Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 вересня 2011 р. № 2а- 9815/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Зоркіної Ю.В.
при секретарі судового засідання Русецькому І.В.
за участю:
представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрнафтогазресурс" до Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області про визнання недійсним рішення та визнання дій протиправними
В С Т А Н О В И В:
Позовні вимого заявлені до ДПІ у Красноградському районі харківської області про визнання недійсним з моменту прийняття рішення Красноградської МДПІ Харківської області у формі наказу від 07.07.2011 року № 570 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки; визнання протиправними дії Красноградської МДПІ Харківської області щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства по платі за землю за період з 01.07.2008 року по 31.03.2010 року, в результаті якої складено акт від 18.07.2009 року № 779/23/35314646.
У судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав у повному обсязі, просив позовні вимоги задовольнити.
Відповідач у судовому засіданні адміністративний позов не визнав, проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що фахівцями податкової інспекції з відома позивача проведено перевірку дотримання вимог Закону України «Про плату за землю»з питання повноти та своєчасності сплати земельного податку. Спірний наказ на проведення перевірки містить технічну помилку стосовно визначення виду перевірки «виїзна»замість «невиїзна». Зазначений наказ направлений на адресу підприємства 09.07.2011 року та отриманий 12.07.2011 року.
Заслухавши пояснення представників сторін, що прибули у судове засідання, дослідивши долучені до матеріалів справи копії документів, суд встановив наступні обставини.
Судовим розглядом встановлено, що відповідачем проведено позапланову невиїзну документальну перевірку ТОВ «Укрнафтагазресурс»з питань дотримання вимог податкового законодавства по нарахуванню та сплаті земельного податку за період з 01.07.2008 року по 31.03.2010 року, за результатами якого складено акт від 18.07.2011р. №779/23/35314646. Вказаним актом встановлено порушення з боку позивача вимог ст.2 Закону України "Про плату за землю»в частині не нарахування земельного податку за фактично використовану землю у розмірі 66450, 67 грн.
Перевіряючи дії та рішення субєкта владних повноважень на відповідність вимогам ч.3 ст.2 КАС України, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.п.1.1. наказу ДПА України від 14.04.2011 року № 213, яким затверджено Методичні рекомендації щодо порядку організації та проведення перевірок платників податків перевірки з підстав, визначених п.п.77.4 ст.77, п.78.4 ст.78, п.79.2 ст.79, п.80.2 ст.80 ПК України проводяться на рішення керівника податкового органу із зазначенням вказаних підстав, яке з урахуванням приписів означених вище положень Податкового кодексу, оформлюється відповідним наказом.
Відповідно до ст..42 ПК України та п.2.3.17 Тимчасової інструкції з діловодства в органах державної податкової служби України наказ про проведення перевірки має містити відповідні реквізити: оформлення на бланку податкового органу окремо на перевірку кожного субєкта господарювання; підпис керівника податкового органу, який скріплюється відповідною печаткою; визначення підстав проведення перевірки, дати її початку та закінчення.
Із оглянутої в судовому засіданні копії наказу від 07.07.2011 року № 570 (а.с.23) вбачається, що він не містить печатки податкового органу та посилань на дату проведення перевірки.
Крім того із тексту наказу вбачається, що винесений він на проведення документальної позапланової виїзної перевірки, тоді як згідно повідомлення від 08.07.2011 року №35 та акту перевірки проведено саме документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Укрнафтагазресурс».
Суд також звертає увагу на те, що відповідно до п.п.20.1.1. п.20.1 ст.20 ПК України органи державної податкової служби мають право запрошувати платників податків для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів, які надсилаються не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня запрошення рекомендованими листами.
Із пояснень представника відповідача та матеріалів справи встановлено, що наказ та запрошення на проведення перевірки направлені на адресу позивача 09.07.2011 року (а.с.53-54), тобто із порушенням строків визначених ст..20 ПК України.
Суд також звертає увагу на те, що актом перевірки встановлено, що позивач не сплачував земельний податок за наступні земельні ділянки:
по Красноградській міській раді: під магазином (магазин «Мрія») по вул.. Харківська, 171 площею 209 кв.м.; під будинком для приїжджих (готель „Бескид») в добудові до девятиповерхового житлового буднику по вул.. Полтавській, 70 площею 2999 кв.м під кафе «Бескид»в приміщенні девятиповерхового житлового будинку по вул.. Полтавській 70 площею 577 кв.м; під магазином «Буровик»у приміщенні пятиповерхового житлового будинку за адресою вул.. К.Маркса, 6, площею 167,2 кв.м.
