Порядок та умови висування кандидатів у депутати і їх реєстрації установлений статтями 35-48 Закону України "Про місцеві вибори". Так, ст. 36 даного Закону передбачає, що висування кандидатів у депутати місцевою організацією партії відбувається на підставі цього Закону, статуту політичної партії за рішенням вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних виборах, прийнятого після початку виборчого процесу.

Згідно статті 37 Закону України «Про місцеві вибори» висування кандидатів місцевою організацією партії проводиться на зборах (конференціях) цієї організації, які проводяться у порядку, передбаченому статутом партії.

Аналізуючи зазначені положення законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що місцеві організації політичних партій в своєї діяльності керуються законами України, Статутом політичної партії, та є самостійними у прийнятті рішень щодо висування кандидатів та прийнятті рішень про виключення з виборчого списку кандидата у депутати. Такі рішення відносяться до внутрішньої діяльності місцевої організації політичної партії, а тому, з урахуванням положень ч. 3 ст. 17 КАС України, не відносяться до юрисдикції адміністративних судів.

Щодо позовної вимоги про скасування Постанови Херсонської міської виборчої комісії № 42 від 5 жовтня 2015 року «Про скасування рішення про реєстрацію кандидатів в депутати Херсонської міської ради на чергових місцевих виборах 5 жовтня 2015 року» в частині скасування Постанови № 25 від 28.09.2015 року в частині реєстрації позивача кандидатом у депутати Херсонської міської ради, суд зазначає, що відповідно до положення п. 2 ч. 2 ст. 47 Закону України «Про місцеві вибори» територіальна виборча комісія скасовує рішення в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі окремого кандидата в депутати, включеного до виборчого списку від місцевої організації партії, з виключенням його з виборчого списку в разі звернення місцевої організації партії в будь-який час після його реєстрації, але не пізніш як за 19 днів до дня голосування, про скасування рішення про реєстрацію кандидата в депутати відповідно до рішення цієї місцевої організації. Це звернення відкликанню не підлягає.

Як було зазначено раніше, 05 жовтня 2015 року, Херсонська міська організація партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» надіслала до Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області звернення з вимогою про скасування рішення Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області в частині реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Херсонської міської ради, зокрема в частині реєстрації кандидатом в депутати ОСОБА_5, на підставі якого було прийняте оскаржуване рішення № 42 від 5 жовтня 2015 року «Про скасування рішення про реєстрацію кандидатів в депутати Херсонської міської ради на чергових місцевих виборах 5 жовтня 2015 року». Оформлене належним чином звернення Херсонської міської організації партії „Всеукраїнське об'єднання „Батьківщина" є офіційним документом, а тому підстави щодо відмови у задоволенні звернення у Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області були відсутні.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що рішення Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області № 42 від 5 жовтня 2015 року «Про скасування рішення про реєстрацію кандидатів в депутати Херсонської міської ради на чергових місцевих виборах 5 жовтня 2015 року» прийнято з додержанням положень Закону України «Про місцеві вибори».

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, колегія суддів зазначає, що за правилами ч.9 ст.172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Відповідно п.2 ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду судовий збір встановлюються у розмірі 110% ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.

З огляду на викладене, враховуючи те, що позивач не відноситься до категорії осіб, які користуються пільгами щодо сплати судового збору, при зверненні до суду з апеляційною скаргою судовий збір ним не сплачений, а тому на підставі ст.94 КАС України, з позивача належить стягнути судовий збір у розмірі 535,92 грн.

Таким чином, враховуючи, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушені норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, керуючись ст.ст. 175, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Херсонської міської організації партії „Всеукраїнське об'єднання „Батьківщина" задовольнити.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2015 року по справі № 821/3281/15-а скасувати.

Прийняти нову постанову, якою у задоволені позовних вимог ОСОБА_5 відмовити повністю.

Стягнути з кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів міської ради м. Херсон ОСОБА_5 на користь Державного бюджету України (отримувач коштів - УК у м. Одесі/Приморський р-н/22030001; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38016923; банк отримувача - ГУДКСУ в Одеській області; код банку отримувача (МФО) - 828011; рахунок отримувача - 31212206781008; код класифікації доходів бюджету - 22030001; призначення платежу - судовий збір, ПІБ апелянта чи назва установи, організації, що виступає апелянтом, Одеський апеляційний адміністративний суд, код ЄДРПОУ суду 34380461) несплачений судовий збір за подання апеляційної скарги на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2015 року в розмірі 535,92 грн.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Головуючий суддя О.В. Єщенко суддя В.Л. Романішин суддя О.О. Димерлій