Постанова № 52214237, 06.10.2015, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
06.10.2015
Номер справи
127/22196/15-а
Номер документу
52214237
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 127/22196/15-а

Провадження № 2-а/127/687/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06.10.2015 м. Вінниця

Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Романюк Л.Ф., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про оскарження дій субєкта владних повноважень при призначенні пенсії державного службовця та зобовязання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про оскарження дій субєкта владних повноважень при призначенні пенсії державного службовця та зобовязання вчинити дії. Свої вимоги мотивував тим, що він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Вінниці та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», яка була призначена 24.01.2008 року у розмірі 90% від суми заробітної плат. Після призначення пенсії як державному службовцю, позивач продовжував працювати на посаді першого заступника директора Вінницького обласного центру зайнятості відповідно до одержаних в установленому порядку дозволів на продовження термінів перебування на державній службі. 24.01.2010 року позивач звільнився із займаної посади у звязку із закінченням терміну наданого дозволу на продовження держаної служби та виходом на пенсію за віком. При визначенні розміру пенсії відповідачем не враховані інші виплати, які позивач одержував під час трудової діяльності та з яких сплачував страхові внески до Пенсійного фонду України, до них належать: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань та індексація заробітної плати.

25.08.2015 року позивач звернувся до Управління пенсійного фонду України в м. Вінниці з проханням перерахувати пенсію та врахувати виплачені за період роботи на державній службі за період з січня 2008 року по грудень 2009 року (включно)матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально побутових питань та індексацію заробітної плати, рішенням від 08.09.2015 року № 282/Ш 1 позивачу було відмовлено, дане рішення позивач вважає протиправним та таким, що суперечить вимогам закону та порушує його права. Позивач просить визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо виключення зі складу заробітної плати, з якої нараховувалась пенсія, сум матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації, зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці провести перерахунок пенсії з 25.08.2015 року згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % заробітної плати, включивши до складу заробітної плати, з якої проводиться нарахування пенсії, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально побутових питань та індексації заробітної плати.

Представником відповідача подане заперечення на зазначений позов, відповідно до якого відповідач не визнає вимог позивача, просить відмовити у позові з підстав того, що відповідач діяв в межах чинного законодавства України. При цьому зазначила, що заробітна плата державного службовця складається з посадового окладу, премії, доплат з ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок. Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 856 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», виплати, які просить врахувати позивач не передбачені, а тому і не включаються до заробітної плати. Матеріальна допомога, як структура заробітної плати, не передбачена і ст. 2 Закону України «Про оплату праці», яка визначає структуру заробітної плати. Просить відмовити позивачу в задоволенні адміністративного позову.

Згідно ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, приходжу до наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами 1, 2 статті 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.

Судом встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного фонду України м. Вінниці з 24 січня 2008 року та отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу».

Як вбачається з матеріалів справи до складу заробітної плати ОСОБА_1 за період з січня 2008 року по грудень 2009 року включені також інші виплати, а саме: матеріальна допомога для оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань,індексація заробітної плати. (а. с.9).

25 серпня 2015 року позивач звернувся із заявою до відповідача про включення в розрахунок пенсії окремих сум: премій, грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально побутових питань, індексації заробітної плати..

Листом від 08 вересня 2015 року № 282/Ш-1 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням окремих сум: премій, грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально побутових питань та сум виплат, повязаних з індексацією заробітної плати в розумінні ст. 33 Закону України «Про державну службу», а тому не включаються в заробіток для обчислення пенсії державним службовцям (а. с. 10-12).

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державу службу» (в редакції, яка діяла на момент призначення розміру пенсійного забезпечення позивачці), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної заробітної плати, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, де основна заробітна плата це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до п. 2.3.3. Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики від 13 січня 2004 року № 5, до інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом).

Відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Відповідно до ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Суд бере до уваги, що позивачу призначена пенсія відповідно до Закону України «Про державу службу», в редакції яка діяла на момент призначення розміру пенсії. При цьому, суд звертає увагу, що позивачу під час перебування на посаді державного службовця були виплачені окремих суми : премії, грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально побутових питань та сум виплат, повязаних з індексацією заробітної плати, відповідно до довідки від 06.08.2015 року з яких нарахований єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, що підтверджується відповідною довідкою. Однак, відповідачем при призначенні розміру пенсії позивачу вказані виплати не включені до обчислення її розміру. За наведеного, суд вважає, що вказані виплати, з яких були фактично нараховані та сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. До такого висновку суд дійшов виходячи з того, що перевага надається спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії (ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а не Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними. Аналогічна позиція викладена і у постановах Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня та 6 листопада 2013 року, 04 березня 2014 року (справи №№ 21-430а11, 21-125а13, 21-97а13,21-350а13, 21-14а14 відповідно).

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Отже, відповідачем не доведена правомірність прийнятого ним рішення щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії з врахуванням інших виплат - матеріальних допомог на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових проблем. При цьому, суд не бере до уваги посилання відповідача щодо зміни розміру пенсії у відсотках (90%), оскільки такий розмір стосується порядку призначення пенсії державного службовця в разі реалізації ним права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку уже призначеної пенсії. Вказані процедуру є різні за змістом та порядком проведення.

Враховуючи, що судом визнано протиправними дії відповідача щодо не врахування матеріальних допомог, чим порушено право позивача на отримання належного розміру пенсійного забезпечення, суд приходить до висновку про задоволення вимоги про перерахунок позивачу з 25 серпня 2015 року пенсії з урахуванням окремих сум: премій, грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально побутових питань та сум виплат, повязаних з індексацією заробітної плати.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про державну службу», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 5, 8, 9, 11, 17, 71, 159-163, 183-2 КАС України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо виключення зі складу заробітної плати, з якої нараховувалась пенсія ОСОБА_1, сум матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці провести перерахунок пенсії з 25.08.2015 року згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % заробітної плати, включивши до складу заробітної плати, з якої проводиться нарахування пенсії, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально побутових питань та індексації.

Постанову суду звернути до негайного виконання.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Вінницький міський суд Вінницької області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: