Постанова № 52198509, 30.09.2015, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2015
Номер справи
822/2801/15
Номер документу
52198509
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/2801/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2015 року 11 год. 10 хв.м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів - Майстер П.М. (головуючий), суддів - Польового О.Л. , Лабань Г.В. , розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України , Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС , Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, третя особа на стороні відповідача ОСОБА_2 соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання незаконним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся в суд з позовом до Міністерства соціальної політики України, Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, третя особа на стороні відповідача ОСОБА_2 соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації, в якому просить визнати неправомірним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України №84 від 31 березня 2015 року про позбавлення його статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з вилученням відповідного посвідчення, та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому виплачувати йому пенсію з 01 грудня 2013 року, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

В обгрунтування позовної заяви позивач зазначає, що рішення Комісії №84 від 31 березня 2015 року є неправомірним та підлягає скасуванню, оскільки з 30 липня 1986 року по 22 серпня 1986 року він був направлений у відрядження в Іванківський район Київської області для прийняття участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. А з 10 серпня 1986 року по 16 серпня 1986 року знаходився у відрядженні в м. Чорнобилі.

В судовому засіданні 29.07.2015 року, усною ухвалою суду, залучено до участі в справі, у якості третьої особи на стороні відповідача, ОСОБА_2 соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації.

Представник позивача надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник Міністерства соціальної політики України в судове засідання не з'явився. Надав суду письмові пояснення в яких зазначає, що особова справа ОСОБА_1 31.03.2015 року (протокол №84) розглянута на засіданні Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. На підставі представлених документів Комісією прийнято рішення про безпідставність видачі ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, оскільки не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження. Просить розгляд справи проводити без участі представника Міністерства соціальної політики України.

Представник Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в судове засідання не з'явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Представник Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому в судове засідання не з'явився. Надав суду письмові заперечення в яких вказує, що у пенсійній справі позивача відсутні необхідні документи, які підтверджують його перебування в зоні відчуження, а тому згідно чинного законодавства виплату пенсії було припинено з 01.12.2013 року. Просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити.

30.09.2015 року представником Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому подано до суду клопотання про залишення позовної заяви в частині позовних вимог про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому виплачувати ОСОБА_1 пенсію з 01 грудня 2013 року, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" без розгляду, у зв'язку із наявністю у провадженні Хмельницького міськрайонного суду адміністративної справи про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

Дослідивши вказане клопотання, колегія суддів вважає, що в його задоволенні слід відмовити з підстав, викладених нижче.

Відповідно до ч.1 ст. 21 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач може заявити кілька вимог в одній позовній заяві, якщо вони пов'язані між собою. Якщо справа щодо однієї з вимог підсудна окружному адміністративному суду, а щодо іншої вимоги (вимог) - місцевому загальному суду як адміністративному суду, таку справу розглядає окружний адміністративний суд.

Враховуючи те, що заявлені позивачем позовні вимоги про визнання неправомірним та скасування рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України №84 від 31 березня 2015 року про позбавлення його статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з вилученням відповідного посвідчення, та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому виплачувати йому пенсію з 01 грудня 2013 року, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", є пов'язаними між собою, тому вказане клопотання слід залишити без задоволення.

Представник третьої особи на стороні відповідача - ОСОБА_2 соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації в судове засідання не з'явився, надав суду письмові пояснення по справі, в яких вказує, що згідно із витягом з протоколу №84 від 31.03.2015 року Комісія визнала безпідставною видачу ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, та прийняла рішення про вилучення посвідчення з повідомленням місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування. Зазначає, що рішення Комісії є зобов'язального характеру та є підставою для вчинення подальших дій органом виконавчої влади щодо видачі або вилучення посвідчення відповідної категорії. Просить суд розглянути справу без участі представника ОСОБА_2 соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації.

Відповідно до ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно ч.6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін на підставі наявних доказів в порядку письмового провадження, так як явка сторін не визнавалася судом обов'язковою.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що позовна заява обґрунтована та підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачу видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 серія А №147205 від 26.02.1993 року, яке в подальшому перереєстроване.

Як вбачається із копії довідки виданої міською станцією швидкої медичної допомоги від 05.11.1992 р. №86, копій довідок виданих Іванківською центральною районною лікарнею від 24.07.1991 р. №254 та від 17.09.2013 р. №743, копії письмового пояснення головного лікаря Сидоровицької дільничної лікарні від 17.07.1991 року, ОСОБА_1 перебував у відрядженні по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в складі бригади з Хмельницької області на автомобілі РАФ 75-12 ХМУ з 30.07.1986 року по 22.08.1986 року, а саме: Сидоровичі, Жмиївка, Олізарівка, Запрудка. З 10.08.1986 року по 16.08.1986 року був відряджений в м. Чорнобиль.

Згідно копії витягу з протоколу №84 від 31.03.2015 р. Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визнано безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 ОСОБА_1. Не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження. Посвідчення підлягає вилученню з повідомленням місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.

