ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 жовтня 2015 р. о 21 год. 00 хв.cправа № 804/14913/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Чорної В.В.
суддів Златіна С.В., Барановського Р.А.
при секретарі судового засідання Разумовій І.О.
за участі сторін:
представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
третьої особи ОСОБА_4
представника третьої особи ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Дніпропетровської міської організації Партії «Відродження» до Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області, третя особа без самостійних вимог ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування рішення, та зобовязання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в :
08 жовтня 2015 року о 23 год. 33 хв. Дніпропетровська міська організація Партії «Відродження» звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із зазначеним адміністративним позовом, в якому просить:
- визнати протиправною постанову Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області від 08 жовтня 2015 року «Про відмову в реєстрації кандидата на посаду Дніпропетровського міського голови на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, висунутого від Дніпропетровської міської організації партії «Відродження»;
- скасувати постанову Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області від 08 жовтня 2015 року «Про відмову в реєстрації кандидата на посаду Дніпропетровського міського голови на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, висунутого від Дніпропетровської міської організації партії «Відродження»;
- зобовязати Дніпропетровську міську виборчу комісію Дніпропетровської області зареєструвати кандидата на посаду Дніпропетровського міського голови ОСОБА_4 на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, висунутого від Дніпропетровської міської організації партії «Відродження» відповідно до Рішення зборів Дніпропетровської міської організації партії «Відродження» про висування кандидата на посаду Дніпропетровського міського голови ОСОБА_4 на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, висунутого від Дніпропетровської міської організації партії «Відродження» від 21 вересня 2015 року;
- встановити факт грубого порушення Дніпропетровською міською виборчою комісією Дніпропетровської області Закону України «Про місцеві вибори», який полягає у безпідставній відмові в реєстрації кандидата на посаду Дніпропетровського міського голови ОСОБА_4 на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, висунутого від Дніпропетровської міської організації партії «Відродження».
Позивач також просить суд встановити строк в один день, початок якого обчислюється з моменту набрання законної сили рішенням суду, для виконання зобовязання щодо реєстрації; зобовязати Дніпропетровську міську виборчу комісію Дніпропетровської області подати звіт про виконання судового рішення в одноденний строк; покласти на голову Дніпропетровської міської виборчої комісії обовязок забезпечити виконання судового рішення та подання звіту про виконання судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що 08 жовтня 2015 року Дніпропетровською міською виборчою комісією Дніпропетровської області скасовано постанову № 71 від 30.09.2015 р. про відмову у реєстрації ОСОБА_4, висунутого від Дніпропетровської міської організації партії «Відродження», кандидатом на посаду міського голови, яку було визнано протиправною згідно постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.10.2015 року, що набрала законної сили 06.10.2015 року, та винесено нову постанову «Про відмову в реєстрації кандидата на посаду Дніпропетровського міського голови на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, висунутого від Дніпропетровської міської організації партії «Відродження». Оскаржувана постанова обґрунтовується відсутністю повного пакету документів, необхідних для реєстрації ОСОБА_4 на посаду Дніпропетровського міського голови, передбачених Законом України «Про місцеві вибори», а саме: автобіографії, як документа у розумінні п. 6 ч. 1 ст. 40 цього Закону. Позивач вважає, що оскаржувана ним постанова є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки у поданому 28 вересня 2015 року пакеті документів для реєстрації кандидата на посаду Дніпропетровського міського голови ОСОБА_4 була наявна автобіографія ОСОБА_4, що підтверджується довідкою про прийняття документів від 28.09.2015 р. Таким чином, Дніпропетровською міською організацією Партія «Відродження» було подано всі необхідні документи для здійснення реєстрації ОСОБА_4 кандидатом на вказану посаду. Позивач також зазначив, що у попередньому рішенні комісії від 30.09.2015 р. про відмову у реєстрації ОСОБА_4 на посаду міського голови, єдиною підставою для відмови була відсутність документа про внесення грошової застави, що в подальшому було спростовано в судовому порядку. Отже, повторну відмову відповідача у проведенні реєстрації ОСОБА_4 кандидатом на посаду міського голови за таких обставин позивач вважає протиправною та такою, що порушує закріплене Конституцією та Законом України «Про місцеві вибори» право ОСОБА_4 бути обраним, а тому просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі (а.с. 4-9).