по Володимирівській сільській раді: землі під господарськими будівлями і дворами 2,5 га; землі під магазином в с. Лукащівка 0,0279 га
по Наталинській сільській раді за адресою: вул.Радянська 39а, розміром 1,9131 га; вул. Красноармійська,2а, розміром 4,9761 га.
Рішенням №1579 від 21.11.2008 Красноградської міської ради XXXIV сесія V скликання надано дозвіл на складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для оформлення праві користування на умовах оренди.
У відповідності до вказаного рішення розпочато роботи по складанню технічної документації - договір №154-09К від 06 травня 2009 року між ПП «Земстройпроект»та ТОВ «Укрнафтогазресурс». Відповідно до висновку №117 від 19.08.2009 Управління держкомзему у Красноградському район Харківської області по складу і повноті матеріалів щодо встановлення в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки для оформлення права користування на умовах оренди встановлене узгодженість меж земельної ділянки та її площа складає 0.2999 га. В подальшому позивач звертався до ПП «Земстройпроект»з питань прискорення виготовлення технічної документації - листи за №36 від 03.02.2010, №3 від 06.01.2011, №2 від 06.01.2011
05.01.2011 ТОВ «Укрнафтогазресурс»отримано довідку від ПП "Земтсройпроект" про те, що технічна документація згідно договору №154-09К від 06.05.09 передана на перевірку до Харківської філії Державного підприємства «Центр Державного Земельного Кадастру», де знаходиться на перевірці.
Відповідно до договору №22/11ф від 08.02.2011 укладеного між ТОВ «Укрнафтогазресурс»з Красноградською міською радою про упорядкування плати за користування земельною ділянкою позивачем подано до Красноградської МДПІ податкову декларацію з плати за землі земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної масності для орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності від 5.02.2011. №90100292617 починаючи з лютого 2011 року.
Крім того судовим розглядом встановлено, що згідно відповіді Управління Держкомзему у Красноградському районі м. Харкова № 787 від 08.08.2011, наявного в матеріалах справи, земельна ділянка за адресою: вул. Полтавська, 70, м. Красноград, Харківська обл.., знаходиться в користуванні ТОВ «Спецтехсервіс», відповідно до Договору оренди від 05.07.05, зареєстрований за № 040569800004.
Матеріалами справи підтверджено, що рішенням №2409 від 24.02.2010 Красноградської міської ради надано дозвіл на складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для оформлення права користування на умовах оренди та позивачем розпочато роботи по складанню технічної документації (Договір №155-09К від 06 травня 2009 року між ПП «Земстройпроект»та ТОВ «Укрнафтогазресурс». Відповідно до висновку №173 від 19.05.2010 Управління держкомзему у Красноградському райої Харківської області по складу і повноті матеріалів щодо встановлення в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки для оформлення права користування на умовах оренди встановлено узгодженість меж земельної ділянки та її площа складає 0.0209 га.
08.02.2011укладеного між ТОВ «Укрнафтогазресурс»з Красноградською міською радою укладено Договір №1/11ф від про упорядкування плати за користування земельною ділянкою до укладання договору на право користування нею та його державної реєстрації, відповідно до якого ТОВ "Укрнафтогазресурс»подано до Красноградської МДПІ податкову декларацію з плати за землю для орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності від 5.02.2011 року №90100292617 починаючи з лютого 2011 року.
Рішенням від 18.06.2008 року Володимирівської сільської ради надано дозвіл на складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та рішенням від 13.10.2009 Володимирівської сільської ради XXXIX сесія V скликання позивачеві надано дозвіл на оформлення права користування на умовах оренди земельної ділянки площею 0,0279 га.
Рішенням від 18.06.2008 року Володимирівської сільської ради XXXIV сесія V скликання позивачеві надано дозвіл на складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та рішенням від 29.07.2009 Володимирської сільської ради XXXIX сесія V скликання ТОВ «Укрнафтогазресурс»надано дозвіл на оформлення права користування на умовах оренди земельною ділянкою площею 2,568 га та розпочато роботи по складанню технічної документації (Договір №291-08К від 10 листопада 2009 року між ПП Земстройпроект»та ТОВ «Укрнафтогазресурс»)
Відповідно до висновку Управління держкомзему у Красноградському районі Харківської області від 03.07.2009 та 20.04.2010 року по складу і повноті матеріалів щодо встановлення в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки для оформлення права користування на умовах оренди встановлене узгодженість меж земельної ділянки та відповідно її площа складає 2.6580 га. та 0.0279 га. На момент звернення до суду вказана технічна документація знаходиться на перевірці в Харківській філії Державного підприємства «Центр Державного Земельного Кадастру».
