Постанова № 52137182, 08.10.2015, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.10.2015
Номер справи
813/5721/15
Номер документу
52137182
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 жовтня 2015 року о 19 год.52 хв. № 813/5721/15

Львівський окружний адміністративний суд, у складі колегії:

головуючого-суддіЛанкевича А.З.

суддіКарпяк О.О.,

суддіМартинюка В.Я.

секретар судового засіданняФуртак А.В.,

за участі представників

позивача.ОСОБА_1,

відповідачаОСОБА_2,

третьої особиОСОБА_3, ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Львівської міської організації Всеукраїнського обєднання Свобода до Львівської міської виборчої комісії Львівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_5 організація політичної партії Опозиційний блок у місті Львові, про скасування рішення, -

встановив :

Позивач звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправною і скасувати постанову Львівської міської виборчої комісії Львівської області №32 від 01.10.2015 року Про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Львівської міської ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року в частині реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Львівської міської ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року від Львівської міської організації Опозиційний блок.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оскаржене рішення прийнято з порушенням вимог ст. 37 Закону України Про місцеві вибори, яке полягало в тому, що на зборах (конференції) Львівської міської організації Опозиційний блок, на якому висувались кандидати у депутати, не було членів відповідної територіальної виборчої комісії, присутність яких, на думку позивача, є обовязковою. На цій підставі позивач ствердив, що збори (конференція) Львівської міської організації Опозиційний блок фактично не відбулися, відповідно жодного рішення на цих зборах прийнято не було. Крім того вважає, що оскаржене рішення прийнято з порушенням ч. 3 ст. 4 Закону України Про місцеві вибори, а також ст. 70 Конституції України, оскільки виборчий список Львівської міської організації Опозиційний блок містить лише одну жінку з пяти кандидатів. На думку позивача, цим субєкт виборчого процесу грубо порушує вимоги Закону щодо пропорційного представлення у виборчих списках кандидатів різних статей.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю з підстав, викладених в позовній заяві. Крім цього зазначив, що назва місцевого осередку політичної партії "Опозиційний блок" не відповідає назві, зазначеній у свідоцтві про реєстрацію структурного утворення політичної партії. А тому просить позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, вважає його безпідставним, оскільки оскаржене рішення Львівської міської виборчої комісії Львівської області №32 від 01.10.2015 року прийнято у відповідності з вимогами Закону України Про місцеві вибори. Стосовно доводів позивача зазначив, що на зборах (конференції) Львівської міської організації політичної партії Опозиційний блок був присутній член Львівської міської виборчої комісії, який підтвердив, що збори (конференція) таки відбулися. З приводу тверджень про порушення гендерної рівності також зазначив, що такі є надуманими і безпідставними та жодним чином не впливають на правомірність оскарженої постанови. Крім цього вважає, що відмінність назви третьої особи в постанові та протоколі є технічною опискою. Просить у позові відмовити.

Представник третьої особи вважає, що позов є безпідставним, оскільки спірна постанова відповідає чинному законодавству. Тому вважає, що в позові слід відмовити.

Суд заслухав пояснення осіб, які взяли участь у справі, дослідив наявні в матеріалах справи документи, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив таке.

На розгляд Львівської міської виборчої комісії Львівської області надійшли заяви разом з іншими документами відповідно до ст. 38 Закону України Про місцеві вибори щодо реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Львівської міської ради на місцевих виборах, що відбудуться 25.10.2015 року, від чотирьох міських організацій політичних партій, в тому числі від ОСОБА_5 організації Політичної партії "Опозиційний блок" у місті Львові.

Питання про реєстрацію кандидатів у депутати Львівської міської ради було предметом обговорення на засіданні Львівської міської виборчої комісії Львівської області 01 жовтня 2015 року, результати якого оформлено протоколом №10 від 01.10.2015 року.

Згідно з цим протоколом, одним із рішень, прийнятих за результатами заслуховування та голосування питання щодо реєстрації кандидатів у депутати Львівської міської ради, є зареєструвати кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Львівської міської ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року від ОСОБА_5 організації Політичної партії Опозиційний блок у місті Львові у кількості 5 (пять) осіб.

Рішення за результатами розгляду заяв Львівських міських організацій політичних партій Львівська міська виборча комісія Львівської області оформила окремою постановою від 01 жовтня 2015 року №32 Про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Львівської міської ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року.

Відповідно до цієї постанови, на підставі ст. ст. 38, 41, п. 4 ч. 5 ст. 25 Закону України Про місцеві вибори Львівська міська виборча комісія постановила, зокрема, зареєструвати кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Львівської міської ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року від Львівської міської організації Опозиційний блок у кількості 5 (пять) осіб, згідно додатку № 3 (п. 3 Постанови).

При вирішенні спору суд керувався таким.