В судовому засіданні представники позивача за довіреностями ОСОБА_1, ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили позов задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у позовні заяві.
Представник відповідача за довіреністю ОСОБА_3 проти задоволення адміністративного позову заперечив, посилаючись на те, що, у відповідності до п. 6 ч. 1 ст. 40 Закону України «Про місцеві вибори», відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого місцевою організацією партії, зокрема, за умови подання до комісії автобіографії, яка повинна містити відомості, перелік яких зазначений в законі. Натомість, подана ОСОБА_4 автобіографія не містить відомостей про освіту, громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), та відомостей про наявність чи відсутність судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину. Отже, автобіографія ОСОБА_4 не відповідає вимогам закону, а тому не є документом у розумінні п. 6 ч. 1 ст. 40 Закону «Про місцеві вибори». Посилаючись на зазначені обставини, представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Третя особа ОСОБА_4, а також його представник за довіреністю ОСОБА_5 заявлені позивачем вимоги підтримали, просили їх задовольнити у повному обсязі, посилаючись на протиправність повторної відмови відповідача у реєстрації ОСОБА_4 кандидатом на посаду міського голови.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини.
Постановою Центральної виборчої комісії України № 209 від 29 серпня 2015 року оголошено з 05.09.2015 року початок виборчого процесу чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, призначених згідно з пунктом 1 Постанови Верховної ОСОБА_6 України від 17.07.2015 р. № 645-VIII «Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2015 році».
Рішенням VI позачергового Зїзду Партії «Відродження» від 05.09.2015 року, місцевим організаціям Партії «Відродження» доручено взяти участь у виборах депутатів Верховної ОСОБА_6 Автономної Республіки Крим, місцевих рад, рад обєднаних територіальних громад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року.
Рішенням зборів Дніпропетровської міської організації Партії «Відродження» про висування кандидата на посаду Дніпропетровського міського голови від 21.09.2015 р., погодженого Президією Політичної ради Партії «Відродження», затверджено висування ОСОБА_4 кандидатом на посаду Дніпропетровського міського голови.
28.09.2015 року Дніпропетровською міською організацією Партії «Відродження» до Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області був поданий пакет документів для реєстрації ОСОБА_4 кандидатом на посаду Дніпропетровського міського голови на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року.
30.09.2015 року Дніпропетровською міською виборчою комісію Дніпропетровської області винесено постанову № 71 «Про відмову в реєстрації кандидата на посаду Дніпропетровського міського голови на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року ОСОБА_4, висунутого від Дніпропетровської міської організації Партії «Відродження».
Не погодившись із зазначеним рішенням, позивач оскаржив його до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.10.2015 року по справі № 804/14634/15 адміністративний позов Дніпропетровської міської організація Партії «Відродження» до Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області про визнання протиправною постанови, її скасування, встановлення факту та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково: визнано протиправною та скасовано постанову Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області від 30.09.2015 р. № 71 «Про відмову в реєстрації кандидата на посаду Дніпропетровського міського голови на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року ОСОБА_4, висунутого від Дніпропетровської міської організації партії «Відродження», а також зобов'язано Дніпропетровську міську виборчу комісію Дніпропетровської області повторно розглянути документи щодо реєстрації кандидата на посаду Дніпропетровського міського голови ОСОБА_4 на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, висунутого від Дніпропетровської міської організації Партії «Відродження», та прийняти рішення, передбачене частиною 4 статті 43 Закону України «Про місцеві вибори».
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 06.10.2015 року зазначену постанову залишено без змін.
