Постанова № 52138706, 05.10.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
05.10.2015
Номер справи
826/12607/15
Номер документу
52138706
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 жовтня 2015 року № 826/12607/15

В приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Великій Васильківській, 81-а, Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку письмового провадження справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Декатая»

до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві

про визнання протиправними дій, зобов’язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Декатая» звернулося до суду з позовом про визнання протиправною відмову Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві у реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю «Декатая» як платника податку доданої вартості та про зобов’язання Державну податкову інспекцію у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві зареєструвати Товариство з обмеженою відповідальністю «Декатая» як платника податку доданої вартості.

В обґрунтування наведених вимог позивач посилається на Податковий кодекс України та зазначає, що Державна податкова інспекція у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві протиправно відмовляє у реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю «Декатая» як платника податку доданої вартості та вказує, що товариство знаходиться за адресою реєстрації.

Представник відповідача заперечив по суті заявлених позовних вимог з огляду на положення Податкового кодексу України, Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 14 листопада 2014 року № 1130, та зазначив, що Державна податкова інспекція у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві правомірно відмовила у реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю «Декатая» як платника податку доданої вартості, оскільки на момент подачі реєстраційних заяв про реєстрацію в якості платника ПДВ Товариство з обмеженою відповідальністю «Декатая» мало стан « 9» - направлено повідомлення про відсутність за місцезнаходженням, тобто заява подана з недостовірними даними.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

2 березня 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Декатая» звернулося до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві із реєстраційною заявою платника податку на додану вартість.

Листом від 3 березня 2015 року за № 3505/10/26-50-11-01-10 Державна податкова інспекція у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві запропонувала Товариству з обмеженою відповідальністю «Декатая» надати реєстраційну заяву 1-ПДВ оформлену належним чином, оскільки у поданій реєстраційній заяві встановлено зазначення недостовірних даних, а саме: пункт 4 місцезнаходження платника надана інформація не відповідає дійсності, а саме: Товариство з обмеженою відповідальністю «Декатая», податковий номер 39611864, відсутнє за вказаною адресою.

9 квітня 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Декатая» повторно звернулося до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві із реєстраційною заявою платника податку на додану вартість

Листом від 14 квітня 2015 року за № 6294/10/26-50-11-01-10 Державна податкова інспекція у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві запропонувала Товариству з обмеженою відповідальністю «Декатая» надати реєстраційну заяву 1-ПДВ оформлену належним чином, оскільки у поданій реєстраційній заяві встановлено зазначення недостовірних даних, а саме: пункт 4 місцезнаходження платника надана інформація не відповідає дійсності, а саме: Товариство з обмеженою відповідальністю «Декатая», податковий номер 39611864, відсутнє за вказаною адресою.

27 травня 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Декатая» звернулося до заступника начальника Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві із заявою від 25 травня 2015 року № 17-Д щодо відмови в реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю «Декатая» платником ПДВ.

16 червня 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Декатая» звернулося до начальника Головного управління ДФС у м. Києві із заявою про реєстрацію платника ПДВ.

Листом від 3 червня 2015 року за № 9634/10/26-50-11-01-10 Державна податкова інспекція у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві запропонувала Товариству з обмеженою відповідальністю «Декатая» надати реєстраційну заяву 1-ПДВ оформлену належним чином, оскільки у поданій реєстраційній заяві встановлено зазначення недостовірних даних, а саме: пункт 4 місцезнаходження платника надана інформація не відповідає дійсності, а саме: Товариство з обмеженою відповідальністю «Декатая», податковий номер 39611864, відсутнє за вказаною адресою.

Відповідно до пункту 183.1 статті 183 Податкового кодексу України будь-яка особа, що підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку, подає до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву.

У разі обов'язкової реєстрації особи як платника податку реєстраційна заява подається до контролюючого органу не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, визначеного у статті 181 цього Кодексу (пункт 183.2 статті 183 Податкового кодексу України)..

У разі добровільної реєстрації особи як платника податку або особи, яка відповідає вимогам, визначеним підпунктом 6 пункту 180.1 статті 180 цього Кодексу, реєстраційна заява подається згідно з пунктом 183.7 цієї статті не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку податкового періоду, з якого такі особи вважатимуться платниками податку та матимуть право на податковий кредит і виписку податкових накладних (пункт 183.3 статті 183 Податкового кодексу України).

Особи, зазначені у пункті 183.3 цієї статті, можуть навести у заяві бажаний (запланований) день реєстрації як платника податку, що відповідає даті початку податкового періоду (календарний місяць), з якого такі особи вважатимуться платниками податку та матимуть право на виписку податкових накладних (пункт 183.4 статті 183 Податкового кодексу України).

Реєстрація осіб, зазначених в абзаці другому пункту 183.4 цієї статті, діє з першого числа календарного кварталу, в якому буде застосовуватися ставка єдиного податку, що передбачає сплату податку на додану вартість.

Відповідно до пункту 183.7 статті 183 Податкового кодексу України заява про реєстрацію особи як платника податку подається особисто такою фізичною особою або безпосередньо керівником або представником юридичної особи - платника (в обох випадках з документальним підтвердженням особи та повноважень) до контролюючого органу за місцезнаходженням (місцем проживання) особи.

