ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 жовтня 2011 р. Справа № 7297/11
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Старунського Д.М.,
суддів Ніколіна В.В., Багрія В.М.,
при секретарі судового засідання Луцак І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Кооперативного садівничого товариства «Ветеран» на постанову господарського суду Львівської області від 1 вересня 2005 року у справі за позовом Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова до Кооперативного садівничого товариства «Ветеран» про припинення юридичної особи,
в с т а н о в и л а:
ДПІ у Шевченківському районі м. Львова 29.06.2005 року звернулася в суд з адміністративним позовом, в якому просить припинити юридичну особу - Кооперативне садівниче товариство «Ветеран».
В позовній заяві зазначає, що відповідач систематично порушує вимоги п.п.7.7.2 п.7.7. ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» щодо подачі до державних податкових органів звітності про результати фінансово-господарської діяльності. Такі дії відповідача перешкоджають позивачу належним чином здійснювати контроль за додержанням приписів податкового законодавства, наслідком чого може бути ненадходження до Державного бюджету України грошових коштів.
Постановою господарського суду Львівської області від 1 вересня 2005 року позов задоволено. Припинено юридичну особу - Кооперативне садівниче товариство «Ветеран». Зобовязано засновників Кооперативного садівничого товариства «Ветеран» здійснити заходи, повязані з ліквідацією субєкта господарювання у встановленому законом порядку і в трьохмісячний термін подати органу державної реєстрації документи відповідно до ст.36 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції Кооперативне садівниче товариство «Ветеран» оскаржило його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить постанову господарського суду Львівської області від 1 вересня 2005 року скасувати.
В апеляційній скарзі зазначає, що 10 лютого 2009 року проти голови КСТ «Ветеран» ОСОБА_1 порушено кримінальну справу та тієї ж дати оголошено розшук у зв'язку з не встановленням його місцезнаходження.
У зв'язку із цим 17 липня 2010 року відбулися Загальні збори членів кооперативу «Ветеран», на яких прийнято рішення обрати нового голову для забезпечення діяльності кооперативу та прийняти нову редакцію статуту.
На виконання вищезазначеного рішення 30 грудня 2010 року було подано документи в органи державної реєстрації на зміну голови кооперативу і 06 січня 2011 року документи на проведення реєстрації змін до установчих документів.
12 січня 2011 року на адресу керівника КСТ «Ветеран» надійшло повідомлення з ДПІ у Шевченківському районі м.Львова (датоване 05.01.2011 року №147/29-011) про те, кооператив знятий з обліку 16.09.2005 року і додано копію постанови Господарського суду Львівської області про припинення КСТ «Ветеран».
Про дану постанову суду вони дізналися вперше, оскільки кооператив діяв увесь час та на момент проведенняя зміни голови кооперативу та змін до установчих документів, в державному реєстрі відсутній запис про припинення юридичної особи за рішенням суду.
При апеляційному розгляді представники КСТ «Ветеран» вимоги апеляційної скарги підтримали з зазначених в ній підстав.
Представник позивача в судове засідання не з»явився, що відповідно до ч.4 ст.196 КАС України не перешкоджає розгляду справи за його відсутності.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників відповідача, дослідивши наявні в справі матеріали та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подану апеляційну скаргу слід задовольнити, постанову суду першої інстанції скасувати з таких підстав.
Частиною 1 ст.238 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання і ліквідацію його наслідків.
Відповідно до ст.247 Господарського кодексу України, у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб'єкта та його ліквідації.
Поряд з цим, згідно із ч.15 ст.58 Господарського кодексу України скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання здійснюється, зокрема, на підставі рішення господарського суду у випадку здійснення діяльності, що суперечить Закону.
Підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема, є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до Закону ( ч.2 ст.38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»).
Судом першої інстанції встановлено, що Кооперативне садівниче товариство «Ветеран», зареєстроване як юридична особа, Шевченківською районною адміністрацією м.Львова 05.10.1994 року, реєстраційний №22331915.
Відповідно до Акту, складеного працівником позивача 24.03.2005 року, відповідач з листопада 2003 року не подає до державних податкових органів бухгалтерську звітність та інші документи і відомості пов'язані з обчисленням та сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів), чим порушує вимоги п.2,3 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування».
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не представлено суду доказів подання до органів державної податкової служби документів податкової звітності згідно з вимогами законодавства.
Проте, колегія суддів вважає такий висновок суду помилковим, оскільки ним не враховано того, що відповідач не отримав виклику до суду, а відтак не міг захистити свої права, а також, зокрема, специфіку господарюючого суб»єкта.
Так, згідно Статуту, основним завданням Кооперативного садівничого товариства «Ветеран» є організація колективного саду і використання його членами товариства для виробництва фруктів , ягід, овочів та створення умов для культурного проведення вільного часу трудящими та їх сім»ями і воно ( товариство) входить в обласну спілку ( об»єднання) садівничих товариств, яка погоджує Статут товариства.
Крім того, згідно п.п.39,40 Статуту товариства припинення діяльності товариства ( ліквідація) проводиться рішенням його загальних зборів, а у випадку неодноразового і грубого порушення законодавства, незважаючи на попередження, таке припинення діяльності можливе лише за рішенням виконкому міської ради, на території якої знаходиться товариство.
Отже, Кооперативне садівниче товариство «Ветеран» не є чисто господарюючим суб»єктом, а товариством, припинення якого має свої особливості, які , на погляд судової колегії, суд першої інстанції повинен був врахувати.
Судом першої інстанції не звернуто увагу також на те, що Акт, складений працівником позивача 24.03.2005 року ( який став підставою для припинення юридичної особи) не містить печатки податкової установи, так як виготовлений не на бланку ДПІ у Шевченківському районі м. Львова.( а.с.7).
Також із матеріалів справи слідує , що товариство виклику до суду не отримувало і не знало про розгляд даної справи, так як конверти з викликами повернулися до суду без вручення адресату і без пояснення причин такого не вручення. ( а.с.15,16).
В матеріалах справи також відсутні дані про те, що спірне рішення до 12 січня 2011 року було направлено товариству, а , навпаки, до даного часу товариство знаходиться в Єдиному державному реєстрі, про що свідчить витяг АЕ № 698751.
Зрештою , колегія суддів вважає наголосити на тому, що відповідач заборгованості по сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів) не мав, а також відкритого рахунку у банку не мав, що вказує на те, що товариство по суті господарської діяльності не вело .( а.с. 6, 9).
Згідно ст.202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, неповне з»ясування обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
З огляду на викладене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний спір, неповно з»ясував обставин справи, допустив порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, доводи апеляційної скарги є суттєвими, а тому ухвала суду першої інстанції підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 196, 198 п.3, 202, 205 ч.2, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
п о с т а н о в и л а:
Апеляційну скаргу Кооперативного садівничого товариства «Ветеран» задовольнити
Постанову господарського суду Львівської області від 1 вересня 2005 року у справі №5/1510-24/188 скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позову Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.
На постанову може бути подано касаційну скаргу безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили, а в разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складання постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя Д.М. Старунський
Судді В.В. Ніколін
ОСОБА_2
Постанова у повному обсязі складена 25.10.2011 року.