Постанова № 52246204, 12.10.2015, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2015
Номер справи
805/4671/15-а
Номер документу
52246204
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 жовтня 2015 р. Справа № 805/4671/15-а

приміщення суду за адресою :

84112, Донецька область, місто Словянськ, вулиця Добровольського, 1

час прийняття : 19 год.25 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі колегія суддів:

головуючого судді Аканова О.О.,

суддів Кірієнко В.О., Кониченко О.М.

при секретарі : Зима М.О.

за участю :

представника позивача : ОСОБА_1;

представника відповідача : ОСОБА_2, ОСОБА_3;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом територіальної організації Політичної партії Опозиційний блок у м.Красноармійську Донецької області до Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області про визнання рішення відповідача від 09.10.2015, в частині призначення голів, їх заступників, та секретарів дільничних виборчих комісій, шляхом голосування а не жеребкування протиправним; визнання рішення відповідача від 09.10.2015 в частині виборів голів, їх заступників, та секретарів дільничних виборчих комісій, запропонованих членом комісії ОСОБА_4, з порушенням принципу рівності кожного субєктів виборчого процесу протиправним; зобовязання відповідача провести вибори голів, їх заступників, та секретарів дільничних виборчих комісій, шляхом жеребкування, -

В С Т А Н О В И В :

11.10.2015 року об 19 год. 04 хв. вхідний № 4735/15 територіальна організація Політичної партії Опозиційний блок у м.Красноармійську Донецької області звернулась до суду з позовом до Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області про визнання рішення відповідача від 09.10.2015, в частині призначення голів, їх заступників, та секретарів дільничних виборчих комісій, шляхом голосування, а не жеребкування протиправним; визнання рішення відповідача від 09.10.2015 в частині виборів голів, їх заступників, та секретарів дільничних виборчих комісій, запропонованих членом комісії ОСОБА_4, з порушенням принципу рівності кожного субєктів виборчого процесу протиправним; зобовязання відповідача провести вибори голів, їх заступників, та секретарів дільничних виборчих комісій, шляхом жеребкування.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що 09.10.2015 відбулось засідання Красноармійської міської виборчої комісії на якому вирішувалось питання про обрання голів, їх заступників, та секретарів дільничних виборчих комісій.

Позивач зазначає, що комісія у незаконний спосіб тобто голосуванням обрали голів, їх заступників, та секретарів дільничних виборчих комісій замість передбаченого ОСОБА_5 шляхом жеребкуванням.

Позивач вважає, що рішення відповідача є протиправним обґрунтовує тим, що відповідачем порушено ч. 1, п. 1 і п. 3 ч. 3 ст. 4, ч. 1 ст. 23 ОСОБА_5 України Про місцеві вибори, а тому підлягає рішення відповідача визнанню протиправним.

Позивач просив суд задовольнити позов у повному обсязі.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд задовольнити позов.

Представники відповідачів залишив питання розгляду справи на розсуд суду.

Колегія суддів, заслухавши пояснення представників сторін і дослідивши матеріали справи, встановила наступне.

Згідно ч. 1 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у звязку з здійсненням субєктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у звязку з публічним формуванням субєкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Спірні відносини є такими, що повязані із виборчим процесом по проведенню місцевих виборів, тому справу належить розглядати в порядку, встановленому КАС України.

Організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства, визначені ОСОБА_5 України Про місцеві вибори.

Відповідно до статті 11 ОСОБА_5 України Про місцеві вибори, виборчий процес місцевих виборів - це здійснення субєктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього ОСОБА_5, виборчих процедур, передбачених цим ОСОБА_5.

Частиною 1 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Частиною 6 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

Статтею 12 вказаного ОСОБА_5 встановлено, що субєктами виборчого процесу на відповідних місцевих виборах є: 1) виборець; 2) Центральна виборча комісія; 3) виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього ОСОБА_5 або інших законів України, які уповноважені забезпечувати організацію та проведення відповідних місцевих виборів; 4) кандидати в депутати, кандидати на посади сільського, селищного, міського голови, старости; 5) місцева організація партії, яка висунула кандидата (кандидатів) для участі у відповідних місцевих виборах; 6)офіційний спостерігач від кандидата, від місцевої організації партії - субєкта відповідного виборчого процесу, від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим ОСОБА_5.

Згідно ч. 1 ст. 19 вказаного ОСОБА_5, систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, становлять: 1) Центральна виборча комісія, яка є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів; 2) територіальні виборчі комісії: а) виборча комісія Автономної Республіки Крим; б) обласні виборчі комісії; в)районні виборчі комісії;

г)міські виборчі комісії; ґ) районні у містах виборчі комісії (у містах з районним поділом); д) селищні, сільські виборчі комісії; 3) дільничні виборчі комісії.

