Справа № 344/11385/15-а
Провадження № 2-а/344/456/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2015 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої-судді: ОСОБА_1
при секретарі с/з: ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області адміністративну справу
за позовом Департаменту соціальної політики виконкому Івано-
Франківської міської ради
до ОСОБА_3
про стягнення коштів
У судовому засіданні 05 жовтня 2015 року відповідно до пункту 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України проголошено вступну та резолютивну частину Постанови.
О Б С Т А В И Н И С П Р А В И
Департамент соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (надалі «Позивач») звернувся до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області з адміністративним позовом до ОСОБА_3 (надалі «Відповідач») про стягнення з ОСОБА_4 на користь Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради виплачену компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги в сумі 595 грн. 25 коп., шляхом зарахування коштів до державного бюджету на рахунок 35411013063422, код отримувача 36733431, код банку отримувача 836014.
Позовні вимоги мотивовані тим, що в результаті приховання чи подання недостовірних даних щодо отримання компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, Відповідачу ОСОБА_3 було безпідставно виплачено грошові кошти в розмірі 595,25 грн., які вона відповідно до чинного законодавства зобовязана повернути.
В той же час, оскільки Відповідачем не повернуто кошти в добровільному порядку, Позивач звернувся до суду з даним позовом.
В судовому засіданні представник Позивача позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.
Відповідач ОСОБА_3, в судовому засіданні проти позовних вимог заперечила, посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність, та просила відмовити в їх задоволенні з підстав, викладених в письмових запереченнях на позов.
Зокрема, в судовому засіданні Відповідач посилалася на те, що її не було повідомлено про необхідність повідомити орган, який приймає рішення про виплату компенсації, про працевлаштування особи, за якою здійснюється такий догляд, а тому вона і не повідомляла орган призначення про такий факт.
Крім того, на думку Відповідача, орган, який приймає рішення про виплату компенсації, зобовязаний був перевірити відповідну інформацію, а, відтак, як зазначила Відповідач, вина щодо виплати їй коштів в сумі 595,25 грн. без достатніх правових підстав лежить на Позивачу, а тому відсутні підстави для повернення цих коштів.
Розглянувши подані документи і матеріали та заслухавши пояснення представника Позивача, Відповідача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області,
В С Т А Н О В И В:
Основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг особам, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги, визначено Законом України «Про соціальні послуги».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про соціальні послуги» соціальні послуги комплекс заходів з надання допомоги особам, окремим соціальним групам, які перебувають у складних життєвих обставинах і не можуть самостійно їх подолати, з метою розв'язання їхніх життєвих проблем.
Порядок надання соціальних послуг врегульовано статтею 7 Закону України «Про соціальні послуги».
Зокрема, згідно з частиною 8 статті 7 Закону України «Про соціальні послуги» фізичним особам, які надають соціальні послуги, призначаються і виплачуються компенсаційні виплати в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2004 року № 558 (надалі «Порядок»).
Відповідно до пункту 1 Порядку непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами), призначається щомісячна компенсаційна виплата (далі компенсація).
Згідно з підпунктом 6 пункту 4 Порядку компенсація не призначається фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, хворим, які за висновком лікарсько-консультаційної комісії потребують постійного стороннього догляду і не здатні до самообслуговування та перебувають у трудових відносинах, у тому числі на умовах неповного робочого дня (крім роботи вдома).
Компенсація призначається і виплачується структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради за місцем проживання, перебування особи, якій надаються соціальні послуги, з дня подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги, та особою, яка їх потребує, заяв разом з документами, зазначеними у пункті 6 цього Порядку (пункт 5 Порядку).
Відповідно до пункту 6 Порядку для призначення компенсації подаються такі документи: фізичною особою, яка надає соціальні послуги: заява про згоду надавати соціальні послуги; паспорт або інший документ, що посвідчує особу; висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що стан її здоров'я дозволяє постійно надавати соціальні послуги; копія трудової книжки, а у разі відсутності трудової книжки - письмове повідомлення особи із зазначенням інформації про відсутність трудової книжки та про останнє місце роботи чи отримання доходів; заява про надання згоди на проведення перевірки даних про доходи особи з використанням відомостей Державного реєстру фізичних осіб платників податків (з урахуванням вимог Закону України "Про захист персональних даних").
24 березня 2015 року громадянка ОСОБА_5 звернулася до директора Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про призначення компенсації фізичній особі ОСОБА_3 у звязку з тим, що вона потребує стороннього догляду, не здатна до самообслуговування.
24 березня 2015 року ОСОБА_3 звернулася до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради із заявою про призначення компенсаційної виплати у звязку з наданням соціальних послуг ОСОБА_5, яка відповідно до Висновку Лікарсько-консультативної комісії міської поліклініки № 1 від 24 березня 2015 року є інвалідом І групи, потребує постійного стороннього догляду, нездатна до самообслуговування.
