ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" жовтня 2015 р.Справа № 916/2712/15Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Разюк Г.П.,
суддів: Петрова М.С., Колоколова С.І.
при секретарі судового засідання Полінецькій В.С.
за участю представників сторін:
від позивача ОСОБА_1 за довіреністю № 4700 від 1.09.15р.;
від відповідача ОСОБА_2 за довіреністю б/н від 19.08.15р.;
ОСОБА_3 за довіреністю б/н від 22.06.15р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства „Адміністрація морських портів України, м. Київ
в особі Миколаївської філії Державного підприємства „Адміністрація морських портів України (Адміністрація Миколаївського морського порту), м. Миколаїв
на рішення господарського суду Одеської області від 14.08.2015року
по справі № 916/2712/15
за позовом скаржника
до Компанії „НОРТРОП у формі товариства з обмеженою відповідальністю, м. Одеса
про стягнення 1330,76 дол. США, що становить 28206,92 грн.,/повна фіксація судового процесу здійснювалась відповідно до ст. 129 Конституції України та ст. ст. 4-4, 81-1 Господарського процесуального кодексу України/
встановив:
У липні 2015р. Державне підприємство „Адміністрація морських портів України в особі Миколаївської філії Державного підприємства „Адміністрація морських портів України (Адміністрація Миколаївського морського порту) (далі по тексту Адміністрація портів) звернулося до господарського суду Одеської області з позовом до Компанії „НОРТРОП у формі товариства з обмеженою відповідальністю (далі ТОВ) про стягнення заборгованості за договором про надання послуг № 19-С від 19.03.2008р. у сумі 1330,76 дол. США , що станом на дату подачі позову становить 28206,92грн.. Крім того, позивач просив стягнути на його користь 1827грн. судового збору, сплаченого за розгляд спору.
В обґрунтування позовних вимог Адміністрація портів послалася на ст.ст. 525, 526, 530, 625 ЦК України, ст..22 ЗУ «Про морські порти України», ст.132 Кодексу торговельного мореплавства України, ст.185, 197 Податкового кодексу України, відповідно до яких позивачем донараховано податок на додану вартість /далі - ПДВ/ на корабельний, канальний, адміністративний та санітарний збори, що сплачені відповідачем за міжнародне перевезення, здійснене судном «KLOS C в жовтні 2013року, оскільки при оформленні судно заходу відповідачем не був наданий позивачу повний комплект документів по міжнародному перевезенню з порту Kamsar, Гвінея, Зокрема, були надані документи лише на частину цього перевезення з нейтральних вод Чорного моря до порту України, що відповідно до податкового розяснення листа №16744/6/99-99-19-03-08-14 від 07.08.2015р. виключає можливість кваліфікувати це перевезення як міжнародне, отже відповідач не звільняються від сплати ПДВ.
Рішенням господарського суду Одеської області від 14.08.2015 року (суддя Рога Н.В.) у задоволенні позову відмовлено повністю. Судове рішення мотивоване тим, що перевезення вантажів морськими суднами з іноземного порту з поділом вантажу за межами території України, перевантаження частини вантажу з основного на додаткове судно з подальшим перетином державного кордону є одним міжнародним перевезенням вантажу морським транспортом. Перевезення, що здійснюється додатковим судном з нейтральних вод в порт України з перетином державного кордону є невідємною частиною перевезення вантажу з іноземного порту та також відноситься до міжнародного перевезення або перевезення у закордонному сполученні з відповідним встановленням ставок та оподаткуванням портових зборів, яке не може бути віднесене до каботажного перевезення або перевезення судном у каботажному плаванні.
Не погоджуючись із рішенням місцевого господарського суду Адміністрація портів звернулася до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій стверджує, що оскаржене рішення підлягає скасуванню з прийняттям нового з задоволенням позову у повному обсязі.