08 жовтня 2015 року Дніпропетровською міською виборчою комісією Дніпропетровської області винесено постанову № 123 «Про виконання рішення суду, що набрало законної сили, стосовно повторного розгляду документів щодо реєстрації кандидата на посаду Дніпропетровського міського голови ОСОБА_4 на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, висунутого від Дніпропетровської міської організації Партії «Відродження».
З даної постанови вбачається, що у звязку з відсутністю повного пакету документів, передбачених законом для реєстрації ОСОБА_4 кандидатом на посаду Дніпропетровського міського голови, а саме: автобіографії у розумінні п. 6 ч. 1 ст. 40 Закону «Про місцеві вибори», в якій не зазначені відомості: про освіту, громадську роботу та (в тому числі на виборних посадах) та відомості про наявність чи відсутність судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину, Дніпропетровська міська виборча комісія Дніпропетровської області відмовила ОСОБА_4 в реєстрації кандидатом на посаду Дніпропетровського міського голови на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року.
Не погодившись із зазначеним рішенням відповідача, яким йому повторно було відмовлено у реєстрації, позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з даним позовом.
Встановивши обставини справи, проаналізувавши норми чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
Частиною 1 статті 38 Конституції України визначено, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної ОСОБА_6 Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, Законом України «Про місцеві вибори» (Закон № 595-VІІІ) та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.
Статтею 4 Закону «Про місцеві вибори» закріплено рівність прав і можливостей участі громадян у виборчому процесі, а частиною 4 цієї статті визначено, що така рівність забезпечується:
1) забороною привілеїв чи обмежень для кандидатів за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками;
2) забороною втручання органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування у виборчий процес, за винятком випадків, передбачених цим Законом;
3) рівним та неупередженим ставленням органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, їх службових та посадових осіб до кандидатів, місцевих організацій партій - суб'єктів виборчого процесу;
4) забороною використання для фінансування передвиборної агітації інших коштів, ніж кошти, передбачені частиною шостою статті 54 цього Закону;
5) рівним та неупередженим ставленням інформаційних агентств, засобів масової інформації до кандидатів, місцевих організацій партій - суб'єктів виборчого процесу.
Статтею 40 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено перелік документів, що подаються для реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого місцевою організацією партії, до яких, зокрема відноситься і автобіографія кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, що обовязково повинна містити: прізвище, власне імя (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сімї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину.
Згідно ч. 3 ст. 43 Закону «Про місцеві вибори», особі, яка подала до відповідної територіальної виборчої комісії зазначені у частинах першій, другій статті 40 цього Закону документи, видається довідка із зазначенням дати і часу прийняття документів та переліку прийнятих документів.
Відповідно до ч.1 ст. 40 Закону «Про місцеві вибори», відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого місцевою організацією партії, за умови подання до комісії таких документів:
1) заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації відповідної партії вищого рівня;
2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, засвідченої територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, або посвідченої нотаріально, після офіційного оголошення про початок виборчого процесу;
3) копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії;
4) рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від цієї місцевої організації партії, яке повинне бути підписане керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а у разі висування місцевою організацією партії кандидата на посаду міського голови - також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується підписом керівника та печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);
5) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від цієї місцевої організації партії та про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;
6) автобіографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;
7) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости відповідно до статті 45 цього Закону;
8) чотирьох фотографій кандидата розміром 4 x 6 сантиметрів;
9) документа про внесення грошової застави (у випадках, передбачених статтею 44 цього Закону).
Згідно із ч. 2 ст. 43 Закону № 595-VІІІ, подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости закінчується за 24 дні до дня голосування.
Подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого місцевою організацією партії, здійснюється представником місцевої організації партії, уповноваженим на це довіреністю від неї, а кандидатів, висунутих шляхом самовисування, - ними особисто.
Прийом документів здійснюється головою, заступником голови, секретарем або іншим визначеним комісією членом виборчої комісії.
