Справа №705/5199/15-а
2-а/705/193/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12.10.2015 м. Умань
Уманський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючої - судді Черниш Т.О.
при секретарі Шевчук Н.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Умань справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Уманської ОДПІГУДФС про визнання протиправними дії ОДПІ та скасування Вимоги Ф -71-19, -
В С Т А Н О В И В :
Зважаючи на складність справи та викладення повного рішення суду, пов'язаного з потребою у обґрунтуванні доводів сторін, на що може бути витрачений значний час, суд вважає за необхідне проголосити його вступну та резолютивну частини.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 11, 17, 19, 86, 99, 158, 159, 160-163 КАС України, суд -
П ОС Т А Н О В И В :
Позов задоволити.
Визнати дії Уманської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС в Черкаській області, щодо винесення вимоги про сплату боргу № Ф-71-19 від 01.07.2015 року, - протиправними, та скасувати вимогу про сплату боргу № Ф-71-19 від 01.07.2015 року.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя підпис Т.О.Черниш
Справа №705/5199/15-а
2-а/705/193/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12.10.2015 м. Умань
Уманський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючої - судді Черниш Т.О.
при секретарі Шевчук Н.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Умань справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Уманської ОДПІГУДФС про визнання протиправними дії ОДПІ та скасування Вимоги Ф -71-19, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Уманського міськрайонного суду Черкаської області з позовом до Уманської ОДПІГУДФС про визнання протиправними дії ОДПІ та скасування Вимоги Ф -71-19. В позові він вказує, що ним 01.07. 2015 року була отримана вимога № Ф71 -19 від Уманської ОДПІ, в якій визначається про наявність в нього боргу по сплаті єдиного внеску на державне соціальне страхування ( надалі ЄСВ ) у сумі 1161, 80 грн. та обов?язковість його сплати. На дану вимогу № Ф71-19 позивачем була надіслана заява до Уманського ПФУ з проханням пояснити звідки у нього борг у сумі 1161, 80 грн., з огляду на те, що ним були всі борги сплачені, про що свідчать квитанції про сплату боргу, а також подальшу сплату ЄСВ щомісячно згідно чинного законодавства. Отримавши відповідь від Уманського ПФУ він 21.07.2015 року позивач надіслав запит до Уманської ОДПІ з проханням надати йому відповідь звідки виник борг по сплаті ЄСВ, адже станом на 07.07. 2015 року ним всі борги сплачені разом із оплатою ЄСВ щомісячно, про що свідчить довідка Уманської ДВС. 05.08.2015 року до Уманської ОДПІ ним був направлений запит для надання йому відповіді щодо терміну виникнення боргу по сплаті ЄСВ так, як 30.07. 2015 року ним із Уманської ДВС була отримана постанова про відкриття виконавчого провадження по вимозі № Ф 71-19 від 01.07. 2015 року від Уманської ОДПІ у сумі 1161,80 грн.. 03.09. 2015 року позивач отримав незрозумілу для нього відповідь , де сума боргу становить 1583,75 грн., при тому, що по даний час він сумлінно сплачує щомісячно ЄСВ згідно чинного законодавства України. Позивач, вважає дії Уманської ОДПІ протиправними та незаконними, просить в судовому порядку визнати дії Уманської ОДПІ протиправними, незаконними та скасувати вимогу № Ф 71-19 від 01.07. 2015 року Уманської ОДПІ.
В судовому засіданні позивач та його представник доводи позовної заяви підтримали та просили її задоволити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та надав відповідні письмові заперечення.
