ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
12 жовтня 2015 р.м.ОдесаСправа № 814/916/15
Категорія: 9.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Лісовська Н. В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі: судді доповідача - головуючого - Шляхтицького О.І.,
суддів: Джабурія О.В., Крусяна А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області на постанову Теплодарського міського суду Одеської області від 18 червня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИЛА:
У травні 2015 року ОСОБА_1 звернулась з вищевказаним адміністративним позовом, в обґрунтування якого зазначалось, що 14 квітня 2015 року виконавчим комітетом Теплодарської міської ради Одеської області їй було видано довідку про заробітку плату що подається для перерахунку пенсії державного службовця, який на момент перерахунку пенсії державного службовця, який на момент перерахунку працює на посаді, з якої призначено пенсію, в якій зазначено складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії з урахуванням «інших виплат», а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань, індексації, на які нараховувались і з яких утримувались страхові внески. 15 квітня 2015 року вона звернулась до Управління Пенсійного фонду у Біляївському районі Одеської області з зазначеною довідкою та заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням «інших виплат», для проведення перерахунку пенсії та виплати її у подальшому з моменту виникнення такого права.
Постановою Теплодарського міського суду Одеської області від 18 червня 2015 року позовні вимоги були задоволені частково.
Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду у Біляївському районі Одеської області щодо не врахування при перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» «інших виплат» зазначених у довідці від 14 квітня 2015 року за №27 виконавчим комітетом Теплодарської міської ради Одеської області, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного Фонду України.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду у Біляївському районі Одеської області провести з 15.04.2015 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням «інших виплат», а саме сум індексації заробітної плати, відпускні, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально побутових питань, відповідно до довідки виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області від 14 квітня 2015 року за №27, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України.
В іншій частині адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, пенсійний орган в апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушені норми матеріального та процесуального права. Так, на думку апелянта, судом не прийнято до уваги положення ст. 37 Закону України «Про державну службу». У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до довідки від 06.05.2015 року за №4821/04 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області та отримує пенсію за віком (як службовець ОМС) з 11.05.2011 року.
15.04.2015 року позивач звернулась до УПФУ у Біляївському районі з урахуванням «інших виплат», зазначених у довідці №27 від 14.04.2015 року, які вона також надала до заяви.
Листом від 20.04.2015 року позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії посилаючись на відсутність підстав для такого перерахунку, оскільки відповідно до вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу» такі виплати не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії.
Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що оскільки з "інших виплат" утримуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, вони повинні включатися до складу заробітної плати, розмір якої враховується при обчисленні пенсії.
Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У відповідності до 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 названого Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення входили до системи оплати праці державного службовця.
До того ж, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
За змістом частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 р. встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу" визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначеним виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цим виплат на 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
У відповідності до пункту 2 постанови Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 року за № 210/18948, затверджено форму довідки про складові заробітної лати (за останні календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу".
На підставі наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Як вбачається з матеріалів справи позивач звернулась до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії 15.04.2015 року, а тому те, що вона просить здійснити перерахунок з 11.05.2011 року є порушення строку.
Частиною 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що перерахунок проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.
Аналогічну правову позицію викладено в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, номер рішення в ЄДРСРУ 22547610.
Доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає не суттєвими та такими, що висновків суду першої інстанції не спростовують.
За таких обставин, суд першої інстанції правильно дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є частково обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ч. 1 ст. 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області залишити без задоволення, а постанову Теплодарського міського суду Одеської області від 18 червня 2015 року у справі № 516/125/15-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: О.І. Шляхтицький
Суддя: О.В. Джабурія
Суддя: А.В. Крусян