ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
30 вересня 2015 рокум. Ужгород№ 807/1930/15 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Луцович М.М.
при секретарі судового засідання Симканич Ю.В.
за участю сторін:
сторони не зявилися,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою державної податкової інспекції у Тячівському районі Головного управління ДФС у Закарпатській області до Державного підприємства "Солотвинський солерудник" про стягнення податкового боргу,-
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Тячівському районі Головного управління ДФС у Закарпатській області звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державного підприємства Державного підприємства "Солотвинський солерудник" про стягнення податкового боргу за рахунок коштів платника податків у розмірі 2050580,28 грн.
Позов мотивовано тим, що станом на момент звернення позивача до суду з позовною заявою ДП "Солотвинський солерудник" не сплатило належні суми податків у встановлені законодавством терміни, в результаті чого виник податковий борг в сумі 2050580,28 грн. відтак позивач просить задовольнити заявлені позовні вимоги.
Позивач, а саме Державна податкова інспекція у Тячівському районі Головного управління ДФС у Закарпатській області в судове засідання не зявився, проте надав суду заяву, якою просив розгляд даної справи провести без його участі (а.с.50).
Відповідач в судове засідання не зявився, хоча судом вживалися заходи щодо повідомлення відповідача про час та місце судового засідання, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення поштового відправлення (а.с.49,53).
Відповідно до ч.4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Судом вжито достатніх заходів щодо належного повідомлення відповідача про відкриття провадження, про дату, час і місце судового розгляду даної адміністративної справи. Таким чином справа розглядається за відсутності представника відповідача на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Сторони в судове засідання не зявилися, хоча про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином, а відтак у відповідності до ч. 1 ст. 41 КАС України фіксація судового процесу технічними засобами не здійснюється.
З'ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх належними та допустимими доказами суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ДП "Солотвинський солерудник" є юридичною особою та зареєстроване Тячівською районною державною адміністрацією Закарпатської області 29.05.1996 року, та знаходиться за адресою: 90575, Закарпатська область, Тячівський район смт. Солотвино, вул.. Шахтарська, буд.36, код 00383544 (а.с. 7-8).
Відповідно до довідки про взяття на облік платника податків форми №4-ОПП №52/29-00/11 від 08.04.2011 року ДП "Солотвинський солерудник" взяте на облік 10.09.1993 року в державній податковій інспекції у Тячівському районі за №012 (а.с. 9).
Відповідно до ст.16 Податкового кодексу України, якою передбачені обов'язки платника податків, одним із обов'язків є обов'язок сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Податковим Кодексом України та законами з питань митної справи.
Станом на 27.08.2015 року за ДП «Солотвинський солерудник» рахується податковий борг в розмірі 2 050 580,28 грн. який виник по наступним платежам:
- надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря 66,56 грн., пені;
- частина прибутку державних підприємств -209,98 грн.;
- інші збори за забруднення навколишнього природного середовища -13690,12 грн., пені;
- стаціонарними джерелами забруднення - 999,82 грн. пені;
- комунальний податок на Солотвинську с/р - 17208,38 грн. пені;
- збір за спеціальне використання води (крім збору за спеціальне використання води водних об'єктів») - 6481,17 грн. в т.ч. пеня- 6311,17 грн. та
- заборгованість в сумі 170 грн. штрафної (фінансової) санкції згідно податкового повідомлення-рішення від 22.06.2015р. №0000382200.;
- податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності - 1297917,96 грн. пені;
- податок з власників транспортних засобів з юридичних осіб - 111749,86 грн. пені;
- пеня за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД в сумі 3417,23 грн., в т.ч. пеня - 1207,23 грн. та заборгованість в сумі 2210 грн, яка виникла на підставі податкового повідомлення - рішення від 25.06.2015р. №0000372200; адміністративні штрафи та інші санкції в сумі 121075 грн., що виникли на підставі податкового повідомлення-рішення від 25.06.2015р. №0000382500; податок на доходи фізичних осіб в сумі 216576,48 грн. в т.ч. пеня -141596,95 грн., та борг, що виник на підставі податкового повідомлення-рішення від 23.06.2015р. №0009171702;
- плата за користування надрами в сумі 900,80 грн. в т.ч. пеня - 730,80 грн. та заборгованість в сумі 170 грн. штрафної (фінансової) санкції згідно податкового повідомлення-рішення №0000392200 грн. від 22.06.2015р.;
земельному податку в розмірі 129059,97 грн. (в т.ч. пеня - 102765,65 грн.), який виник на підставі: самостійно поданого відповідачем податкового розрахунку № НОМЕР_1 від 19.02.2015р. - 26294.32 грн. по строках сплати: з 30.04.2014р. по 30.07.2015р. - 6573,58 грн. щомісяця;
- податку на додану вартість в розмірі 131226,95 грн. (в т.ч. пеня - 128475,95 грн.), який виник на підставі самостійно поданих платником податків: податкової декларації №9070081511 від 16.04.2015р. - 665 грн.; №9100965791 від 20.05.2015р. - 680 грн.; №9129059981 від 20.06.2015р. - 701 грн. та №9146640255 від 14.07.2015р. - 705 грн.
