Ухвала суду № 52148814, 22.09.2015, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.09.2015
Номер справи
817/1491/15
Номер документу
52148814
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Недашківської К.М.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

УХВАЛА

іменем України

"22" вересня 2015 р. Справа № 817/1491/15

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Капустинського М.М.

суддів: Євпак В.В.

ОСОБА_2,

при секретарі Гунько Л.В.,

за участю представника Позивача, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі апеляційну скаргу Костопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "02" липня 2015 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Свиспан Лімітед" до Костопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Свиспан Лімітед» (далі іменується - Позивач) до Костопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області (далі іменується - Відповідач), в якому Позивач просив суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0019871700 від 31 грудня 2014 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання зі сплати податку на доходи фізичних осіб на 46248 грн. 84 коп., у тому числі: за основним платежем - 26136 грн. 48 коп., за штрафними (фінансовими) санкціями 20112 грн. 36 коп..

В обґрунтування заявлених вимог Позивач зазначав, що спірне податкове повідомлення-рішення суперечить приписам ч.3 ст.2 КАС України, оскільки за відсутності визначених законом підстав покладає на платника податків додатковий обовязок по сплаті грошового зобовязання на користь Державного бюджету України. Так, позивач посилався на безпідставність висновків Відповідача про порушення ним вимог податкового законодавства щодо неутримання та несплати податку на доходи фізичних осіб, які отримали від підприємства додаткове благо у вигляді харчування та сувенірних подарунків з логотипами торговельної марки. Проте, оподаткування доходів фізичних осіб, у тому числі одержаних у вигляді додаткового блага, виходячи з положень ПК України, розглядається лише у разі їх одержання безпосередньо конкретним платником податку. Фізичні особи під час проведення представницьких заходів «Презентація нової лінії декорів ДСП, виробництва TOB «Свиспан Лімітед» на підставі наказів по товариству харчувалися за принципом «шведського столу», оскільки відбувалася фуршетна подача харчів. Рушники, жилети та шапки, виготовлені для рекламних цілей з відповідним логотипом товариства та зареєстрованим товарним знаком, також поширювалися серед учасників представницьких заходів та серед потенційних і діючих покупців готової продукції. Також для потреб будь-якого працівника та відвідувача офісу товариства придбавалися чай, кава, вода, печиво. Саме з такою метою вони фактично і використані, бо були роздані (спожиті) невизначеному колу осіб. Отже, доходи фізичних осіб персоніфікувати неможливо.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 02 липня 2015 року адміністративний позов - задоволено.

Визнано протиправним та скасовано повністю податкове повідомлення-рішення Костопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області від 31 грудня 2014 року №0019871700.

Присуджено з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Свиспан Лімітед» (код ЄДРПОУ 32358806) суму судового збору у розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 (двадцять) коп., сплачену відповідно до платіжного доручення від 25 травня 2015 року №1619, оригінал якого знаходиться в матеріалах справи.

Не погодившись з прийнятим судовим рішенням, Відповідачем у справі подано до суду апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом норм як матеріального так і процесуального права просили скасувати зазначену постанову та прийняти нову - про відмову в задоволенні позову.

Вислухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з такого.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Свиспан Лімітед» пройшло процедуру державної реєстрації, а відтак набуло правового статусу субєкта господарювання в розумінні ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» від 15.05.2003 №755-IV (далі іменується Закон України №755-IV); перебуває на обліку у Костопільській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області (ст.63,64 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (далі іменується ПК України)); та зареєстроване за юридичною/податковою адресою: 35000, Рівненська область, Костопільський район, місто Костопіль, вулиця Степанська, будинок №9 (ст.45 ПК України, ст.ст.1,17,18 Закону України №755-IV).

Відповідно до направлень від 09.10.2014 №№161,162,163,164,165,166 та плану-графіка проведення планових виїзних перевірок, фахівцями Костопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області проведено перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Свиспан Лімітед», за результатами якої складено ОСОБА_3 «Про результати планової виїзної перевірки ТОВ «Свиспан Лімітед», код за ЄДРПОУ 32358806 з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2013 по 31.12.2013, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 по 31.12.2013» від 17.12.2014 №669/22/32358806 (далі іменується ОСОБА_3 перевірки) (а.с.9).

На підставі ОСОБА_3 перевірки фіскальним органом винесено податкове повідомлення-рішення від 31.12.2014 №0019871700 (а.с.12), яким збільшено суму грошового зобовязання по податку на доходи фізичних осіб у розмірі 46248 грн. 84 коп., в тому числі: за основним платежем 26136 грн. 48 коп., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 20112 грн. 36 коп.

За результатами адміністративного оскарження податкового повідомлення-рішення від 31.12.2014 №0019871700, Державною фіскальною службою України винесено рішення від 12.05.2015 №9944/6/99-99-10-01-03-15 (а.с.19), яким скаргу платника податків залишено без задоволення, а рішення фіскального органу - без змін.

