ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 жовтня 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/5966/15
Категорія: 1.3.2 Головуючий в 1 інстанції: Балан Я. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого -судді Романішина В.Л.,
суддів Димерлія О.О., Єщенка О.В.,
за участю секретаря Колеснікова-Горобець І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Одесі апеляційну скаргу кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів міської ради м.Южного Одеської області ОСОБА_1 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2015 року у справі за позовом кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів міської ради м.Южного Одеської області ОСОБА_1 до Южненської міської виборчої комісії Одеської області, треті особи Южненська міська організація партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність», ОСОБА_3, ОСОБА_4, про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
05.10.2015р. кандидат у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів міської ради м.Южного Одеської області ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Южненської міської виборчої комісії Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 01.10.2015р. про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі від Южненської міської організації партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність».
Позов обґрунтовував тим, що висування деяких кандидатів у депутати від Южненської міської організації партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» відбулося з порушенням встановленого законом порядку висування кандидата, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.46 Закону України «Про місцеві вибори», є підставою для відмови в реєстрації кандидата у депутати. Зокрема, позивач посилається на те, що на зборах (конференції) Южненської міської організації партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність», які відбулися 22.09.2015р., у встановленому законом порядку висунуто та затверджено список кандидатів у депутати; рішення зборів погоджено на підставі рішення Президії Центральної ради Партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» №12 від 28.09.2015р. Однак, у наданому до Южненської міської виборчої комісії Одеської області рішенні зборів з виборчого списку, який датовано 28.09.2015р., виключено деяких кандидатів у депутати, а замість них наявні інші, які не були висунуті на зборах (конференції), що відбулись 22.09.2015р. та, відповідно, не затверджені у встановленому законом порядку.
Южненська міська виборча комісія Одеської області проти позову заперечувала, зазначивши, що міська виборча комісія не мала підстав для відмови у реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі від Южненської міської організації партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність», так як місцевим осередком партії подано до комісії повний пакет документів, встановлений діючим законодавством, серед яких рішення зборів Южненської міської організації партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» про висування кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Южненської міської ради, яке погоджено Президією Центральної ради Партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» на підставі рішення №12 від 28.09.2015р., і засвідчено підписом та печаткою. Оформлене належним чином рішення зборів Южненської міської організації партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» є преюдиціальним фактом (документом) для міської виборчої комісії. В задоволенні позову відповідач просив відмовити.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 07.10.2015р. позов кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів міської ради м.Южного Одеської області ОСОБА_1 залишено без задоволення.
Приймаючи вказане рішення суд дійшов висновку, що до повноважень територіальних виборчих комісій, визначених ст.25 Закону України «Про місцеві вибори», не входить здійснення перевірки порядку висування кандидатів. У відповідача були відсутні, передбачені ст.46 Закону України «Про місцеві вибори», підстави для відмови у реєстрації кандидатів у депутати згідно затвердженого рішення зборів Южненської міської організації партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» про висування кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Южненської міської ради, які проведені у відповідності до ст.ст.35, 37 вказаного Закону.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, кандидат у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів міської ради м.Южного Одеської області ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що прийняте з неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, з недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; просить прийняти нову постанову, якою його позов задовольнити.
В своїй скарзі апелянт зазначає, що при винесенні оскаржуваного судового рішення суд не надав належної правової оцінки доводам позивача про відсутність повідомлення Южненською міською організацією партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» до Южненської міської виборчої комісії Одеської області про проведення зборів (конференції) щодо висування ОСОБА_5 та ОСОБА_3 кандидатами у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів Южненської міської ради. Судом не з'ясовано наявність або відсутність рішення зборів Южненської міської організації партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» від 30.09.2015р. про висування кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Южненської міської ради.
Також, апелянт посилається на те, що заміна кандидатів в депутати не є тотожною з їх висуванням, а 26.06.2015р. фактичного висування ОСОБА_5 та ОСОБА_3 кандидатами у депутати не відбулось.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи та правильно встановлено судом першої інстанції, на виконання вимог ч.5 ст.37 Закону України «Про місцеві вибори», 21.09.2015р. до Южненської міської виборчої комісії Одеської області від Южненської міської організації партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» надійшло повідомлення про проведення 22.09.2015р. зборів (конференції) з метою висування кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Южненської міської ради Одеської області.
22.09.2015р. розпочались збори Южненської міської організації партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність», пунктом 3 порядку денного яких передбачено розгляд питання про висування кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів. Серед інших, кандидатом у депутати по виборчому округу №26 висунуто ОСОБА_4, що сторонами не заперечується.
У проведенні зборів оголошено перерву до 26.09.2015р., у зв'язку з необхідністю погодження висунутих кандидатів з Президією Центральної ради Партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність».
26.09.2015р. продовжено збори Южненської міської організації партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність», на яких, з врахуванням рекомендацій Президії Центральної ради Партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність», затверджено новий порядок денний зборів на розгляд яких, серед іншого, винесено питання про внесення змін до виборчого списку Южненської міської організації партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність».
За результатами голосування виключено з виборчого списку Южненської міської організації партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» ОСОБА_4 і ОСОБА_6 та включено до виборчого списку ОСОБА_3 і ОСОБА_5
У проведенні зборів оголошено перерву до 30.09.2015р., у зв'язку з необхідністю погодження висунутих кандидатів з Президією Центральної ради Партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність».
30.09.2015р. збори продовжено, на яких головуючий повідомив про затвердження 28.09.2015р. Президією Центральної ради Партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» виборчого списку Южненської міської організації партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність».
30.09.2015р. Южненська міська виборча комісія Одеської області прийняла від Южненської міської організації партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» визначений ч.1 ст.38 Закону України «Про місцеві вибори» пакет документів, за результатами розгляду яких на засіданні 01.10.2015р. прийняла рішення про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі від Южненської міської організації партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність».