Відповідно до ч. 4 ст. 43 Закону №595-VІІІ, територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону №595-VІІІ, територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі:
1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним;
2) відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом;
3) припинення громадянства України особи;
4) визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;
5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону;
6) висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
Зазначений перелік підстав для відмови у реєстрації є вичерпним.
Згідно ч. 2 ст. 46 Закону «Про місцеві вибори», рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови.
Як вбачається з тексту оскаржуваної постанови, підставою для відмови у реєстрації ОСОБА_4 кандидатом на посаду міського голови є відсутність повного пакету документів, а саме: автобіографії у розумінні п. 6 ч. 1 ст. 40 Закону «Про місцеві вибори», в якій не зазначені відомості: про освіту, громадську роботу та (в тому числі на виборних посадах) та відомості про наявність чи відсутність судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину. Зазначена постанова підписана головою комісії ОСОБА_7
При цьому, згідно протоколу № 15 засідання Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області від 08.10.2015 року, прийнято постанову про виконання постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.10.2015 р. по справі № 804/14634/15 та ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 06.10.2015 р. по цій справі, шляхом повторного розгляду документів щодо реєстрації кандидата на посаду Дніпропетровського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року ОСОБА_4, висунутого Дніпропетровською міською організацією Партії «Відродження». За результатами голосування, прийнято постанову про виконання вищезазначених судових рішень (за 10 членів комісії, проти 7, утрималися 1).
Отже, з наданих відповідачем документів вбачається, що на засіданні 08 жовтня 2015 року Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області ставилося на голосування питання щодо виконання судових рішень по справі № 804/14634/15, якими було визнано протиправною та скасовано попередню постанову Дніпропетровської міської виборчої комісії № 71 від 30.09.2015 року про відмову у реєстрації ОСОБА_4 кандидатом на посаду міського голови. В той же час, питання щодо реєстрації ОСОБА_4 або про відмову у його реєстрації на посаду міського голови членами комісії шляхом голосування не вирішувалося, а отже, зміст оскаржуваної постанови не відповідає даним протоколу засідання № 15 від 08.10.2015 року.
Крім того, слід зазначити, що у постанові комісії № 71 від 30.09.2015 року, яка приймалася комісією за результатами поданих позивачем 28.09.2015 року документів, серед підстав для відмови у реєстрації ОСОБА_4 на посаду міського голови не було зазначено відсутності автобіографії як документу у розумінні п. 6 ч. 1 ст. 40 Закону «Про місцеві вибори».
За фактом прийняття документів, Дніпропетровською міською виборчою комісією Дніпропетровської області була видана довідка про прийняття документів від 28.09.2015 р., якою підтверджено прийняття від позивача в тому числі автобіографії ОСОБА_4
Посилання відповідача на те, що у попередньому рішенні комісії серед підстав для відмови ОСОБА_4 у реєстрації не було зазначено відсутності автобіографії кандидата як документа у розумінні п. 6 ч. 1 ст. 40 Закону «Про місцеві вибори» у звязку з тим, що рішення приймалося іншим складом комісії, суд не може прийняти до уваги, оскільки комісія є колегіальним органом, її рішення приймаються шляхом голосування від імені комісії, а тому її персональний склад не впливає на юридичні наслідки прийнятих рішень.
Крім того, дослідивши в судовому засіданні копію автобіографії ОСОБА_4, що надавалася позивачем до Дніпропетровської міської виборчої комісії 28.09.2015 року, судом встановлено, що вона містить інформацію, зокрема, про відсутність судимостей у кандидата, про освіту та трудову діяльність, та перелік виборних посад, які він займав.
Відповідно до ст. 88 Кримінального кодексу України, особа визнається такою, що має судимість, з дня набрання законної сили обвинувальним вироком і до погашення або зняття судимості. При цьому, кримінальне законодавство України не передбачає окремих видів судимості, в залежності від категорії злочину, за який засуджено особу або статті кримінального Кодексу, яким передбачений злочин у вчиненні якого особу визнано винною.
