Постанова № 52157764, 12.10.2015, Бахмутський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Артемівський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
12.10.2015
Номер справи
219/9197/15-а
Номер документу
52157764
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 219/9197/15-а

2-а/219/86/2015

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.10.2015р. Артемівський міськрайонним суд Донецької області у складі: головуючого: судді Погрібної Н.М., при секретарі Солов»янової К.В., за участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області про визнання незаконною відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_3 звернувся до Артемівського міськрайонного суду Донецької області із адміністративною позовною заявою до управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області про визнання незаконною відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії. В обґрунтування своїх позовних вимог вказує, що він працював в органах прокуратури України з квітня 1994 року по лютий 2015 року. У вересні 2010 року я, перебуваючи на посаді старшого помічника прокурора Артемівської міської прокуратури, звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі за призначенням пенсії за вислугою років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». З цього часу йому було призначено пенсію в розмірі 90 % від суми середнього заробітку відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії. 25 березня 2015 року він звільнився з органів прокуратури у звязку з виходом не пенсію та звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі із заявою про перерахунок пенсії та надав відповідні документи, трудову книжку, довідку про отримані доходи за 60 місяців. Також ним було поставлено питання щодо перерахунку пенсії, виходячи розрахунку 90 % від середнього заробітку у звязку з тим, що саме ця норма Закону України «Про прокуратуру» діяла на момент призначення йому пенсії в 2010 році. Рішенням № 108 від 09 квітня 2015 року позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії через відсутність законних підстав, оскільки, Законом України „Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України № 76 від 28.12.2014 р. внесені зміни до Закону України „Про прокуратуру, якими визначено, що „умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. До теперішнього часу умови та порядок перерахунку призначених пенсій не визначено. Враховуючи вищезазначене, відповідач вирішив: відмовити в перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати станом на 18.03.2015 р. в розмірі 90% заробітної плати, оскільки відсутні підстави для перерахунку пенсії на підставі норми права, яка втратила чинність з 01.01.2015 р.; провести перерахунок пенсії у звязку із звільненням та призначити надбавку на утриманців; після визначення порядку перерахунку призначених пенсій повернутися до розгляду заяви № 1856 пенсіонера ОСОБА_3 в частині перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати станом на 18.03.2015 р. в розмірі 90% заробітної плати. Вважає зазначене рішення № 108 від 09.04.2015 р. таким, що не відповідає вимогам закону, оскільки норма, яка визначає механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам ч. 13 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ змін у звязку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнала. Просив визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області в перерахунку пенсії на підставі рішення № 109 від 09.04.2015 р.; скасувати як незаконне рішення управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області № 108 від 09.04.2015 р.; зобов`язати управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області здійснити ОСОБА_4 перерахунок пенсії у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» з розрахунку 90 % фактичної заробітної плати відповідного працівника прокуратури відповідно до довідки про заробітну плату ОСОБА_3 з 01.04.2015 р.; зобов`язати управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області здійснити виплату ОСОБА_3 недоотриманої пенсії за період з 01.04.2015 р. з розрахунку 90 % від місячної заробітної плати працюючого старшого прокурора Артемівської міжрайонної прокуратури.

В судовому засіданні представник позивача на позовних вимогах наполягав та просив позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засідання позов не визнала та пояснила, що законом України „Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України № 76 від 28.12.2014 р. внесені зміни до Закону України „Про прокуратуру, якими визначено, що „умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. До теперішнього часу умови та порядок перерахунку призначених пенсій не визначено.

Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позову, з наступних підстав.

З вересня 2010 року ОСОБА_3 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області та отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. № 1789-ХІІ (в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії), в розмірі 90% від суми заробітної плати. 25 березня 2015 року позивач звільнився з органів прокуратури у звязку з виходом на пенсію.

