КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 810/4860/15 Головуючий у 1-й інстанції: Василенко Г.Ю.
Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.
П О С Т А Н О В А
Іменем України
09 жовтня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Твердохліб В.А.,
суддів Костюк Л.О., Троян Н.М.,
за участю секретаря Гуцул О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві апеляційну скаргу Іванківської районної організації Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» на постанову Київського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом Іванківської районної організації Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» до Іванківської районної виборчої комісії про скасування постанови та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Іванківська районна організація Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» (далі - Позивач) звернулася до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Іванківської районної виборчої комісії (далі - Відповідач) в якому з урахуванням уточнень позовних вимог, просила: скасувати постанову Відповідача від 01.10.2015 року №21 про відмову в реєстрації кандидатів в депутати Іванківської районної ради Київської області на чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних та міських голів, які відбудуться 25 жовтня 2015 року, які були висунуті Позивачем; зобов`язати Відповідача прийняти рішення щодо реєстрації кандидатів в депутати Іванківської районної ради Київської області на чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних та міських голів, які відбудуться 25 жовтня 2015 року, у відповідності до виборчого списку, який висунутий Позивачем.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2015 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням, Позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким задовольнити позов в повному обсязі.
В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника Позивача та заперечення представника Відповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 30 вересня 2015 року Позивачем до Відповідача подано документи для реєстрації кандидатами у депутати Іванківської районної ради Київської області в багатомандатному виборчому окрузі від політичної партії Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина», а саме: копію свідоцтва про реєстрацію місцевої організації; копію рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах; копію рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої партії; заяви осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутатів у кількості 24 штук; автобіографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати у кількості 24 штук; декларації про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати у кількості 24 штук; по чотири фотографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у народні депутати місцевої організації парті, розміром 4х6 см, у кількості 24 штуки; документ про внесення грошової застави; ксерокопія паспорта громадянина України у кількості 23 штуки.
Подання Позивачем зазначених документів Відповідачу підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою Іванківської районної виборчої комісії від 30.09.2015 року вих.№10 про прийняття та перелік документів для реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі від політичної партії Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» (а.с.13, том 1).
Постановою від 01.10.2015 року №21 Відповідач відмовив в реєстрації кандидатам у депутати до Іванківської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі від Іванківської районної організації Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» (а.с.8, том 1).
Статтею 71 Конституції України визначено, що вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Виборцям гарантується вільне волевиявлення.
Відповідно ст.141 Конституції України до складу сільської, селищної, міської, районної, обласної ради входять депутати, які обираються жителями села, селища, міста, району, області на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Строк повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, депутати якої обрані на чергових виборах, становить п'ять років. Припинення повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради має наслідком припинення повноважень депутатів відповідної ради.
Територіальні громади на основі загального, рівного, прямого виборчого права обирають шляхом таємного голосування відповідно сільського, селищного, міського голову, який очолює виконавчий орган ради та головує на її засіданнях. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових виборах, становить п'ять років.
Чергові вибори сільських, селищних, міських, районних, обласних рад, сільських, селищних, міських голів відбуваються в останню неділю жовтня п'ятого року повноважень відповідної ради чи відповідного голови, обраних на чергових виборах.
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначені Законом України «Про місцеві вибори» (далі - Закон).
Організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.
Згідно ст.10 Закону право висування кандидатів належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується громадянами України відповідно через республіканські в Автономній Республіці Крим, обласні, районні, міські, районні у містах організації політичних партій (далі - місцеві організації партій) або шляхом самовисування відповідно до цього Закону.
Пунктом 5 частини 2 статті 25 Закону передбачено, що виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної, районної ради, включених до виборчих списків кандидатів у депутати місцевих організацій політичних партій, представників, уповноважених осіб місцевих організацій партій - суб'єктів відповідного виборчого процесу, видає їм посвідчення.
Умови реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі передбачені статтею 38 Закону України «Про місцеві вибори».
