КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 жовтня 2015 року 810/4933/15
Колегія суддів Київського окружного адміністративного суду у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., суддів: Виноградової О.І., Лиски І.Г.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Васильківської районної виборчої комісії про скасування рішення,
в с т а н о в и л а:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Васильківської районної виборчої комісії про визнання бездіяльності Васильківської районної виборчої комісії, яка полягає у невиконанні вимог ч.5 ст. 27 та ч. 6 ст. 47 Закону України "Про місцеві вибори" та про скасування рішення про скасування реєстрації ОСОБА_1 кандидатом в депутати в багатомандатному виборчому окрузі № 6 до Васильківської районної ради.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 04 жовтня 2015 року на засіданні Васильківської виборчої комісії було скасовано рішення в частині реєстрації ОСОБА_1 в багатомандатному виборчому окрузі № 6 до Васильківської районної ради від Васильківської районної партійної організації Політична партія "Наш край". Позивач вважає, що дане засідання проведено з грубим порушенням норм чинного законодавства, оскільки про його проведення ОСОБА_1 не було повідомлено та не вручено копії рішення. Крім того вважає, що він мав право одночасно бути висунутим кандидатом у депутати селищної ради та кандидатом у депутати районної партії.
Позивач в судове засідання не прибув, надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача також не прибула в судове засідання, надала заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження, а також надала витребувані судом документи.
Всебічно та об'єктивно дослідивши матеріали справи, оцінивши їх у сукупності, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 подано до Варовицької сільської територіальної виборчої комісії заяву про реєстрацію його кандидатом в депутати Варовицької сільської ради на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року шляхом самовисування та 29 вересня 2015 року на засіданні цієї виборчої комісії його було зареєстровано.
Крім того, 25 вересня 2015 року ОСОБА_1 подано до Васильківської виборчої комісії заяву про реєстрацію його кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Васильківської районної ради від Васильківської районної партійної організації Політична партія "Наш край" та за результатами розгляду поданих документів прийнято рішення про реєстрацію вказаного кандидата.
Таким чином ОСОБА_1 зареєстровано кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Васильківської районної ради Київської області та кандидатом у депутати Варовицької сільської ради.
04 жовтня 2015 року, у звязку з виявленням порушень частини 5 статті 35 Закону України Про місцеві вибори в документах позивача про висування кандидатом у депутати ОСОБА_1 до Васильківської районної ради від політичної партії Наш край та кандидатом в депутати Варовицької сільської ради шляхом самовисування, на засіданні Васильківської районної виборчої комісії 04.10.2015, оформленого протоколом № 13, відповідачем прийнято постанову № 8 від 04.10.2015, якою скасовано рішення в частині реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати по багатомандатному виборчому округу № 6 до Васильківської районної ради від Васильківської районної партійної організації Політична партія "Наш край".
Підставами для скасування рішення про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом у депутати по багатомандатному виборчому округу № 6, відповідач зазначив частину 5 статті 35 Закону України "Про місцеві вибори", відповідно до якої особа, з урахуванням вимог частини четвертої цієї статті, може одночасно бути висунута кандидатом у депутати місцевих рад та на посаду міського голови шляхом висування місцевою організацією лише однієї політичної партії або лише шляхом самовисування.
Позивач, не погодившись з вищевказаною постановою Васильківської районної виборчої комісії, звернувся з даним позовом до суду про скасування постанови № 8 від 04 жовтня 2015 року, з приводу чого суд зазначає таке.
Організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост встановлений Законом України "Про місцеві вибори" № 595 (далі - Закон України № 595).
Відповідно до ст. 10 Закону України № 595 право висування кандидатів належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується громадянами України відповідно через республіканські в Автономній Республіці Крим, обласні, районні, міські, районні у містах організації політичних партій (далі - місцеві організації партій) або шляхом самовисування відповідно до цього Закону.
Згідно з п.5 ч.2 ст.25 Закону України №595 реєстрація кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної, районної ради, включених до виборчих списків кандидатів у депутати місцевих організацій політичних партій, представників, уповноважених осіб місцевих організацій партій - суб'єктів відповідного виборчого процесу належить до повноважень територіальних виборчих комісій.