Не погоджуючись із рішенням Комісії, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів враховує наведене нижче.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення врегульовано Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 р. № 796-XII (далі - Закон № 796-XII).

У відповідності до ст. 9 цього Закону особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є, зокрема, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.

Порядок надання статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС регламентується Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 р. № 51(далі - Порядок).

Статтею 10 Закону № 796-XII визначено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 15 Закону № 796-XII, підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Згідно із ч. 1 ст. 65 Закону №796-XII учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 10 Порядку видача посвідчень учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС здійснюється на підставі одного з таких документів:

а) посвідчення про відрядження в зону відчуження;

б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження;

в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту);

г) інвалідам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Рішення зазначених комісій є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії. У разі встановлення цими комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.

Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Проаналізувавши норми чинного законодавства, дослідивши надані докази, колегія суддів дійшла висновку, що статус ОСОБА_1 як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС підтверджено належними та допустимими доказами у справі.

Дослідженням матеріалів справи встановлено, що позивач з 30.07.1986 року по 22.08.1986 року перебував у відрядженні по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в складі бригади з Хмельницької області на автомобілі РАФ 75-12 ХМУ, а саме: Сидоровичі, Жмиївка, Олізарівка, Запрудка. З 10.08.1986 року по 16.08.1986 року був відряджений в м. Чорнобиль, що підтверджується копіями довідок виданих Іванківською центральною районною лікарнею від 24.07.1991 р. №254 та від 17.09.2013 р. №743.

Крім того, як вбачається із матеріалів справи за період виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивач отримав заробітну плату за підвищеними тарифними ставками із розрахунку 3,0 посадового окладу. Зокрема, при посадовому окладі в 145 руб. за 26 днів йому виплачено 370 руб. 12 коп. Вказана обставина підтверджується копією довідки виданої міською станцією швидкої медичної допомоги від 05.11.1992 р. №86, та копією довідки - табелю про заробітну плату за серпень 1986 року.

Колегія суддів звертає увагу, що відповідач при винесенні рішення ніяким чином не обґрунтував з яких підстав визнано безпідставною видачу позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорії 2 та не надав до суду доказів, що оскаржуване рішення прийняте ним у межах та спосіб передбачений законом, з урахуванням всіх обставин, що мали значення для його прийняття.

Враховуючи наведене, суд вважає протиправним рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, викладене у протоколі №84 від 31.03.2015 р., щодо визнання безпідставною видачу ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та вилучення його у позивача.

Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.1996 р. №1391, затверджено переліки видів робіт і місць за межами зони відчуження, де за урядовими завданнями у 1986-1987 р.р. виконувались роботи в особливо шкідливих умовах (за радіаційним фактором), пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Як вбачається із матеріалів справи позивач був відряджений в населені пункти Сидоровичі, Жмиївка, Олізарівка, Запрудка Іванківського району Київської області. Вказані населені пункти входять до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 23.07.1991 р. №106, яка не скасована і не визнана такою, що втратила чинність.

Враховуючи вищевикладене, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", позивач постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Також, колегія суддів звертає увагу на те, що наявність підстав для отримання ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 вже перевірялась під час видачі позивачеві посвідчення серія А №147205 від 26.02.1993 року та перереєстрації такого посвідчення 23.04.1997 року згідно протоколу Тимчасової комісії при Хмельницькій обласній державній адміністрації по правильності видачі посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" №3. Згідно якого підтверджено правильність видачі посвідчення ОСОБА_1

Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судовим розглядом встановлено порушення зазначених критеріїв Комісією під час прийняття оскаржуваного рішення від 31.03.2015 р., оформленого протоколом №84 щодо безпідставності видачі ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 та вилучення його, а тому оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 20.06.2014 р. в справі №824/1142/13-а.

Щодо позовної вимоги позивач про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому виплачувати йому пенсію з 01 грудня 2013 року, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд зазначає наступне.

Згідно ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи наведене вище, суд приходить до висновку, що Управлінням Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому безпідставно зупинено позивачу виплату пенсію з 01 грудня 2013 року, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на викладене вище позивачем доведено правомірність позовних вимог, а відтак вони підлягають до задоволення повністю.

В силу ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Суд вважає, що на користь позивача також слід стягнути 73,08 грн. судового збору, сплаченого ним при зверненні до суду з позовом.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 41, 70, 71, 79, 86, 94, 112, 128, 158-163, 167, 186, 255, 257 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України №84 від 31 березня 2015 року щодо безпідставності видачі ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 та вилучення його.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому виплачувати ОСОБА_1 пенсію відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з часу припинення її виплати.

Судові витрати в сумі 73,08 грн. (сімдесят три гривні 08 коп.) присудити на користь позивача з Міністерства соціальної політики України в розмірі 24,36 грн. (двадцять чотири гривні 36 коп.), Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в розмірі 24,36 грн. (двадцять чотири гривні 36 коп.), Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому в розмірі 24,36 грн. (двадцять чотири гривні 36 коп.), за рахунок бюджетних асигнувань.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_5 "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_3