Постанова № 52196318, 02.10.2015, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2015
Номер справи
814/3223/15
Номер документу
52196318
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв

02.10.2015 р. № 814/3223/15

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т.О., за участю секретаря судового засідання Науменко О.Г., пр. позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2, пр. відповідачів ОСОБА_3, ОСОБА_4 розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомПублічного акціонерного товариства "Миколаївобленерго", Громадянська, 40,Миколаїв,54017

доЖовтневої об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Торгова, 63-А, м. Миколаїв, 54050 Головного управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області, пр. Леніна, 141-В, м. Миколаїв, 54055 провизнання протиправною бездіяльність, стягнення коштів в сумі 360422,60 грн., ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до адміністративного суду з позовною заявою про визнання протиправною бездіяльність Жовтневої ОДПІ, Головного управління Державної казначейської служби щодо неповернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток та надмірно сплаченого податку на прибуток, стягнення з Державного бюджету України надмірно сплачені авансові внески з податку на прибуток у розмірі 360422,60 грн.

Відповідач надав заперечення проти позову, просить у задоволенні позову відмовити, оскільки до відповідача звернулась філія ПАТ «Миколаївобленерго». Відповідно ст.133 ПК України не вважаються платниками податку на прибуток відокремлені підрозділи платника податку на прибуток без статусу юридичної особи.

Відповідач- Головне управління державної казначейської служби України у Миколаївській області надав суду заперечення, просить у позові відмовити, оскільки відповідно до п.5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 року № 787, повернення надміру зарахованих до бюджету податків здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Згідно з п.8 Порядку № 882/1188 передбачено, що орган Міндоходів несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі висновку органу Казначейства для виконання. Відповідач не отримував висновок податкової інспекції про повернення коштів позивачу.

Дослідив матеріали справи, заслухав представників сторін, суд дійшов висновку:

Наказом № 674 від 08.06.2011 позивач встановив на 2012 рік консолідований податок на прибуток сплачувати до бюджетів територіальних громад за місцезнаходженням відокремлених підрозділів та надав податковій інспекції повідомлення платника податку про прийняття рішення щодо сплати консолідованого податку на прибуток відповідно до ст.152.4 ст.154 ПК України.

На підстав п.57.1 ПК України платники податку на прибуток щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації.

Позивач надмірно сплатив авансові внески з податку на прибуток у розмірі 360422,60 грн., що підтверджується платіжними дорученнями.

Позивач та податкова інспекція 16.03.2015 року (арк.с.27) провела звірку розрахунків та встановила надмірно сплачені авансові внески з податку на прибуток . Акт звірки підписаний сторонами та скріплений печатками.

Згідно ст.43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Позивач 25 березня 2015 року звернувся до контролюючого органу з вимогою про повернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток у розмірі 360422,60, який відповідач отримав 25.03.2015 року, що підтверджується його штампом.

На підставі п.43.5 ст.43 ПК України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Контролюючий орган в порушення норм Податкового Кодексу, не надав казначейству висновок про повернення коштів, тому вини Головного управління державної казначейської служби України у Миколаївській області у несплаті надмірно сплачених позивачем податків не було, як і не було правових підстав у казначейства повертати позивачу надмірно сплачені кошти.

Таким чином, позов в частині визнання протиправною бездіяльності Головного управління державної казначейської служби України у Миколаївській області щодо неповернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток та надмірно сплаченого податку на прибуток задоволенню не підлягає.

Відповідно до ст.25 Бюджетного кодексу України державна казначейська служба України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Згідно з п.16 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845, органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів, а також таких, що надійшли і інший установлений законодавством спосіб.

Згідно до ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує.

Відповідач- податкова інспекція в цій справі є субєктом владних повноважень, який повинен діяти на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Але відповідач не здійснив тих дій, які покладені на нього відповідно до Податкового Кодексу України, тому позовні вимоги в частині визнання протиправної бездіяльності контролюючого органу та стягнення надмірно сплачені податки належить задовольнити.

Посилання відповідача на те, що до нього з листом звернулась філія, яка не є юридичною особою та платником податку з 01.01.2015 року , не приймається судом до уваги, оскільки станом на момент виникнення спірних правовідносин, а саме переплати, філія відповідно до ст.133 ПК України була платником податків, наявність переплати підтверджена актом звірки, а ті зміни у Податковому Кодексі не змінюють порядок та суті повернення надміру сплаченого податку відповідно до ст.43 ПК України та не позбавляють позивача права на таке повернення.

Відповідно до ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Судовий збір розподіляється відповідно до ст.94 КАС України.

Керуючись статтями 11, 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Жовтневої обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Миколаївській області щодо неповернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток .

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь ПАТ « Миколаївобленерго» надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток у розмірі 360422,60 грн.

4. Присудити на користь ПАТ «Миколаївобленерго» судові витрати в сумі 523,24 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Жовтневої обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Миколаївській області.

5. В решті позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя Т.О. Гордієнко

Повний текст постанови складено відповідно до частини 3 статті 160 КАС України та підписано суддею 07.10.2015р.