Справа № 296/7726/15-а
2-а/296/281/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 вересня 2015 р. м.Житомир
Суддя Корольовського районного суду м. Житомира Сингаївський О.П., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
До Корольовського районного суду м. Житомира звернулася ОСОБА_1 із вказаним позовом, в якому просить визнати протиправними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо не врахування в розрахунок її пенсії сум винагороди за вислугу років та зобовязати відповідача здійснити з 18 червня 2013 року перерахунок і виплату її пенсії у розмірі 80 відсотків заробітної плати з урахуванням сум винагороди за вислугу років.
В обґрунтування свого позову ОСОБА_1 зазначила, що 18 червня 2013 року ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області, відповідно до Закону України «Про державну службу», їй була призначена пенсія по інвалідності. 26 червня 2016 року вона звернувся до відповідача із заявою щодо здійснення перерахунку її пенсії з урахуванням виплачених сум винагороди за вислугу років, згідно довідки Головного управління ДФС у Житомирській області за № 85 від 19.06.2015.
Листом за № 298/Л-02 ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області повідомило, що при призначенні позивачу пенсії не були врахуванні зазначені виплати та відмовило в перерахуванні, що ОСОБА_1 вважає неправомірним.
Від відповідача до суду заперечень не надійшло.
Керуючись принципами верховенства права та законності, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні повідомлених позивачем обставин, суд вбачає, що є наявні достатні підстави для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення в порядку скороченого провадження.
Встановлено, що 18 червня 2013 року позивачу ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області нараховано пенсію, відповідно до ЗУ «Про державну службу».
19 червня 2015 року Головним управлінням ДФС у Житомирській області ОСОБА_1 була видана довідка про складові її заробітної плати станом на 17 червня 2013 року, в якій зазначена складова її винагороди за вислугу років .
Після чого, 26 червня 2015 року позивач звернулася до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області із заявою щодо здійснення, згідно вказаної довідки, перерахунку її пенсії з урахуванням виплачених сум винагороди за вислугу років.
Листом за № 298/Л-02 від 09.07.2015 ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області повідомило, що при призначенні ОСОБА_1 пенсії не були врахуванні зазначені суми винагороди та відмовило в перерахуванні пенсії.
Відповідно до ст.37 ЗУ «Про державну службу» пенсія позивачу, як державному службовцю була призначена з урахуванням суми заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі без урахування сум винагороди за вислугу років у розмірі 40 відсотків посадового окладу та надбавки за спеціальне звання.
Частиною першою ст.1 ЗУ «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою ст. 33 ЗУ «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що винагорода за вислугу років входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст.66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до ЗУ «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно ст.41 ЗУ «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суд дійшов висновку, що суми винагороди за вислугу років включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про оплату праці», у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна платапідлягаєіндексації, згідно з чинним законодавством.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.
Отже, суддя дійшов висновку, що вимоги позивача щодо зобов'язання управління Пенсійного фонду України в місті Житомирі здійснити, відповідно до Закону України "Про державну службу", перерахунок та виплату її пенсії з урахуванням сум винагороди за вислугу років 40 відсотків посадового окладу та надбавки за спеціальне звання, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо визначення початку періоду з якого позивачу слід здійснювати перерахунок пенсії, суддя вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до статей 83, 84, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статей 43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі.
Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.
Згідно статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Як свідчать матеріали справи, позивач звернулася до відповідача із відповідною заявою 26 червня 2015 року, про що свідчить штамп вхідної кореспонденції відділу по роботі із зверненнями громадян ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області.
З урахуванням норм вказаного вище Закону, ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з 01.07.2015, у звязку з чим позовні вимоги за період з 18 червня 2013 року по 30 червня 2015 року, відповідно до норм чинного законодавства, задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст.2, 8-11, 17, 18, 71, 104, 183-2 КАС України, ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу», ст. ст. 40, 41, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці», ЗУ «Про судовий збір», постановами Верховного суду України від 04.03.2014 р. (справи № 21-14а14, 21-3а14), суддя
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо не врахування для обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 сум винагороди за вислугу років у розмірі 40 відсотків посадового окладу та надбавки за спеціальне звання.
Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області з 1 липня 2015 року здійснити, відповідно до Закону України «Про державну службу», перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80 відсотків заробітної плати з урахуванням сум винагороди за вислугу років у розмірі 40 відсотків посадового окладу та надбавки за спеціальне звання, згідно довідкиГоловного управління ДФС у Житомирській області за № 85 від 19.06.2015.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку, шляхом подання апеляційної скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя О. П. Сингаївський