Районні у місті виборчі комісії у містах з районним поділом, де не утворені районні у місті ради, утворюються для здійснення передбачених цим ОСОБА_5 повноважень у відповідному виборчому територіальному окрузі стосовно виборів депутатів міських рад та міських голів.

Пунктом 1 частиною 5 статті 25 вказаного ОСОБА_5 встановлено, що міська, районна в місті (у містах, де утворені районні у місті ради) територіальна виборча комісія забезпечує підготовку та проведення виборів до відповідної ради.

Згідно ч. 1 ст. 27 ОСОБА_5 України Про місцеві вибори, встановлено, що центральна виборча комісія організовує свою роботу відповідно до ОСОБА_5 України Про Центральну виборчу комісію та Регламенту Центральної виборчої комісії. Територіальні та дільничні виборчі комісії організовують свою роботу відповідно до вимог цього ОСОБА_5 у формі відкритих засідань.

Даний позов розглянутий в межах предмету та підстав заявлених у позові.

Постановою ЦВК від 06.09.2015 №230 сформовано склад обласних, міських, районних у м. Києві виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів у межах зокрема у Донецькій області.

Згідно додатку до постанови ЦВК від 06.09.2015 № 230 сформовано Красноармійська міська виборча комісія Донецької області.

Згідно витягу з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців територіальна організація Політична партія Опозиційний блок у м.Красноармійську Донецької області зареєстрована у якості юридичної особи, ідентифікаційний код 39949060, адреса місцезнаходження: 85300, Донецька область, м.Красноармійськ, вулиця Соціалістична, 4/20.

Відповідно до протоколу № 13 від 09 жовтня 2015 відбулось чергове засідання Красноармійської міської виборчої комісії. Під час засідання вирішувалось питання про те, яким способом повинні бути обрані голови, їх заступники і секретарі дільничних виборчих комісій.

У ході голосування запропоновані членами комісії три варіанти поіменного складу голів, їхніх заступників та секретарів дільничних виборчих комісій.

ОСОБА_4 запропонував свій список розподілу керівних посад із зазначенням прізвищ і субєктів подання списком по всіх дільницях, звертаючи увагу на вказаний у поданнях досвід роботи членів ДВК.

ОСОБА_6 довів до відома комісії, що згідно чинного законодавства не передбачено інший порядок або особовий порядок виборів голови, заступника голови та секретаря комісій. Тільки шляхом жеребкування по відношенню до всіх членів комісії.

ОСОБА_7 запропонувала рівноцінний розподіл керівних посад серед всіх субєктів подання, звертаючи увагу на кількість комісій - 37 та на кількість субєктів подання - 38. Таким чином, кожен субєкт подання повинен отримати три керівні посади.

ОСОБА_2 запропонувала шляхом жеребкування розподілити керівний склад кожної комісії.

Всі пропозиції ставились на голосування, але протокольне рішення прийнято за пропозицією ОСОБА_4 за 10 чол., проти 8 чол., утримались немає тобто рішення прийнято більшістю голосів. Додаток №4 до протоколу № 13 від 09.10.2015 визначає дільниці, голів, заступників, секретарів.

Крім того, до протоколу надані окремі думку членів комісії, згідно яких вони не згодні із прийнятим рішенням комісією.

Частиною 1 статті 23 вказаного ОСОБА_5 встановлено, що при утворенні дільничної виборчої комісії відповідна територіальна виборча комісія визначає осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих субєктами подання, шляхом жеребкування, що проводиться у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією, не пізніш як на пятий день після закінчення строку внесення подань щодо кандидатур до складу такої комісії.

Частиною 7 статті 23 вказаного ОСОБА_5 встановлено, що голова, заступник голови та секретар дільничної виборчої комісії мають призначатися від різних субєктів подання, визначених частиною першою цієї статті.

Відповідно до пункту 19 абзацу 2 Порядку встановлено, що одночасно з утворенням кожної дільничної виборчої комісії територіальна виборча комісія призначає від різних субєктів подання кандидатур до її складу, зазначених у пункті 3 цього Порядку, керівний склад такої дільничної виборчої комісії голову, заступника голови, секретаря дільничної виборчої комісії.

Таким чином, законодавством визначено, що голова, заступник голови, секретар дільничної виборчої комісії призначається від різних субєктів подання, втім, не визначено, що таке призначення має відбуватись шляхом саме жеребкування.

За таких обставин, позовні вимоги в частині визнання рішення Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області від 09 жовтня 2015, складеного в протокольній формі, в частині призначення голів, їх заступників та секретарів дільничних виборчих комісій шляхом голосування, а не жеребкування протиправним - задоволенню не підлягають.

