УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
___________
_______________
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "05" жовтня 2015 р. Справа № 906/1177/15
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Прядко О.В.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 - довір. № НЮ-21 від 02.01.2015;
від відповідача: ОСОБА_2 - довір. від 10.09.2015 (присутній в с/з 28.09.2015);
ОСОБА_3 - довір. від 02.04.2015
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" (м. Львів) в особі Відокремленого підрозділу "Рівненська дирекція залізничних перевезень" (м. Рівне)
до Державного підприємства "Городницьке лісове господарство" (смт. Городниця, Новоград-Волинський район, Житомирська область)
про стягнення 36335,00 грн
У відповідності до ст. 77 ГПК України, в судовому засіданні 28.09.2015 було оголошено перерву до 09:30 05.10.2015
Згідно з ч. 3 ст. 69 ГПК України, строк розгляду спору було продовжено на п'ятнадцять днів.
Позивач подав до суду позов про стягнення з відповідача 36335,00 грн штрафу за неправильно зазначену у залізничній накладній масу вантажу.
Представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача не заперечив факт перевищення маси вантажу при оформленні документів на відправлення вагонів, однак вказав, що дане порушення сталося внаслідок неможливості проведення зважування вагону вантажопідйомністю 55 т та довжиною бази вагону 17750,00 мм на станції Новоград-Волинський. Зважаючи, що в діях відповідача відсутній прямий умисел при допущенні правопорушення, що тягне за собою накладення штрафу, враховуючи, що відповідачем вже відшкодовані позивачу всі витрати пов'язані з переваженням вагону, відповідач просить суд, на підставі поданого ним клопотання, зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій.
Згідно з відзивом від 23.09.2015 вих. № 95/ДНЮ-3 на клопотання відповідача від 10.08.2015, позивач проти зменшення розміру штрафних санкцій заперечив з тих мотивів, що, по-перше, штраф підлягає стягненню за сам факт допущення вантажовідправником порушень транспортного законодавства, незалежно від того, чи завдано залізниці у зв'язку з цим збитки; по-друге, факт відсутності на станції відправника певного виду ваг для визначення маси вантажу не позбавляє вантажовідправника можливості замовити зважування вантажу у перевізника чи замовити послугу зважування у третьої особи для встановлення дійсної його ваги та уникнення можливих штрафних санкцій з боку перевізника; по-третє, штраф згідно з Угодою про міжнародне залізничне вантажне сполучення не є адміністративно-господарською санкцією, як стверджує відповідач, застосовуючи ч. 2 ст. 241 ГКУ (а. с. 63, 64).
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з матеріалів справи, згідно з залізничною накладною № 492223 від 18.02.2015 зі станції Новоград-Волинський 1 Південно-Західної залізниці до станції призначення Дорнешти, Румунія, державним підприємством "Городницьке лісове господарство" (відповідач/вантажовідправник) було направлено SC HOLZINDUSTRIE SCHWEIGOFER S.R.L. вантаж: колоди із сосни звичайної.
Пунктом 37 Статуту залізниць передбачено, що під час здавання вантажів для перевезення у накладній відправником має бути зазначена їх маса. Загальна маса вантажу визначається шляхом зважування на вагах або підрахуванням маси на вантажних місцях за трафаретом чи стандартом. ОСОБА_3 вантажів визначається відправником.
Як зазначено вантажовідправником у залізничній накладній № 492223 від 18.02.2015, у вагоні № 91503771 вантажопідйомністю 55000 кг, було поміщено вантажу: масою нетто 54970, тара 32500, кількість місць - 5 (а. с. 11, 12).
Згідно з п. 24 Статуту залізниць визначено, що вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ними у накладній.
Залізниця має право перевіряти правильність цих відомостей, а також періодично перевіряти кількість та масу вантажу, що зазначаються у накладній.
Якщо на шляху прямування вагонів з товарами (вантажами), які перебувають під митним контролем, з'ясовується в результаті перевірки, регламентованої частиною третьою параграфа 2 статті 12 Угоди про міжнародне залізничне вантажне сполучення (УМВС), невідповідність (перевищено межі похибки ваг і природної втрати товару (вантажу)) фактичної ваги товару (вантажу) вазі, зазначеній у перевізних документах, начальник цієї станції письмово повідомляє найближчу митницю (або митний пост), у зоні діяльності якої розташована станція, про виявлену невідповідність і про потребу виконання відповідних дій, а такі вагони підлягають відчепленню (п. 4.4 Інструкції про взаємодію посадових осіб митних органів, що здійснюють митні процедури в міжнародному залізничному сполученні, і працівників залізниць України", затвердженої наказом Державної митної служби та Міністерством транспорту та зв'язку від 18.09.2008 № 1019/1143).
