ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
09 жовтня 2015 року № 826/13931/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Погрібніченка І.М. розглянувши в письмовому проваджені адміністративну справу
за позовом
Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області
до
Публічного акціонерного товариства «Укртрансгаз»
про
застосування заходів реагування,
О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (далі по тексту - позивач) звернулось з позовом до Публічного акціонерного товариства «Укртрансгаз» (далі по тексту – відповідач) про застосування до відповідача заходів реагування у вигляді зупинення роботи будівель, приміщень та території об’єктів Кам’янка-Бузького промислового майнадчика Волинського лінійно-виробничого управління магістральних газопроводів ПАТ «Укртрансгаз» за адресою: Львівська область, Кам’янка-Бузький район, м. Кам’янка-Бузька, вул. Перемоги, 20 до усунення порушень законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування та відімкнення від джерел живлення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем недотримані вимоги законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров’ю людей.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог з тих підстав, що підприємством частково усунуті встановлені позивачем порушення.
На підставі ч. 4 ст. 122 КАС України суд прийшов до переконання про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області здійснено планову перевірку будівель, приміщень та території об’єктів Кам’янка-Бузького промислового майнадчика Волинського лінійно-виробничого управління магістральних газопроводів ПАТ «Укртрансгаз» за адресою: Львівська область, Кам’янка-Бузький район, м. Кам’янка-Бузька, вул. Перемоги, 20, за результатами якої 23.06.2015р. складено Довідку №18/1103.
Під час перевірки встановлено порушення правил пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, а саме:
• на компресорних станціях не влаштовано систему раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення, щ є порушенням наказу МНС України від 15.05.2006р. №288 "Про затвердження правил улаштування, експлуатації та технічного обслуговування систем раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення", зареєстрований в Мінюсті України від 05.07.2006р. №785\12659", порушення п.4.4.1 "Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях", затверджених наказом МНС України №557 від 15.08.2007р.;
• не укладено угоду на обов'язкове аварійно-рятувальне обслуговування з державною аварійно-рятувальною службою, що є порушенням п.3.3 "Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях", затверджених наказом МНС України №557 від 15.08.2007р.;
• не проведено обробку дерев'яних конструкцій горищного приміщення ГРС смт. Н. Яричів, що є порушенням п.2.5. Розділ 3 ППБУ Наказ МВС №1417 від 30.12.14 р.; п. 8.2.4. НАПБ 01.035-2008);
• не проведено обробку дерев'яних конструкцій горищних приміщень будівель, споруд на території К-Бузького промислового майданчика, що є порушенням п.2.5. Розділ 3 ППБУ Наказ МВС №1417 від 30.12.14 р. п. 8.2.4. НАПБ 01. 035 -2008);
• посадові особи не пройшли перевірку знань з пожежної безпеки, що є порушенням п.16. Розділ 2 ППБУ Наказ МВС №1417 від 30.12.14 р.;
• електролампочку в приміщені майстерні ВВП та кладової механічної майстерні не закрито скляним плафоном, що є порушенням п.1.18. Розділ 4 ППБУ Наказ МВС №1417 від 30.12.14 р. п. 10.2.3. НАПБ 01. 035-2008;
• електропроводку в приміщені кладової ГРС с. Стрептів та кладової механічної майстерні не прокладено згідно вимог ПУЄ, що є порушенням п.1.1. Розділ 4М ППБУ Наказ МВС №1417 від 30.12.14 р. п.10.2.1. НАПБ 01. 035 - 2008;
• не поновлено схему території, в якій вказати розміщення водойм, гідрантів, що є порушення п.1.15. Розділ 3 ППБУ Наказ МВС №1417 від 30.12.14 р. п. 8.1.1. НАПБ 01.035-2008;
• пожежні щити на території ГРС с. Стрептів; с. В.Колодно, с. Н.Став, смт. Н.Яричів, м. Кам'янка-Бузька, а також біля механічної майстерні та насосної складу мастил не укомплектовані необхідним протипожежним обладнанням, що є порушенням п.3.11. Розділ 5 ППБУ Наказ МВС №1417 від 30.12.14 р. п. 9.5.1. додаток «Ж», 9.5.3. НАПБ 01. 035 - 2008;
