Постанова № 52150832, 29.09.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
29.09.2015
Номер справи
826/15444/15
Номер документу
52150832
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 вересня 2015 року № 826/15444/15

О 14 год. 53 хв. Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А. при секретарі судового засідання Голубничій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" до Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" звернулось до суду з позовом про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області від 6 квітня 2015 року № 0001631502, № 0001641502, № 0001611502.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на Податковий кодекс України та зазначає, що Прилуцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Чернігівській області при проведенні перевірки Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" неправомірно зроблений висновок про те, що позивач не своєчасно сплатив узгоджене податкове зобов'язання з плати за користування надрами за серпень 2014 року за договором зі Спільним підприємством у формі Товариства з обмеженою відповідальністю «Каштан Петролеум ЛТД».

Відповідач заперечив по суті заявлених позовних вимог посилаючись на Податковий кодекс України та зазначає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийнятті відповідно до законодавства, а позивачем порушено строки сплати податків.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" є юридичною особою та зареєстровано як платник податку в МГУ ДФС Центральний офіс з обслуговування великих платників.

В період з 19 березня 2015 року по 20 березня 2015 року Прилуцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Чернігівській області на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 75.1, статті 75, статті 79, підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Договору про спільну діяльність від 28 січня 2008 року № 35/21 - Уповноважена особа Спільне підприємство "Каштан Петролеум ЛТД" з питань дотримання вимог податкового законодавства, а саме перевірки своєчасності сплати самостійно визначених грошових зобов'язань з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (нафта, газ, конденсат) за серпень 2014 року по строку сплати 30 вересня 2014 року.

За результатами проведеної перевірки Прилуцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Чернігівській області складено акт від 23 березня 2015 року № 146/25-16-15-01-24/534664291, яким встановлено порушення:

- вимог пункту 57.1, статті 57 та підпункту 263.12.1 пункту 263.12 статті 263 Податкового кодексу України, а саме порушено строк сплати самостійно визначених грошових податкових зобов'язань з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (нафта, газ, конденсат) за серпень 2014 року по строку сплати 30 вересня 2014 року в сумі 4 769 272, 72 грн. з терміном затримки сплати 1 календарний день, за який передбачено відповідальність у вигляді штрафних санкцій.

На підставі складеного акту перевірки 6 квітня 2015 року Прилуцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Чернігівській області винесено податкові повідомлення-рішення:

- № 0001631502, яким нараховано штраф у розмірі 10%, що складає 100 175, 94 грн.;

- № 0001641502, яким нараховано штраф у розмірі 10%, що складає 51 342, 78 грн.;

- № 0001611502, яким нараховано штраф у розмірі 10% , що складає 325 408, 50 грн.

Статтею 62 Податкового кодексу України передбачено, що податковий контроль здійснюється шляхом: - ведення обліку платників податків; - інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби; - перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо отримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Згідно п.п.21.1.1., 21.1.2., 21.1.4. п.21.1. ст.21 Податкового кодексу України, посадові особи контролюючих органів зобов'язані, крім іншого: дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; забезпечувати сумління виконання покладених на контролюючі органи функцій; не допускати порушень прав та охоронюваний законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій.

Відповідно до п.п.20.1.4. п.20.1. ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право, зокрема, проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Підпунктом 263.1.1 пункту 263.1 статті 263 ПК України визначено, що платниками плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр.

Фактичні обставини справи свідчать, що ПАТ "Укрнафта" є платником плати за користування надрами для видобування корисних копалин, в даному випадку нафти та природного газу, які згідно з наведеним у пп. 14.1.35 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу визначенням є вуглеводневою сировиною.

Поряд з цим, матеріалами справи підтверджено, що ПАТ "Укрнафта" перебуває у Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області на обліку як платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

Відповідно до пп. 263.11.1 п. 263.11 ст. 263 Податкового кодексу України платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноважена особа, визначена відповідно до підпункту 263.1.4 пункту 263.1 статті 263 цього Кодексу, до закінчення граничного строку подання податкових розрахунків, визначеного розділом II цього Кодексу, та за формою, встановленою відповідно до статті 46 цього Кодексу, подають за податковий (звітний) період, що при видобуванні вуглеводневої сировини дорівнює календарному місяцю, податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин до контролюючого органу.

Згідно з пп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Пунктом 49.20. ст. 49 Податкового кодексу України передбачено, що якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.

Матеріали справи свідчать, що останній день подання податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини за серпень 2014 року припадав на 20 вересня 2014 року - суботу.

Суд звертає увагу на те, що п. 49.20. ст. 49 Податкового кодексу України встановлено, що якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.

Так, зважаючи на те, що неділя згідно з ч. 2 ст. 67 Кодексу законів про працю була вихідним днем, то останнім днем - граничним строком подання такого розрахунку згідно з пп. 49.18.1 п. 49.18, п. 49.20. ст. 49 Податкового кодексу України було саме понеділок - 22 вересня 2014 року.

Судом встановлено, що позивачем було подано податкові розрахунки з плати за користування надрами за серпень 2014 року до закінчення граничного строку їх подання, що відповідачем не заперечується і підтверджується інформацією, наведеною у Розрахунках штрафних санкцій, доданих до спірних податкових повідомлень - рішень.

Відповідно до пп. 263.12.1 п. 263.12 ст. 263 Податкового кодексу України платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період сплачують податкові зобов'язання у сумі, визначеній в розрахунку з плати, поданому ними контролюючому органу.

Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку проте, що граничним строком подання податкових розрахунків за вересень 2014 року було 22 вересня 2014 року, податкові зобов'язання по платі за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини за вересень 2014 року підлягали сплаті протягом десяти календарних днів, тобто до 2 жовтня 2014 року, а не 30 вересня 2014р., як це визначено в Акті відповідачем унаслідок хибного трактування положень пп. 49.18.1 п. 49.18, п. 49.20. ст. 49 Податкового кодексу України.

В межах судового розгляду справи встановлено, що позивачем визначені в податкових розрахунках податкові зобов'язання були сплачені вчасно, що підтверджується платіжними дорученнями № 2 від 30 вересня 2015 року на суму 3 254 089, 32 грн., № 427 від 30 вересня 2014р. на суму 513 27, 78 грн., № 428 від 30 вересня 2014 року на суму 1 001 759, 94 грн.

В Акті відповідача, а також у Розрахунках штрафних санкцій, доданих до оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, також зазначено 1 жовтня 2014 року як дата фактичної сплати вищезазначених податкових зобов'язань.

В розрізі наведеного, суд звертає увагу на те, що згідно з п. 110.1. ст. 110 Податкового кодексу України підставами для притягнення платника податків до відповідальності є вчинення ним порушення, визначеного законами з питань оподаткування та іншим законодавством.

Відповідно до п. 126. 1. ст. 126 Податкового кодексу України платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку, сплати суми грошового зобов'язання.

Фактичні обставини та докази, наявні у матеріалах судової справи свідчать, що повивачем належним чином виконано обов'язок по сплаті за серпень 2014 року плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини, шляхом сплати визначеної в податкових розрахунках суми грошових зобов'язань в повному обсязі та у визначені Податковим кодексом України строки, тому правових підстав для нарахування відповідачем штрафу та прийняття податкових повідомлень - рішень Прилуцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Чернігівській області від 6 квітня 2015 року № 0001631502, № 0001641502, № 0001611502 у межах спірних правовідносин, не було.

Відтак, з системного аналізу наведених вище норм податкового законодавства, суд приходить до висновку про протиправність оспорюваних податкових повідомлень - рішень, а як наслідок наявність правових підстав для їх скасування.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем як суб'єктом владних повноважень не доведено правомірність оспорюваних податкових повідомлень - рішень.

Виходячи з системного аналізу наведених норм права та обставин справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що підлягає задоволенню.

Оскільки судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

1.Позов Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Прилуцької об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області від 6 квітня 2015 року № 0001631502, № 0001641505 та № 0001611502.

3. Судові витрати в сумі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп. грн. стягнути на користь Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (код ЄДРПОУ 00135390) за рахунок Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя М.А. Бояринцева

Повний текст постанови складений 9 жовтня 2015 року.