По податку на додану вартість.
Відповідно до податкових декларацій з податку на додану вартість відповідачем самостійно задекларовано зобовязання по даному платежу за 3 місяць 2015 року (№9070081511 від 16.04.2015р.) - 665 грн. (а.с.14-16); за 4 місяць 2015 року (№9100965791 від 20.05.2015р.) - 680 грн. (а.с.17-19); за 5 місяць 2015 року (№9129059981 від 20.06.2015р.) - 701 грн. (а.с.20-22) та за 6 місяць 2015 року (№9146640255 від 14.07.2015р.) - 705 грн. (а.с.23-24).
Однак відповідачем, самостійно визначені податкові зобовязання з ПДВ не були сплачені.
На підставі п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України податковим органом нарахована пеня у розмірі 128475,95 грн.
Земельний податок.
Відповідно поданої до ДПІ у Тячівському районі Закарпатської області податкових декларацій з плати за землю ( земельний податок та /або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік (№9018701908 від 19.02.2015р.) 26294,32 грн. (6573,58 грн. щомісяця)(а.с.12-13).
Однак відповідачем, самостійно визначені податкові зобовязання не були сплачені.
На підставі п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України податковим органом нарахована пеня у розмірі 102765,65 грн.
Як вбачається з матеріалів справи 29.05.2015 року ДПІ у Тячівському районі проведено позапланову виїзну перевірку ДП «Солотвинський солерудник» код ЄДРПОУ 0038544 з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2013 року по 14.05.2015 року іншого законодавства за період з 05.09.2013 року по 14.05.2015 року правильності нарахування та сплати податку з доходів фізичних осіб за період з 05.09.2013 по 15.05.2015 р.
За результатами вказаної перевірки був складений акт №184-2232/00383544 від 29.05.2015 року (а.с.27-29).
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що вищевказаний акт перевірки був отриманий керівником товариства про, що свідчить підпис (а.с.29-зворотній бік).
На підставі акту №184-2232/00383544 від 29.05.2015 року були прийняті податкові повідомлення-рішення:
- №0000392200 грн. від 22.06.2015р. яким відповідачу визначено податкове зобовязання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в сумі 170 грн. штрафної (фінансової) санкції (а.с.26),
- №0009171702 від 23.06.2015р. яким відповідачу визначено податкове зобовязання по податку на доходи за основним платежем у розмірі 49986,35 грн. та 37159,81 грн. штрафної (фінансової) санкції (а.с.26),
- №0000382500 від 25.06.2015р. відповідачу визначено адміністративні штрафи та інші санкції в сумі 121075 грн. (а.с.26),
- №0000372200 від 22.06.2015р. яким відповідачу нарахована пеня за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД у розмірі 2210 грн. (а.с.25),
- №0000382200 від 22.06.2015р. яким відповідачу нараховано 170 грн. штрафної (фінансової) (а.с.25).
Судом встановлено, що вищевказані податкові повідомлення рішення були отримані 01.07.2015 року.
Відповідно п. 287.1 ст. 287 Податкового Кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Відповідно до п. 286.2 ст. 286 Податкового Кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Статтею 54 Податкового Кодексу України передбачено що, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до ч.1 ст.57.1 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 57.3. ст. 57 Податкового кодексу України 57.3. у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Відповідно до п.п.129.1.1. ст.129 ПК України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобовязання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобовязання платником податків від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобовязання, визначеного цим Кодексом;
б) при нарахуванні суми грошового зобовязання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового
зобовязання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
Згідно п.59.1 ст.59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобовязання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
З метою ліквідації заборгованості ДПІ у Тячівському районі відповідачу були вручені податкові вимоги(а.с.11).
Відповідно до статті 16 Податкового кодексу України, якою передбачені обов'язки платника податків, одним із обов'язків є обов'язок сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Контролюючий орган згідно пп. 20.1.19 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України має право звертатися до суду щодо стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобовязань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 102.4 статті 102 Податкового кодексу України, у разі якщо грошове зобовязання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у звязку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобовязання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Заборгованість ДП "Солотвинський солерудник" крім іншого підтверджується обліковими картками (а.с.30-42).
Зважаючи на вказані норми Закону, враховуючи обставини, встановлені судом, позовні вимоги слід задовольнити.
Керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов державної податкової інспекції у Тячівському районі Головного управління ДФС у Закарпатській області задовольнити.
Стягнути за рахунок коштів ДП "Солотвинський солерудник" (90575, Закарпатська область, Тячівський район смт. Солотвино, вул.. Шахтарська, буд.36, код 00383544) податковий борг в сумі 2050580,28 (два мільйона пятдесят тисяч пятсот вісімдесят гривень грн. 28 коп.)грн..
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд, який ухвалив постанову. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили у порядку та строки, визначені ст. 254 КАС України.
СуддяОСОБА_1