Так, відповідно ч.1 ст.38 Закону відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, у тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання таких документів:
1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації відповідної політичної партії вищого рівня;
2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, засвідченої територіальним органом центрального органу виконавчої влади, до повноважень якого належать питання реалізації державної політики у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, або посвідченої нотаріально, після офіційного оголошення про початок виборчого процесу;
3) копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії;
4) рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, яке повинне бути підписане керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується підписом керівника та печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);
5) виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, підписаного керівником місцевої організації партії, засвідченого печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, та в електронному вигляді;
6) заяв осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії і бути кандидатом у депутати по відповідному територіальному виборчому округу (крім першого кандидата у такому списку, який згоди бути кандидатом у депутати по територіальному виборчому округу не надає) та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;
7) автобіографій осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, що обов'язково повинні містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;
8) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати від відповідної місцевої організації партії, відповідно до статті 45 цього Закону;
9) по чотири фотографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, розміром 4 х 6 сантиметрів;
10) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 44 цього Закону.
До зазначених у цій частині документів додаються ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (ксерокопії тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати відповідної місцевої організації партії.
Положеннями статті 41 Закону передбачено, що кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону.
Подання документів до територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі закінчується за 24 дні до дня голосування.
Згідно п.2 ч.1 ст.46 Закону територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом.
Відповідно ч.2 ст.46 Закону рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення видається особі, яка відповідно до частини четвертої статті 41, частини другої статті 42, частини другої статті 43 цього Закону подавала документи для реєстрації кандидата (кандидатів) в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, або кандидату особисто у строки, визначені частиною дев'ятою статті 41, частиною четвертою статті 42, частиною четвертою статті 43 цього Закону.
Аналізуючи наведені правові норми колегія суддів звертає увагу, що статтею 38 Закону України «Про місцеві вибори» передбачений вичерпний перелік документів, які повинні бути подані для реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі. У разі їх відсутності, територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати.
Як вбачається з оскаржуваної постанови Відповідача від 01.10.2015 року №21, Позивачем подані не всі документи у відповідності вимог ст.38 Закону України «Про місцеві вибори», а саме:
- відсутня заява про реєстрацію кандидатів у депутати, підписана керівником місцевої організації партії та засвідчена печаткою місцевої організації партії або організації відповідної політичної партії вищого рівня;
- відсутній виборчий список кандидатів у депутати від місцевої організації партії за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, підписаного керівником місцевої організації партії, засвідченого печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, та в електронному вигляді;
- автобіографії кандидатів не відповідають вимогам ч.7 ст.38 Закону України «Про місцеві вибори»;
- фотографії окремих кандидатів не відповідають вимогам ч.9 ст.38 Закону України «Про місцеві вибори»;
- на одного кандидата відсутній пакет документів для реєстрації;
- в одного кандидата відсутня ксерокопія паспорта.
Між тим, представник Позивача зазначає, що ним до Іванківської районної виборчої комісії подано перелік документів для реєстрації кандидатів у депутати згідно вимог ст.38 Закону України «Про місцеві вибори», що підтверджується довідками комісії від 30.09.2015 року вих.№10 та вих.№12.
Які саме документи подані Позивачем відповідно довідки від 30.09.2015 року вих.№10 наведено вище.
З довідки від 30.09.2015 року вих.№12 вбачається, що Позивачем подано заяву про реєстрацію кандидатів у депутати, виборчий список кандидатів у депутати від місцевої організації партії та ксерокопію паспорта громадянина ОСОБА_2 (а.с.14, том.1).
Пунктом 13 Порядку організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів, затвердженого Постановою Центральної виборчої комісії від 05 вересня 2015 року №228 передбачено, що документи та звернення, що надходять до виборчої комісії, мають право приймати голова комісії, заступник голови комісії, секретар або інші члени комісії, уповноважені на це її рішенням.
Документи, звернення реєструються в день їх надходження в журналі реєстрації документів, заяв і скарг у виборчій комісії.
Реєстраційний (вхідний) номер, що відповідає порядковому номеру запису в журналі реєстрації документів, заяв і скарг, та дата надходження зазначаються у правій нижній частині першого аркуша документа, звернення або на іншому вільному від тексту місці цього аркуша (крім місця, визначеного для підшивки).
З наявної в матеріалах справи копії Журналу вихідної кореспонденції Іванківської районної виборчої комісії вбачається, що реєстрація довідки від 30.09.2015 року вих.№12 у вказаному журналі відсутня.
Однак, на думку колегії суддів, відсутність реєстрації вказаної довідки, не є підставою для відмови в реєстрації кандидатів в депутати, з огляду на таке.