• не проведено технічне обслуговування вогнегасників розташованих в приміщеннях і на території підприємства, що є порушенням п.3.10. Розділ 5 ППБУ Наказ МВС №1417 від 30.12.14 р. п. 9.5.7. НАПБ 01. 035 - 2008;
• в приміщені насосної станції не розміщено загальну схему протипожежного водопостачання, що є порушенням п.п. 1 п.2.3. Розділ 5 ППБУ Наказ МВС №1417 від 30.12.14 р. п. 9.3.3.2. НАПБ 01. 035 - 2008;
• електророзетки, вимикачі в приміщені диспетчерської не встановлені на негорючій основі, що є порушенням п.1.17. Розділ 4 ППБУ Наказ МВС №1417 від 30.12.14 р. п. 10.2.9. НАПБ 01.035-2008;
• на сходовій клітині КС не влаштовано батарею опалення на висоті не нижче ніж 2.2. м. від поверхні сходової площадки, що є порушенням п.2.30. Розділ З ППБУ Наказ МВС №1417 від 30.12.14 р.п. 12.6.7. НАПБ 01.035-2008;
• в приміщенні електромайстерні демонтувати шафу для підігріву двигунів, що є порушенням п.1.18. Розділ 4 ППБУ Наказ МВС №1417 від 30.12.14 р.;
• приміщення механічної майстерні, складу під механічною майстернею, насосної складу мастил не обладнано автоматичною пожежною сигналізацією, що є порушенням п.1.2. Розділ 5 ППБУ Наказ МВС №1417 від 30.12.14 р.;
• в приміщенні адмінбудинку вихід на горище не влаштований через протипожежний люк, що є порушенням п.2.3. Розділ 3 ППБУ Наказ МВС №1417 від 30.12.14 р.; п. 6.6. ДБН В. 1.1-7-2002;
• на дверях люку виходу на горище не вказано місце зберігання ключів, що є порушенням п.2.12. Розділ З ППБУ Наказ МВС №1417 від 30.12.14 р.;
• на шляхах евакуації з приміщення другого поверху адмінбудинку наявне оздоблення з горючих матеріалів, що є порушенням п.2.23. Розділ З ППБУ Наказ МВС №1417 від 30.12.14 р. п. 8.3.1., 12.6.2. НАПБ 01. 035-2008;
• зовнішні пожежні сходи евакуаційного виходу з приміщення другого поверху адмінбудинку не пофарбовані згідно вимог, що є порушенням п.2.15. Розділ З ППБУ Наказ МВС №1417 від 30.12.14 р. п. 8.2.6. НАПБ 01. 035 – 2008;
• з приміщення залу засідань адмінбудинку не влаштований другий евакуаційних вихід, що є порушенням п.2.23. Розділ З ППБУ Наказ МВС №1417 від 30.12.14 р. п. 12.6.3. НАПБ 01. 035 – 2008;
• електромережу сцени залу засідань не прокладено згідно вимог ПУЄ, що є порушення п.1.1. Розділ 4 ППБУ Наказ МВС №1417 від 30.12.14 р. п. 10.2.1.Д0.2.9.НАПБ 01.035-2008;
• шафи пожежних кран-комплектів не влаштовано безпосередньо на стояках труб протипожежного водопроводу, що є порушенням п.2.2. Розділ 5 ППБУ Наказ МВС №1417 від 30.12.14 р.;
• не забезпечено витрату води на зовнішнє протипожежне водопостачання згідно вимог нормативних документів, що є порушенням п. 6.2.5. таб. 6 ДБН В.2.5-74:2013 п. 9.3.1. НАПБ 01.035-2008;
• не влаштовано автоматичний пуск електродвигунів насосної станції, що є порушенням п. 9.3.3.1. НАПБ 01.035-2008;
• не влаштовано аварійне освітленням шляхів евакуації з приміщення адмінбудинку, яке виділити від загального спеціально нанесеним знаком "Е", що є порушенням п. 8.3.4. НАПБ 01. 035 – 2008;
• приміщення серверної не обладнано автоматичною установкою пожежогасіння, що є порушенням п.1.2. Розділ 5 ППБУ Наказ МВС №1417 від 30.12.14 р. Додаток В п. 13.1 ДБНВ.2.5-51-2010;
• на дверях всіх приміщень механічної майстерні не встановлено таблички з визначенням категорії приміщень щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки, що є порушенням п. 2.9 Розділ III ППБУ Наказ МВС №1417 від 30.12.14 р.;
• пожежні щити не забезпечені ящиками з піском місткістю не менше 1 м.куб., що є порушенням п. 9.5.9. НАПБ 01. 035 – 2008;
• не здійснено планування заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, що є порушенням стаття 20 КЗЦУ підпункти 3.1.1, 4.8.2, 4.10.1, пункт 3.2 ПТБ;
• не проведено ідентифікація потенційно небезпечного об'єкту, що є порушенням пункт 7 Положення про паспортизацію ПНО;
• не розроблено паспорт потенційно небезпечного об'єкта, що є порушенням пункт 17 Положення про паспортизацію ПНО;
