Справа № 755/17866/15-а
Ухвала
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" вересня 2015 р. суддя Дніпровського районного суду м. Києва Гаврилова О.В., вивчивши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Головного управляння юстиції у м. Києві, третя особа Київське Бюро технічної інвентаризації про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
До Дніпровського районного суду міста Києва надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Головного управляння юстиції у м. Києві, третя особа Київське Бюро технічної інвентаризації про визнання протиправним рішення Реєстраційної служби Головного управляння юстиції у м. Києві від 03.09.2015 року №24121770 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та зобов'язання відповідача здійснити державну реєстрацію речових прав на квартиру за адресою АДРЕСА_1 за ОСОБА_1
Згідно зі ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, посадових та службових осіб.
Компетенція (юрисдикція) судів щодо розгляду таких справ визначається процесуальними законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема - спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктами владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно роз'яснень, викладених у п. 8 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України №8 від 20.05.2013 р. «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів», відповідно до абзацу другого частини першої статті 2 Закону України від 1 липня 2004 року № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон № 1952-IV) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. За змістом статті 9 цього Закону державний реєстратор є державним службовцем, крім випадку, коли державним реєстратором є нотаріус як спеціальний суб'єкт, на якого покладаються (делегуються) функції державного реєстратора прав на нерухоме майно. Відповідно до частини другої статті 30 цього Закону дії або бездіяльність державного реєстратора, державного кадастрового реєстратора, нотаріуса, державного виконавця можуть бути оскаржені до суду. Суди повинні мати на увазі, що під діями також слід розуміти рішення, прийняті зазначеними суб'єктами владних повноважень з питань реєстрації. Спори, які виникають у цих відносинах, підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ч. 2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи:
1) однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам;
2) про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), дозвільної системи у сфері господарської діяльності, якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням;
3) щодо підтвердження обґрунтованості вжиття суб'єктами владних повноважень заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
В пунктах 2 та 4 ч. 1 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України визначені суб'єкти владних повноважень, розгляд справ по оскарженню рішень, дій чи бездіяльності яких віднесено до предметної підсудності місцевих загальних судів.
Як убачається зі змісту адміністративного позову, предметом позову є протиправність рішення Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві щодо зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
За правилами предметної підсудності, така справа не підсудна місцевим загальним судам як адміністративним судам і має розглядатися окружним адміністративним судом.
Як роз'яснено у п.6 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 06.03.2008 "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ", судам необхідно розрізняти правові наслідки недотримання правил предметної і територіальної підсудності.
Підпунктом 6 частини третьої ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позовна заява повертається позивачу, якщо справа непідсудна цьому адміністративному суду.
Виходячи з предмету спору та суб'єктивного складу сторін, адміністративний позов ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Головного управляння юстиції у м. Києві, третя особа Київське Бюро технічної інвентаризації про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії не підсудний Дніпровському районному суду міста Києва, як місцевому адміністративному суду, тому підлягає поверненню позивачу для звернення з даним позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Відповідно до п. 2 ст. 7 ЗУ «Про судовий збір» від 01.11.2011 року, сплачені суми судового збору повертаються за ухвалою суду у разі повернення позовної заяви.
При подачі зазначеної позовної заяви позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 487,20 грн., що підтверджується квитанцією № 962 від 14.09.2015 року, який підлягає поверненню.
Враховуючи викладене та керуючись ст.18, п.6 ч.3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя-
у х в а л и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Головного управляння юстиції у м. Києві, третя особа Київське Бюро технічної інвентаризації про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії - повернути позивачу.
Повернути ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 487,20 грн., сплачений за квитанцією № 962 від 14.09.2015 року на розрахунковий рахунок 31216206700005, МФО 820019, ЄДРПОУ 38012871.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпровський районний суд міста Києва, протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
С у д д я :