З цього слідує, що відсутність судимості у особи фактично означає те, що особа не має судимості за будь-які злочини, передбачені Кримінальним кодексом України.
Таким чином, незазначення в автобіографії кандидата додаткового уточнення стосовно наявності чи відсутності судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину не може бути підставою для відмови у прийнятті автобіографії як документа із наведених вище підстав.
Відомості про освіту ОСОБА_4 та громадську роботу (в тому числі на виборних посадах) також наведені у автобіографії шляхом зазначення переліку навчальних закладів та років навчання у них, а також всіх виборних посад, які обіймав ОСОБА_4
При прийнятті рішення, суд також враховує практику Європейського Суду з прав людини.
Так, у справі «Мельниченко проти України» Європейський Суд наголосив, що стаття 13 Протоколу 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, включає субєктивні права голосувати та бути обраним. Не дивлячись на важливість цих прав, вони не є абсолютними. У своїх внутрішніх правових системах Договірні сторони можуть робити право голосувати та бути обраним предметом для певних обмежень, які не заборонені в принцпі статтею 3. Держави мають широкі межі розсуду у цій сфері, проте вимоги Протоколу №1 мають бути дотримані. Суд повинен впевнитись, що ці умови не обмежують права до такого ступеня, позбавляють їх суті та ефективності взагалі, що вони переслідують законну мету, та що заходи, які вживалися є пропорційними. У цьому звязку предмет та мета Конвенції вимагає, щоб її положення тлумачились та застосовувались у такий спосіб, щоб зробити її вимоги не просто теоретичним або ілюзорними, але й практичними і ефективними. Право стати кандидатом на виборах, що гарантується статтею 3 Протоколу № 1, є таким суттєвим правом в концепції реального демократичного устрою, яке було б ілюзорним, якщо комусь може бути відмовлено у цьому праві в будь-який момент. Таким чином, якщо держава має широкі межі розсуду при визначенні вимог для надання права абстрактно, принцип того, що право має бути ефективним вимагає, щоб процедура надання права містила достатні гарантії для запобігання свавільним рішенням.
В даному випадку, відмова у реєстрації кандидата на посаду Дніпропетровського міського голови у звязку з наведеними в оскаржуваній постанові відповідача формальними обставинами обмежує права ОСОБА_4 таким чином, що фактично позбавляє субєкта виборчого процесу можливості бути обраним, що не відповідає принципу пропорційності.
Відповідно до ч. 1 ст. 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, установивши порушення законодавства про вибори чи референдум, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше передбачене законом рішення.
Частиною першою статті 40 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено обов'язок територіальної виборчої комісії зареєструвати кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого місцевою організацією партії, за умови отримання необхідних, визначених даною нормою, документів.
З урахуванням того, що 28.09.2015 року позивачем подано повний перелік визначених частиною 1 статті 40 Закону «Про місцеві вибори» документів, а попереднє рішення відповідача про відмову у реєстрації ОСОБА_4 кандидатом на посаду міського голови, яке скасовано в судовому порядку, не містило посилання на відсутність у його автобіографії обовязкових відомостей, суд вважає, що наявні усі підстави для визнання протиправною постанови Дніпропетровської міської виборчої комісії № 123 від 08.10.2015 року, та зобовязання відповідача зареєструвати кандидата на посаду Дніпропетровського міського голови ОСОБА_4 на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, висунутого від Дніпропетровської міської організації Партії «Відродження».
Відповідно, адміністративний позов у даній частині підлягає задоволенню.
