Справа № 638/22532/14-ц
Провадження 2/628/2120/15
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
28 вересня 2015 року Дзержинський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого судді Грищенко І.О.
при секретарі Виставній А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за позовом Харківської міської ради до ОСОБА_1 про відшкодування збитків у вигляді упущеної вигоди ( неодержаного прибутку),
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача ОСОБА_1 ( 61202, м. Харків, пр-т. ОСОБА_2, 35, кв. 261, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до бюджету м. Харкова (код платежу - 24170000, рахунок - № 31518921700002, МФО - 851011, код СДРПОУ - 37999649, банк - ГУДКСУ у Харківській області, одержувач - УДКСУ у м. Харкові Харківської області) збитки у вигляді упущеної вигоди (неодержаного доходу) в розмірі 230 164, 03 грн, згідно з розрахунком величини пайового внеску виконаного за показниками опосередкованої вартості будівництва. Судові витрати покласти на відповідача.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що згідно зі ст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», одним з основних принципів місцевого самоврядування є судовий захист прав місцевого самоврядування. Відповідно до ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» , міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та іншими Законами України. Таким чином, Харківська міська рада представляє інтереси територіальної громади м. Харкова. Відповідно до ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник об'єкта будівництва зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту (окрім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті) та укласти договір про пайову участь з органом місцевого самоврядування. Законом встановлено строки, упродовж яких мають укладатися договори про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту - не пізніше ніж 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника будівництва щодо його укладення, але до прийняття обєкта будівництва в експлуатацію. Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором. Згідно з ч. 1. ст. 40 цього Закону, порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону. На виконання цих вимог рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 р. № 804, затверджено Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова (зі змінами рішення від 22.05.2013 року № 319), який містить механізм залучення до пайової участі, порядок укладення договорів та розрахунку розміру величини пайового внеску. Вказаний Порядок був прийнятий та оприлюднений Харківською міською радою на виконання вимог ст. 22 Закону України «Про інформацію» у встановленому порядку. Згідно з пунктом 1.5 Порядку, пайова участь замовника полягає у перерахуванні до бюджету міста Харкова коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова. Залучення замовників до пайової участі здійснюється шляхом укладення договорів про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова з Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради. Для укладення такого договору замовник зобовязаний звернутись із відповідною заявою до Департаменту не пізніше, ніж за 30 календарних днів до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Відповідно до декларацій про готовність обєкта до експлуатації, зареєстрованих інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області від 05.08.2014 за № ХК 142142160301 та 05.08.2014 року за Л®ХК 142142160306 збудовані житлові будинки літ. А-2 та літ. Б-2 загальною площею 584, 6 кв.м. по Бєлгородському шосе у м. Харкові прийнято в експлуатацію. Замовником будівництва за даною декларацією є ОСОБА_1. Визначений Законом та Порядком обовязок ОСОБА_1 не виконано , не укладено відповідний договір про пайову участь до прийняття вищевказаного об'єкту будівництва. Листами управління соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна ОСОБА_1 було повідомлено про необхідність виконання вимог закону та направлено на підписання проект договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова . Реагування з боку відповідача на вказані листи не було. Такими діями забудовника порушуються права та інтереси територіальної громади міста Харкова в особі Харківської міської ради на отримання коштів, пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, які мають використовуватися для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова. Відповідно до наведених положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» Харківська міська рада вправі вимагати від всіх замовників будівництва на території міська Харкова належного виконання вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», зокрема, щодо належного виконання пайової участі. Внаслідок не укладення замовником будівництва договору пайової участі, невиконання зобовязань, що прямо встановлені Законом, Харківській міській раді заподіяно збитків у вигляді неодержаних доходів.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила задовольнити з підстав, наведених в їх обгрунтування.
Представник відповідача позовні вимоги позивача визнала та не заперечувала проти їх задоволення.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи та дослідивши докази, надані стороною в обгрунтування заявлених вимог, дійшов наступного.
Судовим розглядом справи встановлено, що 17 лютого 2011 року Верховною Радою України було прийнято Закон № 303 8-VI, який згідно з його преамбулою направлений встановити правові та організаційні основи містобудівної діяльності та забезпечити сталий розвиток територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів. Закон набрав чинності з дня його опублікування 12.03.2011 року.
Відповідно до ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник об'єкта будівництва зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту (окрім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті) та укласти договір про пайову участь з органом місцевого самоврядування.
Законом встановлено строки, упродовж яких мають укладатися договори про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту - не пізніше ніж 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника будівництва щодо його укладення, але до прийняття обєкта будівництва в експлуатацію.
Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.