Задовольняючі позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з наступного.

В ОСОБА_3 перевірки зазначено про порушення платником податків пп.14.1.47 п.14.1 ст.14, пп.162.1.1, 162.1.3 п.162.1 ст.162, пп.163.1.1 п.163.1 ст.163, абзацу другого п.164.1 ст.164, абзацу а) пп.164.2.17 п.164.2 ст.164, п.167.1 ст.167, п.168.1.1, 168.1.2 п.168.1 ст.168 ПК України, а саме: не утриманий і не перерахований до бюджету податок на доходи фізичних осіб в сумі 26136 грн. 48 коп., у випадку коли не оподатковано дохід, отриманий від товариства як додаткове благо;

та порушення позивачем ст.ст.51,70, пп.«а» п.176.2 ст.176 ПК України, п.3 Наказу Державної податкової служби України «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку» від 24.12.2010 №1020, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2011 за №46/18784 (далі іменується - Порядок №1020) (втратив чинність 01.04.2014), а саме: подання податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за період, що перевірявся, з недостовірними відомостями.

Відповідно до Розрахунку фінансових санкцій, сума визначеного фіскальним органом грошового зобовязання становить: 26136 грн. 48 коп. основний платіж + 19602 грн. 36 коп. - штраф у розмірі 75% суми нарахованого податкового зобовязання + 510 грн. 00 коп. сума штрафу відповідно до п.119.2 ст.119 ПК України = 46248 грн. 84 коп..

Реєстр правильності обчислення сум податку на доходи фізичних осіб (сторінка 84 ОСОБА_3 перевірки) містить дані щодо дат податкових накладних, оподатковуваних доходів, податку на доходи (утримано, слід утримати, сума недобору). Так, сума податку на доходи, яка підлягала утриманню, на думку фіскального органу, становить всього 26136 грн. 48 коп., сума недобору 26136 грн. 48 коп..

Відповідач зазначав, що сума податкового блага, наданого громадянам, не оподаткована, податок на доходи фізичних осіб не утриманий та не сплачений до бюджету. Вказані суми віднесені позивачем на Дт 949 «інші витрати операційної діяльності» та не віднесені до складу валових витрат з податку на прибуток підприємства. Суми податку на додану вартість скориговано товариством шляхом збільшення суми податкових зобовязань.

В ОСОБА_3 перевірки фіскальний орган навів такі розрахунки ПДФО по контрагентам: ПП ОСОБА_4 за харчування донараховано 4933 грн.35 коп.; ПП ОСОБА_5 за харчування донараховано 1491 грн.82 коп.; ПП ОСОБА_6 за харчування донараховано 3680 грн.47 коп.; ПП ОСОБА_3 за харчування донараховано 524 грн.90 коп.; ТОВ «Укрпродторгсервіс» - донараховано 995 грн. 29 коп.; ТОВ фірма «Пента» за рушники донараховано 2678 грн.82 коп.; ТОВ «Апекс ПІ» за жилети та шапки донараховано 3847 грн.06 коп.; ПП «ГРК Апельсин» за харчування донараховано 3956 грн. 47 коп.; ФОП ОСОБА_7 за харчування донараховано 2541 грн.18 коп.; ФОП ОСОБА_8 за харчування донараховано 1487 грн.12 коп..Фіскальний орган вважає, що Позивач не сплатив податок на доходи фізичних осіб внаслідок отримання останніми від товариства додаткового блага у вигляді вартості безоплатно отриманого харчування та рекламних подарунків.

Відповідно до наказу керівника підприємства від 24.10.2013 №1623 (а.с.164), з метою популяризації продукції Товариства з обмеженою відповідальністю «Свиспан Лімітед» на території Дніпропетровської області, що випускається під торговельною маркою SwissPan, налагодження довготривалих господарських взаємовідносин, наказано провести 26.10.2013 на базі конференц-залу готелю ТОВ «Парк Готель» конференцію для представників фірми-партнера (а.с.164).

Також, керівником підприємства винесено наказ від 15.11.2013 №1922 (а.с.166), про проведення рекламної кампанії продукції торговельної марки SwissPan, шляхом організації зустрічей з потенційними споживачами (покупцями) продукції.

Між позивачем та ФОП ОСОБА_3 укладено договір від 01.11.2013 №29 (а.с.167) щодо постачання продуктів харчування.

Між позивачем та ФОП ОСОБА_8 укладено договір від 12.12.2013 №С13/121 (а.с.168) щодо надання послуг з оренди приміщення ресторану «Європейський» з організацією фуршету.

Між позивачем та ФОП ОСОБА_7 укладено договір про надання послуг від 12.12.2013 №С13/120/1 (а.с.170) щодо забезпечення харчування (фуршет) для учасників семінару в кафе «Рамзес» 19.12.2013.