Судовим розглядом встановлено, що на підставі рішення виконкому Наталінської сільської ради надано свідоцтво на право власності на нежитлові приміщення та будівлі по вул. Радянській, 39 а, вул. Красноармійській,2а та рішенням від 11.06.2008 року надано дозвіл на складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Позивачем у відповідності до вказано рішення розпочато роботи по складанню відповідної технічної документації укладено договір №290-08К від 10.11.2008 року з ПП «Земстройпроект». Висновком Управління держкомзему у Красноградському районі Харківської області по складу та повноті матеріалів щодо встановлення в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки для оформлення прав користування на умовах оренди, визначено узгодженість меж земельної ділянки у розмірі 6.8892 га. Із досліджених в судовому засіданні довідок ПП «Земстройпроект»вбачається, що технічна документація згідно договору №290-08К від 10.11.2008 року знаходиться на погодженні у Держкомземі у Красноградському районі м. Харкова.
На підставі рішення Володимирівської сільської ради від 03.04.2008 року позивачеві надано свідоцтва про право власності на нежитлові будівлі та приміщення по вул.. Центральній, вул. Володимирській с. Лукашівка та рішенням від 18.06.2008 року надано відповідний дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки у натурі (на місцевості). Рішенням від 13.10.2009 року надано дозвіл на оформлення права користування земельною ділянкою на умовах оренди площею 0.0279 га.
Крім того суд звертає увагу, що матеріалами справи підтверджено, що позивачем сплачено плату за оренду земельних ділянок по Лукашівській сільській раді у розмірі 1800 грн.; по Наталінській сільській раді у розмірі 77720,94 грн.; по Красноградській міській раді 33913,45 грн., що підтверджується виписками з банку та платіжними дорученнями (а.с.40-47,175-188). Також факт відсутності заборгованості по орендній платі за землю підтверджується довідками Красноградської МДПІ від 09.02.2011 року № 1056/10/24-024, № 1530/10/04-024, від 16.05.2011 року № 2323/10/24-024, від 08.08.2011 року № 3596/10/24-024 (а.с.28,29, 35,74)
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до приписів ст.14 Конституції України, ст.ст. 2, 92, 116 Земельного кодексу України, а також ст.ст. 1, 2, 5 Закону України "Про плату за землю" суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
За приписами ст. 5 Закону України "Про плату за землю" об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
За змістом ст.13 названого Закону підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, який згідно п.2 положення про порядок ведення державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМ України від 12.01.1993 року № 15, включає дані реєстрації права власності, права користування землею та договорів оренди землі, обліку кількості та якості земель, бонітування грантів, зонування територій населених пунктів, економічної та грошової оцінки земель, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки. Відповідно до ст.15 Закону України "Про плату за землю" власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
В силу вимог ст.ст.120, 125 Земельного кодексу України (у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється. Тобто обов'язок субєкта права по внесенню плати за землю виникає у набувача права власності або права користування земельною ділянкою лише з моменту оформлення таких прав згідно з чинним законодавством.
Враховуючи викладене вище суд приходить до висновку, що відповідачем по справі при проведені перевірки не доведено факту знаходження у власності чи землекористуванні позивача означених у акті перевірки земельних ділянок.
Відповідно до ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем в судовому засіданні доведено, що оскаржуване рішення прийняте законно та обґрунтовано, а вчинені дії при проведенні перевірки, відповідають положенням ч.2 ст.2 КАС України.
Враховуючи викладене вище, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. Розподіл судових витрат здійснюється в порядку, визначеному ст..94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 160, 167,185 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрнафтогазресурс" до Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області про визнання недійсним рішення та визнання дій протиправними задовольнити у повному обсязі.
Визнати недійсним з моменту прийняття рішення Красноградської МДПІ Харківської області у формі наказу від 07.07.2011 року № 570 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки.
Визнати протиправними дії Красноградської МДПІ Харківської області щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства по платі за землю за період з 01.07.2008 року по 31.03.2010 року, в результаті якої складено акт від 18.07.2011 року № 779/23/35314646
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження
У повному обсязі постанова виготовлена та підписана 03.10.2011 року
Суддя Зоркіна Ю.В.