20.02.2015 по прибуттю поїзда з вагоном № 91503771 на станцію Здолбунів Львівської залізниці на підставі показників тензометричної ваги та акту загальної форми № 184 від 20.02.2015 (а. с. 15), даний вагон було відчеплено для комісійного зважування на статичній вазі.
23.02.2015 начальник станції Здолбунів Рівненської дирекції залізничних перевезень звернувся з повідомленням вих. № ДС-2/184 та доповненням до нього до митного посту "Рівне-центральний" Рівненської митниці ДФС щодо перевантаження вантажу більше вантажопідйомності залізничного вагону № 91503771, який переміщувався в режимі експорт за МД № 101040000/2015/001228 від 28.01.2015.
Листом (а. с. 16) митний пост "Рівне-центральний" Рівненської митниці ДФС не заперечив проти вивантаження залізничного вагону № 91503771 з метою перевірки маси вантажу.
В подальшому вантаж було вивантажено з вагону № 91503771 у вагони № 61751731, № 65377111, № 54065875.
Результати комісійного зважування вагонів було зафіксовано у комерційному акті серії Б № 017714/17 від 24.02.2015, складеному на підставі ст. 129 Статут у залізниць, де зазначено, що працівниками станції Здолбунів Львівської залізниці проведено комісійне зважування маси вантажу на 150 т залізничних вагах, клеймо 2014 р., та виявлено: вагон № 61751731 брутто 49500, тара 23500, нетто 26000, вагон № 65377111 брутто 35000, тара 21500, нетто 13500, вагон № 54065875 брутто 52200, тара 23200, нетто 29000. Всього нетто вантажу складає 68500 кг. Згідно з документом маса вантажу в вагоні № 9150377 складає 54970 кг, тобто надлишок вантажу проти документа складає 13530 кг. Вантажопідйомність вагону 55 т, тобто вагон завантажений більше вантажопідйомності на 13500 кг, що загрожує безпеці руху потягів.
Згідно з параграфом 4 статті 12 Угоди про міжнародне залізничне вантажне сполучення передбачено, що у випадку перевантаження вагону понад його вантажопідйомність, надлишок маси вантажу, виявлений по дорозі відправлення, вивантажується і надається в розпорядження відправнику.
В матеріалах справи міститься лист від 21.02.2015 вих. № 125 (а. с. 20), згідно з яким вантажовідправник, у зв'язку з виникненням комерційної несправності завантаженого вагона № 91503771 понад вантажопідйомність в кількості 13500 кг та зважаючи на те, що вантаж у вагоні замитнений і відповідає вказаній кубатурі в залізнично-транспортній накладній, просить начальника станції Здолбунів лишки вагону відправити за призначенням в іншому вагоні.
Як вбачається з комерційного акту, відповідно до листа вантажовідправника від 21.02.2015 вих. № 125, надлишок вантажу колод із сосни звичайної в кількості 13500 кг, із вагону № 91503771 був відвантажений у вагон № 65377111, на який було оформлено досильний перевізний документ Здолбунів Льв. - Дорнешти, Румунія № 35788033 від 24.02.2015 (а. с. 13, 14).
Частиною 1 ст. 216 ГК України визначено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
У разі порушення зобов'язань, що випливають із договору перевезення, сторони несуть відповідальність, встановлену за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами) (ст. 920 ГК України).
Приписами ст. 12 параграфу 3 п. 3 ч. 1 УМВС передбачено, що при неправильному, неповному та неточному зазначенні в накладній відомостей і заяв в результаті чого: при завантаженні вантажу відправником було допущено перевантаження вагону поза його максимальну вантажопідйомність (параграф 6 статті 9 УМВС), відправник сплачує перевізнику штраф.
Згідно з ч. 3, 4 параграфу 3 статті 12 УМВС вказано, що штраф по пункту 3 даного параграфу стягується у відповідності зі статтею 15 в п'ятикратному розмірі провізної плати за перевезення надлишку маси вантажу на залізничній дорозі, на якій був виявлений цей надлишок.
Передбачені вказаним параграфом штрафи залізнична дорога вправі стягувати незалежно від відшкодування збитків та інших штрафів, які сплачуються відправником/одержувачем у відповідності з умовами даної Угоди.
Положення аналогічного змісту щодо відповідальності вантажовідправника містяться в ст. ст. 118, 122 Статуту залізниць України.
