Постанова № 52256159, 08.10.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.10.2015
Номер справи
667/5651/15-а
Номер документу
52256159
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 жовтня 2015 р.м.ОдесаСправа № 667/5651/15-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Стамбула Н.В.

Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

судді - доповідача - Косцової І.П.

суддів - Стас Л.В.

- Турецької І.О.

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні на постанову Комсомольського районного суду м. Херсона від 3 серпня 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернулась до суду першої інстанції з позовом, в якому просила визнати протиправним та скасувати протокол засідання комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні від 26.06.2015 року за №74 про відмову у проведенні перерахунку пенсії, зобов'язати Управління здійснити їй перерахунок та виплату пенсії згідно Довідки Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні від 19.06.2015 року №16048/03 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням інших виплат, та 90% від заробітку (доходу), починаючи з 30.09.2010 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що вона з 30.09.2010 року перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». 19.06.2015 року вона звернулась до Управління із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» із врахуванням інших виплат - матеріальної допомоги та індексації. Проте 26.06.2015 року на засіданні Комісії з розгляду цього питання Управлінням прийнято рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії, з посиланням на те, що за нормами Закону інші виплати як складові заробітної плати державного службовця не враховуються, у зв'язку із чим відповідач не вбачав підстав для проведення перерахунку пенсії.

Постановою Комсомольського районного суду м. Херсона від 3 серпня 2015 року адміністративний позов задоволено. Суд визнав протиправним та скасував протокол № 74 засідання комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій Управління від 26.06.2015 року щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії. Зобов'язав Управління здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 по довідці про складові заробітної плати № 16048/03 від 19.06.2015 року, яка видана Управлінням, з урахуванням інших виплат, починаючи з 30.09.2010 року та з урахуванням ч. 5 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (норма, яка діяла на час призначення пенсії) 90 % від заробітку (доходу).

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні звернулось з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та ухвалити нове про відмову у задоволенні позову.

Розглянувши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Як з'ясовано судом першої інстанції, позивачу 30.09.2014 року Управлінням призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

При виході на пенсію стаж позивача на державній службі склав 27 років 9 місяців 15 днів.

За даними Довідки Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні від 19.06.2015 року №16048/03. до складу заробітної плати ОСОБА_2 (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців перед зверненням за пенсією) входять: посадовий оклад, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії та інші виплати, що враховуються при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування.

Проте, при призначенні пенсії та розрахунку її розміру у складі заробітної плати відповідачем не були враховані інші виплати, зокрема, матеріальна допомога та індексація.

Позивач звертався до Управління про проведення перерахунку, однак Комісією Управління з розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) пенсій 26.06.2015 року прийнято рішення, оформлене протоколом за №74, про відмову ОСОБА_2 в проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю для цього законних підстав.

На думку Комісії Управління, інші виплати, зокрема, матеріальна допомога та індексація, не входять до складу заробітної плати державних службовців згідно Закону України «Про державну службу», тому не можуть враховуватись при обчисленні пенсії державного службовця.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що отримувані застрахованою особою суми виплат, зокрема, таких як матеріальна допомога та індексація, з яких фактично були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, мають враховуватись для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Колегія суддів висновки суду першої інстанції вважає привальними з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинної на момент призначення позивачу пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно із ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 вказаного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що матеріальна допомога, зокрема, на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, входять до системи оплати праці державного службовця.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які нарахований збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Доводи апелянта про те, що матеріальна допомога та індексація, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, колегія суддів вважає такими, що порушують правила застосування норм права, а саме перевагу було надано положенням Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними, у той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Зазначена правова позиція висловлена в рішеннях Верховного Суду України, зокрема, у справі № 21-125а13 від 14.05.2013 року, та відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для врахування в судовій практиці.

Таким чином, оскільки оспорювані виплати мають враховуватись для обчислення розміру пенсії, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, що відмова Управління у проведенні позивачу перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги та індексації є протиправною.

Разом з тим, дійшовши обґрунтованого висновку щодо наявності у позивача права на перерахунок пенсії із врахуванням інших виплат, суд першої інстанції помилково задовольнив позов про перерахунок пенсії з моменту призначення позивачу пенсії, тобто з 30.09.2015 року, без урахування строків звернення до суду, встановлених ст. 99 КАС України, та перевіркою на предмет наявності підстав для поновлення цих строків, у разі їх пропуску відповідно до ст. 100 КАС України.

Так, відповідно до ч.ч. 1. 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Предметом спору у цій справі є неправомірна бездіяльність Управління, яка полягала у не проведенні ОСОБА_2 перерахунку пенсії з урахуванням усіх складових пенсії, а саме - «інших виплат», на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Тобто, Управління порушило право позивача на перерахунок пенсії з 30.09.2010 року, з моменту призначення цієї пенсії, проте із цим позовом позивач звернувся лише 20.07.2015 року, тобто із пропуском строку, встановленого ч. 2 ст. 99 КАС України, для задоволення його вимог за період до 19.01.2015 року.

Згідно із ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Аналіз зазначених норм показав, що пропущення строків звернення до адміністративного суду не може бути безумовною підставою для застосування наслідків пропущення цих строків, оскільки суд може визнати причину пропуску таких строків поважною і в такому випадку справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому КАС.

Обставини, з якими сторона пов'язує поважність причин пропуску строків звернення до суду, доводяться стороною або встановлюються судом на підставі позовної заяви та доданих до неї документів.

Колегія суддів враховує, що позивачем не заперечується той факт, що, отримуючи пенсію, він був обізнаний щодо виду пенсії та її розміру.

Отже, оскільки позивачем не наводиться та зі змісту позовної заяви не вбачається будь-яких причин, які б об'єктивно та непереборно перешкоджали своєчасно звернутись до суду із вищезазначеними вимогами, суд позбавлений можливості застосувати приписи ст. 100 КАС України щодо визнання причин пропуску строку поважними.

На підставі наведеного, колегія суддів вважає, що адміністративний позов ОСОБА_2 в частині проведення перерахунку та виплати пенсії за період з 30.09.2010 року по 19.01.2015 року має бути залишено без розгляду.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції відповідно до ст. 202 КАС України, підлягає скасуванню з винесенням нової постанови про часткове задоволення позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 94, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні - задовольнити частково.

Постанову Комсомольського районного суду м. Херсона від 3 серпня 2015 року - скасувати.

Ухвалити у справі нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні, оформлене протоколом засідання комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні від 26.06.2015 року за №74 про відмову у проведенні ОСОБА_2 перерахунку пенсії.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії з 20.01.2015 року з урахуванням інших виплат згідно Довідки Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні від 19.06.2015 року №16048/03 про складові заробітної плати ОСОБА_2 (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням інших виплат та 90% від заробітку (доходу).

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні в частині зобов'язання провести перерахунок пенсії з 30.09.2010 року по 19.01.2015 року - залишити без розгляду.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні на користь ОСОБА_2 (індивідуальний податковий номер НОМЕР_1) документально підтверджені судові витрати у розмірі 73 (сімдесят три) грн. 8 коп.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів після набрання законної сили безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Суддя-доповідач: І.П. Косцова

Судді: Л.В. Стас

І.О. Турецька