Ухвала суду № 52143415, 09.10.2015, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.10.2015
Номер справи
802/3737/15-а
Номер документу
52143415
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 802/3737/15-а

Головуючий у 1-й інстанції: Яремчук К.О.

Суддя-доповідач: Совгира Д. І.

09 жовтня 2015 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Совгири Д. І.

суддів: Білоуса О.В. Курка О. П. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Лисої С.Д.,

представника позивача: Кухар Ж.М.

представника відповідача: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Чернівецької районної організації політичної партії "Українське об'єднання патріотів - Укроп" на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом Чернівецької районної організації політичної партії "Українське об'єднання патріотів - Укроп" до Чернівецької районної виборчої комісії Вінницької області про скасування постанови та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до Чернівецької районної виборчої комісії Вінницької області про скасування постанови та зобов'язання вчинити дії.

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2015 року у задоволені адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з даною постановою суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги та просив суд задовольнити її.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився про причини неявки суду не повідомив, хоча про час та дату розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, яка прибула в судове засідання, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах апеляційної скарги у відповідності до частини 1 статті 195 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій визначені статтею 172 КАС України.

Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, що 30.09.2015 позивач як суб'єкт виборчого процесу для реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Чернівецької районної ради Вінницької області, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Чернівецькою районною організацією політичної партії "Українське об'єднання патріотів - УКРОП", звернувся до Чернівецької районної виборчої комісії Вінницької області.

Постановою Чернівецької районної виборчої комісії №10 від 01 жовтня 2015 року відмовлено в реєстрації кандидатів в депутати Чернівецької районної організації політичної партії "Українське об'єднання патріотів - УКРОП" у багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Чернівецької районної ради в зв'язку із порушенням порядку висування кандидатів в депутати, а саме: неповідомлення належним чином Чернівецької районної виборчої комісії про проведення конференції Чернівецької районної організації політичної партії "Українське об'єднання патріотів - УКРОП" з метою висування кандидатів у депутати Чернівецької районної ради.

Розглядаючи даний позов суд першої інстанції дійшов висновку про те, що відповідач правомірно та з дотриманням норм чинного законодавства України прийняв оскаржувану постанову № 10 від 01 жовтня 2010 року "Про відмову в реєстрації кандидатів в депутати у багатомандатному виборчому окрузі про виборах депутатів Чернівецької районної ради". Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

Постановою Центральної виборчої комісії від 29 серпня 2015 року № 209 оголошено з 05 вересня 2015 року початок виборчого процесу чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, призначених згідно з пунктом 1 постанови Верховної Ради України від 17 липня 2015 року № 645-УІІІ "Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2015 році".

Особливості проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначає Закон України "Про місцеві вибори" (далі - Закон).

При цьому, порядок висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, кандидатів у депутати обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних, рад (далі - кандидати в депутати), кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища регламентовано розділом VI Закону.

Відповідно до частини 2 статті 35 Закону право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, в тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради реалізується виборцями у відповідних багатомандатних виборчих округах через місцеві організації партій у порядку, передбаченому цим Законом.

Згідно з частиною 3 статті 35 Закону місцева організація партії може висувати кандидатів на місцевих виборах за умови, що відповідна місцева (республіканська в Автономній Республіці Крим, обласна, районна, міська, районна у місті) організація партії зареєстрована в установленому законом порядку, з урахуванням обмежень частини другої статті 12 цього Закону.

Пунктом 1 частини 3 статті 36 Закону передбачено, що районна організація партії може висунути виборчий список кандидатів у депутати відповідної районної ради, міської ради міста районного значення, що входить до складу цього району згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм (із закріпленням не більше ніж по одному кандидату в депутати у територіальному виборчому окрузі по виборах депутатів відповідної районної ради, міської ради міста районного значення, що входить до складу цього району згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм).

Загальний порядок висування кандидатів місцевою організацією партії врегульовано статтею 37 Закону України "Про місцеві вбори", частиною 1 якої передбачено, що висування кандидатів місцевою організацією партії проводиться на зборах (конференціях) цієї організації, які проводяться у порядку, передбаченому статутом партії.

Рішення зборів (конференції) про висування кандидатів у депутати від місцевої організації партії підписується керівником місцевої організації партії та скріплюється печаткою цієї місцевої організації партії або печаткою організації партії вищого рівня скріплюється печаткою цієї місцевої організації партії абегтгечаткою організації партії вищого рівня (частина 4 статті 37 Закону).

