ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Шимонович Р.М.,
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
УХВАЛА
іменем України
"30" вересня 2015 р. Справа № 806/540/15
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Зарудяної Л.О.
суддів: Іваненко Т.В.
ОСОБА_2,
при секретарі Білоцькій А.В. ,
за участю представників сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Андрушівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "08" липня 2015 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Корнинсир" до Андрушівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області (Попільнянське відділення) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення ,
ВСТАНОВИВ:
Житомирський окружний адміністративний суд постановою від 08 липня 2015 року адміністративний позов задовольнив.
Визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення Андрушівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області № 00000122200 від 05.01.2015.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись, зокрема на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить постанову скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що скарга задоволенню не підлягає, враховуючи таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Корнинсир" (далі - ТОВ "Корнинсир") звернулось до суду з позовом, у якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Андрушівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області (далі - Андрушівська ОДПІ) № 00000122200 від 05.01.2015 про збільшення суми грошового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 56726,00 грн, у тому числі: 37817,00 грн - за основним платежем та 18909,00 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями. В обґрунтування позовних вимог зазначило, що висновки акту перевірки № 000071/03-01-22/31962786 від 23.12.2014, на підставі яких прийнято оспорюване рішення, не відповідають фактичним обставинам справи та вимогам податкового законодавства. Контролюючий орган стверджує, що Товариством невірно застосовано коефіцієнт розподілу податкового кредиту внаслідок неправильного розподілу вартості закупок без ПДВ пропорційно обсягу поставки (реалізації) без ПДВ. Позивач вважає такі висновки відповідача помилковими та такими, що не відповідають положенням чинного податкового, оскільки вважає, що зробило розподіл податкового кредиту відповідно до положень чинного податкового законодавства та не порушило підпункту 4 пункту 1 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України.
В ході розгляду справи суд першої інстанції встановив, що в період з 08.12.2014 по 12.12.2014 посадовими особами Андрушівської ОДПІ проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ "Корнинсир" з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства при нарахуванні та відображенні в податковому обліку сум податку на додану вартість за період січень-травень 2014 року, за результатами якої складено акт № 000071/06-01-22/31962786 від 23.12.2014 (а.с. 9-22).
Актом перевірки зафіксовано порушення ТОВ "Корнинсир":
- підпункту 4 пункту 1 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-IV (із змінами і доповненнями), в результаті чого підприємством занижено податок на додану вартість по декларації з ПДВ (загальна) на загальну суму 37817,00 грн, у тому числі по періодах:
січень 2014 року - 2621,00 грн;
лютий 2014 року - 5555,00 грн;
березень 2014 року - 10873,00 грн;
квітень 2014 року - 12110,00 грн;
травень 2014 року - 6658,00 грн.
- підпункту 4 пункту 1 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-IV (із змінами і доповненнями), в результаті чого підприємством завищено податок на додану вартість по декларації з ПДВ (переробного підприємства) на загальну суму 37817,00 грн, у тому числі по періодах:
січень 2014 року - 2621,00 грн;
лютий 2014 року - 5555,00 грн;
березень 2014 року - 10873,00 грн;
квітень 2014 року - 12110,00 грн;
травень 2014 року - 6658,00 грн.
За результатами розгляду акту перевірки, контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення № 00000122200 від 05.01.2015 про збільшення суми грошового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 56726,00 грн, у тому числі: 37817,00 грн - за основним платежем та 18909,00 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями (а.с. 8).
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з такого.
Підпунктом 4 пункту 1 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України встановлено, що у період до 1 січня 2015 року податок на додану вартість юридичними особами, які зареєстровані платниками податку на додану вартість, при здійсненні ними операцій з постачання власної виробленої продукції (молока, молочної сировини, молочних продуктів, м'яса, м'ясопродуктів, іншої продукції переробки тварин (шкур, субпродуктів, м'ясо-кісткового борошна), виготовленої з поставлених молока або м'яса в живій вазі сільськогосподарськими підприємствами, визначеними розділом V Кодексу, іншими юридичними і фізичними особами, у тому числі фізичними особами - підприємцями, які самостійно вирощують, розводять, відгодовують продукцію тваринництва, визначену розділом V Кодексу (далі - переробні підприємства), справляється з урахуванням таких особливостей, зокрема, переробне підприємство суму сплаченого (нарахованого) податкового кредиту по виготовлених та/або придбаних товарах/послугах, основних засобах, які використовуються частково для виготовлення продукції, а частково для виготовлення інших товарів/послуг, розподіляє виходячи з частки використання таких товарів/послуг, основних засобів в операціях з постачання продукції та відповідно в операціях з постачання інших товарів/послуг, з урахуванням вимог розділу V Кодексу.
