Постанова № 52222383, 09.10.2015, Київський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
09.10.2015
Номер справи
520/12467/15-а
Номер документу
52222383
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

_____________________ Справа № 520/12467/15-а

Провадження № 2-а/520/304/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.10.2015 року

Київський районний суд м.Одеси

У складі судді Калашнікової О.І.

При секретарі Шеховцевої О.В.

Розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою

ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси про визнання дій неправомірними, про зобовязання вчинити пенвні дії

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вимогами ухвалити рішення, яким визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м. Одеси щодо застосування заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за відповідний місяць за 2007 рік при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком та зобовязати управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси здійснити розрахунок та виплату пенсії з 27 березня 2014 року із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2013 рік, тобто за рік, що передує року звернення з заявою про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком з урахуванням вже отриманих сум пенсії. В судовому засіданні представник позивача вимоги підтримала у повному обсязі.

Представник Управління пенсійного Фонду в Київському районі м. Одеси до суду не з»явився, про час і місце слухання справи сповіщений, надав заперечення на позов і заяву про вирішення спору за його відсутності.

. Суд вислухав представника позивача, вивчив надані документи і встановив наступне:

27 березня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси із заявою про призначення пенсії за віком. Розпорядженням УПФ України в Київському районі м. Одеси 2230 від 02.04.2014 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком у розмірі 3357,24 грн.. При розрахунку розміру пенсії відповідач застосував показник року середньої заробітної плати не за 2013 а за 2007, що підтверджується розрахунком заробітку для обчислення пенсії, що є невідємною частиною розпорядження 2230 від 02.04.2014.

Не погодившись з розміром призначеної пенсії 20.08.2015 року ОСОБА_1 надав до УПФ заяву про застосування для розрахунку пенсії середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсі відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Листом за № 115/Ш-01 УПФ України в Київському районі м. Одеси відмовив позивачу у застосуванні середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, як це встановлено ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». ОСОБА_1 вважає, що дії управління не відповідають вимогам ст. 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» і порушують його право на отримання пенсії у відповідному до Закону розмірі.

Представник відповідача, не визнаючи позов ОСОБА_1, зазначив у письмових запереченнях, що здійснено переведення з одного виду пенсії на інший (з 1997 року позивач отримував пенсію з підстав, визначених ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб») , а тому і застосовано показник середньої заробітної плати за 2007 рік.

При наведених обставинах суд вважає позов ОСОБА_1 обґрунтованим і підлягаючим задоволенню з таких підстав:

Відповідно до положень ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування (ЗУ №1058-ІУ) за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Ч. 1 ст. 44 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування визначає, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Пунктом 3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі Порядок) визначено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання (реєстрації), а при необхідності - його законним представником (батьки або опікун (піклувальник)) за місцем проживання (реєстрації) представника.

Окрім того, п.15. Порядку визначено, що поновлення виплати раніше призначеної пенсії здійснюється за документами, що є у пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на момент призначення цього виду пенсії. У цьому разі заробітна плата для обчислення пенсії визначається з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, який враховувався при призначенні (перерахунку) пенсії, виплата якої відновлюється. У такому самому порядку за бажанням пенсіонера здійснюється переведення з одного виду пенсії на інший.

При цьому, якщо особа надає довідку про заробітну плату, яка відповідає вимогам частини першої статті 40 Закону №1058-ІУ, заробітна плата для обчислення пенсії визначається з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, який передує року поновлення виплати раніше призначеної пенсії чи переведенню з одного виду пенсії на інший.

Частиною1 статті 40 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування встановлено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Як визначено частиною 2 статті 40 Закону №1058-ІУ, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузі статистики, економіки, соціальної політики і фінансів;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний

місяць (Кз + Кз + Кз + ... + Кз ); К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за попередній рік для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.

Частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.

Суд встановив, що позивачу з 16.05.1997 року було призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії. Зокрема, при призначенні пенсії за вислугу років показник середньої заробітної плати (доходу) при її розрахунку не застосовується в силу вимог зазначеного Закону, адже основою доходу у цьому разі є грошове забезпечення.

Крім того, після звільнення з лав Збройних Сил України позивач продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування.

Отже, враховуючи те, що в даному випадку мало місце саме призначення пенсії за віком за нормами іншого Закону, то показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, повинен враховуватись за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, як встановлено ч. 2 ст. 40 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування .

Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 09 червня 2015 року по справі № 21-550а15.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що дії управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси при обчисленні пенсії позивачу за віком з застосуванням середнього заробітку по Україні за 2007 рік не відповідають вимогам Закону №1058-ІУ і порушують права ОСОБА_1 на пенсію у відповідному до визначеного законом розмірі.

Відповідно до ч. 2 ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.Аналогічне положення містить ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» : нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Керуючись ст.158-163 КАС України, суд

Постановив:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси щодо застосування заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за відповідний місяць за 2007 рік при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси здійснити розрахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з 27 березня 2014 року із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2013 рік, з урахуванням вже виплачених сум пенсії.

Звернути постанову до негайного виконання в межах одного місяця.

Постанова може бути оскаржена в Одеській апеляційний адміністративний суд через Київський райсуд м. Одеси протягом 10 днів з дня проголошення постанови.

Суддя Калашнікова О. І.