Скаржник вважає, що місцевим господарським судом:
- порушено вимоги ст.132 КТМ України, оскільки помилково віднесено перевезення додатковим судном з нейтральних вод з перетином державного кордону України до перевезення вантажу із іноземного порту;
- надано не вірну оцінку коносаменту, оформленому відповідачем;
- не вірно застосовано ст.159 КТМ України щодо перевантаження вантажу на додаткові судна;
- не вірно застосовано вимоги ст.52, п. 53.1 ст.53 КТМ України в розрізі висновків листа ДФС України №16744/6/99-99-19-03-08-14 від 07.08.2015р.
У відзиві на апеляційну скаргу та в судовому засіданні представник відповідача спростовував доводи апеляційної скарги та просив судове рішення по справі залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та вислухавши пояснення представників сторін, судова колегія прийшла до висновку про відсутність підстав для скасування рішення виходячи з такого.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено місцевим господарським судом, відповідно до Закону України "Про морські порти України", розпорядження Кабінету Міністрів України від 04.03.2013р. №133-р "Про погодження пропозиції щодо реорганізації державних підприємств морського транспорту", наказу Міністерства інфраструктури від 19.03.2013р. № 163 "Про заходи щодо реорганізації державних підприємств морського транспорту та утворення державного підприємства "Адміністрація морських портів України" було проведено реорганізацію державних підприємств морського транспорту, шляхом виділу стратегічних об'єктів портової інфраструктури, іншого майна, прав та обов'язків стосовно них згідно розподільчих балансів та утворено, внаслідок виділу, державне підприємство "Адміністрація морських портів України".
Актом приймання-передачі від 13.06.2013р. №8 до Адміністрації були передані основні засоби Державного підприємства Миколаївський морський торговельний порт" згідно з розподільчим балансом станом на 13.06.2013р., в т.ч. причали Миколаївського морського порту.
19.03.2008 року між ДП „Миколаївський морський торговельний порт (Порт) та ТОВ „НОРТРОП (ОСОБА_2) було укладено Договір №19-С, відповідно до умов якого, Порт по можливості надає послуги згідно письмових заявок ОСОБА_2 по обслуговуванню суден, які прямують в Порт або проходять транзитом, а ОСОБА_2 приймає ці послуги та оплачує їх вартість згідно доручень від імені та за рахунок Судновласника на умовах цього ОСОБА_4.
Відповідно до умов розділу 2 ОСОБА_4 Порт зобовязався надавати ОСОБА_4 рахунки для сплати зборів та платежів за користування наданими послугами, які розраховані на підставі встановлених цін і державних тарифів та вимог цього ОСОБА_4. Агент зобовязався надавати Порту „заявку на підхід судна, „заявку на постановку судна на зовнішній рейд Порту, „інформацію для виставлення рахунку, які є невідємною частиною ОСОБА_4 , і Підхідні нотіси у термін, передбачений „ Зводом звичаїв по порту; отримувати від Порту попередні рахунки на портові збори і сплачувати їх до виходу судна з Порту.
Згідно із умовами розділу 3 ОСОБА_4 зобовязався одержувати попередні рахунки на передоплату за портові збори на другу добу після надання заявки на заходження судна в Порт. Оплату попередніх рахунків ОСОБА_4 виконує за добу до виходу судна з Порту. Агент здійснює остаточні розрахунки за послуги та оплачує ставки на здійснення вантажних операцій на зовнішньому рейді в термін 5 банківських днів після відходу судна з Порту та отримання рахунків на підставі підтверджуючих документів та приймально-здавальних актів, підписаних уповноваженою особою. Оплату рахунків ОСОБА_4 здійснює у безготівковій формі відповідно до норм законодавства України про здійснення безготівкових розрахунків по суднам, що плавають під іноземним прапором у ВКВ, а під прапором України в національній валюті України.
Відповідно до умов розділу 4 ОСОБА_4 після надання послуг, протягом доби, Порт повинен надати ОСОБА_4 на підписання приймально-здавальний акт в двох примірниках. Агент протягом доби з дня одержання приймально-здавального акту зобовязаний підписати і повернути його Порту. У разі не підписання цього акту у зазначений термін вважається, що акт підписаний сторонами належним чином і є підставою для виставлення рахунку.