Відповідно до підпункту 209.15.1 пункту 209.15 статті 209 Податкового кодексу України, у разі якщо товари/послуги, основні фонди, виготовлені та/або придбані, використовуються сільськогосподарським підприємством частково для виготовлення сільськогосподарських товарів (послуг), а частково для інших товарів/послуг, то сума сплаченого (нарахованого) податкового кредиту розподіляється виходячи з питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів/послуг у загальній вартості усіх товарів/послуг, поставлених за 12 попередніх послідовних звітних (податкових) періодів.
У разі зміни напряму використання товарів/робіт, основних фондів платник податку проводить коригування податкового кредиту виходячи з вартості придбання товарів/послуг, балансової (залишкової) вартості основних фондів, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснено зміну напряму використання.
Згідно пункту 8 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України 13.11.2013 N 678 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.12.2013 за N 2094/24626 (чинного на момент подачі платником звітності з податку на додану вартість за період з січня по травень 2014 року), платники податку - переробні підприємства, які згідно з пунктом 1 підрозділу 2 розділу XX Кодексу застосовують особливий порядок сплати податку на додану вартість за реалізовані ними молоко, молочну сировину та молочні продукти, м'ясо та м'ясопродукти, іншу продукцію переробки тварин, закуплених у живій вазі (шкури, субпродукти, м'ясо-кісткове борошно), крім декларації 0110, подають податкову декларацію з позначкою "0140" (далі - декларація 0140), яка є невід'ємною частиною звітності за відповідний звітний період. До такої податкової декларації включаються лише ті операції, що стосуються установленого пунктом 1 підрозділу 2 розділу XX Кодексу режиму, з урахуванням порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 4 розділу V Порядку, у податковій декларації 0140 відображаються суми податкового кредиту, які виникають у зв'язку з переробкою та постачанням готової продукції.
У разі якщо товари/послуги, необоротні активи, виготовлені або придбані, використовуються переробним підприємством частково для виготовлення такої готової продукції, а частково для інших товарів/послуг, то відповідно до вимог підпункту 4 пункту 1 розділу XX Кодексу сума сплаченого (нарахованого) податкового кредиту розподіляється виходячи з частки використання таких товарів/послуг, необоротних активів в операціях з виготовлення готової продукції та відповідно в інших операціях.
Указаний розподіл відбувається в тому періоді, в якому здійснювалось відповідне виготовлення та/або придбання, а розподілені суми включаються до значень рядків 10, 12, 13 декларацій 0110 та 0140 відповідно
Наведені положення дають підставу для висновку, що товари/послуги, основні засоби, придбані або виготовлені, використовуються переробним підприємством частково для виготовлення молока, молочної сировини, молочних продуктів, м'яса, м'ясопродуктів, іншої продукції переробки тварин (шкур, субпродуктів, м'ясо-кісткового борошна) з поставлених йому молока або м'яса в живій вазі, а частково для виготовлення інших товарів/послуг, суми ПДВ, сплачені (нараховані) у зв'язку з таким придбанням або виготовленням, розподіляються переробним підприємством у порядку, передбаченому для сільськогосподарських підприємств з відображенням розподілених сум в деклараціях з відмітками "0110" та "0140".
Відповідно до положень пунктів 199.1, 199.2 Податкового кодексу України, у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.
Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цей же попередній календарний рік. Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року.
Відповідач вважає, що показники рядку 10.1 декларацій 0140 не відповідають сумі податкового кредиту, визначеної відповідно до частки використання отриманих товарів та послуг з постачання продукції, виготовленої з поставленого молока сільськогосподарськими підприємствами, що, відповідно, призвело до завищення податкового кредиту за період з 01.01.2014 по 31.05.2014.