Перевіряючи обґрунтованість позовних вимог щодо порядку та підстав скасування оскаржуваних постанов у звязку з виявленням порушень частини 5 статті 35 Закону України №595, суд зазначає таке.
Організація роботи виборчої комісії закріплена, зокрема в положеннях статті 27 Закону України № 595.
Відповідно до частини 4 статті 35 Закону України № 595 особа не може бути висунута кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі більше ніж до однієї місцевої ради відповідного рівня (більше ніж до однієї обласної, однієї районної, однієї міської, однієї районної в місті ради).
Особа, яка висунута кандидатом у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости, не може одночасно бути висунута у будь-яких інших одномандатних, єдиних одномандатних виборчих округах з будь-яких місцевих виборів.
Згідно з частиною 5 статті 35 Закону № 595 особа, з урахуванням вимог частини четвертої цієї статті, може одночасно бути висунута кандидатом у депутати місцевих рад, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости шляхом висування місцевою організацією лише однієї політичної партії або лише шляхом самовисування.
Таким чином приписами частини 5 статті 35 Закону № 595 передбачена можливість одночасного висування особи кандидатом у депутати місцевих рад, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости шляхом висування або лише однією політичною партією або лише шляхом самовисування.
Суд звертає увагу, що положення частини 5 статті 35 Закону №595 покликані в першу чергу для того, щоб дати виборцям можливість зробити обґрунтований вибір з урахуванням політичної приналежності кандидата (належність до тієї чи іншої політичної партії або відсутності такої приналежності та балотування в порядку самовисування) та усунути випадки одночасного висування особи в якості кандидата на виборах від різних політичних партій та/або самовисування.
Суд зазначає, що згідно частини 8 статті 41 Закону України № 595 у разі якщо особа, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати від місцевої організації політичної партії, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати від місцевої організації іншої політичної партії та (або) висунута за її письмовою заявою про згоду балотуватися кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації іншої політичної партії або шляхом самовисування, відповідні територіальні виборчі комісії виключають таку особу з усіх виборчих списків, до яких вона була включена, скасовують її реєстрацію як кандидата в депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, про що повідомляють відповідні місцеві організації партій та цю особу.
Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 47 Закону України №595 територіальна виборча комісія скасовує рішення в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі окремого кандидата в депутати, включеного до виборчого списку від місцевої організації партії, з виключенням його з виборчого списку в разі порушення вимог частин третьої - п'ятої статті 35 цього Закону.
Суд зазначає, що згідно частини 3 статті 47 Закону України № 595 територіальна виборча комісія може скасувати рішення про реєстрацію кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости не пізніше ніж за 18 днів до дня голосування.
Відтак, підсумовуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що постанова № 8 від 04.10.2015 про скасування рішення в частині реєстрації кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів до Васильківської районної ради ОСОБА_1, прийнята в межах строку та повноважень, передбачених статтею 47 Закону України №595.
Щодо посилання позивача на те, що виборчою комісією не було видано йому копії рішення про скасування реєстрації, то суд зауважує, що при дослідженні процедури винесення рішення, значення має тільки наявність чи відсутність фактів порушення позивачем виборчого законодавства, зазначеного в оскаржуваному рішенні. Окремі порушення встановленої процедури не нівелюють факту порушення позивачем статті 35 Закону України №595 та не є підставою для скасування постанови № 8, а відтак суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Крім того судом встановлено, що позивачем при звернені до суду не було долучено до матеріалів справи доказів оплати судового збору.
В порядку ч. 9 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства, ч. 3 ст. 4, ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" та враховуючи, що позивачем заявлено дві вимоги немайнового характеру, сума судового збору, яка підлягає стягненню з позивача на користь Державного бюджету України, становить 974 грн. 40 коп. (487,20 х 2).
Керуючись статтями 70-72, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
Відмовити в задоволенні позовних вимог.
Стягнути з ОСОБА_1 на розрахунковий рахунок 31213206784001, код отримувача 37955989, код банку отримувача 821018, банк отримувача ГУ ДКСУ у Київській області та м. Києві (код бюджетної класифікації 22030001, символ звітності 206) судовий збір у розмірі 974 (дев'ятсот сімдесят чотири) грн. 40 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий - суддя Василенко Г.Ю.
Судді:Виноградова О.І.
ОСОБА_2