Пунктом 183.8. статті 183 Податкового кодексу України контролюючий орган відмовляє в реєстрації особи як платника податку, якщо за результатами розгляду реєстраційної заяви та/або поданих документів встановлено, що особа або не відповідає вимогам, визначеним статтею 180, пунктом 181.1 статті 181, пунктом 182.1 статті 182 та пунктом 183.7 статті 183 цього Кодексу, або якщо існують обставини, які є підставою для анулювання реєстрації згідно із статтею 184 цього Кодексу, а також якщо при поданні реєстраційної заяви чи визначенні бажаного (запланованого) дня реєстрації не дотримано порядок та строки (терміни), встановлені пунктами 183.1, 183.3 - 183.7 цієї статті.

Згідно пункту 183.9. статті 183 Податкового кодексу України у разі відсутності підстав для відмови у реєстрації особи як платника податку контролюючий орган зобов'язаний протягом трьох робочих днів після надходження реєстраційної заяви до контролюючого органу внести до реєстру платників податку запис про реєстрацію такої особи як платника податку.

У відповідності до підпункту «ж» пункту 184.1. статті 184 Податкового кодексу України реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач в реєстраційних заявах вказав місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Декатая»: м. Київ, вул. Малокитаївська, 29, приміщення 2.

10 лютого 2015 року та 14 квітня 2015 року заступником начальника ОУ ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві складені довідки № 353/7 та № 1306/1, згідно яких податковим органом місцезнаходження платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «Декатая» не встановлено.

Згідно повідомлень Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві від 10 лютого 2015 року № 287/26-50-11-10-19 та від 14 квітня 2015 року № 722/26-50-11-01-10, Товариство з обмеженою відповідальністю «Декатая» відсутнє за місцезнаходженням – м. Київ, вул. Малокитаївська, 29, офіс 2.

Як зазначив представник Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві мало стан « 9» - направлено повідомлення про відсутність за місцезнаходженням.

Відповідно до пункту 1.2 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 9 грудня 2011 року № 1588, ведення обліку платників податків є одним із способів податкового контролю. Облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення органами державної податкової служби контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Згідно розділу ХІІ Порядку обліку платників податків і зборів з метою більш повного обліку платників податків - юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців, унеможливлення отримання юридичними особами або фізичними особами - підприємцями неконтрольованих доходів підрозділи органів державної податкової служби, до функцій яких входить ведення обліку платників податків, повинні забезпечувати систематичний контроль за повнотою та своєчасністю взяття на облік юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців органами державної податкової служби після здійснення їх державної реєстрації, реорганізації та внесення змін до Єдиного державного реєстру чи установчих документів.

У рамках проведення цих заходів, а також при призначенні чи проведенні будь-якого виду перевірки платника податків чи при виконанні інших службових обов'язків працівниками органів державної податкової служби здійснюється або може здійснюватись перевірка місцезнаходження (місця проживання) платника податків.

Щодо кожного платника податків, стосовно якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та нез'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ органу державної податкової служби, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за встановленою формою.

Якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) органу державної податкової служби приймає рішення про направлення до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за ф. № 18-ОПП (додаток 24) для вжиття заходів, передбачених частиною дванадцятою статті 19 Закону.

Згідно абзацу першого частини одинадцятої статті 19 Закону України від 15.05.2003 № 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі – Закон № 755-IV) юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Частиною дванадцятою статті 19 Закону № 755-IV у разі ненадходження в установлений частиною одинадцятою цієї статті строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки.

У разі надходження (поштовим відправленням або в електронному вигляді в порядку взаємообміну) державному реєстратору від органу доходів і зборів повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.

Відповідно до частини чотирнадцятої статті 19 Закону № 755-IV у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Якщо державному реєстратору повернуто поштового відправлення, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.

Згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців місцезнаходженням Товариства з обмеженою відповідальністю «Декатая» є: м. Київ, вул. Малокитаївська, 29, приміщення 2.

Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, державним реєстратором 2 березня 2015 року та 27 липня 2015 року внесені записи про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, 31 січня 2015 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Береги Дніпра», як орендарем, та Товариством з обмеженою відповідальністю «Декатая», як суборендарем, укладено договір № 29-01/15-ГМ суборенди нежитлових приміщень, за умовами якого орендар надає, а суборендар приймає у платне, строкове користування частину нежитлового приміщення площею 11 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Малокитаївська, 29, приміщення 2, для використання як офісні приміщення.

Враховуючи наведене та з огляду на те, що з аналізу витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців вбачається, що державним реєстратором не вносився запис про відсутність юридичної особи позивача за її місцезнаходженням, суд приходить до висновку про необґрунтованість доводів представника Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м Києві щодо незнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Декатая» за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та щодо зазначення позивачем в реєстраційній заяві недостовірних даних.

Відповідно до статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Частиною четвертою статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Згідно статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В контексті наведеного суд зазначає, що під час розгляду справи відповідач не навів жодних обставин та доказів, які б свідчили про наявність підстав для відмови в реєстрації позивача як платника податку.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до частини першої 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною відмову Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві у реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю «Декатая» як платника податку доданої вартості.

3. Зобов’язати Державну податкову інспекцію у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві зареєструвати Товариство з обмеженою відповідальністю «Декатая» як платника податку доданої вартості.

4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Декатая» (ідентифікаційний код 39611864) судові витати у розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя М.А. Бояринцева