У ході перевірки ТОВ "Корнинсир" надано пояснення контролюючому органу, відповідно до яких, Товариство відображає операції з реалізації не молочної продукції, в якій є замінник молочного жиру, у складі податкових зобовязань в декларації з податку на додану вартість (загальна), а операції з реалізації молочної продукції, виготовленої з молока придбаного у сільськогосподарських товаровиробників, - у декларації з податку на додану вартість (пререробне підприємство). Також, пояснило, що до складу податкового кредиту у загальній декларації включає без розподілу суми ПДВ з придбаних товарів, які призначаються для виготовлення продукції з вмістом замінника молочного жиру. Решта податкового кредиту розподіляється пропорційно обсягам податкового зобовязання між деклараціями загальною та переробного підприємства.
У акті перевірки контролюючий орган не надав жодної оцінки указаним поясненням та не навів доводів та доказів, які б їх спростували.
Суд встановив, що в періоді, який перевірявся, позивачем були понесені витрати на закупівлю сировини, матеріалів та комплектуючих, товарів, електроенергії, природного газу, паливно-мастильних матеріалів, основних фондів, послуг з ремонту устаткування та обладнання, тощо.
За результатами своєї господарської діяльності позивачем вироблено та реалізовано:
- масло солодковершкового селянського, сир "Любительський", сир "Російський", обсяг реалізації даної продукції та податкові зобовязання відображаються в декларації з податку на додану вартість (спеціальний режим оподаткування переробного підприємства);
- продукт харчовий напівтвердий "Руський", сирний продукт "Руський", сироватки, інших товарів, обсяг реалізації даної продукції та податкові зобовязання відображаються в декларації з податку на додану вартість (загальна).
При цьому, суми сплаченого податку на додану вартість у вартості придбаних товарів та послуг були пропорційно розподілені до затрат, понесених при виготовленні продукції, реалізація якої відображена у декларації 0140, та затрат, понесених при виготовленні продукції, реалізація якої відображена у декларації 0110.
Залишок сум податку на додану вартість, сплачених у вартості придбаних товарів і послуг, обсяг і сплата яких не є спірними, позивачем пропорційно реалізованої продукції віднесено до складу податкового кредиту відповідних декларацій.
Доводи представника відповідача, що 37817,00 грн є сумою податку на додану вартість, сплаченої з придбання молочного жиру, ферментів для виготовлення сирного продукту, не підтверджено жодним доказом та взагалі не описано у акті перевірки.
Зважаючи на викладене, колегія суддів погоджується з місцевим судом, що віднесення позивачем до складу податкового кредиту 37817,00 грн у деклараціях 0140 за січень-травень 2014 року повністю узгоджується із наведеними положеннями Податкового кодексу України.
Також, окружний суд правильно вказав, що контролюючий орган, зменшуючи податковий кредит по деклараціям 0140, не змінює суму податкового зобов'язання за перевіряємий період. При цьому, сума 37817,00 грн, у разі відображення у деклараціях 0110, залишається сумою податкового кредиту та зменшує податкові зобов'язання за січень-травень 2014 року, що відповідно не призводить до виникнення податкових зобов'язань та сплати ПДВ до бюджету.
З огляду на наведене вище, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що відповідачем при прийнятті податкового повідомлення-рішення невірно застосовано норми чинного законодавства при неповному та неправильному встановленні всіх дійсних обставин справи, в зв'язку з чим воно підлягає скасуванню.
Підсумовуючи викладене, слід вказати, що постанова суду першої інстанції прийнята з повним з"ясуванням всіх обставин справи, дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому її необхідно залишити без змін.
Доводи апеляційної скарги спростовуються викладеним вище.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Андрушівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "08" липня 2015 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Л.О. Зарудяна
судді: Т.В. Іваненко
ОСОБА_2
Повний текст cудового рішення виготовлено "01" жовтня 2015 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Товариство з обмеженою відповідальністю "Корнинсир" вул.Свободи,3,смт.Корнин,Попільнянський район, Житомирська область,13514
3- відповідачу/відповідачам: Андрушівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Житомирській області вул.Воб'яна,26,м.Андрушівка,Андрушівський район, Житомирська область,13400
4 - Попільнянське відділення, 13501 Житомирська область.Попільн.р-н,смт. Попільня, вул. Б. Хмельницького, 14-а - ,