Про дату, час і місце проведення зборів (конференції) з метою висування кандидатів місцева організація партії повідомляє у письмовій формі відповідну територіальну виборчу комісію не пізніш як за день до дня проведення зборів (конференції). На таких зборах (конференції) мають право бути присутніми члени відповідної територіальної виборчої комісії (частина 5 статті 37 Закону).

В судовому засіданні представником позивача в підтвердження надіслання територіальній виборчій комісії повідомлення про дату, час і місце проведення конференції надано рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, у якому адресатом визначено Чернівецьку районну виборчу комісію, відправником зазначено Чернівецьку районну організацію політичної партії "Українське об'єднання патріотів - Укроп", датою подання поштової кореспонденції на поштове відділення зв'язку вказано 22.09.2015, датою отримання кореспонденції - 01.10.2015.

Однак, колегія суддів звертає увагу на те, що вказане рекомендоване повідомлення не свідчить про направлення на адресу відповідача саме письмового повідомлення про дату, час і місце проведення конференції, а відтак воно не може бути належним доказом, який би підтверджував факт надіслання відповідачу відповідного повідомлення.

Більше того, колегія суддів зважає на те, що положення частини 5 статті 37 Закону є імперативними, які прямо вказують на правила поведінки. З аналізу цієї норми слідує, що обов'язок повідомити у письмовій формі відповідну територіальну виборчу комісію не пізніш як за день до дня проведення зборів (конференції) вважається виконаним саме з моменту отримання останньою такого повідомлення та кореспондує праву членів виборчої комісії прийняти участь у проведенні такої конференції (чи зборів).

Тобто, лише направлення такого повідомлення, на переконання суду, не є дотриманням вимог порядку висування кандидатів місцевою організацією політичної партії.

Відповідно до частини 1 статті 38 Закону відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, у тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання документів, перелік яких наведений у цій статті.

Як доказ отримання Чернівецькою районною виборчою комісією Вінницької області всіх необхідних документів, визначених статтею 38 Закону, позивач серед додатків до позовної заяви надав довідку територіальної виборчої комісії № 8 від 30.08.2015.

Водночас, питання щодо отримання таких документів не є предметом дослідження у цій справі, оскільки виборча комісія відмовила у реєстрації кандидатів не в зв'язку з поданням неповного пакету документів.

Вичерпний перелік підстав, за наявності яких територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, визначений статтею 46 Закону України "Про місцеві вибори" та включає:

1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним;

2) відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом;

3) припинення громадянства України особи;

4) визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;

5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону;

6) висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".

Відтак, неповідомлення територіальну виборчу комісію про дату, час і місце проведення конференції є порушенням встановленого Законом порядку висування кандидата, а відповідно і підставою для відмови у реєстрації такого кандидата у депутати.

Щодо доводів позивача про те, що відсутність повідомлення Чернівецької районної виборчої комісії про дату, час і місце проведення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії не є підставою для відмови у реєстрації кандидатів в депутати у багатомандатному виборчому окрузі, то пунктом 1 частини 1 статті 46 Закону такі доводи спростовуються.

Враховуючи наведене, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що відповідач правомірно прийняв постанову № 10 від 01 жовтня 2010 року "Про відмову в реєстрації кандидатів в депутати у багатомандатному виборчому окрузі про виборах депутатів Чернівецької районної ради", оскільки в порушення порядку висування кандидатів у депутати відповідача не повідомлено про дату, час та місце проведення конференції, чим порушено право членів виборчої комісії прийняти участь у проведенні конференції.

Оскільки при розгляді даної справи колегія суддів встановила, що постанова Чернівецької районної виборчої комісії №10 від 01 жовтня 2015 року є правомірною, тому відсутні підстави для задоволення похідної від цієї позовної вимоги вимоги про зобов'язання відповідача зареєструвати кандидатів в депутати Чернівецької районної ради Чернівецької районної організації політичної партії "Українське об'єднання патріотів - УКРОП".

Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті рішення суду з одних лише формальних підстав.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції обґрунтовані, постанова суду ухвалена з додержанням норм матеріального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому підстав для її скасування не вбачається.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу Чернівецької районної організації політичної партії "Українське об'єднання патріотів - Укроп" залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2015 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та є остаточною відповідно до ст.177 КАС України.

Головуючий Совгира Д. І.

Судді Білоус О.В.

Курко О. П.