Рішенням Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про призначення компенсації від 27 березня 2015 року ОСОБА_3, як особі, яка надає соціальні послуги по догляду за ОСОБА_5, призначено з 24 березня 2015 року по 31 серпня 2036 року компенсацію в розмірі 182,70 грн.
Відповідно до пункту 15 Порядку фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов'язані повідомити структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення та виплати. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради надміру виплачені суми за весь період, коли фізична особа не мала права на одержання компенсації.
Якщо одержувачем компенсації приховано або подано недостовірні дані,що вплинуло на встановлення права на призначення компенсації та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради: визначає обсяг надміру виплачених коштів та встановлює строки їх повернення; повідомляє отримувачу компенсаційної виплати про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.
Рішенням Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про відмову в призначенні компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги від 22 червня 2015 року відмовлено ОСОБА_3 в призначенні компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги.
Як зазначено в даному рішенні, підставою відмови в призначенні компенсації є те, що згідно акту обстеження № 503 було виявлено, що утриманець є працевлаштованою особою.
Повідомленням Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про відмову в призначенні компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги вих. №4 від 12 червня 2015 року ОСОБА_3 рімму Ринатівну повідомлено про відмову в призначенні компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги у звязку з тим, що згідно акту обстеження № 503 було виявлено, що утриманець є працевлаштованою особою, а також повідомлено про необхідність повернення надміру виплачених сум.
Згідно з Довідкою Департаменту від 03 липня 2015 року № 4995 сума надміру виплачених ОСОБА_3 коштів за період з 24 березня 2015 року по 30 червня 2015 року становить 595,25 грн.
Згідно з пунктом 15 Порядку якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначив компенсацію.
У звязку з неповерненням ОСОБА_3 суми коштів у 595,25 грн. в добровільному порядку, Департамент соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Як підтверджується матеріалами справи (Акт обстеження матеріально-побутових умов сімї № 503 від 15 травня 2015 року) підставою для відмови Відповідачу в призначенні компенсації та надіслання повідомлення про необхідність повернення коштів в сумі 595,25 грн. став висновок соціального інспектора про те, що ОСОБА_5 (особа, за якою Відповідачем здійснюється соціальний догляд) працює в ТОВ «Фабрика духовних музичних інструментів».
В судовому засіданні Відповідач ОСОБА_3 самостійно підтвердила факт працевлаштування її підопічної ОСОБА_5 в ТОВ «Фабрика духовних музичних інструментів», зазначивши про те, що її підопічна за усною домовленістю з керівництвом даного підприємства працює на дому, однак фактично числиться на даному підприємстві на умовах повної зайнятості.
При цьому, Відповідач, заперечуючи проти позову, покликалася на те, що їй не було відомо про необхідність повідомляти орган призначення компенсації про працевлаштування особи, якій надаються соціальні послуги.
В той же час, Суд звертає увагу на те, що відповідно до частини 2 статті 68 Конституції України незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Стосовно посилання Відповідача в письмових запереченнях на позов на факт неправомірності дій Позивача та порушення у звязку з цим її прав, Суд вважає за необхідне зазначити про те, що відповідно до положень Конституції України та вимог чинного законодавства України Відповідач не позбавлена права оскаржити такі дії у встановленому чинним законодавством порядку.
Відповідно до частини 1 статті 1212 Цивільного кодексу України (надалі «ЦК України») особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Статтею 1215 ЦК України визначено види Безпідставно набутого майна, що не підлягає поверненню.
Зокрема, не підлягає поверненню безпідставно набуті:
1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача;
2) інше майно, якщо це встановлено законом.
В той же час, Суд звертає увагу на те, що в спірних правовідносинах є підстави стверджувати про недобросовісність з боку Відповідача при безпідставному набутті суми компенсацій в розмірі 595,25 грн., оскільки вона з обєктивних чи субєктивних причин (що в даному випадку не має юридичного значення) не повідомила орган призначення компенсації про відсутність правових підстав для призначення їй такої компенсації.
При цьому, законодавством, яке регулює спірні правовідносини, не передбачено положення про те, що безпідставно набута сума компенсації по наданню соціального догляду, не підлягає поверненню, а, навпаки, передбачено обовязок особи, яка її безпідставно набула, повернути її.
За таких обставин норма статті 1215 ЦК України в спірних відносинах застосуванню не підлягає.
Таким чином, проаналізувавши матеріали справи, вимоги чинного законодавства України, Суд дійшов висновку про те, що оскільки Відповідач не повернула добровільно надмірно виплачені кошти, з огляду на те, що Порядок, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2004 року № 558, прямо передбачає обовязок особи повернути безпідставно набуті суми компенсації, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, Суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги Позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 99, 100, 158, 159, 160, 161, 162, 163 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області,
П О С Т А Н О В И В :
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_4 на користь Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради виплачену компенсацію фізичним ообам, які надають соціальні послуги в сумі 595 грн. 25 коп., шляхом зарахування коштів до державного бюджету на рахунок 35411013063422, код отримувача 36733431, код банку отримувача 836014.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області.
Суддя Домбровська Г.В.