МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 вересня 2015 р. Справа № 814/2337/15
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., за участю секретаря судового засідання Кононенка Д.Ф., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, до за участю представників: від позивача: ОСОБА_2 від відповідача: ОСОБА_3Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, провизнання протиправним та скасування рішення № 9-14-0.22-1482/20-СГ від 19.06.15 р.,В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Держземагенства у Миколаївській області №9-14-0.22-1482/20-15-СГ від 19.06.2015 року про відмову в наданні йому дозволу на розроблення землевпорядної документації щодо передачі земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства орієнтованою площею 127 га в межах території Партизанської сільської ради Жовтневого району Миколаївської області, та зобовязання відповідача у 10-ти денний термін розглянути його клопотання про надання дозволу на розроблення землевпорядної документації щодо передачі зазначеної земельної ділянки в оренду.
Обгрунтовуючи свої позовні вимоги позивач вказує на те, що спірне рішення Головного управління Держземагенства у Миколаївській області №9-14-0.22-1482/20-15-СГ від 19.06.2015 прийнято з порушенням вимог чинного законодавства та встановленого строку для розгляду заяв стосовно надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, чим порушено його право на отримання земельної ділянки на ведення фермерського господарства.
Відповідач, заперечуючи проти задоволення позову зазначив, що позивач вчасно не скористався своїм правом на замовлення документації із землеустрою без надання дозволу на її розроблення за відсутності мотивованої відмови у його наданні, оскільки лист № 9-14-0.22-1482/20-15-СГ від 19.06.2015 р. не є відмовою у наданні дозволу та містить зауваження до наданих позивачем документів, а у Головного управління на час відповіді були відсутні підстави вважати той чи інший документ належним для прийняття рішення.
Дослідив матеріали справи, заслухав представників сторін, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 14.12.2014 року звернувся до Головного управління Держземагенства у Миколаївській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства орієнтованою площею 127 га в межах території Партизанської сільської ради Жовтневого району Миколаївської області.
Листом № 9-14-0.22.-1482/20-15-СГ від 19.06.2015 року Головне управління Держземагентства у Миколаївській області повідомлено позивачу про відсутність в доданих матеріалах належним чином заврених копій документів, що підтверджують наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі, та про неможливість визначення місця розташування бажаних земельних ділянок згідно наданих графічних матеріалів, запропоновано долучити графічний матеріал з публічної кадастрової карти України з привязкою до найближчого населеного пункту.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлено ст. 123 Земельного кодексу України.
Згідно ч. 2 зазначеної статті особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_4 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч. 3 ст. 123 ЗКУ).
Відповідач у спірних правовідносинах є субєктом владних повноважень, на якого Земельним Кодексом України покладені питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або у користування для всіх потреб.
Виходячи з завдань адміністративного судочинства (ст. 2 КАС України), у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; своєчасно, тобто протягом розумного строку; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Наведеною вище нормою ч. 3 ст. 123 ЗКУ встановлено, що відповідний орган розглядає клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. При цьому, єдиною підставою для відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації.
Враховуючи, що ОСОБА_1 звернувся до відповідача з клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою у грудні 2014 р., а Держземагенство надало йому відповідь лише в червні 2015 р., відповідач порушив визначений законом місячний термін на вирішення таких клопотань.
Разом з цим, відповідач зазначає, що оспорюваний лист не є відмовою у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою, а лише містить зауваження до наданих позивачем документів, зокрема, відсутність документів, що підтверджують наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі та надання графічного матеріалу з публічної кадастрової карти України з привязкою до найближчого населеного пункту.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради.
У заяві зазначаються: бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.
Перелік документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві, затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики.
Однак, станом на час звернення позивача та нас час відповіді на його звернення, переліку документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві, затверджено не було.
Оскільки позивачем були додані до клопотання копія свідоцтва про державну реєстрацію ФОП та копію витягу з ЄДРПОУ про вид діяльності вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, Довідка Ф №6-зем та ситуаційний план розташування земельної ділянки, тобто усі документи, передбачені ст.123 ЗКУ, то у відповідача не було підстав для не розгляду клопотання позивачам.
Закон не передбачає конкретну форму графічних матеріалів, необхідну для визначення місце розташування бажаних земельних ділянок, тому вимога відповідача надати графічні матеріали у формі витягу з публічної кадастрової карти, є необґрунтованою.
При цьому, якщо відповідачу було щось незрозуміло, він не позбавлений можливості, залучити до процесу прийняття рішення заявника, та разом з ним уточнити місце розташування земельної ділянки, у тому числі і за допомогою публічної кадастрової карти, якщо він вважає такий графічний матеріал більш точніший.
Таким чином, позов підлягає задоволенню в частині визнання протиправними дій відповідача щодо неналежного розгляду клопотання ОСОБА_1 стосовно надання дозволу на розроблення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства орієнтованої площею 127 га в межах території Партизанської сільської ради Жовтневого району Миколаївської області.
Порушене право позивача належить поновити шляхом зобовязання відповідача повторно розглянути у визначений законом термін розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо передачі земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства орієнтованої площею 127 га в межах території Партизанської сільської ради Жовтневого району Миколаївської області.
В задоволенні вимог про скасування листа №9-14-0.22-1482/20-15-СГ від 19.06.15 Головного управління Держземагенства у Миколаївській області відмовити, оскільки це не є рішенням, його неможливо скасувати.
Позов задовольнити частково.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1.Позов задовольнити частково.
2.Визнати протиправними дії Головного управління Держземагенства у Миколаївській області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 стосовно надання дозволу на розроблення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки в оренду для введення фермерського господарства орієнтованої площею 127 га в межах території Партизанської сільської ради Жовтневого району Миколаївської області.
3. Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області у визначений законом термін розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо передачі земельної ділянки в оренду для введення фермерського господарства орієнтованої площею 127 га в межах території Партизанської сільської ради Жовтневого району Миколаївської області.
4. В решті позовних вимог відмовити.
5. Апеляційна скарга на цю постанову може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання у повному обсязі.
Суддя В. В. Біоносенко
Відповідно до ч.3 ст.160 КАС України постанова складена у повному обсязі 29.09.15
Суддя В.В. Біоносенко