Згідно з ч. 1. ст. 40 цього Закону, порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
На виконання цих вимог рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 р. № 804, затверджено Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова (зі змінами рішення від 22.05.2013 року № 319), який містить механізм залучення до пайової участі, порядок укладення договорів та розрахунку розміру величини пайового внеску. Вказаний Порядок був прийнятий та оприлюднений Харківською міською радою на виконання вимог ст. 22 Закону України «Про інформацію» у встановленому порядку, а саме на офіційному сайті Харківської міської ради , на офіційному сайті комунального підприємства «Харківській міській інформаційний центр» та у газеті «Харьковские известия» , тому відповідно до норм ч. 1 ст. 144 Конституції України, є нормативно-правовим актом, обовязковим до виконання на території м. Харкова. Відповідно до пункту 1.6 Порядку під будівництвом слід розуміти нове будівництво, реконструкцію, реабілітацію, капітальний ремонт та технічне переоснащення об'єктів будівництва, а під об'єктами будівництва - будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення та їх комплекси.
Згідно з пунктом 1.5 Порядку пайова участь замовника полягає у перерахуванні до бюджету міста Харкова коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова
Залучення замовників до пайової участі здійснюється шляхом укладення договорів про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова з Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради.
Для укладення такого договору замовник зобовязаний звернутись із відповідною заявою до Департаменту не пізніше, ніж за 30 календарних днів до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Відповідно до положень ст. 11 ЦК України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Ст. 14 ЦК України встановлено, що цивільні обов'язки виконуються у межах встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Положеннями Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у розумінні положень статті 4 Цивільного кодексу України встановлено обовязок певного кола субєктів - замовників будівництва звернутись до відповідного органу місцевого самоврядування для укладення договору пайової участі.
Згідно зі ст. 1 Закону, замовником є фізична або юридична особа, що має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала у встановленому законодавством порядку відповідну заяву.
Відповідно до ст. 2 Закону під забудовою територій слід розуміти діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає, зокрема, будівництво обєктів, реконструкцію існуючої забудови та територій.
Відповідно до декларацій про готовність обєкта до експлуатації, зареєстрованих інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області від 05.08.2014 за № ХК 142142160301 та 05.08.2014 року за Л®ХК 142142160306 збудовані житлові будинки літ. А-2 та літ. Б-2 загальною площею 584, 6 кв.м. по Бєлгородському шосе у м. Харкові прийнято в експлуатацію.
Замовником будівництва за даною декларацією є Байрамов ОСОБА_3
огли. Визначений Законом та Порядком обовязок ОСОБА_1 не виконано та не укладено з Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради договір про пайову участь до прийняття вищевказаного об'єкту будівництва.
Враховуючи розяснення Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 03.12.2013року № 8/15-458-13, надані на запит Департаменту економіки та комунального майна від 15.11.2013 року № 657/0/45-13 відносно залучення до пайової участі замовників, які здійснюють будівництво та введення в експлуатацію на окремій земельній ділянці (за однією адресою та з одним кадастровим номером) декількох індивідуальних житлових будинків загальна площа яких по кожному
будинку становить менше 300 квадратних метрів, а сумарна загальна площа всіх будинків на земельній ділянці перевищує обумовлений показник, Міністерством було повідомлено, що такі замовники не звільняються від пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.
Листами управління соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна від 22.10.2014 року 497/0/114-14 та від 18.09.2014 року № 451/0/114-14 ОСОБА_1 було повідомлено про необхідність виконання вимог закону та направлено на підписання проект договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова (докази направлення додаються).
Відповіді на вказані листи від ОСОБА_1 не надійшли.
Такими діями забудовника порушуються права та інтереси територіальної громади міста Харкова в особі Харківської міської ради на отримання коштів, пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, які мають використовуватися для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова.
Визначенні Законом майнові права Харківської міської ради, які порушені Відповідачем та підлягають поновленню.
Згідно з ч. 1 ст. 35 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» після набуття права на земельну ділянку замовник може виконувати підготовчі роботи, визначені будівельними нормами, державними стандартами і правилами, крім винесення інженерних к мереж та видалення зелених насаджень, з повідомленням органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Вказані положення чинного законодавства позбавили Харківську міську раду та її виконавчі органи можливості самостійно чи в судовому порядку залучити замовника будівництва до пайової участі у розвитку інфраструктури міста до введення обєкта будівництва в експлуатацію як це передбачено положеннями статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Відповідно до вимог ст. З ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Частиною 2 ст. 16 ЦК України встановлено способи захисту цивільних прав та інтересів судом. До них належать: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обовязку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту субєктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення. Відповідно до положень ст.. 22 ЦК України , особа, якій завдано збитків у результаті порушення її
цивільного права, має право на їх відшкодування.