Умови оплати сторони протягом дії договору неодноразово змінювали додатковими угодами про внесення змін до договору № 19-С від 19.03.2008р. /а.с.29-38/. В чинній на спірний період редакції п.3.2 ОСОБА_4 /додаткова угода №10 від 29.12.14р. а.с.38/ сторони узгодили, що ОСОБА_4 здійснює остаточні розрахунки за послуги до 10 числа місяця, наступного за звітним на підставі підтверджуючих документів та приймально-здавальних актів. При цьому, нарахування ПДВ здійснюється відповідно до діючого законодавства України.
Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обовязковим для виконання сторонами. Зобовязання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору, вимог ЦК та інших актів законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобовязання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (статті 526,525 ЦК України).
23.10.2013р. до порту Дніпро-Бузький зайшло судно KLOS C з вантажем на борту (BAUXITE 6 500, 00 mts), що підтверджується загальною декларацією (General Declaration), накладною (BILL OF LADING) та вантажним маніфестом (MANIFEST OF CARGO). /а.с.15-18/. Означений вантаж судно прийняло на борт в нейтральних водах Чорного моря з великотоннажного багатоцільового морського судна "VISHVA VIJAY".
23.10.2013р. судно KLOS C вийшло з порту Дніпро-Бузький без вантажу, що підтверджується Загальною декларацією ( General Declaration).
25.10.2013р. у звязку із заходженням до акваторії морського порту Миколаїв зазначеного судна Адміністрація портів отримала від Компанії „НОРТРОП інформацію для виставлення рахунку по судну для стягнення портових зборів, зокрема, що судно KLOS C є вантажним судном та належить до групи А, умовний обєм судна дорівнює 16 149,76 куб. м /а.с.24/.
Відповідно до п.2.1 Порядку справляння та розміри ставок портових зборів, який затверджений наказом Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013р. №316, для суден групи А.Б і Г корабельний збір справляється за одиницю умовного обєму судна (за 1 куб. м) за кожний вхід в акваторію морського порту, операційну акваторію причалу, а також вихід з акваторії порту, операційної акваторії причалу за ставками, наведеними у додатку 2 до цього Порядку. На підставі наданої Компанією „НОРТРОП інформації Адміністрацією портів було виставлено попередній рахунок №95211250 від 16.10.2013р. на суму 6653,80 дол. США по сплаті портових зборів, а саме: за вхід судна KLOS C до акваторії морського порту Миколаїв і вихід з нього корабельний збір становить 4554,30 дол. США (без ПДВ).
Згідно із п.3.3. Порядку нарахування канального збору здійснюється за кожне проходження підхідного каналу судном в один кінець і кожне проходження підхідного каналу судном транзитом в один кінець за одиницю умовного об'єму судна за ставками, наведеними в додатку 4 до цього Порядку. За проходження судна KLOS C підхідним каналом нараховано канальний збір у розмірі 1388,90 дол. США (без ПДВ).
Відповідно до п.7.1 Порядку із суден груп А, Б, В і Г адміністративний збір справляється під час кожного заходження судна у порт за такими ставками: 0,022 долара США за 1 куб. м умовного об'єму судна - із суден у закордонному плаванні; 0,0022 долара США за 1 куб. м умовного об'єму судна - із суден у каботажному плаванні. За заходження судна KLOS C до акваторії морського порту Миколаїв, нараховано адміністративний збір у розмірі 355,30 дол. США (без ПДВ).