Відповідно до ч. 1 ст. 172 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Отже, усім місцевим організаціям політичних партій як субєктам виборчого процесу гарантовано рівні умови і можливості брати участь у виборчому процесі в порядку і в межах, визначених Законом України Про місцеві вибори.

Відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, у тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання документів, передбачених ч. 1 ст. 38 Закону України Про місцеві вибори.

Частина 1 статті 46 Закону України Про місцеві вибори містить вичерпний перелік підстав, які не підлягают широкому тлумаченню.

Відповідно до чч. 1, 2 ст. 37 Закону України Про місцеві вибори висування кандидатів місцевою організацією партії проводиться на зборах (конференціях) цієї організації, які проводяться у порядку, передбаченому статутом партії.

Згідно частини 5 ст. 37 Закону України Про місцеві вибори про дату, час і місце проведення зборів (конференції) з метою висування кандидатів місцева організація партії повідомляє у письмовій формі відповідну територіальну виборчу комісію не пізніш як за день до дня проведення зборів (конференції). На таких зборах (конференції) мають право бути присутніми члени відповідної територіальної виборчої комісії. Про дату, час і місце проведення зборів (конференції) з метою висування кандидатів місцева організація партії повідомляє також засоби масової інформації. Порядок акредитації представників засобів масової інформації на таких зборах (конференції) визначає організатор заходу.

Зі змісту наведених норм вбачається, що висування таких кандидатів проводиться на зборах (конференціях) місцевої організації політичної партії у порядку, передбаченому її статутом і з урахуванням вимог ст. 37 Закону України Про місцеві вибори. Прийняте на таких зборах (конференції) рішення про висування кандидатів у депутати від місцевої організації партії є однією із необхідних умов для прийняття територіальною виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі.

Стосовно доводів позивача про допущення відповідачем порушень вимог ст. 37 Закону України Про місцеві вибори, як однієї з підстав для скасування постанови Львівської міської виборчої комісії №32 від 01.10.2015 року суд зазначає таке.

В силу вимог ч. 5 ст. 37 Закону України "Про місцеві вибори" про місце, дату і час проведення зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на яких має проводитись висування кандидатів у депутати, необхідно повідомити: 1) відповідну територіальну виборчу комісію - за день до дати проведення таких зборів; 2) засоби масової інформації.

На підставі долучених до справи доказів суд встановив, що збори (конференція) ОСОБА_5 організації політичної партії Опозиційний блок у місті Львові, на яких проводилось висунення кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Львівської міської ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, відбулася 29.09.2015 року.

Про місце, дату і час її проведення повідомлено Львівську міську виборчу комісію 28.09.2015 року, що підтверджується відомостями з Журналу реєстрації документів, заяв і скарг у виборчій комісії та комісії з референдуму (запис за №267 від 28.09.2015 року) і заявою від 28.09.2015 року.

Суд під час розгляду справи встановив, що на зборах ОСОБА_5 організації політичної партії Опозиційний блок у місті Львові, на яких проводилось висування кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів був присутній представник Львівської міської виборчої комісії, який не виявив порушень під час проведення зборів.

Наведені вище обставини спростовують мотиви позовної заяви з приводу того, що збори не відбулися.

Суд встановив, що надане відповідачу рішення зборів ОСОБА_5 організації політичної партії Опозиційний блок у місті Львові від 29.09.2015 року щодо реєстрації кандидатів в депутати відповідає зазначеним вимогам ст. 38 Закону України Про місцеві вибори щодо форми і змісту, відтак, доводи позивача про відсутність рішення зборів місцевого осередку політичної партії Опозиційний блок як такого, не відповідають дійсності.

З приводу тверджень позивача про порушення відповідачем принципу рівного виборчого права та дотримання гендерної квоти як одного із елементів забезпечення цього принципу суд зазначає таке.

Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону України Про місцеві вибори усі кандидати у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, зареєстровані у встановленому цим Законом порядку (далі - кандидати), мають рівні права і можливості брати участь у виборчому процесі відповідних місцевих виборів.

Представництво осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах має становити не менше 30 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку.

Усі місцеві організації партій - суб'єкти виборчого процесу мають рівні права і можливості брати участь у відповідному виборчому процесі у порядку та в межах, встановлених цим Законом.

Отже, одним із принципів проведення виборів, який закріплений положеннями ст. 70 Конституції України, ст. 4 Закону України Про місцеві вибори є принцип рівного виборчого права. Елементом забезпечення реалізації принципу рівного виборчого права та забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків є визначена у ч. 3 ст. 4 Закону вимога щодо гендерної квоти у представницьких органах влади.

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що ст. 46 Закону України "Про місцеві вибори" не містить такої підстави для відмови територіальною виборчою комісією у реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі як недостатнє представництво осіб однієї статі (менше 30 відсотків) у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад.