При цьому збитками є в тому числі доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Відповідно до наведених положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» Харківська міська рада вправі вимагати від всіх замовників будівництва на території міська Харкова належного виконання вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», зокрема, щодо належного виконання пайової участі.
Таким чином, внаслідок не укладення замовником будівництва договору пайової участі, невиконання зобовязань, що прямо встановлені Законом, Харківській міській раді заподіяно збитків у вигляді неодержаних доходів.
Згідно з положеннями статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти.
Відповідно до положень статті 71 Бюджетного кодексу України надходження бюджету розвитку місцевих бюджетів включають кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, отримані відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Таким чином, у разі б належного виконання замовником будівництва передбаченого законом обовязку щодо звернення до органу місцевого самоврядування для укладення договору, Харківська міська рада отримала б кошти пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова у порядку та розмірах передбачених чинним законодавством.
Порядком пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова визначено механізм залучення замовників до пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова у разі ухилення від укладання договору пайової участі. Вказане питання врегульовано розділом 5 Порядку.
Розрахунок величини пайової участі здійснюється на підставі загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта згідно зведеного кошторисного розрахунку, а у разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами та правилами, вона визначається виходячи із затверджених Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України показників опосередкованої вартості.
Замовник будівництва, який одержав проект договору з додатками, у разі згоди з його умовами, оформляє договір відповідно до вимог чинного законодавства (підписує, якщо юридична особа - скріплює печаткою) та повертає один примірник договору з додатками Департаменту економіки та комунального майна, або повідомляє Департамент про прийняття умов договору (надсилає відповідний лист, факсограму тощо) у двадцятиденний строк після одержання договору.
Замовник будівництва, який після розгляду проекту договору незгоден з якимись його частинами, направляє до Департаменту економіки та комунального майна протокол розбіжностей (письмові вмотивовані зауваження) до договору, які Департамент розглядає протягом двадцяти днів. В цей же строк Департамент вживає заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та приймає рішення про зміну договору.
Оскільки до Харківської міської ради не надано документів про кошторисну вартість будівництва обєкта Департаментом економіки та комунального майна розрахунок величини вартості будівництва здійснено на підставі наявних в декларації показників загальної площі завершеного забудовою обєкта містобудування та показників опосередкованої вартості будівництв встановлених наказами Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України за відповідний квартал на відповідній території.
Відповідно до проведеного Департаментом економіки та комунального майна розрахунку кошторисна вартість будівництва житлових будинків літ. А-2 та літ. Б-2 загальною площею 584, 6 кв.м. по Бєлгородському шосе у м. Харкові які були прийняті в експлуатацію на підставі декларацій про готовність обєкта до експлуатації від 05.08.2014 за № ХК 142142160301 та 05.08.2014 року за №ХК 142142160306 становить 5 231 000, 80 грн.
Розмір пайової участі, що підлягала б перерахуванню до місцевого бюджету, становить 4 % від вищевказаного розміру кошторисної вартості будівництва, тобто 230 164, 03 грн.
Таким чином, положеннями статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» чітко встановлений обовязок замовника будівництва на участь у розвитку інфраструктури міста. Накладення такого обовязку в свою чергу встановлює право органу місцевого самоврядування вимагати від замовника будівництва виконання власних обовязків щодо пайової участі.
Не укладення замовником відповідного договору пайової участі до прийняття обєкту містобудування до експлуатації та не сплата коштів пайового внеску до місцевого бюджету спричинили Харківській міській раді збитки у вигляді упущеної вигоди (неодержаного доходу).
Позовні вимоги позивача законні, обґрунтовані та знайшли своє підтвердження в процесі розгляду справи, підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог мст. 88 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягнення документально підтверджені понесені судові витрати.
З матеріалів справи вбачається, що при зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 2 301,64 грн, що підтверджено даними платіжного доручення № 2410 від 03.12.2014 року.
На підставі наведеного, керуючись ст.. ст.. 10, 11, 57-60, 88, 209, 212-215 ЦПК України, ст.. 22 ЦК України, Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Харківської міської ради - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( 61202, м. Харків, пр-т. ОСОБА_2, 35, кв. 261, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до бюджету м. Харкова (код платежу - 24170000, рахунок - № 31518921700002, МФО - 851011, код СДРПОУ - 37999649, банк - ГУДКСУ у Харківській області, одержувач - УДКСУ у м. Харкові Харківської області) збитки у вигляді упущеної вигоди (неодержаного доходу) в розмірі 230 164, 03(двісті тридцять тисяч сто шістдесят чотири) грн. , згідно з розрахунком величини пайового внеску виконаного за показниками опосередкованої вартості будівництва.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Харківської міської ради судові витрати в розмірі 2 301,64 грн.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області шляхом подачі через суд 1 інстанції протягом 10 днів з дня його проголошення апеляційної скарги.
Суддя І.О.Грищенко