Між позивачем та ФОП ОСОБА_6 укладено договір від 23.10.2013 №2310-1с (а.с.171) щодо забезпечення харчування для конференції 26.10.2013 у місті Дніпропетровську; та договір від 12.12.2013 №1/1212 (а.с.172) щодо забезпечення харчування (фуршет) для учасників семінару 18.12.2013.

Між позивачем та ТОВ «Укрпродторгсервіс» укладено договір від 04.12.2013 №С13/117 (а.с.173) щодо оренди конференц-залу готелю «Кремінь» з відповідним обладнанням та іншими додатковими послугами.

Між позивачем та ПП ГРК «Апельсин» укладено договір від 04.12.2013 №С13/115 (а.с.175) щодо оренди конференц-залу готельного комплексу «Апельсин» з наданням додаткових послуг та обладнання.

Позивач зазначав, що з метою належної організації семінарів та зустрічей з потенційними клієнтами, ним було здійснено закупівлю продуктів харчування відповідно до укладених договорів та рекламної продукції з логотипами торговельної марки SwissPan для розповсюдження серед присутніх осіб.

Присутні на семінарах та представницьких заходах фізичні особи харчувалися за принципом «шведського столу», оскільки відбувалася саме фуршетна подача продуктів харчування. Рушники, жилети, шапки та інша продукція, виготовлена у рекламних цілях з відповідним логотипом товариства та зареєстрованим товарним знаком, також поширювалися серед учасників представницьких заходів та потенційних і діючих покупців (клієнтів) готової продукції. Також, для потреб працівників та відвідувачів товариства придбавались чай, кава, вода, печиво.

Тобто, продукти харчування та рекламні товари були використані (спожиті, роздані) невизначеному колу осіб, яких персоніфікувати неможливо.

Відповідно до пп.14.1.47 п.14.1 ст.14 ПК України, додаткові блага - кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов'язаний з виконанням обов'язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розділу IV цього Кодексу).

За правилами п.162.1 ст.162 ПК України, платниками податку є: фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні; податковий агент.

Підпунктом 163.1.2 п.163.1 ст.163 ПК України встановлено, що об'єктом оподаткування резидента є, зокрема, доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст.165 цього Кодексу) у вигляді: б) вартості майна та харчування, безоплатно отриманого платником податку, крім випадків, визначених цим Кодексом для оподаткування прибутку підприємств; е) вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку (пп.164.2.17 п.164.2 ст.164 ПК України).

За приписами пп.168.1.1 п.168.1 ст.168 ПК України, податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст.167 цього Кодексу.

Ставка податку становить 15% бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у п.п.167.2-167.5 цієї статті), у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри (п.167.1 ст.167 ПК України).

Відповідно до п.176.2 ст.176 ПК України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.

З аналізу даних норм вбачається, що джерелом нарахування і сплати податку є доходи (у вигляді додаткового блага) конкретних фізичних осіб. Визначальною умовою для оподаткування податком на доходи фізичних осіб є можливість їх ідентифікації.

У даному випадку, неможливо встановити ані осіб, яким на думку фіскального органу, надано додаткове благо, ані обсяг (кількість) спожитих (отриманих) ними товарів/послуг. Тобто, неможливим є визначення обєкта оподаткування.

Акт же перевірки не містить жодних посилань та інформації щодо конкретних фізичних осіб, яким на думку фіскального органу, надано додаткове благо також не встановлено конкретну суму додаткового блага, надану кожній окремій особі.

Таким чином, суд дійшов висновку, що розрахунок основного платежу та фінансових санкцій фіскальним органом проведено некоректно. Взято до уваги лише загальні суми вартості товарів/послуг відповідно до первинних документів, без визначення сум податку по окремим особам, а оскільки у даному випадку визначення обєкта оподаткування є неможливим то у платника податку відсутній обовязок утримувати та сплачувати податок на доходи фізичних осіб.

Відтак, притягнення платника податків до відповідальності у вигляді накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету 19602 грн.36 коп. (ст.127 ПК України); та штрафу за неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку - 510 грн.00 коп. (п.119.2 ст.119 ПК України), є безпідставним.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає оспорювану постанову такою, що прийнята відповідно до норм матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не дають підстав для її зміни чи скасування.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Костопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "02" липня 2015 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя М.М. Капустинський

судді: В.В. Євпак

ОСОБА_2

Повний текст cудового рішення виготовлено "22" вересня 2015 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Товариство з обмеженою відповідальністю "Свиспан Лімітед" вул.Степанська, 9,м.Костопіль,Рівненська область,35000

3- відповідачу/відповідачам: Костопільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Рівненській області вул.С.Руданського, 5,м.Костопіль,Рівненська область,35000

- ,