Отже, вибором голів, їх заступників та секретарів дільничних виборчих комісій, запропонованих членом комісії ОСОБА_4, не порушено принципу рівності кожного субєктів виборчого процесу, тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Щодо позовних вимог позивача про зобовязання відповідача провести вибори голів, їх заступників, та секретарів дільничних виборчих комісій, шляхом жеребкування, суд зазначає наступне.

З системного аналізу положень ч. 1 ст. 2, ч. 3 ст. 2 КАС України в кореспонденції з приписами ст. 6 Конституції України, якою закріплений принцип розподілу Державної влади та ст. 8 Конституції України, якою запроваджений принцип верховенства права, вбачається, що адміністративному суду при вирішенні адміністративного спору належить перевірити, зокрема, обґрунтованість саме тих висновків, стосовно обставин спірних правовідносин, які покладені суб'єктом владних повноважень в основу спірного рішення. Перевірка судом інших обставин спірних правовідносин виходить за межі предмету доказування в адміністративній справі і має своїм фактичним наслідком перебирання судом на себе функцій суб'єкта владних повноважень, а правовим - мотивування спірного рішення додатковими фактичними підставами, що не відповідає запровадженому ст. 6 Конституції України принципу розподілу державної влади та запровадженому ст. 8 Конституції України принципу верховенства права.

При цьому, суд зауважує, що з приписів перелічених норм права вбачається неприпустимість підміни судом суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта.

Крім того, суд не встановив жодного порушення відповідачем ОСОБА_5 України «Про місцеві вибори».

За таких обставин, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.

За таких обставин, проаналізувавши норми законодавства, вивчивши та оцінивши наявні письмові докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку про те, що викладені в позовній заяві твердження позивача не знайшли підтвердження під час судового розгляду справи, тому є необґрунтованими.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 11 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а ч. 1 ст.71 КАС України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, колегія суддів дійшла висновку про те, що викладені в позовній заяві вимоги позивача не підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, колегія суддів зазначає наступне.

На підставі пункту 9 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Статтею 4 ОСОБА_5 України Про судовий збір передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Частиною 3 статті 6 ОСОБА_5 України Про судовий збір передбачено, що у разі коли в позовній заяві обєднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Ставки судового збору встановлюються у таких розмірах за подання юридичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру встановлюється ставка судового збору 1 розмір мінімальної заробітної плати.

Водночас, мінімальна заробітна плата станом на 1 січня 2015 року визначена у розмірі 1218 грн.

Таким чином, зважаючи на те, що у матеріалах справи відсутній документ, що підтверджує сплату позивачем судового збору, про існування випадків, коли його не належить сплачувати, останнім доказів не надано, а тому суд приходить до висновку про необхідність стягнення з територіальної організації Політичної партії Опозиційний блок у м.Красноармійську Донецької області, ідентифікаційний код 39949060 за кожну немайнову вимогу у розмірі 1218 грн., а всього : 3654 грн. = (1218 х 3 немайнових позовних вимог) на користь Державного бюджету України, як того вимагає ч.2 ст. 4 Закон України Про судовий збір.

Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 122-143, 151-154, 158, 160-163, 167, 172, 177, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

У задоволенні позову територіальної організації Політичної партії Опозиційний блок у м.Красноармійську Донецької області до Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області про визнання рішення відповідача від 09.10.2015, в частині призначення голів, їх заступників, та секретарів дільничних виборчих комісій, шляхом голосування а не жеребкування протиправним; визнання рішення відповідача від 09.10.2015 в частині виборів голів, їх заступників, та секретарів дільничних виборчих комісій, запропонованих членом комісії ОСОБА_4, з порушенням принципу рівності кожного субєктів виборчого процесу протиправним; зобовязання відповідача провести вибори голів, їх заступників, та секретарів дільничних виборчих комісій, шляхом жеребкування відмовити.

Стягнути з територіальної організації Політичної партії Опозиційний блок у м.Красноармійську Донецької області, ідентифікаційний код 39949060, (85300, Донецька область, м.Красноармійськ, вулиця Соціалістична, 4/20) на користь Державного бюджету України на р/р № 31214206784075, отримувач Словянське УК/м.Словянськ/22030001, банк отримувача ГУДКС України у Донецькій області, код ЄДРПОУ 37803368, МФО 834016 судовий збір у розмірі 3654 грн.

Постанова виготовлена у нарадчій кімнаті, повний текст проголошений у судовому засіданні 12 жовтня 2015 року.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двох днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий суддя Аканов О.О.

Судді ОСОБА_8 ОСОБА_9