Згідно із п.8.1 та п.8.2 Порядку справляння санітарного збору передбачає: забезпечення Адміністрацією морських портів України обов'язкового прийняття із судна всіх видів забруднень (за винятком баластних вод) за весь час стоянки судна в морському порту, а також сприяння виконанню операцій, пов'язаних з прийняттям забруднень (подання і прибирання плавзасобів, надання контейнерів та інших місткостей для збирання сміття, перевантажувальні операції, шлангування, відшлангування тощо); обов'язкове здавання судном у морському порту всіх наявних на борту видів забруднень з метою запобігання їх скиданню у море. Здавання забруднень засвідчується відповідною довідкою Адміністрації морських портів України. Із суден групи А санітарний збір справляється за 1 куб. м умовного об'єму судна або самохідної частини складеної плавучої споруди за ставками, наведеними у додатку 6 до цього Порядку. За забезпечення обовязкового прийняття із судна KLOS C всіх видів забруднень нараховано санітарний збір у розмірі 355,30 дол. США (без ПДВ).
Зазначену суму у попередньому рахунку у розмірі 6653,80 дол. США Компанією „НОРТРОП було сплачено 18.10.2013р.
25.10.2013р. Адміністрацією виставлено остаточний рахунок №05821250 на суму 6805 дол. США, до якого увійшли корабельний збір у розмірі 4554,30 дол. США (без ПДВ), канальний збір у розмірі 1388,90 дол. США (без ПДВ), адміністративний збір у розмірі 355,30 дол. США (без ПДВ), санітарний збір у розмірі 355 ,30 дол. США (без ПДВ) та плата за послуги капітана морського порту у розмірі 151,20 дол. США (з ПДВ).
Суму 151,20 дол. США Агентом було сплачено 30.10.2013р. /а.с.21/
ПДВ позивачем не нараховувалося на підставі п.197.9 ст.197 Податкового кодексу України, відповідно до якого звільняються від оподаткування операції з постачання послуг, що надаються іноземним та вітчизняним суднам, які здійснюють міжнародні перевезення пасажирів, їхнього багажу і вантажів та оплачуються ними відповідно до законодавства України портовими зборами.
Листом від 23.03.15р. за №1534 ДП „Адміністрація морських портів України повідомило свої філії про те, що відповідно до отриманого індивідуального податкового розяснення Міністерства доходів і зборів №17866/6/99-99-19-04-02-15 від 19.12.2013р. основною умовою застосування п.194.9 ст.197 Податкового кодексу України є наявність документів, які підтверджують здійснення судном міжнародних перевезень. Документами, що підтверджують наявність морського перевезення вантажу є договір морського перевезення вантажу (коносамент), вантажний маніфест. Зазначені документи, з огляду на визначення в них назв суден, вантажу, іноземних портів/країн відвантаження /завантаження та українських портів завантаження/відвантаження, а також назв іноземних вантажовідправників та вантажоодержувачів, є доказами здійснення суднами міжнародних перевезень вантажу. Крім того, згідно зазначеного листа не вважається міжнародним перевезення, якщо по графі „порт навантаження не вказано назву порту, а зазначено „нейтральні води Чорного моря. /а.с.39/.
З урахуванням зазначеного листа, Адміністрацією на вищезазначені портові збори було виставлено Компанії „НОРТРОП новий рахунок №05821250 від 02.04.2015р. на суму 8135,76 дол. США, з яких 1330,76 дол. США донарахованого ПДВ. /а.с.46/. Останню суму Компанією „НОРТРОП погашено не було і її стягнення вимагає Адміністрація портів в даній справі.
Колегія суддів погоджується з висновками місцевого господарського суду, оскільки з матеріалів справи вбачається, що на перевезення вантажу по основному судну були видані коносамент та вантажний маніфест від 30.09.2013р. на частину вантажу 14000,000т, що підлягає перевантаженню в нейтральних водах на додаткові судна. В документах зазначено порт відправлення Kamsar, Гвінея, порт призначення Дніпро-Бузький, Україна. А також коносамент від 30.09.2013р. та вантажний маніфест від 30.09.2013р. на частину вантажу 48600,456т, що перевозилась безпосередньо основним судном, залишилась на ньому та не підлягала перевантаженню. . В документах зазначено порт відправлення Kamsar, Гвінея, порт призначення Дніпро-Бузький, Україна. Перевантаження частини вантажу за межами території України (нейтральні води) на додаткові судна (KLOS C баржа Pelorus з буксиром Limites) здійснювалось в рамках означеного міжнародного перевезення та підтверджується Генеральними актами та ОСОБА_2 про факти з детальним описом процесу. Перевезення частини вантажу додатковими суднами з нейтральних вод підтверджується окремими коносаментами та Вантажними маніфестами таких суден, які відповідають коносаменту та маніфесту основного судна на перевантажену частину вантажу із зазначенням іноземного порту відправлення. Перетин судном KLOS C з вантажем території України та митне оформлення суден та вантажу підтверджується відмітками митниці на Генеральній декларації по цьому судну від 23.10.2013р. на прихід, Вантажному маніфесті, відмітками митниці на Генеральній декларації по цьому судну від 23.10.2013р. на відхід .