При апеляційному розгляді сторонами не заперечувалось, що довідки, які видані комісією про прийняття та перелік документів, заповнюються членами виборчої комісії.
Так, вказані довідки містять ідентичні записи виконані ручкою, а не друкованим способом та візуально визначається здійснення цих записів одним почерком.
Представниками сторін відсутність реєстрації в Журналі вихідної кореспонденції Іванківської районної виборчої комісії пояснюється великою завантаженістю та неуважністю членів виборчої комісії.
Неподання Позивачем Виборчого списку кандидатів у депутати, спростовується самою оскаржуваною постановою суб»єкта владних повноважень, де є запис про відсутність пакету документів на одного з кандидатів, з огляду на таке.
Згідно довідки від 30.09.2015 року вих.№10 подано 24 пакета документів, а з Виборчого списку кандидатів у депутати Іванківської районної ради висунутих Іванківською районною організацією ВО «Батьківщина» у багатомандатному виборчому окрузі на зборах (конференції) цієї організації цієї політичної партії, що відбулися (відбулася) 24.09.2015 року вбачається, що висунуто 25 кандидатів у депутати.
На думку суду, Відповідач не мав можливості дійти висновку про відсутність пакету документів на одного з кандидатів у депутати при неподанні Позивачем Виборчого списку.
Таким чином, в ході апеляційного розгляду спростовано позицію Відповідача щодо неподання документів згідно довідки від 30.09.2015 року вих.№12.
Представник Позивача суду пояснив, що до затвердженого виборчого списку кандидатів у депутати включено 25 осіб, проте одним з них не було надано згоду балотуватися у депутати від цієї місцевої організації партії, тому на одного з кандидатів відсутній пакет документів для реєстрації.
Частиною 6 статті 41 Закону передбачено, що особа, включена місцевою організацією партії до виборчого списку кандидатів у депутати, яка на день подання заяви місцевою організацією партії про реєстрацію кандидатів у депутати до територіальної виборчої комісії не дала згоди балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії відповідно до пункту 6 частини першої статті 38 цього Закону, вважається виключеною з цього виборчого списку з дня подання зазначеної заяви місцевою організацією партії до територіальної виборчої комісії. Заява такої особи про згоду балотуватися, подана після подання заяви відповідною місцевою організацією партії про реєстрацію кандидатів у депутати, не приймається.
В оскаржуваній постанові суб»єкта владних повноважень зазначено, що подані Позивачем документи містять окремі недоліки, однак не вказано, в чому саме полягають ці недоліки та відносно, яких кандидатів у депутати вони виявлені; також не зазначено чому, та на підставі якої норми закону, не проведено реєстрацію тих кандидатів у депутати відносно, яких подані документи відповідають вимогам ст.38 Закону України «Про місцеві вибори».
З огляду на вказане, колегія суддів дійшла висновку про можливість задоволення позовних вимог щодо скасування оскаржуваної постанови суб»єкта владних повноважень та зобов»язання Відповідача повторно розглянути подані Позивачем документи та прийняти рішення відповідно вимог чинного законодавства.
Суд першої інстанції на наведене уваги не звернув та помилково дійшов висновку про необхідність відмови у задоволенні позову.
Відповідно до ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду суд апеляційної інстанції має право, зокрема, скасувати постанову суду та прийняти нову постанову.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що порушення норм матеріального та процесуального права призвели до неправильного вирішення справи, тому рішення суду першої інстанції слід скасувати та постановити нове про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 172, 177, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Іванківської районної організації Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» задовольнити.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2015 року скасувати та прийняти нову постанову наступного змісту.
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Іванківської районної виборчої комісії від 01.10.2015 року №21 про відмову в реєстрації кандидатам у депутати до Іванківської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі від Іванківської районної організації Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» на чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних та міських голів, які відбудуться 25 жовтня 2015 року.
Зобов`язати Іванківську районну виборчу комісію повторно розглянути подані Іванківською районною організацією Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» документи для реєстрації кандидатів в депутати Іванківської районної ради у багатомандатному виборчому окрузі на чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних та міських голів, які відбудуться 25 жовтня 2015 року та прийняти рішення щодо реєстрації кандидатів у депутати відповідно до чинного законодавства.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Твердохліб В.А.
Судді Костюк Л.О.
Троян Н.М.
Головуючий суддя Твердохліб В.А.
Судді: Троян Н.М.
Костюк Л.О.