З розрахунку залізниці вбачається, що до сплати вантажовідправнику за перевезення лишку маси вантажу було нараховано штраф у розмірі 36335,00 грн (а. с. 10).
28.05.2015 на адресу вантажовідправника було надіслано претензію від 25.05.2015 вих. № ДН-3-2/491 з вимогою сплатити штраф у вище вказаній сумі (а. с. 21).
У відповідь на претензію, вантажовідправник листом-повідомленням від 22.06.2015 вих. № 321 претензію не визнав, вважаючи, що в його діях відсутній умисел, а отже вина, при допущенні правопорушення, що тягне за собою накладення штрафу (а. с. 22).
В судовому засіданні 10.08.2015 представник вантажовідправника подав до суду письмове клопотання про зменшення розміру нарахованих до стягнення штрафних санкцій, з підстав у ньому викладених (а. с. 56, 57).
Нормами ч. 1 ст. 233 ГК України передбачено, що у разі якщо належні до сплати штрафні санкції (неустойка, штраф, пеня) надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу.
При вирішенні клопотання вантажовідправника судом враховано, що ним не заперечується той факт, що на станції призначення при переважуванні на вагонних вагах вантажу було виявлено невідповідність його фактичної маси масі, вказаній у залізничній накладній.
Крім того, вантажовідправником не заперечується та обставина, що вагон № 91503771 був не першим, завантажений ним з порушення приписів Статуту залізниць України в частині оформлення перевізних документів у графі комплекту "ОСОБА_3 вантажу в кг, визначена відправником", оскільки відправлений ним після вагону № 91505859, який був також завантажений з надлишком маси вантажу на 13300 кг та прямував в Румунію 14.02.2015 через станцію Новоград-Волинський, тобто напередодні відправки вагону № 91503771, що сталася 18.02.2015.
По вказаному факту представниками залізниці був складений акт загальної форми та комерційний акт, про що повідомлено вантажовідправника, що свідчить про обізнаність останнього щодо неможливості проведення на станції Новоград-Волинський зважування вагону вантажопідйомністю 55 та довжиною бази вагону 17750,00 мм, та виключає відсутність умислу в діях вантажовідправника щодо завантаження вагону № 91503771 понад встановлену масу вантажу.
Крім того, суд погоджується з твердженням залізниці щодо того, що штраф, передбачений ст. ст. 118, 122 Статуту залізниць України, підлягає стягненню за сам факт допущення вантажовідправником зазначених порушень, незалежно від того, чи завдано залізниці у зв'язку з цим збитки.
При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що зменшення розміру штрафних санкцій є правом суду, а не його обов'язком, право на реалізацію якого виникає при доведенні стороною винятковості обставин порушення договірного зобов'язання.
З огляду на викладене, суд відмовляє у зменшенні штрафу за перевантаження вагону поза його максимальну вантажопідйомність, оскільки вказані дії вантажовідправника загрожують безпеці руху потягів, а відсутність вагонних вагів для зважування вагону вантажопідйомністю 55 та довжиною бази вагону 17750,00 мм на залізничній станції не є винятковою обставиною з огляду на обізнаність відправника про їх відсутність, можливість завантаження відправником вантажу в інші вагони з протяжністю та характеристиками, що дозволяють здійснити зважування маси вантажу, чи можливість відправника замовити послугу зважування у третьої особи для встановлення дійсної його ваги та уникнення можливих штрафних санкцій з боку перевізника, а також повторність значного перевантаження.
Відповідно до статей 33 та 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень належними та допустимими у справі доказами; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Слід зазначити, що позивач належними та допустимими доказами довів вину відповідача у неправильному зазначенні маси вантажу в вагоні № 91505859 проти перевізного документа, що спричинило перевантаження вагону та як наслідок стало підставою для притягнення вантажовідправника до відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 36335,00 грн.
Таким чином, суд вважає позовні вимоги позивача обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства, та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Державного підприємства "Городницьке лісове господарство" (11714, Житомирська обл., Новоград-Волинський р-н, смт. Городниця, вул. 13-річчя Жовтня, буд. 5, код ЄДРПОУ 13552379)
на користь Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" (79007, м. Львів, вул. Гоголя, буд. 1, код ЄДРПОУ 01059900):
- 36335,00 грн штрафу;
- 1827,00 грн судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено: 09.10.15
Суддя Прядко О.В.
Віддрукувати:
1 - в справу
2 - позивачу - 33028, м. Рівне, вул. 16 Липня, буд. 17
3 - відповідачу - 11700, Житомирська обл., м. Новоград-Волинський, вул. Шевченка, буд. 54