Згідно п.7 ст.1 Конвенції ООН про морські перевезення вантажів 1978р. (гамбурзькі правила) коносамент це документ, який підтверджує договір морского перевезення, приймання вантажу перевізником. Стаття 138 КТМ визначає реквізити коносамента, але, відповідно до ст.13 КТМ України правила цього Кодексу поширюються на морські судна, якщо спеціальним законодавством чи міжнародними договорами не встановлено інше. Згідно зі ст.3 Міжнародної конвенції щодо уніфікації деяких правил про коносамент 1924р., яку ратифіковано Україною, мінімальний обсяг інформації (реквізитів), який має бути зазначено у коносаменті, щоб цей документ вважався коносаментом, це марки, які необхідно для ідентифікації вантажу; кількість місць або предметів або вага; зовнішній вигляд та видимий стан вантажу.
У даному випадку, по судну KLOS C наявні коносамент та вантажна відомість на перевезення вантажу з нейтральних вод Чорного моря до порту України, які, відповідно до ст.134 КТМ України, п.7 ст.1 Конвенції ООН про морські перевезення вантажів 1978р. та ст.9 Закону України „Про транспортно-експедиторську діяльність є належними доказами міжнародного морського перевезення вантажів, та відповідають вимогам „Міжнародної конвенції щодо уніфікації деяких правил про коносамент 1924р.
Крім того, на судно захід судна KLOS C оформлені Генеральні (загальні) декларації зі штампами митниці про проведення митного контролю суден з вантажем при прибутті на територію України, та вибутті після розвантаження без вантажу. Відповідно до п.2 ч.1 ст.335 Митного кодексу України під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають органу доходів і зборів в паперовій або електронній формі , зокрема, такі документи та відомості: генеральна декларація, що містить, зокрема, найменування та опис судна, відомості про його реєстрацію та національну належність, прізвище капітана, прізвище та адресу суднового агента. За таких обставин, Генеральні декларації на судна з відмітками митниці про їх оформлення є належним доказом перетину суднами з вантажем митного (державного ) кордону України та їх митного оформлення.
Твердження скаржника про порушення судом вимог ст.132 КТМ України, оскільки помилково віднесено перевезення додатковим судном з нейтральних вод з перетином державного кордону України до перевезення вантажу із іноземного порту, колегією до уваги не приймаються, оскільки за ст. 132 КТМ України міжнародним перевезенням є «перевезення між; портами України та іноземними портами», яке в даному випадку і відбувалося. Спір же стосується збільшення портових зборів на суму ПДВ тобто податкових правовідносин, що врегульовані .197.9 ст.197 ПК України, за якою здійснення судном «міжнародних перевезень вантажів» і є підставою для звільнення від оподаткування. Перевезення частини вантажу судном «KLOS C» з нейтральних вод є невід'ємною частиною перевезення цього ж вантажу із іноземного порту, відповідає умовам ст. 132 КТМ для класифікації перевезення як міжнародного. Ст. 132 КТМ не містить та не може містити заборон та обмежень щодо поділу суднової партії при перевезенні, обмеження міжнародного перевезення тільки одним судном від порту до порту. Згідно з п. 54 ч. 1 ст. 4 МК України, «судном закордонного плавання» є українське або іноземне судно, яке здійснює міжнародні перевезення товарів та / або пасажирів та прибуває на митну територію України або вибуває за її межі. Відповідно до п. 2 «Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа», затвердженого наказом Мінфіну України №651 від 30.05.2012р., «міжнародне перевезення - перевезення товарів з перетином державного кордону з території України на територію іноземної держави; з території іноземної держави на територію України; транзитом через територію України». А частиною 1 ст. 97 МК України, встановлено, що під каботажем розуміється перевезення українських та іноземних товарів шляхом завантаження їх на морське (річкове) судно в одному пункті на митній території України і транспортування в інший пункт території України, де здійснюватиметься їх вивантаження. Із зазначених норм МК України можна зробити висновок, що судна, які завантажені в нейтральних водах Чорного моря, тобто за межами митної території України, та прямують до портів України з перетином митного кордону, є суднами закордонного плавання, що здійснюють міжнародні перевезення. Та не є такими, що здійснюють каботажні перевезення.