Частиною 1 статті 46 Закону України «Про місцеві вибори» встановлено вичерпний перелік підстав для відмови в реєстрації кандидата в депутати.
За твердженнями апелянта, Южненська міська виборча комісія Одеської області зобов'язана була відмовити в реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі від Южненської міської організації партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» на підставі п.1 ч.1 ст.46 Закону, так як місцевим осередком партії порушено встановлений порядок висування кандидата, передбачений Статутом Партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність».
Колегія суддів погоджується з висновком Одеського окружного адміністративного суду про необґрунтованість таких доводів апелянта, оскільки пунктом 1 частини 1 статті 46 Закону України «Про місцеві вибори», передбачено, що територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі порушення встановленого Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним.
З вказаного слідує, що на підставі п.1 ч.1 ст.46 Закону виборчою комісією може бути відмовлено Южненській міській організації партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» у реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі лише у разі порушення встановленого виключно Законом України «Про місцеві вибори» порядку висування кандидатів, а не недотримання ним порядку висування кандидатів, встановленого Статутом Партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність», який встановлює внутрішні організаційні питання діяльності політичних партій.
Як правильно зазначив суд першої інстанції, втручання з боку органів державної влади та органів місцевого самоврядування або їх посадових осіб у створення та внутрішню діяльність політичних партій та їх місцевих осередків забороняється на підставі ч.3 ст.4 Закону України «Про політичні партії в Україні».
Порядок висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, кандидатів у депутати обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови та старости села, селища, висунутих місцевими організаціями політичних партій, зокрема на чергових, позачергових та перших місцевих виборах регламентовано розділом VІ Закону України «Про місцеві вибори».
Як правильно встановлено судом першої інстанції та не спростовано апелянтом, Южненською міською організацією партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» дотримано вимоги Закону щодо висування кандидатів у депутати. Зокрема, таке висування здійснено у встановлений Законом строк; проведено на зборах місцевого осередку партії; виборчий список кандидатів у депутати, а також рішення про висування кандидатів містять прізвище, власне ім'я, по батькові, число, місяць, рік народження, відомості про громадянство, освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання усіх кандидатів; рішення зборів (конференції) про висування кандидатів у депутати від місцевої організації партії підписано керівником місцевої організації партії та скріплено печаткою цієї місцевої організації партії; про дату, час і місце проведення зборів (конференції) з метою висування кандидатів місцева організація партії повідомила Южненську міську виборчу комісію Одеської області у письмовій формі не пізніш як за день до дня проведення зборів (конференції).
Колегією суддів встановлено, також, подання Южненською міською організацією партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» до Южненської міської виборчої комісії Одеської області повного та належним чином оформленого пакету документів, передбаченого ч.1 ст.38 Закону України «Про місцеві вибори». Доводів протилежного апелянтом не надано.
Суд апеляційної інстанції знаходить правильним висновок Одеського окружного адміністративного суду, що ст.25 Закону України «Про місцеві вибори» до повноважень територіальних виборчих комісій не відносить здійснення перевірки висування місцевими осередками партій кандидатів у відповідності до Статуту цих партій. Подане до Южненської міської виборчої комісії Одеської області рішення зборів Южненської міської організації партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» про висування кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Южненської міської ради погоджено Президією Центральної ради Партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» на підставі рішення від 28.09.2015р. №12 та засвідчено підписом і печаткою.
Оформлене належним чином рішення зборів Южненської міської організації партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» є офіційним документом для Южненської міської виборчої комісії Одеської області, і підстав для сумніву у прийнятті вказаного рішення у виборчої комісії не могло бути.
На підставі викладеного, суд апеляційної інстанції доходить висновку, що у Южненської міської виборчої комісії Одеської області були відсутні, передбачені ст.46 Закону України «Про місцеві вибори», підстави для відмови у реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі від Южненської міської організації партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність».
Колегія суддів не надає правову оцінку доводам апелянта про можливі порушення Южненською міською організацією партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» порядку висування кандидатів, встановленого Статутом партії, оскільки, як зазначалось вище, п.1 ч.1 ст.46 Закону передбачено обов'язок суворого дотримання порядку висування кандидатів, встановленого Законом України «Про місцеві вибори».
Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому, відповідно до ст.200 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, колегія суддів зазначає, що за правилами ч.9 ст.172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Відповідно п.2 ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду судовий збір встановлюються у розмірі 110% ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
Згідно п.2 ч.3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
З огляду на викладене, враховуючи те, що позивач не відноситься до категорії осіб, які користуються пільгами щодо сплати судового збору, при зверненні до суду з апеляційною скаргою судовий збір ним не сплачений, а тому на підставі ст.94 КАС України, з позивача належить стягнути судовий збір у розмірі 1071,84 грн. (487,20 грн. * 2 * 110%).
Керуючись ст.ст. 172, 179, 185, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів міської ради м.Южного Одеської області ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2015 року - без змін.
Стягнути з кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів міської ради м.Южного Одеської області ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України (отримувач коштів - УК у м. Одесі/Приморський р-н/22030001; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38016923; банк отримувача - ГУДКСУ в Одеській області; код банку отримувача (МФО) - 828011; рахунок отримувача - 31212206781008; код класифікації доходів бюджету - 22030001; призначення платежу - судовий збір, ПІБ апелянта чи назва установи, організації, що виступає апелянтом, Одеський апеляційний адміністративний суд, код ЄДРПОУ суду 34380461) несплачений судовий збір за подання апеляційної скарги на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2015 року в розмірі 1071,84 грн.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та є остаточною.
Головуючий суддя Романішин В.Л.
Судді Димерлій О.О.
Єщенко О.В.