Постанова № 52149591, 29.09.2015, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.09.2015
Номер справи
279/4660/15-а
Номер документу
52149591
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Моголівець І.А.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

ПОСТАНОВА

іменем України

"29" вересня 2015 р. Справа № 279/4660/15-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Капустинського М.М.

суддів: Євпак В.В.

ОСОБА_2,

розглянувши в письмовому провадженні в м.Житомирі апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області на постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "23" квітня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом до відповідача та просила:

визнати незаконною відмову Управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області у видачі посвідчення потерпілої від аварії на ЧАЕС 1 категорії;

зобовязати відповідача видати посвідчення потерпілої від аварії на ЧАЕС 1 категорії;

зобовязати відповідача провести нарахування та виплату всіх сум, як інваліду 2 групи, хвороба якої пов'язана з наслідками аварії на ЧАЕС, з моменту звернення.

Вимоги позивач мотивувала тим, що до 18.12.2014 року вона мала статус потерпілої від аварії на ЧАЕС 4 категорії, мала відповідне посвідчення. 18.12.2014 року їй встановлено 2-гу групу інвалідності, вона має захворювання пов'язане з наслідками аварії на ЧАЕС.

На її звернення до Відповідача, щодо заміни посвідчення потерпілої від аварії на ЧАЕС 4 категорії на посвідчення 1 категорії, останній своїм листом відмовив їй у видачі такого посвідчення на тій підставі, що законодавцем ліквідовано зону посиленого радіоекологічного контролю. Вважає, що видача посвідчення потерпілої від аварії на ЧАЕС не пов'язується з місцем проживання особи, а залежить від встановлення групи інвалідності та прив'язки захворювання до наслідків аварії на ЧАЕС.

Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 23 квітня 2015 року позов задоволено повністю.

Визнано дії Управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області щодо відмови ОСОБА_3 у видачі посвідчення потерпілої від аварії на ЧАЕС 1 категорії протиправними.

Зобовязано Управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області видати ОСОБА_3 посвідчення потерпілої від аварії на ЧАЕС 1 категорії.

Зобовязано Управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області провести нарахування та виплату ОСОБА_3 всіх передбачених чинним законодавством України коштів, як інваліду 2 групи хвороба якої пов'язана з наслідками аварії на ЧАЕС з моменту її первинного звернення.

Не погодившись з прийнятим судовим рішенням, Відповідачем у справі подано до суду апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права просив скасувати зазначену постанову та прийняти нову - про відмову в задоволенні позову.

Відповідно до ст.197 КАС України справа судом апеляційної інстанції переглядається в порядку письмового провадження.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 з 1977 року по даний час проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1.

ОСОБА_3 з 2008 року має дублікат посвідчення громадянки потерпілої від аварії на ЧАЕС яка проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю "Категорія 4" В-1 №349760, взамін посвідчення В-1 №320407.

Згідно довідки до акту огляду Житомирського центру МСЕК серії 12 ААА №089063, ОСОБА_3 12.01.2015 року була оглянута та з 18.12.2014 року, безтерміново, їй встановлена друга група інвалідності із захворюванням пов'язаним з впливом аварії на ЧАЕС.

Листом від 06.02.2015 року №07/09-10/05-і Управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області на звернення позивача щодо видачі їй посвідчення потерпілої від аварії на ЧАЕС 1 категорії повідомило про неможливість видачі такого посвідчення в зв'язку з тим, що зону посиленого радіоекологічного контролю ("зона 4"), де проживає позивач, законодавцем з 01.01.2015 року - ліквідовано.

Аналізуючи ст.ст.12,14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Постанову КМУ №51 від 20 січня 1997 р. "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд першої інстанції дійшов висновку, що чинне законодавство не встановлює, як необхідну умову для отримання посвідчення 1-категорії, проживання особи на території 1-3 зони і не обмежує отримання посвідчення особами, які не проживають на цих територіях. Вважає, що отримання такого посвідчення не залежить від місця проживання особи, а так як інші умови, необхідні для отримання посвідчення, позивачем дотримані, то право на отримання посвідчення та передбачені законодавством виплати, позивач мала з часу звернення із заявою.

На підставі викладеного, суд першої інстанції дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог та задовольнив їх.

Надаючи правову оцінку правовідносинам які виникли між стороніми, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції та прийнятим судом рішенням з огляду на таке.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2007 року №790 Про затвердження типових положень про Головне управління праці та соціального захисту населення обласної, Київської міської, управління праці та соціального захисту населення Севастопольської міської і про управління праці та соціального захисту населення районної, районної у містах Києві та Севастополі державної адміністрації Головне управління праці та соціальної політики облдержадміністрації організовує та координує роботу, пов'язану з визначенням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (пункт 23 части на 4 Типового положення).

Відповідно п.10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 р. №51 видача посвідчень провадиться обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.

Районні комісії не приймають рішення щодо встановлення статусу громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а тільки готують документи для розгляду на обласній комісії.

Відповідно зазначеного Головне управління направило лист від 22.02.2008 року №988 Головам районних державних адміністрації, міським головам міст обласного значення та начальникам рай (міськ) управлінь праці та соціального захисту населення стосовно нової форми подання документів на розгляд обласної комісії.

Для видачі посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 необхідно надати наступний пакет документів:

-заява громадянина,

-оригінал попереднього посвідчення,

-завірена копія експертного висновку про причинний зв'язок із Чорнобильською катастрофою (Донецької міжвідомчої комісії, свідоцтва про хворобу ВЛК 411 шпиталю, 15 ВЛК південно-оперативного командування, ВЛК УМВЛ України в Одеській області).

-Завірена довідка МСЕК про причинний зв'язок групи інвалідності з Чорнобильською катастрофою, до речі цей зв'язок має право встановлювати тільки обласна медико-соціальна експертна комісія № 1, яка знаходиться за адресою: вул. Чорноморського козацтва, 40.

-копія паспорту,

-фотографія 3х 4.

Таким чином, адміністративні послуги з питань видачі посвідчення Позивачу, як громадяну, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, Управлінням праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області - не здійснюються, а тому і вимоги до вказаного Відповідача, стосовно видачи відповідного посвідчення - безпідставні.

Крім того, виставлення іншої вимоги, щодо проведення відповідних нарахувань та виплат Позивачу, як потерпілому 1-ї категорії, можлива за умови отримання особою такого посвідчення.

За таких підстав, зазначена вимога є похідною від результатів вирішення першої, а тому є передчасною і одночасному вирішенню з вищезазначеною вимогою (видачею посвідчення) - не підлягає.

З урахуванням наведеного, Позивачем невірно визначено Відповідача, як належну сторону у справі, а судом, в порушення норм процесуального права, вирішено позовні вимоги що до такої сторони (неналежної сторони), тому оскаржене судове рішення підлягає скасуванню, з прийняттям нового - про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області задовольнити, постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "23" квітня 2015 р. скасувати та прийняти нову постанову.

В задоволенні позову ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області щодо видачі посвідчення потерпілої від аварії на ЧАЕС 1 категорії та зобовязання провести нарахування та виплату всіх сум, як інваліду 2 групи, хвороба якої пов'язана з наслідками аварії на ЧАЕС, з моменту звернення - відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя М.М. Капустинський

судді: В.В. Євпак

ОСОБА_2

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 вул.Лугова,17,с.Березівка,Коростенський район, Житомирська область,11500

3- відповідачу/відповідачам: Управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області вул.І.Франка, 5,м.Коростень,Коростенський район, Житомирська область,11500

- ,