Таку ж позицію висловлено в Постанові Центральної виборчої комісії від 23.09.2015 року №362 Про роз'яснення щодо застосування деяких положень Закону України "Про місцеві вибори" під час реєстрації кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, кандидатів у депутати обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови та старости села, селища, висунутих місцевими організаціями політичних партій на чергових, позачергових та перших місцевих виборах, наданих відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 16 Закону України Про центральну виборчу комісію.

Зокрема, у п. 4 цих Розяснень наводиться положення ч.3 ст.4 Закону України "Про місцеві вибори" щодо вимоги представництва осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах не менше 30 відсотків загальної кількості кандидатів у виборчому списку (принцип гендерної рівності). Також зазначено про те, що серед передбачених ч. 1 ст. 46 Закону України Про місцеві вибори підстав для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости села, селища, висунутих на місцевих виборах, вказане положення відсутнє. З огляду на це, як розяснює Центральна виборча комісія, відмова в реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад з підстав недотримання положення Закону щодо представництва осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах на підставі п.1 ч.1 ст.46 Закону України Про місцеві вибори не допускається.

Варто додати, що п. 4 зазначеного вище Розяснення Центральної виборчої комісії, надане в постанові від 23.09.2015 року №362 оскаржувався в судовому порядку. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 30.09.2015 року по справі №875/37/15 у задоволенні позовних вимог про скасування п. 4 Розяснень Центральної виборчої комісії, наданих в постанові від 23.09.2015 року №362 відмовлено. Ухвалою Вищого адміністративного суду України зазначену постанову залишено без змін.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України Про Центральну виборчу комісію рішення Комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для виконання всіма суб'єктами відповідного виборчого процесу чи процесу референдуму, в тому числі відповідними виборчими комісіями і комісіями з референдумів нижчого рівня, а також органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та громадянами України.

Крім того, як встановлено під час розгляду справи виборчий список кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Львівської міської ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, складається з пяти осіб: чотирьох осіб чоловічої статі і однієї особи жіночої статі. У відсотковому відношенні це виглядатиме таким чином: 5 осіб 100%, відповідно 30% від зазначеної кількості становитиме 1,5, тобто 30%, в даному випадку, це 1 особа.

За таких обставин, твердження позивача про гендерну нерівність та порушення як наслідок принципу рівного виборчого права суд також вважає необґрунтованими.

В ході розгляду даної справи суд встановив, що відповідно до свідоцтва від 28.08.2015 року №431 про реєстрацію структурного утворення політичної партії Опозиційний блок в м. Львові його назва така :ОСОБА_5 організація Політичної партії Опозиційний блок в Львові.

Відповідно до ч. 14 ст. 27 Закону України «Про місцеві вибори» рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії. Рішення виборчої комісії набирає чинності з моменту його прийняття.

Оскаржену постанову винесено на підставі рішення, прийнятого на засіданні Львівської міської виборчої комісії, яке відбулося 01 жовтня 2015 року і за наслідками якого складено протокол № 10 від 01.10.2015 року.

Згідно з цим протоколом, за наслідками голосування питання про реєстрацію кандидатів у депутати Львівської міської ради, зокрема тих кандидатів, які висунула місцева організація політичної партії Опозиційний блок, було прийнято одноголосне рішення наступного змісту: зареєструвати кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Львівської міської ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року від ОСОБА_5 організації Політичної партії Опозиційний блок у місті Львові у кількості 5 (пять) осіб.

Однак, при оформленні оскарженої постанови від 01.10.2015 року № 32 в частині реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Львівської міської ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, від третьої особи, не зазначив правильної назви останньої, помилково назвавши її Львівською міською організацією політичної партії Опозиційний блок.

Наведені обставини вказують на те, що рішення на зборах було прийнято про реєстрацію кандидатів від третьої особи, а при виготовленні спірної постанови допущено технічну описку, яка не може ставити під сумнів згадане рішення.

Враховуючи викладене, суд не встановив порушення критеріїв, визначених ч. 3 ст. 2 КАС України при прийнятті спірної постанови.

Щодо судових витрат, то оскільки при поданні до суду даного позову позивачем судовий збір не сплачено, враховуючи результат розгляду адміністративної справи, у відповідності до вимог абз. 2 ч. 3 ст. 6 та п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір, та ч. 9 ст. 172 та ст.94 КАС України такий слід стягнути з позивача на користь Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 94, 158-163, 167, 172-177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

У задоволенні адміністративного позову Львівської міської організації Всеукраїнського обєднання Свобода до Львівської міської виборчої комісії Львівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_5 організація Політичної партії Опозиційний блок у місті Львові про скасування рішення відмовити повністю.

Стягнути з Львівської міської організації Всеукраїнського обєднання Свобода на користь Державного бюджету України 1218 (одну тисячу двісті вісімнадцять) гривень (дві тисячі чотириста тридцять шість) грн. судового збору.

Постанова може бути оскаржена у дводенний строк з дня її проголошення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя Ланкевич А.З.

Суддя Карп'як О.О.

Суддя Мартинюк В.Я.