Суд, вивчивши матеріали справи, перевіривши докази, з'ясувавши обставини справи, вислухавши обґрунтування позивача та його представника своїх позовних вимог та заперечень проти позову представника відповідача, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1 є фізичною особою підприємцем, реєстраційний номер облікової картки платника податків та інших обов'язкових платежів НОМЕР_1 (а.с -7). Згідно свідоцтва платника єдиного податку ОСОБА_1 знаходиться на спрощеній системі оподаткування з 01 січня 2012 року (а.с - 6). В листі УПФУ в м. Умань та Уманському районі Черкаської області вказано, що ОСОБА_1 станом на 01.10.2013 року мав заборгованість по сплаті єдиного внеску в сумі 5718,78 грн. (а.с. - 9). Згідно поданих квитанцій про сплату ЄСВ за ФОП, ОСОБА_1 сплатив починаючи з квітня 2013 року по серпень 2015 року - 19747,43 грн.(а.с.- 20-31). 01 липня 2015 року Уманською ОДПІ ГУ ДФС України в Черкаській області винесено вимогу про сплату боргу відносно ОСОБА_1 на суму 1161,80 грн., при цьому в вимозі не зазначено дат складання та номеру акта перевірки, рішення, на підставі яких складалась та виносилась відповідна вимога. Тобто, зрозуміти, яким чином у ОСОБА_1, виникла саме така сума боргу, згідно вимоги неможливо.
У Конституції України Україну проголошено демократичною, соціальною, правовою державою ( ст.. 1) і визнано, що найвищою соціальною цінністю в Україні є людина , її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов'язком держави (ст.. 3), права та свободи людини є невідчужуваними і непорушними ( ст.. 21).
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальнестрахування це - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на тримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
В ст.. 9 даного Закону вказано, що єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок. Обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках,передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів , бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої
статті 4 даного Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім
фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему
оподаткування, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Згідно наказу Міністерства фінансів України № 449 від 20 квітня 2015 року затверджено інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. В розділі 6 даної Інструкції зазначається, що до платників, які не виконали визначені Законом обов'язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовуються заходи впливу та стягнення. У разі виявлення платником своєчасно не нарахованих сум єдиного внеску такі платники зобов'язані самостійно обчислити ці внески, відобразити у звітності, що подається платником до фіскальних органів, та сплатити їх. До такого платника застосовуються штрафні санкції у порядку і розмірах, визначених розділом 7 Інструкції. У разі виявлення фіскальним органом своєчасно не нарахованих та/або несплачених платником сум єдиного внеску такий фіскальний орган обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції у порядку і розмірах, визначених розділом 7 Інструкції. Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом, обчислена фіскальними органами у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.. Фіскальні органи надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки) в таких випадках: якщо дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску фіскальними органами; якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; якщо платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій. У випадку, передбаченому абзацом 2 даного пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) надсилається (вручається) одночасно з актом документальної перевірки платника єдиного внеску. Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи фіскального органу за формою згідно з додатком 6 до Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до Інструкції (для платника - фізичної особи).
Згідно з положеннями п.1 ч. 1 ст. 17 КАС України , юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В ч. 2 ст. 71 КАС України вказано, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача , якщо він заперечує проти адміністративного позову. Якщо особа, яка бере участь у справі, не може самостійно надати докази, то вона повинна зазначити причини, через які ці докази не можуть бути надані, та повідомити, де вони знаходяться чи можуть знаходитися. Суд сприяє в реалізації цього обов'язку і витребовує необхідні докази. Про витребування доказів або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про відмову у витребуванні доказів окремо не оскаржується. Заперечення проти неї може бути включене до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за наслідками розгляду справи. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали. Суд може збирати докази з власної ініціативи. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.Відповідач до суду доказів на спростування адміністративного позову не надав.
Таким чином, при викладених вище обставинах, суд вважає, що дії Уманської ОДПІ ГУ ДФС в Черкаській області, щодо винесення вимоги про сплату боргу № Ф-71-19 від 01.07.2015 року, є протиправними, а вимога про сплату боргу № Ф-71-19 від 01.07.2015 року - підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 11, 17, 19, 86, 99, 158, 159, 160-163 КАС України, суд -
П ОС Т А Н О В И В :
Позов задоволити.
Визнати дії Уманської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС в Черкаській області, щодо винесення вимоги про сплату боргу № Ф-71-19 від 01.07.2015 року, - протиправними, та скасувати вимогу про сплату боргу № Ф-71-19 від 01.07.2015 року.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя підпис Т.О.Черниш
З оригіналом вірно: Суддя: