Постанова № 52249657, 01.10.2015, Перемишлянський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
01.10.2015
Номер справи
449/1040/15-а
Номер документу
52249657
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

449/1040/15-а

Перемишлянський районний суд Львівської області

вул.Галицька, 67а м. м. Перемишляни Перемишлянський район Львівська область Україна 81200

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.10.2015 м.Перемишляни

Перемишлянський районний суд Львівської області у складі:

головуючого - судді Савчак А. В.

секретаря - Кісіль С.З.

за участю

позивачки - ОСОБА_1

представника позивачки - ОСОБА_2

представників відповідача - ОСОБА_3, ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Перемишляни адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Перемишлянському районі Львівської області про зобов"язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця

В С Т А Н О В И В :

Позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Перемишлянському районі та просить визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Перемишлянському районі від 14.08.2015р. про відмову у перерахунку пенсії, а також зобов»язати управління Пенсійного фонду України в Перемишлянському районі провести перерахунок пенсії позивачки з 08.09.2011р. згідно довідки від 20.04.2011р. №1753/10-31, виданої управлінням Пенсійного фонду України в Перемишлянському районі, включивши в суму заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також суму індексації, відповідно до норм ч.2, 5 ст.37 Закону України «Про державну службу».

Свої вимоги обґрунтовує тим, що 19 квітня 2008 року їй було призначено пенсію державного службовця за нормами Закону України «Про державну службу», а з 01.09.2011 року проведено перерахунок пенсії державного службовця у зв»язку із закінченням терміну перебування на державній службі і звільненням з роботи. Загальний стаж роботи 39 років 9 місяців, стаж державної служби 20 років 5 днів.

19 квітня 2011 року вона була звільнена з роботи у зв»язку із закінченням терміну перебування на державній службі і звернулась до управління Пенсійного фонду України в Перемишлянському районі Львівської області із заявою про перерахунок пенсії. До заяви про перерахунок було долучено дві довідки від 20.04.2011 року: №1753/10-31/1 та №1753/10-31, де в графі «Інші виплати» були включені виплати матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, а також індексація. Форма вказаних довідок затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №2а-4753/09/2670. Однак, при проведенні перерахунку управлінням Пенсійного фонду в Перемишлянському районі Львівської області ці суми не були враховані.

12 серпня 2015 року позивачка знову звернулась із заявою до управління Пенсійного фонду в Перемишлянському районі Львівської області про проведення перерахунку пенсії за віком державного службовця за даними довідки від 20.04.2011 року з включенням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, а також індексації грошових доходів, однак отримала відмову. У рішенні про відмову від 14.08.2015 року управління Пенсійного фонду в Перемишлянському районі Львівської області зазначає, що керується у своїй роботі чинним законодавством, зокрема, Законом України «Про державну службу». 3 такими діями управління Пенсійногоо фонду позивачка не погоджується і вважає їх неправомірними.

В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 заявлений позов підтримали та дали пояснення аналогічні заявленому позову.

В судовому засіданні представники відповідача управління Пенсійного фонду України у Перемишлянському районі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 позовні вимоги заперечили та пояснили, що відповідно до документів наявних у пенсійній справі ОСОБА_1, їй з 19.04.2008 року призначена пенсія державного службовця за нормами Закону України Про державну службу, з 01.09.2011 року проведено перерахунок від стажу та заробітку.

Для перерахунку пенсії за віком державного службовця ОСОБА_1 були подані довідки про заробітну плату, видані адміністрацією управління Пенсійного фонду України Перемишлянському районі Львівської області, а саме:

- довідка від 20.04.2011 року №1753/10-31 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України Про державну службу, видана за період роботи з 1 квітня 2009 року по 31 березня 2011 року, згідно якої сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, становить 46653,94 грн.;

- довідка від 20.04.2011 року №1753/10-31/1 про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України Про державну службу, в якій зазначено, що вона працювала в управлінні Пенсійного фонду України в Перемишлянському районі Львівської області на посаді начальника управління і сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування станом на 20.04.2011 року, становить 1929,20 грн.

Загальний страховий стаж ОСОБА_1, обчислений станом на дату перерахунку 01.09.2011 року, становить 39 років 09 місяців 15 днів, стаж державної служби - 20 років 00 місяці 05 днів. Заробітна плата для розрахунку пенсії державного службовця складає: 1929.20грн.+1943,91 грн. (46653.94 грн. : 24 місяці) = 3873,11грн. Пенсія обчислена в розмірі 90% заробітної плати державного службовця: 3873,11 грн. * 90%=3485.79 грн.

У заяві до управління від 12.08.2015 року позивачка просила включити в суму заробітної плати для обчислення пенсії інші виплати, що вказані в довідці №1753/10-31 від 20.04.2011 року, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально - побутових питань, індексацію грошових доходів.

Управлінням на вказану заяву була надана відповідь у формі рішення від 14.08.2015р. про відмову в перерахунку пенсії по віку як державному службовцю ОСОБА_1 за даними довідки від 20.04.2011 року №1753/10-31, виданої адміністрацією управління Пенсійного фонду України в Перемишлянському районі Львівської області та розяенено позивачці, що відповідно до ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991р. №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Згідно ч.5 ст.2 Закону №1282 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Індексація не може бути складовою заробітної плати для визначення пенсії відповідно до ст.37 Законом України Про державну службу, оскільки індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотку (ч.І ст.4 Закону №1282) та не належить до надбавок, які враховуються при обчисленні пенсії державного службовця.

Вислухавши пояснення сторін, проаналізувавши письмові докази суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення.

Пенсійне забезпечення державних службовців регулюється Законом України Про державну службу від 16.12.1993 року №3723-ХІІ (із змінами). Відповідно до частини другої статті 37 Закону України Про державну службу 16.12.1993 року №3723-ХІІ (в редакції Закону №432-ІУ від 16.01.2003 року, який набув чинності з 04.02.2003 року; із змінами, внесеними згідно із Законами №3108-ІУ від 17.11.2005 рокуд №107-У1 від 28.12.2007 року) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягай встановленого законодавством пенсійною віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку (після 01.01.1994 року) працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку, за умови, що вони досягли пенсійного віку після 04.02.2003 року.

Згідно частини 2 статті 37 Закону №3723 (стаття 37 в редакції Закону до внесення змін Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-УІ від 08.07.2011 року та Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у звязку з прийняттям Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції»» №4711- VI від 17.05.2012 року) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Відповідно до частини 5 статті 37 Закону №3723 (редакція Закону до внесення змін) за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Частиною другою статті 33 Закону України Про державну службу визначений перелік складових заробітної плати, а саме: заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Згідно частини 6 статті 33 Закону №3723-ХІІ державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обовязків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (частина 7 статті 33 Закону №3723-ХІІ).

Механізм визначення розміру заробітної плати для призначення пенсій державним службовцям встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії. Відповідно до пункту 1 постанови №865 розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України Про державну службу, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60. Згідно пункту 3 постанови №865 посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до законів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

Згідно ч.6 ст.33 Закону №3723 державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов»язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (ч.7ст.ЗЗ Закону №3723).

Порядок визначення розміру заробітної плати для призначення пенсії державному службовцю встановлений постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 р. №865.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 р. №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення - встановлений законом та іншими нормативно -правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Пунктом 6 ст.2 Закону №1282 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. «1788 - XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини 1 статті 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов»язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов»язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2005 р. №1058-ІУ визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Відповідно до пункту 1 ст. 41 Закону №1058 до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір то облік єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Заробітна плата державного службовця відповідно до ч.2 ст.ЗЗ Закону №3723 складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Зокрема, в ч.6 вказаної статті визначено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов»язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально- побутових питань.

Статтею 35 Закону №3723 передбачено також, що державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Згідно п.7 ст.ЗЗ Закону №3723 умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Умови оплати праці визначені Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». Відповідно до підпункту 3 пункту 2 Постанови надано право керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, у межах затвердженого фонду оплати праці:надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника (місячного грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького складу).

Матеріальна допомога на оздоровлення, передбачена статтею 35 Закону України «Про державну службу», є обов»язковою виплатою, а матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (як і матеріальна допомога на оздоровлення) передбачена Постановою КМУ №268, може виплачуватися в розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати у межах затвердженого фонду оплати праці.

Під час перебування на державній службі, згідно з чинним законодавством, позивачка ОСОБА_1 отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, а також індексацію, які були включено в фонд оплати праці. На всі види виплат, які отримувала позивачка під час перебування на державній службі, нараховувались та сплачувались страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування. Згідно Закону України «Про державну службу» пенсія державному службовцю обчислюється з усіх видів заробітку.

Отже, відмовляючи позивачці у перерахунку пенсії відповідач керувався перш за все Постановою КМУ №865 від 31.05.2000 року, яка не передбачає включення в розмір заробітньої плати для призначення пенсій державним службовцям вищезгаданих допомог та суми індексації. З огляду наце, суд вважає, що відповідач діяв правомірно і підстав визнавати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Перемишлянському районі Львівської області від 14.08.2015 року немає.

Однак, поряд з цим, на думку суду, згадана постанова КМУ суперечить ст.41 ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне забезпечення" та ст. 66 ЗУ "Про пенсійне забезпечення". А, тому суд вважає, що позовні вимоги в частині зобов"язання відповідача включивши в суму заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, а також суму індексації підлягаєть до часткового задоволення, а саме: в частині зобов"язання здійснити перерахунок пенсії з врахуванням вищезгаданих виплат з 01.08.2015 року (а не з 08.09.2011 року як просила позивачка).

Крім цього не підлягають до задоволення вимоги позивачки про здійснення перерахунку пенсії відповідно до норм ч.2 та ч.5 ст.37 ЗУ "Про державну службу" (у редакції закону чинній станом на 08.09.2011 року), оскільки на момент звернення до відповідача з заявою про перерахунок пенсії (12.08.2015 року) дані норми не були чинними.

Враховуючи ст. ст. 33, 35, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про оплату праці», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 6, 99, 158-163 КАС України суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов задоволити частково.

Зобов"язати управлянні Пенсійного фонду України в Перемишлянському районі Львівської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 1 серпня 2015 року, згідно довідки від 20.04.2011 року №1753/10-31, виданої управлінням Пенсійного фонду України в Перемишлянському районі Львівської області, включивши в суму заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, а також суму індексації.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя: Савчак Андрій Володимирович