Ставки портових зборів для суден згідно «Порядку справляння та розміри ставок портових зборів», затвердженого наказом Мінінфраструктури № 316 від 27.05.2013р. встановлюються залежно від напрямків плавання судна - «у закордонному плаванні» або «у каботажному плаванні». Інших видів перевезення крім зазначених для встановлення ставок Порядком не передбачено. Звільнення від оподаткування ПДВ портових зборів відповідно до п. 197.9 ПК України та роз`яснень Міндоходів від 19.12.2013р. №17866/6/99-99-19-04-02-15 здійснюється в залежності від виконання судном «міжнародних» або «внутрішніх» перевезень. Інших видів перевезення для оподаткування також не встановлюється. Отже у випадку, коли судно здійснює перевезення вантажів воно може бути віднесено тільки до «судна закордонного плавання, яке здійснює міжнародне перевезення» з перетином кордону України, або до судна у каботажному плаванні, що здійснює внутрішні перевезення із відповідним встановленням ставок портових зборів та звільненням від ПДІ суден закордонного плавання, та оподаткуванням ПДВ і відповідними ставками для суден у каботажному плаванні (внутрішні перевезення). Виходячи з наведених норм МК України та ПК України, для встановлення та оподаткування портових зборів при розгляді саме спірного суднозаходу, можна зробити висновок, що судом вірно кваліфіковано означене перевезення, як міжнародне.
Колегією також не приймаються до уваги доводи скаржника про порушення вимог ст.159 щодо перевантаження вантажу на додаткові судна та вимоги ст.52, п. 53.1 ст.53 КТМ України в розрізі висновків листа ДФС України №16744/6/99-99-19-03-08-14 від 07.08.2015р. з огляду на те, що ч. 1 ст.159 КТМ України встановлює, що при неможливості судна зайти в порт призначення, в т.ч. з інших причин (недостатність глибин - як даному випадку), перевізник повідомляє відправника. Та відповідно перевізник та відправник вчиняють необхідні подальші дії щодо розпорядження вантажем. В тому числі можливе перевантаження на інше судно для зменшення осадки і доставки вантажу, адже це ніяким чином не заборонено цією нормою. Таким чином, вказана норма застосована судом правильно.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає оскаржуване рішення законним та обгрунтованим і не вбачає підстав для його зміни або скасування.
Згідно із ст.49 ГПК України витрати скаржника по сплаті судового збору за розгляд апеляційної скарги не відшкодовуються.
Керуючись ст.ст. 49, 99, 101-105 ГПК України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Рішення господарського суду Одеської області від 14.08.2015р. по справі №916/2712/15 залишити без змін, а апеляційну скаргу Державного підприємства „Адміністрація морських портів України в особі Миколаївської філії Державного підприємства „Адміністрація морських портів України (Адміністрація Миколаївського морського порту) без задоволення.
Постанова в порядку ст. 105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття.
Відповідно до ст. 110 ГПК України постанова може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів.
Повний текст постанови складено 09.10.2015р..
Головуючий суддяГ.П. Разюк
Суддя М.С. Петров
Суддя С.І. Колоколов