• не забезпечено фінансування витрат у порядку та обсягах, необхідних для повного і якісного забезпечення вимог цивільного захисту, що є порушенням стаття 20 КЦЗУ пункт 3.1 ПТБ;
• не проведено заміну фільтруючих коробок протигазів, що є порушенням пункт 11 Постанова №1200 від 19 серпня 2002 р. «Про затвердження Порядку забезпечення населення і особового складу невоєнізованих формувань засобами радіаційного та хімічного захисту» пункт 6.1.7 Інструкція з тривалого зберігання засобів РХЗ;
• не влаштовано пункт видачі засобів радіаційного та хімічного захисту, що є порушенням стаття 20 КЦЗУ пункт 4.3 ПТБ.
25 червня 2015 року позивачем були складені Протоколи про адміністративне правопорушення ЛВП №063866 та №063865.
26 червня 2015 року прийняті Постанови про накладення адміністративного стягнення №22 та №23.
В судовому засіданні представник відповідача погодився з фактом наявності порушень та повідомив про часткове їх усунення.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”.
Так, згідно зі ст. 1, ч. 5 ст. 4, ч. 1 ст. 5, ч. 1 ст. 6, ч. 7 ст. 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Абзацом третім частини першої статті 6 наведеного Закону встановлено, що підставами для здійснення позапланових заходів є перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю).
Підставами для здійснення позапланових заходів є: подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням; виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктом господарювання; перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю); звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення; неподання у встановлений термін суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів; настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.
На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Відповідно до статті 1 Кодексу цивільного захисту України Кодекс цивільного захисту України регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Статтею 64 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Згідно з ст. 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до пунктів 1, 2 ч. 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.
Частиною 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
З аналізу викладених положень, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.
Судом встановлено, що також підтверджується матеріалами справи, що відповідачем не надано суду доказів усунення всіх виявлених порушень у сфері техногенної та пожежної безпеки, які зафіксовані в Довідці №18/1103 від 23.06.2015р., а виявлені порушення на думку суду створюють загрозу життю та здоров’ю людей.
Окрім того, суд звертає увагу відповідача, що останній не позбавлений права на звернення до суду із заявою про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду даної справи, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) в порядку, встановленому ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 69-71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області задовольнити повністю.
Застосувати до Публічного акціонерного товариства «Укртрансгаз» (код ЄДРПОУ 30019801) заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи об’єктів, а саме приміщень Публічного акціонерного товариства «Укртрансгаз», що знаходяться за адресою: Львівська область, Кам’янка-Бузький район, м. Кам’янка-Бузька, вул. Перемоги, 20.
Визначити спосіб виконання судового рішення у порядку, передбаченому наказом МНС України від 21.10.2004р. №130 «Про затвердження Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів», зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 08.11.2004р. №1416/10015, шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити та на двері приміщень Публічного акціонерного товариства «Укртрансгаз», що знаходяться за адресою: Львівська область, Кам’янка-Бузький район, м. Кам’янка-Бузька, вул. Перемоги, 20.
Обов’язок, щодо забезпечення виконання рішення покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області.
Постанова підлягає до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя І.М. Погрібніченко