Відповідно до частини першоїстатті 50-1 Закону N 1789-XIIв редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_3., прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

06 квітня 2015 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області з письмовою заявою про перерахунок його пенсії у зв'язку із звільненням, з урахуванням заробітної плати станом на 18.03.2015 р. в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, та призначення надбавки на утриманців, надавши довідку від 25.03.2015 р. № 18-16 зп про заробітну плату станом на 18.03.2015 р.

Рішенням № 108 від 09 квітня 2015 року позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії через відсутність законних підстав, оскільки Законом України „Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України № 76 від 28.12.2014 р. внесені зміни до Закону України „Про прокуратуру, якими визначено, що „умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. До теперішнього часу умови та порядок перерахунку призначених пенсій не визначено. Враховуючи вищезазначене, відповідач вирішив: відмовити в перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати станом на 18.03.2015 р. в розмірі 90% заробітної плати, оскільки відсутні підстави для перерахунку пенсії на підставі норми права, яка втратила чинність з 01.01.2015 р.; провести перерахунок пенсії у звязку із звільненням та призначити надбавку на утриманців; після визначення порядку перерахунку призначених пенсій повернутися до розгляду заяви № 1856 пенсіонера ОСОБА_3Г.в частині перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати станом на 18.03.2015 р. в розмірі 90% заробітної плати.

Згідно ч. 2ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Законом України № 3668-VІ від 08.07.2011 р. "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи"до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" внесено зміни, що стосуються призначення пенсій.

Зокрема, згідно ч. 3 вказаної статті, розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включається в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Відповідно до ч. 15 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів установлених для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно ж до нової редакції ч. 2 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (із змінами, внесеними Законом № 213-VIII від 02.03.2015 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення"), пенсія призначається в розмірі 60% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, нова редакція ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" суттєво звужує і обмежує зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання чинності цими законами.

Відповідно достатті 22 Конституції України,конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, відповідно до ст. ст.22та64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Тому, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно дост. 22 Конституції Українине допускається.

Пенсія позивачеві була призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 07.07.2010 р., тобто до набрання чинності цими законами. Крім того, зміни внесені до вказаної статті стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.

Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений вищевказаними законами, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності.

Таким чином, при перерахунку пенсії позивачеві підлягає застосуванню положення ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 07.07.2010 року.

З урахуванням ч. 2 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією, або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією, незалежно від наявності перерв протягом всього періоду на даній роботі.

Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Згідностатті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у разі виникнення права на підвищення пенсії - її розмір перераховується з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заява з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Також, згідно з викладеного у рішеннях Конституційного Суду України (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення вин икають на момент звернення за призначенням пенсії.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що відмова управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області у перерахунку пенсії позивачу, з розрахунку 90% від суми заробітної плати, є неправомірною, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню як такі, що підтвердженні матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем.

У зв'язку із задоволенням позовних вимог, відповідно дост. 94 КАС України, позивачу слід присудити судові витрати здійснені ним при подачі позову до суду в сумі 487,20грн.

Керуючись ст.ст.19,58 Конституції України, ст.ст.11,17,18,86,94,159-163,183-2,186 КАС України,рішенням Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99, ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», ст.45 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області про визнання незаконною відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити.

Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області в перерахунку пенсії на підставі рішення № 108 від 09.04.2015 р. ОСОБА_3.

Скасувати як незаконне рішення управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області № 108 від 09.04.2015 р.

Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області здійснити ОСОБА_3 перерахунок пенсії у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» з розрахунку 90 % фактичної заробітної плати відповідного працівника прокуратури відповідно до довідки № 16 від 25.03.2015 р. про заробітну плату ОСОБА_3 з 01.04.2015 р.

Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області здійснити виплату ОСОБА_3 недоотриманої пенсії за період з 01.04.2015 р. з розрахунку 90 % від місячної заробітної плати працюючого старшого прокурора Артемівської міжрайонної прокуратури.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 судовий збір у розмірі 487,20грн.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Артемівський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Суддя Н