Постанова № 52215163, 12.10.2015, Центральний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
12.10.2015
Номер справи
263/10873/15-а
Номер документу
52215163
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №263/10873/15а

Провадження №2а/263/287/2015

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.10.2015 року місто Маріуполь

Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області під головуванням судді Ікорської Є.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом до відповідача, відповідно до якого просить визнати неправомірними дії УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя, які виразились у нарахуванні позивачу пенсії без урахування нарахованих та сплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на які нараховується збір на загальнообовязкове пенсійне страхування; зобов'язати УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя провести перерахунок пенсії позивача з дати призначення пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на які нараховується збір на загальнообовязкове пенсійне страхування, з урахуванням фактично отриманих сум. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що 12.05.2015 року вийшов на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». При нарахуванні пенсії позивача УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя не було враховано суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати до складу заробітної плати ОСОБА_1 Листом від 03.09.2015 року №78/Г-17-01-03 позивача було повідомлено, що при призначенні пенсії державного службовця відповідачем не було враховано матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, а також індексація заробітної плати. Вказану відмову позивач вважає незаконною, з огляду на що наполягає на проведенні перерахунку його пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально побутових питань, а також індексації заробітної плати які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, з урахуванням фактично отриманих сум.

В судове засідання позивач не з'явився, надав суду заяву про підтримання у позовних вимог та розгляд справи в його відсутність.

В судовому засідання представник відповідача УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя присутній не був, надав суду заяву про розгляд справи в його відсутність.

З заперечень, наданих відповідачем на адресу суду, вбачається, що призначення та перерахунок пенсії державним службовцям проводиться відповідно до Закону України «Про державну службу» з обов'язковим урахуванням Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З 01.10.2014 року набрав чинності Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким були внесені зміни до Закону України «Про державну службу», пенсія обчислюється в розмірі 80% від суми їхньої місячної заробітної плати. Відповідно до Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» до ст.37 Закону України «Про державну службу» з 01.05.2014 року пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70% від сум їх заробітної плати, на яку нараховуються страхові з урахуванням фактично отриманих сум. На даний час згідно зі ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Відповідно до вимог ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватись надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обовязків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки та доплати, а також надаватись матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань. При цьому умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Зауважує, що системний аналіз положень ст. 33 Закону України «Про державну службу» дозволяє зробити висновок про те, що законодавець у тексті статті відокремив поняття «надбавки та доплати» від поняття «матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань». За таких обставин посилання позивача на те, що матеріальна допомога відноситься до надбавок та доплат є таким, що входить у протиріччя до норм ст. 33 Закону України «Про державну службу». Аналіз норм ст. 33 Закону України «Про державну службу», а також Закону України «Про оплату праці» дозволяє зробити висновок, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань не носить систематичного характеру, а відноситься до інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. З огляду на викладене відповідач вважає, що у даному випадку немає правових підстав для включення матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань до складу заробітної плати для обчислення пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу». З огляду на викладене просить в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1. відмовити.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню. При цьому суд виходить з наступних підстав.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом КАС України), завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина.

Відповідно до вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за ост аннім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування..

Судом встановлено, що стаж державної служби позивача становить 16 років 11 місяців 4 днів як працівника митниці.

Вказані обставини не заперечуються сторонами у справі, а отже не підлягають додатковому доказуванню, відповідно до ч. 3 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом КАС України).

Суд, проаналізувавши норми діючого законодавства, що регулюють правовідносини, які склались між сторонами, приходить до висновку щодо неправомірності відмови УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя в призначенні пенсії за віком як державному службовцю без урахування матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Згідно з ч. 6 ст. 33 вказаного Закону умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Заробітна плата працівників, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності регулюється Законом України «Про оплату праці»; оплата праці державних службовців регулюється ст. 33 Закону України «Про державну службу», та відповідно до ч.ч.2.6,7 ст. 33 вказаного Закону. Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови с праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матері допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 35 Закону України «Про державну службу» державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавстві передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про оплату праці» в структуру заробітної плати входить основна заробітна плата, додаткова заробітна плата та інші заохочувальні компенсаційні виплати. До останніх належать, виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами та положеннями, компенсації та інші грошові та матеріальні виплати які передбачені актами чинного законодавства або які проводяться понад встановлені зазначеними актами.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

З огляду на викладені положення діючого законодавства пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку він фактично отримував на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошових доходів громадян, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за сумлінну безперервну працю згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 286 є складовою заробітної плати, також є складовою заробітної плати сума індексації. На вказані виплачені суми нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій позивачем до пенсійного фонду довідці (а.с.8).

Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 року № 865 посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу" враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, а згідно пп. 2 п. 4 цієї ж постанови посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 4 грудня 2008 року за N 1161/15852, дійсно було передбачено обов'язкові реквізити довідки про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної, які враховуються під час призначення (перерахунку) пенсії. Дана постанова була зареєстрована в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за № 1161/15852. Але постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 р. по справі № 2а-4753/09/2670 постанова правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30 жовтня 2008 року N 19-11 визнана такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством. Зазначена постанова суду ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2010 року була залишена без змін.

У зв'язку з чим, до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії були внесені зміни постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 р. № 21-7 та в цій довідці передбачено надання також довідки про розмір інших виплат, які враховуються при обчисленні пенсій відповідно до Закону України "Про державну службу" та з яких сплачено страхові внески, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, додається.

З огляду на викладене,суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_2 щодо визнання неправомірною бездіяльності УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя в частині не врахування при призначенні позивачу пенсії в складі заробітної плати індексації грошового забезпечення, премії, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань.

Згідно зі ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя в частині виплати пенсії ОСОБА_1 без врахуванням в складі заробітної плати індексації грошового забезпечення, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески, з 12.05.2015 року з урахуванням фактично виплачених сум.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя здійснити перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 з врахуванням в складі заробітної плати індексації грошового забезпечення, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески, з 12.05.2015 року з урахуванням фактично виплачених сум.

Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 487 грн.20 коп.

Постанову суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Особи, які брали участі у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя: Є.С. Ікорска