Стосовно позовної вимоги про встановлення факту грубого порушення Дніпропетровською міською виборчою комісією Дніпропетровської області Закону України «Про місцеві вибори», який полягає у безпідставній повторній відмові в реєстрації кандидатів в депутати Дніпропетровської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, висунутих від Дніпропетровської міської організації партії «Відродження», суд зазначає, що позивач пов'язує грубе порушення Закону України «Про місцеві вибори» з боку відповідача безпосередньо з прийняттям ним оскаржуваної постанови № 123 від 08.10.2015 р. Проте, голосування за прийняття відповідної постанови, її оформлення та підписання є волевиявленням членів комісії та засвідченням прийняття певного рішення, яке і оскаржується позивачем. Отже, задоволення його вимог про визнання протиправною та скасування оскаржуваної постанови, а також зобовязання відповідача зареєструвати ОСОБА_4 як кандидата на посаду міського голови і є належним способом захисту порушених прав останнього.
Частиною 9 ст. 172 КАС України визначено, що суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем при зверненні до Дніпропетровського окружного адміністративного суду не було сплачено судовий збір у відповідності до вимог Закону України «Про судовий збір».
Частиною 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно зі ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» від 28.12.2014 р. № 80-VIII, у 2015 році мінімальна заробітна плата становить: у місячному розмірі: з 1 січня - 1218 гривень.
Відповідно до п.п.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано юридичною особою 1 розмір мінімальної заробітної плати, що складає 1218 грн.
Частиною 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Позивачем заявлено чотири вимоги немайнового характеру, три з яких задоволено судом.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Таким чином, з позивача підлягає стягненню судовий збір за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру з врахуванням часткового задоволення адміністративного позову в розмірі 1 218 грн.
З огляду на те, що відповідачем повторно безпідставно відмолено позивачу у реєстрації кандидата на посаду Дніпропетровського міського голови ОСОБА_4, а також закінчення етапу реєстрації кандидатів у відповідності до ст. 43 Закону України «Про місцеві вибори», суд також вважає за необхідне встановити відповідачу строк в один день, початок якого обчислюється з моменту набрання законної сили рішенням суду, для виконання зобовязання щодо реєстрації, та зобовязати Дніпропетровську міську виборчу комісію Дніпропетровської області подати звіт про виконання судового рішення в пятиденний термін з моменту набрання законної сили рішенням суду.
Керуючись ст.ст. 122, 160-162, 167, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов Дніпропетровської міської організації Партія «Відродження» - задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області № 123 від 08.10.2015 року «Про відмову в реєстрації кандидата на посаду Дніпропетровського міського голови на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, висунутого від Дніпропетровської міської організації партії «Відродження».
Зобов'язати Дніпропетровську міську виборчу комісію Дніпропетровської області зареєструвати кандидата на посаду Дніпропетровського міського голови ОСОБА_4 на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, висунутого від Дніпропетровської міської організації партії «Відродження» відповідно до Рішення зборів Дніпропетровської міської організації партії «Відродження» про висування кандидата на посаду Дніпропетровського міського голови ОСОБА_4 на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, висунутого від Дніпропетровської міської організації партії «Відродження» від 21.09.2015 року.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Дніпропетровської міської організації партії «Відродження» судовий збір за подання до Дніпропетровського окружного адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру в розмірі 1 218 грн. за наступними реквізитами: отримувач: УДКСУ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ (отримувача) 37989253, рахунок: 31210206784008, Банк: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код бюджетної класифікації доходів: 22030001. встановити відповідачу строк в один день, початок якого обчислюється з моменту набрання законної сили рішенням суду, для виконання зобовязання щодо реєстрації, та зобовязати Дніпропетровську міську виборчу комісію Дніпропетровської області подати звіт про виконання судового рішення в одноденний строк.
Встановити відповідачу строк в один день, початок якого обчислюється з моменту набрання законної сили рішенням суду, для виконання зобовязання щодо реєстрації, та зобовязати Дніпропетровську міську виборчу комісію Дніпропетровської області подати звіт про виконання судового рішення - в пятиденний термін з моменту набрання законної сили рішенням суду.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги до суду першої інстанції у дводенний строк з дня її проголошення, у відповідності до вимог ч.5 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції згідно до вимог ч.3 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя суддя суддя ОСОБА_8 ОСОБА_9 ОСОБА_6